Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie no, to nie ten level, uwierz mi. To że, się kruszy to jeszcze nic. Problem powstaje kiedy nawet nasączony ekstrakcyjną wacik nie chce tego brać.

Tam pierwszy raz w mojej "karierze" był temat, że rdzeń rdzeniem ale wokół wolałem zostawić żeby nie wydrzeć jakiegoś elementu z PCB, fabrycznie nałożona zbyt duża ilość i to wypłynęło solidnie.

 

 

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, zbiku90 napisał:

Podoba mi się to porównanie :D Tak czy srak żadne z powyższych prędko w moim PC nie zagości.

Jak to kolega pisał wyżej , jeden lubi blondynki drugi brunetki a inny tylko rude ;) .

Lepiej kupic od Gigbyte wersję aorusa niż gaming oc czy eagle jak i u palita Gaming PRO OC niż jakiś Dual OC itp ;)

Link to post
Share on other sites

 

 

Obszerny materiał prezentujący wydajność RTX 4090 na tle RTX 3090 Ti oraz RTX 3090. Masa konkretów odnośnie nie tylko samego RTX 4090, a również RTX 3090 Ti i RTX 3090 oraz faktycznych różnic pomiędzy topowymi Ampere, zarówno na tle konstrukcyjnym jak i wydajnościowym.

 

Testy pozbawione rozdzielczości 1080p gdyż nawet wyregulowany precyzyjnie, podkręcony i9-13900K z konkretnie ustawionymi pamięciami, to za mało by wykarmić nie tylko mocarnego RTX 4090, ale często również nadal potężne topowe Ampere X90 w rozdzielczości 1080p. W Styczniu pojawi się materiał z testami RTX 3090 Ti vs RTX 4080 vs RTX 4090 gdzie rozdzielczość 1080p powróci w wypadku CP2077 oraz Wiedźmin 3 NG. Rozdzielczości 3440x1440p / 5160x2160 / 6880x2880 postaram się również pokazać jak najszybciej, jednak powstanie tak obszernego materiału swój czas zabiera.

 

Przy materiale który możecie teraz obejrzeć, sam czas potrzebny mi na montaż od początku do końca wymagał około trzech tygodni systematycznej pracy. Także cierpliwości jak zawsze :) Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda mi się podzielić się testem w W3 NG na RTX 3090 Ti vs RTX 4090, obecnie ten materiał montuje :) Na 86,7% tak ;-)

 

Pozdrowienia / Konrad.

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Panowie, da radę jakoś wybadać czy karta była w koparce? Zastanawiam się na pomiędzy RTX 3070, a RX 6700 XT. Ceny RTX'ów w sklepach to wciąż jakieś nieporozumienie i trochę korci RTX z oeliksa. W Gdyni mam opcje GAMING OC, ASUS ROG STRIX CZY MSI SUPRIM  w cenach od 2100 do 2299 zł i trochę korci. Wszystkie niby na gwarancji, ale trochę się cykam.

 

GIGABYTE i MSI niby różne osoby wystawiają, ale ten sam numer telefonu.

Edytowane przez emilstw
Link to post
Share on other sites
16 minut temu, emilstw napisał:

Panowie, da radę jakoś wybadać czy karta była w koparce? Zastanawiam się na pomiędzy RTX 3070, a RX 6700 XT. Ceny RTX'ów w sklepach to wciąż jakieś nieporozumienie i trochę korci RTX z oeliksa. W Gdyni mam opcje GAMING OC, ASUS ROG STRIX CZY MSI SUPRIM  w cenach od 2100 do 2299 zł i trochę korci. Wszystkie niby na gwarancji, ale trochę się cykam.

 

GIGABYTE i MSI niby różne osoby wystawiają, ale ten sam numer telefonu.

Sprawdzasz czy gość ma więcej niż jedną kartę wystawioną.

Albo prosisz o foto faktury czy jest tylko jedna karta.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

RTX 3070 są w miarę bezpiecznym wyborem, nawet jak pokopały – pamięci GDDR6 nie grzeją się tak, jak GDDR6X w modelach od RTX 3070Ti wzwyż. Kupujesz na miejscu, więc jeżeli karta nie jest zasyfiona, sprzedający zademonstruje jej działanie, wentylatory nie będą hałasować - a najlepiej jak pamięci dają się podkręcić w okolice 7800-8000MHz efektywnego zegara bez artefaktów - można brać.

Link to post
Share on other sites

Dzięki. A jakbyście mieli do wyboru nówka RX 6700 XT lub używka 3070 w sumie niewiadomego pochodzenia to co byście brali? Obie opcje w okolicach 2200 zł.

Gram w 1440p, trochę korci Ray Tracing w Wieśku, ale wiadomo jak to obecnie działa. Miałem 3060 Ti Gaming OC i w sumie byłem zadowolony.

 

 

Link to post
Share on other sites

Nuffka sklepowa 6700 XT jest w cenie pokoparkowego szrotu 3070, ~2000 PLN? Nie brałbym niczego w cenie powyżej 1800-1900 PLN, co nie ma pojedynczej gw (czyt. faktura / paragon na zakup jednej szt, najlepiej kupione z innymi bebechami). 

2 godziny temu, ODIN85 napisał:

Sprawdzasz czy gość ma więcej niż jedną kartę wystawioną.

Albo prosisz o foto faktury czy jest tylko jedna karta

O, to to. 

Dodatkowo polecam przy kartach z wiadomą historią, które są blisko końca gw zobaczyć czy są zamienniki dla wentyli na rynku dostępne. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 26.12.2022 o 11:16, EH_Gosu napisał:

Testy pozbawione rozdzielczości 1080p gdyż nawet wyregulowany precyzyjnie, podkręcony i9-13900K z konkretnie ustawionymi pamięciami

Wyjdą Zen4 z 3d keszem będziesz mógł wrócić do testów w 1080p :) Przynajmniej trzymam za to kciuki.

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, emilstw napisał:

3070 w sumie niewiadomego pochodzenia to co byście brali? Obie opcje w okolicach 2200 zł.

3070  koparki ze zmienionymi padami/ pasta i na gwarancji można kupić za 1500-1600zł, za 2200zł to jak ma 6-9 miesięcy można brać nie starszą:)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, joker5513 napisał:

Wyjdą Zen4 z 3d keszem będziesz mógł wrócić do testów w 1080p :) Przynajmniej trzymam za to kciuki.

 

 

Nie licz na to, na pewno nie w scenariuszach gdzie platformy są wyregulowane tak by wykorzystać ich wydajność optymalnie i należycie. Po za tym żeby wykarmić RTX 4090 w 1080p w pełni to potrzebne nam CPU mające z 50% wyższą wydajność single core od i9-13900K i to sowicie ustawionego. R7 5800X3D w testach portalowych wypada bardzo dobrze na tle i9-12900K / i9-13900K, w realiach jednak aż tak cudownie nie jest szczególnie jeśli chodzi o 1% low. Zen4 z 3D nie pokona i9-13900K w wypadku kiedy tutaj i tutaj masz wszystko poustawiane najlepiej albo chociaż optymalnie dla każdej platformy wedle ich możliwości. Raptory mają też dodatkową przewagę w kwestii możliwości OC pamięci wysoko przy niskich czasach, coś czego AM5 brakuje na tym poziomie co oferuje Intel i CPU z dodatkową pamięcią podręczną będą siłą rzeczy też gorzej w kwestii IMC latać. Dla casuali Zen4 z 3D będzie super, dla wyjadaczy nie wiele zmieni. Na pewno nie pozwoli lepiej wykarmić topowych GPU niż odpowiednio ustawione i9-13900K czy tym bardziej i9-13900KS, które będą latać wyżej na niższych napięciach względem K. Generalnie sporo i9-13900K miałem u siebie już, jeszcze kilka platform reguluje z tymi CPU (sam czekam na 13900KS dla siebie) i pięknie można te procki ustawić co przekłada się na jeszcze wyższą wydajność niż po wyjęciu z pudła przy NIŻSZYM poborze prądu i NIŻSZYCH temperaturach. Wydajność w kontekście napędzenia topowych GPU nadal nawet po premierze Zen4 będzie po stronie Intela.

 

Tak to widzę, tak to odczuwam, a biorąc pod uwagę ostatnie nieudane premiery AMD nic nie wskazuje na to by było inaczej niż cudowne obietnice i słodkie gadki, a potem zderzenie z rzeczywistością która już tak kolorowa nie jest. Zarówno AM5 obecne szału nie robią i są mocno problematyczne w kwestii efektywnego ustawienia tego, gdzie Intele latają aż milo. To jeszcze wielką wtopę zaliczyło RDNA3 z totalnie nieudanym RX 7900 XTX, którego chyba tylko fan marki wybierze zamiast RTX 4080 czy nawet RTX 3090 Ti (szczególnie jeśli chodzi o RT  no i bonus w postaci DLSS). Do RTX 4090 wiadomo, podejścia nie ma nic.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, emilstw napisał:

Panowie, da radę jakoś wybadać czy karta była w koparce? Zastanawiam się na pomiędzy RTX 3070, a RX 6700 XT. Ceny RTX'ów w sklepach to wciąż jakieś nieporozumienie i trochę korci RTX z oeliksa. W Gdyni mam opcje GAMING OC, ASUS ROG STRIX CZY MSI SUPRIM  w cenach od 2100 do 2299 zł i trochę korci. Wszystkie niby na gwarancji, ale trochę się cykam.

 

GIGABYTE i MSI niby różne osoby wystawiają, ale ten sam numer telefonu.

Bez różnicy, sprawdź żeby tylko miała ori plomby i legit zakup, dużo jest takich że piszą że na gwarancji a plomby na śrubce brak.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, EH_Gosu napisał:

 

Nie licz na to, na pewno nie w scenariuszach gdzie platformy są wyregulowane tak by wykorzystać ich wydajność optymalnie i należycie. Po za tym żeby wykarmić RTX 4090 w 1080p w pełni to potrzebne nam CPU mające z 50% wyższą wydajność single core od i9-13900K i to sowicie ustawionego. R7 5800X3D w testach portalowych wypada bardzo dobrze na tle i9-12900K / i9-13900K, w realiach jednak aż tak cudownie nie jest szczególnie jeśli chodzi o 1% low. Zen4 z 3D nie pokona i9-13900K w wypadku kiedy tutaj i tutaj masz wszystko poustawiane najlepiej albo chociaż optymalnie dla każdej platformy wedle ich możliwości. Raptory mają też dodatkową przewagę w kwestii możliwości OC pamięci wysoko przy niskich czasach, coś czego AM5 brakuje na tym poziomie co oferuje Intel i CPU z dodatkową pamięcią podręczną będą siłą rzeczy też gorzej w kwestii IMC latać. Dla casuali Zen4 z 3D będzie super, dla wyjadaczy nie wiele zmieni. Na pewno nie pozwoli lepiej wykarmić topowych GPU niż odpowiednio ustawione i9-13900K czy tym bardziej i9-13900KS, które będą latać wyżej na niższych napięciach względem K. Generalnie sporo i9-13900K miałem u siebie już, jeszcze kilka platform reguluje z tymi CPU (sam czekam na 13900KS dla siebie) i pięknie można te procki ustawić co przekłada się na jeszcze wyższą wydajność niż po wyjęciu z pudła przy NIŻSZYM poborze prądu i NIŻSZYCH temperaturach. Wydajność w kontekście napędzenia topowych GPU nadal nawet po premierze Zen4 będzie po stronie Intela.

 

Tak to widzę, tak to odczuwam, a biorąc pod uwagę ostatnie nieudane premiery AMD nic nie wskazuje na to by było inaczej niż cudowne obietnice i słodkie gadki, a potem zderzenie z rzeczywistością która już tak kolorowa nie jest. Zarówno AM5 obecne szału nie robią i są mocno problematyczne w kwestii efektywnego ustawienia tego, gdzie Intele latają aż milo. To jeszcze wielką wtopę zaliczyło RDNA3 z totalnie nieudanym RX 7900 XTX, którego chyba tylko fan marki wybierze zamiast RTX 4080 czy nawet RTX 3090 Ti (szczególnie jeśli chodzi o RT  no i bonus w postaci DLSS). Do RTX 4090 wiadomo, podejścia nie ma nic.

 

Obyś się mylił :) Wiem że za często się to nie zdarza ... ale... :D

 

Zawsze byłem fanem niebieskich ale obecna polityka firmy bardzo mi się nie podoba i Raptora na pewno nie kupie. Nie mam zamiaru zostawiać swoich cięzko zarobionych pieniędzy korporacji która w celu wygrania na papierze z konkurencją wrzuca do procesorów jakieś pokraczne, graczowi niepotrzebne upośledzone rdzenie E, żeby wygrać o 30 punkcików w Cinebenchu. Sam zresztą do testów w grach te gówna wyłączasz :) Żre toto później 300W prądu i grzeje się do 100C. Trzeba undervoltovać stockowo ustawiony procesor żeby jako tako dało się z nim żyć. Dziękuję postoje. Nie lubię bardzo płacić za coś czego nie wykorzystam, a wręcz to przeszkadza lub trzeba to w po zakupie wyłączać.

 

Tak jak w GPU department to przestałem się nawet łudzić że kiedykolwiek doczekam się karty od czerwonych która chociaż mniej więcej nadawać by się mogła do rozważenia zakupu, tak w temacie procesorów kibicuję im całym sercem. Do premiery 5800X3d podchodziłem mega sceptycznie, ot kolejny czerwony wynalazek. Okazał się jednak strzałem w dziesiątkę! Nijakiego i odstającego od Alder lake'ów 5800X zmienił w bestię dla gracza. Ówczesnych konkurentów z droższym 12900k włącznie  zjadał, I9 odjeżdżało minimalnie dopiero po OC, performance out of the box bez kombinacji (trzeba tylko zadbać o solidne pamiątki), możliwość solidnego upgrade'u dla posiadaczy nawet 5 letnich płyt głównych.... Dla mnie ten procesor to najlepsze co czerwoni zaprezentowali od co najmniej dekady. Jak ze swoją kartą poszedłem do kolegi który owego 5800X3d posiada to zbierałem szczękę z podłogi. Mój I9 9900K  przy tym procku nie istnieje, zostaje skonsumowany, przeżuty i wypluty... Nawet w wysokich rozdzielczościach różnice są bardzo duże. Oczywiście teraz inwestować w martwą podstawkę było by w mojej sytuacji nierozważne, niemniej jednak szanuje bardzo ten produkt. Bardzo chciałbym żeby rozwój procesorów szedł w tym kierunku nie w głupkowate "wincyj rdzynióf" którymi teraz karmi nas Intel. BTW ciekawe w jakiej konfiguracji będzie kolejne I9 - 8P + 24 E??? :D Gdzie sens i logika?

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Nie neguje tego, że Zen4 3D będą fajnie latać w grach bo będą. Neguje jednak fakt, że wtedy nie będzie bottlenecka w 1080p na RTX 4090, ten często nawet jest w 1440p z i9-13900K konkretnie ustawionym :) A, o tym pisałeś.

 

"Wyjdą Zen4 z 3d keszem będziesz mógł wrócić do testów w 1080p" :)

 

Z Raptorami nie jest tak źle jak to jest przedstawiane tu i ówdzie bo pięknie te proce się ogarnia przy ręcznych regulacjach, usprawnia się wydajność, obniża drastycznie pobór prądu i temperatury. Na defie są mega wyżyłowane w kwestii napięcia bo ma to działać w szerokim zakresie konfiguracji, analogicznie jak u AMD sytuacja z grzałką R9 7950X. Przy czym i9-13900K doprowadzisz do poziomu takiego, że nawet w renderze i pełnym użyciu 32 wątków potrafi doskoczyć do wydajności niekręconego TR 3970X czyli 32/64 Zen2, a to jest kosmos już. W grach killer totalny również, po za zasięgiem R9 7950X przy RTX 4090. Wyłączanie rdzeni E nie jest konieczne, ja to robię bo po prostu wyżej kręci się wtedy rdzenie P oraz Ring. Do tego sprawność energetyczna 13900K leci drastycznie w górę jak go przerabiasz na super szybki bolid 16 wątkowy, dzie w trybie 32 wątków i tak jest w grach cudo. Mi koncepcja rdzeni P oraz E już się od Aldera spodobała chociaż byłem sceptycznie nastawiony. To się przekłada na korzyści.

 

Generalnie sam czekam na i9-13900KS żeby sobie dorwać selekta pośród selektów, szukam najlepszego jet plate do bloku i danej sztuki CPU, leci delid, custom IHS i cisnę na 6 GHz z przodu do 24/7, będzie platforma na lata do pracy i pod topowe GPU i znowu zmiana platformy dopiero za około 5 lat.

Co do korpo to każda korporacja jest tym samym w zasadzie, narzędziem do koszenia ogromnych zysków, budowania potrzeb u potencjalnych nabywców i systematycznego uzależniania ich od tego co oferują. Tak samo wygląda to w segmencie komponentów hardware do PC jak w każdym innym z każdej innej dziedziny. Ułudą jest to, że Intel konkuruje z AMD czy AMD z NV itd. Finalnie kasa wpływa na te same konta, że tak to łopatologicznie określę. Wielkie korporacje mają pod sobą setki mniejszych korporacji, to jest jedno z odnóż z tak zwanego konglomeratu militarno przemysłowego. Nie ma konkurencji po między firmami, jest jej iluzja bo iluzja prowadzi do tego by ludzie myśleli, że mają wybór, a finalnie płacili i tak i tak na rzecz jednego nadrzędnego systemu. Rynek jest od dawna podzielony, wszystko doskonale kontrolowane, a iluzjami danych marek napędza się ten mechanizm jeszcze bardziej. Każdy segment cenowy jest również pokryty odpowiednio, nie łudź się na temat tego, że te korporacje ze sobą konkurują  :) 

 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Nowa gen AMD to jest dno, pewnie ich wersja 3d będzie się odznaczała jeszcze wyższymi temperaturami i przypuszczam ze ograniczą zegar i zablokują OC tak jak przy 5800x3D żeby się nie stopił. Generalnie każdy topowy alder, raptor vs 9900k zrobiłby tak samo piorunujące wrażenie na kimś kto go nie używa. Osobiscie wole procesor do wszystkiego który nie odstaje w grach ale też jest dobry w aplikacjach czyli lepiej mieć E i P niż procesor do grania w gry które lubią dużo keszu.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, r1023 napisał:

Osobiscie wole procesor do wszystkiego który nie odstaje w grach ale też jest dobry w aplikacjach czyli lepiej mieć E i P niż procesor do grania w gry które lubią dużo keszu.

Kwestia potrzeb - ja tylko na kompie gram + net+ multimedia.

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, joker5513 napisał:

Kwestia potrzeb - ja tylko na kompie gram + net+ multimedia.

 

To dlaczego piszesz o 300w. W grach sytuacja jest wręcz odwrotna do tego co napisałeś, niski pobór prądu a co za tym idzie też bardzo fajne temperatury, biorąc pod uwagę że grasz w 4k to nawet nie ma o czym mówić. Poza tym E core świetnie się sprawdzają przy korzystaniu z samego systemu co się objawia jeszcze mniejszym zapotrzebowaniem na energie. Amd trochę osiadło na laurach i niestety ale ich nowe gen CPU i GPU to nie jest dobry wybór, ale co kto lubi.

Edytowane przez r1023
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W niedługim czasie będę musiał kupić RTX 3060 12gb
I mam takie pytanie. Którego producenta wybrać? Są jakieś między nimi znaczące różnice? Czy to temperatury, jakość wykonania?
Gainward, Zotac, Inno3D, Palit, KFA2
Wszystkie ceny raczej identyczne w okolicy 1700zł chyba że trafi się jakaś promocja

Link to post
Share on other sites
W dniu 28.12.2022 o 15:08, ODIN85 napisał:

Plomby na ali można kupić. To żaden wyznacznik.

Napisałem że dużo nie ma plomb, jak widzi że nie ma, naruszona, zerwana to może pominąć takie ogłoszenie.

Godzinę temu, snake_ napisał:

W niedługim czasie będę musiał kupić RTX 3060 12gb
I mam takie pytanie. Którego producenta wybrać? Są jakieś między nimi znaczące różnice? Czy to temperatury, jakość wykonania?
Gainward, Zotac, Inno3D, Palit, KFA2
Wszystkie ceny raczej identyczne w okolicy 1700zł chyba że trafi się jakaś promocja

Zależy jakie wersje, podałeś producentów którzy mają te karty z różnymi chłodzeniami. Msi gaming x ma fajne chłodzenie :D

Link to post
Share on other sites

A co sądzicie o TUFIE 3060 Ti, na nowych pamięciach GDDR6X? W owocowym i innych można trafić za 2399 zł. W testach niby na poziomie 3070, ale strasznie mało testów, a nawet ten benchmarkowy KFA zrobiony na odwal bo bez porównania do zwykłej 3060 Ti. 

 

Seria 4xxx z tego segmentu to jeszcze bez dat premiery?

Link to post
Share on other sites

Ale to w "tym segmencie" to masz na myśli cenę ~2500 PLN czy RTX 4060 Ti? 

 

Bo jeśli 4070 Ti ma kosztować ~5000 PLN to ani 4060 Ti nie będzie za 2500 PLN, ani nawet 4060; może 4050 się zbliży do tego pułapu, ale na wydajność nie wiadomo jaką bym nie liczył. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...