Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z tą nową to chodziło np. o RX 5600/5700(XT) z losowym czarnym ekranem od czasu do czasu, albo pierwsze partie Turingów gdzie pamięci padały po paru tygodniach/miesiącach. Oczywiście nie było to regułą ale zdarzało się dość często. Takie dwa przykłady z brzegu że zakup nowej karty też jest obarczony pewnym ryzykiem i pewnie to miał na myśli @marko22

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, mutissj napisał:

Radeony tanieją a geforsy nie bardzo :l

 

Skąd jest ten screen jeśli można prosić o źródło.

 

5 godzin temu, zbiku90 napisał:

Takie dwa przykłady z brzegu że zakup nowej karty też jest obarczony pewnym ryzykiem i pewnie to miał na myśli @marko22

 

Tyle, że dla nowej karty przez 2 lata w sumie ryzyka nie ma, bo jest na gwarancji. Trzeba by chyba piasku w wentylator nasypać żeby załapać awarię której gwarancja nie obejmie.

Natomiast w necie pełno jest artykułów (i to nie ze stron powiazanych z krypto), że minig nie ma wpływu na performance karty lub niewielki (rzędu kiku procent). Na pewno oczywiście jest większa szansa na szybki zgon części mechanicznych (wentylatory), które się po prostu zużywają. Także jak dla mnie to kwestia ceny - w końcu BMW od Niemca który tylkl do kościoła jeździł jednak kosztuje trochę mniej niż ten z salonu :)

 

Przykładowo:

https://www.extremetech.com/extreme/320420-gpus-used-for-crypto-mining-might-lose-game-performance-long-term

https://www.hardwaretimes.com/impact-on-the-performance-of-a-graphics-card-after-1-5-years-of-mining/

Link to post
Share on other sites

@JanekD Ale trzeba jeszcze rozróżnić kopanie np. profesjonalne w klimatyzowanych farmach, od amatorskiego w schowku na miotły czy na strychu. Zużycie kopiącej karty zależy od warunków w jakich pracowała, od ustawień itd. Gdybym miał do wyboru kartę po 3 latach w koparce i po 3 latach u gracza to jednak w ciemno brałbym tą drugą.

W tych linkach które podałeś jest spadek prawie 10% wydajności po 1,5 roku, twoim zdaniem to jest niewielki wpływ?

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

@JanekD Ale trzeba jeszcze rozróżnić kopanie np. profesjonalne w klimatyzowanych farmach, od amatorskiego w schowku na miotły czy na strychu. Zużycie kopiącej karty zależy od warunków w jakich pracowała, od ustawień itd. Gdybym miał do wyboru kartę po 3 latach w koparce i po 3 latach u gracza to jednak w ciemno brałbym tą drugą.

W tych linkach które podałeś jest spadek prawie 10% wydajności po 1,5 roku, twoim zdaniem to jest niewielki wpływ?

 

Wielki, niewielki - pytanie ile taka karta kosztuje, dla mnie mogłoby być i 40% spadku wydajności jakby karta była odpowiednio wyceniona.

Uważam, że problemem jest po prostu nieuczciwość niektórych sprzedawców, którzy opowiadają bajki, że to z komputera dziadka który tylko w pasjansa grał. Dodatkowo nakłada się na to przekonanie części osób, że karta po koparce nadaje się tylko do śmieci, więc sprzedający tym bardziej starają się to ukryć.

Zresztą dobrze to widać na rynku samochodów, gdzie da się sprawdzić czy samochód nie jest spawany z 5 innych a jednak pełno "Januszy" stara się takie szroty wciskać jako prawie nieużywane (jak kupowałem używany samochód to część sprzedających po propozycji pojechania do niezależnego warsztatu od razu traciła zainteresowanie sprzedażą - no ale to temat rzeka).

Przy GPU to hulaj dusza piekła nie ma, można kłamać do woli niestety.

Edytowane przez JanekD
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, JanekD napisał:

dla mnie mogłoby być i 40% spadku wydajności jakby karta była odpowiednio wyceniona

Serio? Ja wiem, że niska cena czyni cuda, ale......Mając monitor 4k i grę, która fajnie działa w 60kl/s i jesteś w stanie poświęcić jej kilkadziesiąt godzin.....kupujesz okazyjnie kartę, która ma spadek wydajności 40% i męczysz się (dosłownie - męczysz), grając w tę grę na 35 klatkach? Ejjjj.....

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ja mam obecnie GTX970 więc 35 klatek to mam w pasjansie a możliwości zakupu RTXa to nie wiem czy dożyję ;-)

Niemniej nadal uważam że jest to kwestia ceny i świadomości tego co się kupuje.  Jeżeli kupowałbym RTX działającego na 60% wydajności to nie po to żeby dołożyć go do high endowego sprzętu do grania w 4k.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

@JanekD problem w tym, że większość osób mając takie, a nie inne zaplecze finansowe takie karty będzie wkładać do high endu.....Może mając świadomość, że karta była w kopalni, może tej świadomości nie mając....Ale to już każdego kasa i wybór. Dożyjesz :) Możliwości są. Karty są na stanie. Tylko te pokręcone ceny.....

Link to post
Share on other sites

Kupowałem w 2019 roku kilka sztuk rx 570 i rx 580 poniżej 500zł z pełną świadomością że karty były pokoparkowe, bo sprzedający się z tym nie kryli. Oferty w których było na każdym kroku podkreślane że KARTA NIGDY NIE KOPAŁA a na fv 8 kart albo 10 ogłoszeń tego samego sprzedawcy z innymi kartami omijałem szerokim łukiem. Karty działają do tej pory, żadna nie padła. Na dzień dobry wymieniałem tylko pastę i termopady. Także nie ma w tym nic złego, jeśli tylko wycena jest odpowiednio niska.

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
W dniu 19.04.2021 o 22:27, zbiku90 napisał:

No przecież wiadomo że karta od górnika po 3 latach kopania to igła, nie to co od tego zaplutego gracza co sobie pogra 1-2 godzinki dziennie po pracy i zajedzie tak kartę że się nie da jej normalnie używać :rotfl:

Nie wiem czy wiesz ale dla każdej elektroniki najgorsze są:

-skoki napięcia

-temperatury

Te dwa czynniki mają kluczowy wpływ na żywotność sprzętu.

W przypadku grania skoki napięcia występują cały czas. W przypadku kopania napięcie jest stałe więc w tej kwestii bezpieczniej wypada kopanievl tymbardziej że górnicy zawszę robią UV tak aby uzyskać najlepszą efektywność energetyczną.

 W przypadku temperatur sytuacja jest podobna choć z jedną zasadniczą różnicą na niekorzyść górników. 

Temperatury GPU jak i PCB przy kopaniu są niższe niż podczas grania że względu na UV o którym wcześniej wspominałem. Górnicy robią zawszę UV a gracze nie. 

Największa różnica temperatur występuje na pamięciach vram i te osiągają znacznie wyższe wartości podczas kopania i to właśnie pamięci są najbardziej podatne na uszkodzenie przez długotrwałe, wysokie temperatury. 

Jeśli ktoś decyduje się na zakup karty po koparce to trzeba dobrze sprawdzić pamięci vram. Jeśli te są w 100% sprawne to taka kartę można kupic bez żadnych obaw. 

Trzeba tez pamiętać że w karcie po koparce warto wymienić pastę i termopady który przy długotrwałym obciążeniu mogą tracić swoję właściwości. 

Link to post
Share on other sites
51 minut temu, mirai99 napisał:

Tylko przypomnę że LTT robił test jakiegoś GTX 280 czy czegoś używanego na maxa 10 lat i nowiuśkiego z pudełka. 0% spadku wydajności.

 

Spadek wydajności zawszę jest bo przez te 10lat zarówno pasta termoprzewodząca jak i termopady straciły swoje właściwości w przewodnictwie ciepła więc karta bez zmiany tych elementów będzie się grzała i zbijała taktowanie. Po wymianie pasty i termopadów jeśli jest to konieczne wydajność jest taka sama jak na karcie nowej że sklepu.

Ja przez ostatnie 5 lat kupiłem z kilkadziesiąt sztuk kart po koparkowych dla siebie, znajomych i na sprzedaż. Żadna z tych kart nie padła do dzisiaj tylko tak jak napisałem wcześniej. Przed zakupem sprawdzałem pamięci - bo to podstawa przy kupnie po koparkowych kart. 

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

A powinieneś..... I to piszę bez ironii. Większość kupuje i od razu montuje. Ktoś, kto wniknie w temat i zacznie rozbierać i zmieniać pastę i resztę, to już musi mieć zacięcie majsterkowicza.... Pozostałym raczej ręce się trzęsą i niedobrze im się robi na myśl, że trzeba tam zajrzeć do środka. I wcale im się nie dziwię ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wygląda zacnie. Boje się tylko że ten wiekowy silnik tłamsi GPU. Nawet za czasów Skyrim niezależnie co się dawało to i tak był mur. Co prawda wersji SE coś tam delikatnie zmieniła... I przyznam się że właśnie na niej rozgromiłem całego oczywiście zmodowanego Skyrima.

 

Z drugiej strony, aż chce się zagrać ale za chwilkę odzywa się rozsądek wołający toż ogrywasz teraz The Legend of Zelda Breath of the Wild po co ci ta bieda Obllivion :D 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Po porannej lekturze różnych serwisów aukcyjnych zrodziło mi się pytanie ;)

Czy w aktualnej sytuacji nie bardziej opłaci się zakup 2080TI w wypasionej wersji z długą gwarancją za około 5000PLN niż zakup nowego 3070 gdzie trzeba te 6000pln wydać najmarniej.

Z tego co patrzę to 2080TI jest ciut mocniejsza niż 3070 a ten 1000pln piechotą nie chodzi.

Co myślicie? Pytam również pod kątem tych historii jak to NV ogranicza starsze generacje.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, joker5513 napisał:

Z biegiem czasu na pewno 3070 będzie zyskiwać a 2080Ti w najlepszym razie stać w miejscu.

 

Nie byłbym tego pewien. Zwróć uwagę na fakt, że zarówno Turing jak i Ampere to architektury skoncentrowane na niskopoziomowych API jak DX12 / Vulkan. Nie ma tutaj sytuacji jak chociażby z Pascalem który wraz z biegiem czasu coraz bardziej tracił i traci względem Turinga. Dodatkowo seria 20xx jak i 30xx korzysta efektywnie z kolejnych usprawnień w sterownikach, nie tylko pod względem Ray Tracingu czy DLSS ale również standardowej rasteryzacji. Gdybym miał osobiście wybierać RTX 2080 Ti bądź RTX 3070 zdecydowanie wybrałbym Turinga. Fizycznie więcej rdzeni CUDA (przebudowane FP32 w Ampere nie skalują się tak dobrze jak czysto fizyczne cudasy) w RTX 2080 Ti gdyż masz ich 4352, a w RTX 3070 - 2944, marketingowo zapisane jako 5888 jednak fizycznie jest ich jednak mniej niż na TU102-300/A. Zdolność podwójnych równoległych obliczeń to bardziej jak HT czy SMT i tak to można traktować. RTX 3090 również fizycznie nie ma 10496 CUDA, a "jedynie" 5248. Tam gdzie soft w pełni wykorzystuje potencjał tam taki GA102-300 ciśnie nawet dwukrotnie pełne TU102-400 (TITAN RTX) gdzie w V-Ray 1.08 TITAN RTX liczy scenę 42 sekundy, a RTX 3090 w 20 sekund, a w grach przewga RTX 3090 nad TITAN RTX to "tylko" okolice średnio 60%

 

Co do RTX 3070 vs RTX 2080 Ti to mniej pamięci, węższa szyna, mniej RT, TMU czy rdzeni Tensor pomimo zastosowania rdzeni RT gen 2 oraz rdzeni Tensor gen 3 w Ampere, a w Turingu rdzeni RT gen 1 oraz Tensor gen 2 (gen Tensory miał TITAN V) to są różnice których łatwo 3070 nie nadrobi. Generalnie szczególnie dobrze  to widać kiedy zarówno RTX 2080 Ti jak i RTX 3070 latają bez throttlingów tak by każdy chip był w stanie efektywnie wykorzystać jego potencjał. Taki RTX 2080 Ti z OC dodatkowym vs RTX 3070 z OC dodatkowym (dajmy na to i tu i tu + 100 na rdzeń i + 800/1000 na mem) to karta cały czas wydajniejsza od 70x Ampere. Mamy tutaj zupełnie inną sytuację w kwestii architektur oraz ich optymalizacji niż chociażby w wypadku GTX 780 Ti vs GTX 970 czy GTX 980 Ti vs GTX 1070, a nawet zupełnie inną niż w wypadku GTX 1080 Ti vs RTX 2070 SUPER.

 

Podsumowując, zdecydowanie wybrałbym RTX 2080 Ti zamiast RTX 3070, bez absolutnie zawahania.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 3
Link to post
Share on other sites
Wygląda zacnie. Boje się tylko że ten wiekowy silnik tłamsi GPU. Nawet za czasów Skyrim niezależnie co się dawało to i tak był mur. Co prawda wersji SE coś tam delikatnie zmieniła... I przyznam się że właśnie na niej rozgromiłem całego oczywiście zmodowanego Skyrima.
 
Z drugiej strony, aż chce się zagrać ale za chwilkę odzywa się rozsądek wołający toż ogrywasz teraz The Legend of Zelda Breath of the Wild po co ci ta bieda Obllivion  
RTX 3080 się oczywiście nudzi, nawet z tymi wszystkimi modami i filtrem ENB. Są miejsca gdzie klatki spadają przez ograniczenia silnika. Ale graficznie wyciągnąłem z TES4 co się da, a fabuła i quest-line'y są tak niesamowite, że przy takiej oprawie to jest rzecz niepowtarzalna. Mam 790 godzin w Skyrim zrobione, ale to jest inny poziom. Z tym GPU i monitorem 3440x1440 można robić cuda ze starymi grami. Obek pokazał mi już mnóstwo słabości nowszych gier (jak Skyrim, Fallout 4 czy CP2077) a jestem dopiero na 16 levelu.
Link to post
Share on other sites
W dniu 23.04.2021 o 18:41, marko22 napisał:

Nie rozumiem....skąd się biorą u nas tak wysokie ceny o prawie 50%?

Niska podaż przy jednoczesnym wysokim jak na tę cenę popycie, a po za tym mało jest w tym kraju żyjący na koszt reszty społeczeństwa ?

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...