Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Navi


Recommended Posts

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem swojego pierwszego Navi (rx 5500 4GB, Sapphire Pulse) i mam kilka spostrzeżeń:

 

* REWELACYJNE chłodzenie! Po dłuższej sesji w CSGO karta przez większość czasu chodzi pasywnie (temperatury 62-63°C), od ~64°C odpala śmigła. Po kilkugodzinnej sesji w dosyć ciepłym pomieszczeniu T_max na rdzeniu 68°C (hot spot 88), z Rpm_max 38% (karta ultra cicha, wentyl na PSU chodzi głośniej)

 

* świetny pobór mocy (max zarejestrowany pik 120W), praktycznie poziom 1650S

 

* Sterowniki: na razie bez żadnych problemów z Black Screenami (monitor 144 Hz) ale zauważyłem dziwne anomalie z pojedynczymi teksturami (ot np kawałek sufitu ma inne kolory niż reszta, a to na ścianie jakieś paski są itp). Pytanie, czy to mój egzemplarz (outletowy) czy drivery... :/

Link to post
Share on other sites

Wg mnie starsze sterowniki lepsze, ja siedzę w rx5700 na 19.11.1 gdzie mam trochę niższe temp niż na nowych ale 5500XT chyba się nie załapał bo pierwsze na niego to chyba te nowe 19.12.2. Jak instalujesz stery nowego typu i pyta się o wybór profilu to weź pomiń, będziesz miał pewność ze wszystko ustawione jest na default, z nowych sterowników na rx5700 dobrze u mnie działa 19.4.2. Z teksturami może problem na driverach z maja? jakiś film był że na rx470 na teście drzewka znikały na tych sterownikach i dziwne rzeczy z obrazem.
A jak współpracuje z Twoim monitorem 144Hz, zegary pamięci w IDLE ustawia na maksa?

Edytowane przez RBX100
Link to post
Share on other sites

W niektórych grach wydajność identyczna, taktowanie pamięci nie zmieniło się a temperatura pamięci różni się o 4-6 stopni, na rdzeniu zresztą też więcej. W spoczynku czasami jeszcze większa różnica potrafi być. I jeszcze taka ciekawostka, wiem że to samo taktowanie jest ale na starych sterownikach HwInfo pokazuje GPU Memory Clock 875MHz a na nowych 1750 MHz. 

Edytowane przez RBX100
Link to post
Share on other sites

Wgrałem stery 20.4.2 (najnowsze WHQL) i problemy z teksturami zniknęły. Nadal jest po 200-300 MHz na pamięciach w iddlu, jakichkolwiek zmian temperatur nie zanotowałem jak na razie (ale za oknem pogoda inna, 15C i leje więc to może mieć wpływ). 

Link to post
Share on other sites

Coś było z tymi sterami nie tak nawet na Polarisach, zobacz różnice w detalach pomiędzy sterownikami 20.4.2 a 20.5.1, w teście przeprowadzonym na RX570 w Far Cry trochę detali poznikało :)

Edytowane przez RBX100
Link to post
Share on other sites

No ale Rebelmind też miał problemy z tym sterownikiem i teksturami na Navi to jakie postarzanie produktu?
Poza tym jeżeli chodzi o starsze modele to jeszcze nie widziałem żeby na Radeonach cokolwiek pogarszali z wydajnością, raczej odwrotnie z czasem zyskują karty GCN. Prędzej kolejne spierdzielone sterowniki, pewnie jedną rzecz poprawili a inną zepsuli. 

Edytowane przez RBX100
Link to post
Share on other sites

I tj właśnie najcięższy grzech Radeonów: przychodzi "nowe", które jest "lepsze" od "starego, a dobrego" i takie jest tego pokłosie. Jedno naprawią to dwa nowe problemy się pojawią.

 

Muszę zobaczyć, czy są jeszcze wypuszczane stery w pakiecie light, bez Wattmana, nakładek i innych dość nietypowych stworów.

Link to post
Share on other sites

No ale Rebelmind też miał problemy z tym sterownikiem i teksturami na Navi to jakie postarzanie produktu?

Poza tym jeżeli chodzi o starsze modele to jeszcze nie widziałem żeby na Radeonach cokolwiek pogarszali z wydajnością, raczej odwrotnie z czasem zyskują karty GCN. Prędzej kolejne spierdzielone sterowniki, pewnie jedną rzecz poprawili a inną zepsuli. 

aby na to odpowiedzieć trzeba by mieć porównanie ale nie porównanie do mistrza postarzania produktu nvidia a takowych testów nie ma

 

https://youtu.be/am_Dsd4zQsA?t=207

zostają tylko ślady jak to sie robi ;)

Link to post
Share on other sites

@up dlatego taki Rx 580 8gb nitro+ To będzie jeszcze długo karta na której będzie sobie można pograć w 1080p.

Tylko, że ten wzrost wydajności względem np GTX1060 6gB w wielu grach okupiony jest gorszą jakością obrazu. AMD w wielu grach miało problem z działanie AF więc to filtrowanie było przycinane a zdarzały się gry gdzie w ogóle nie działało.

Do dzisiaj pamiętam Rise of The Tom Raider gdzie włączenie AFx16 powodowało olbrzymi spadek wydajności na Hawaii i Polarisach ;)

Link to post
Share on other sites

@uberas Wydaje mi się ze chodzi o to żeby wejść w menadżer urządzeń i  aktualizować tylko sterowniki dla karty bez instalatora Adrenalin 

np z tego folderu:

C:\AMD\AMD_Radeon_Installer_20.7.1\Packages\Drivers\Display\WT6A_INF

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...