Skocz do zawartości

Temat o kartach Nvidia RTX Turing (TU1xx).


Recommended Posts

 

Panie! Fajne te FTW3! Tylko zyskują na wartości, takie no ten tego... youngtimery wśród GPU.  :rotfl: Gdybym wiedział kupiłbym ich ze 100... całkiem dobra inwestycja emerytalna... 

Link to post
Share on other sites

Masakra tym bardziej jak pomyślę, że prawie równo rok temu ja swojego 2080 FTW3 praktycznie z pełną gw kupiłem za 2,6k. Teraz można powiedzieć, że był to mega deal 8-):rotfl:

 

Link to post
Share on other sites

Masakra tym bardziej jak pomyślę, że prawie równo rok temu ja swojego 2080 FTW3 praktycznie z pełną gw kupiłem za 2,6k. Teraz można powiedzieć, że był to mega deal 8-):rotfl:

 

 

Wake the f up Samurai, we've got FTW3 to sale. - 2021, koloryzowane 

 

 

Dla tego wolałbym Heatkillera IV lub coś od Alphacoola/Swifttecha (którego niezbyt lubie). EKWB jest overpriced tak czy siak.

Link to post
Share on other sites

No i irytacja była na tyle duża że zrobiłem zwrot karty 2070 , w BFV po prostu z RT nie dało się grać 80/90 FPS z DLSS a obraz ciął jak durny, Do tego powiem tak,ze RT w grach lekko rozczarowuje mnie, słabo to widać jeszcze i na przykładzie BFV do tego tak sobie działa. za to DLSS to jest przyszłość ;) niby upscaling ale genialnie działający, W control bez RT i bez DLSS w testowym przeze mnie miejscu było 80 FPS po włączeniu DLSS (bez RT) FPS skoczył do 120 FPS ... WOW pogorszenie jakości obrazu nie zauważyłem za dużego a boost FPS robi kolosalne wrażenie . Tak że DLSS 2.0 jest jakościowo dobry i ten boost . Szkoda że mało gier z tego korzysta i że jest w pewnych grach tylko dostępny z włączonym RT (np BFV).

PO oddaniu RTXa kupiłem RX 5700XT i po 3 dniach używania jestem bardziej zadowolony jak z 2070 ;) . Mam monitor 144Hz z Freesync i z kartą AMD działa to lepiej płynniej, nawet jak gra zaliczy gwałtowny spadek z powiedzmy 85 na 65 FPS to tego nie czuć i nadal obraz jest mega płynny. Granie w takie Asetto Corsa Competizione to naprawdę miodzik teraz. Nie to że na Nvidi i jej Gsync compatible było to jakoś tragicznie, bo nie było ale w porównaniu do RX 5700Xt to jedak ta płynność jest większa i to zauważalnie , no i sama karta jest mocniejsza, w BF przyrost FPS najbardziej imponujący bo około 20/25 FPS, W innych grach również jest zauważalny przyrost FPS. Problemów ze sterownikami nie mam żadnych (wgrałem najnowsze) jakościowo obraz też bym zaliczył na plus dla AMD, nie wiem jak oni to robią ,ale obraz jest jak by ostrzejszy ,wyraźniejszy a dobrana kolorystyka bardziej realistyczna , nie tak cukierkowo kolorowa. Aha kupiłem RX 5700XT MSI Gaming X

Pisałeś że masz problem z RT w jednej grze i co było powodem wymiany?

 

Wymieniłeś kartę to niech będzie to szczera opinia a nie bajki.

 

@EH_Gosu dobrze napisał na temat BF5 ta gra od dłuższego czasu jest nie dopracowanym dnem a reszta się nią podnieca.

 

Asetto Corsa Competizione to świetna gra ale jest zepsuta pod kątem optymalizacji bo nie potrafi korzystać z większej liczby rdzeni i wątków nie zależnie od ust. graficznych nie ma mowy o lepszej płynności.Ustaw 50 aut na SPA lub innej trasie to zobaczysz lepszą płynność. :P:) -widzisz to jest podobny problem który ty miałeś ze swoją grą z RT.

Na koniec z tym obrazem już całkiem odpłynąłeś :) normalnie dostałeś samsungowego amoleda :rotfl:

 

 

 

Moja karta przebiła już 3100zł... lol...

 

Tyle że nikt normalny za tą cenę nie kupi karty bo są obecnie tańsze od tej FTW3 i nie gorsze.Karty od EVGA są tym samym co  GPU od MSI i ASUSA - przereklamowane i drogie.

Zgadzam się natomiast co do cen,te są z kosmosu za wszystko.Tylko takie zachowanie i publicznie się cieszyć,że moja karta osiąga pułap cenowy 3200zł jest nie na miejscu tj pędzel napisał #3047

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Tyle że nikt normalny za tą cenę nie kupi
 

Wczoraj poszło chyba z 6 sztuk na morele także to chyba Ci nienormalni ;)

 

To nie tak, my sobie żartujemy, taki sarkazm - kto ma ochotę to kupi i tak i tak. Sytuacja na rynku GPU zdrowa nie jest i to nie od dziś, VN robi co chce, właściwie ogranicza ich tylko krzywa popytu, a teraz jeszcze ten cały COVID problemy z dostawami, drogi dolar i mamy co mamy. Inna sprawa że sklepy też dokładają swoje trzy grosze jak widzą że im towar schodzi a następny kontener from china dopiero za 40 dni to jakoś nie specjalnie się krępują i idzie +++.

Link to post
Share on other sites

 

Tyle że nikt normalny za tą cenę nie kupi karty bo są obecnie tańsze od tej FTW3 i nie gorsze.Karty od EVGA są tym samym co  GPU od MSI i ASUSA - przereklamowane i drogie.

Zgadzam się natomiast co do cen,te są z kosmosu za wszystko.Tylko takie zachowanie i publicznie się cieszyć,że moja karta osiąga pułap cenowy 3200zł jest nie na miejscu tj pędzel napisał #3047

 

Ty chyba nie wiesz kto i z jakich powodów kupuje karty typu FTW3, Strix czy Gaming X Trio. Każdy ma inne potrzeby i priorytety.

Ja osobiście wolę dorzucić do takiego FTW3 ze względu na:

- epicką gwarancję EVGI

- temperatury +-65*c podczas grania w 4K na niesłyszalnych obrotach karty (customowa krzywa do 1250rpm)

- przy tej temperaturze i niesłyszalnej karcie rock-solid zegary rzędu 2070-2100Mhz (a i czasami trafią tytuły gdzie wędruje wyżej), ofc. w 2160p

- sterowanie dwoma dolnymi wentylatorami 140mm w obudowie przez kartę graficzną (bodajże głównie Strix i FTW3 mają 4pin)

 

Tak więc "zwykłe" karty są zdecydowanie gorsze, bo nie oferują w/w korzyści. Za coś dopłacasz, i nie musi być to raw-performance. 

 

Równie dobrze można powiedzieć że ktoś nie wykupiłby jakiegoś pakietu wyposażenia w aucie, przy którym ja bym się nie zastanawiał i brał (np. podgrzewaną kierownicę czy lepsze audio). Nie każdy jest chodzącą cebulą, którą zadowoli byle co (np. "bo mam nowego passata", ale że w korbotroniku i bez silnika to już inna sprawa).

 

Oczywiście że się będę cieszył, jak każdy kto dokonał zakupu w dobrym momencie zamiast złym. Wartość rezydualna poszła do góry. ;) Tak samo jak mogłem marudzić, że kupiłem RAM na B-DIE w najgorszym możliwym momencie - i jakoś żyje.

Mamy kapitalizm  ;) Kocham tą sztuczną skromność. Zawsze śmiać mi się z tego chciało.

 

No i każdy kto pomyśli, wie że w takim momencie nie kupuje się karty tylko czeka. A jak jest ciśnienie to lepiej używkę... takie jest życie i tak wygląda świat hardware od... zawsze?

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
Wczoraj poszło chyba z 6 sztuk na morele

Ściema jakich nie mało jak również z tymi dostawami a wszystko po to żeby mieć pretekst przy obecnym wirusie do wyższych cen.Stany magazynowe naszych sklepów przed też były pełne ale co tam,jest okazja to się wykorzysta.Wiem doskonale bo się zaopatruje od znajomego który siedzi w tej branży.Teraz obserwujcie te ceny czy zejdą do stanu jakie były przed.

 

 

 

Ty chyba nie wiesz kto i z jakich powodów kupuje karty typu FTW3, Strix czy Gaming X Trio. Każdy ma inne potrzeby i priorytety. Ja osobiście wolę dorzucić do takiego FTW3 ze względu na: - epicką gwarancję EVGI - temperatury +-65*c podczas grania w 4K na niesłyszalnych obrotach karty (customowa krzywa do 1250rpm) - przy tej temperaturze i niesłyszalnej karcie rock-solid zegary rzędu 2070-2100Mhz (a i czasami trafią tytuły gdzie wędruje wyżej), ofc. w 2160p - sterowanie dwoma dolnymi wentylatorami 140mm w obudowie przez kartę graficzną (bodajże głównie Strix i FTW3 mają 4pin) Tak więc "zwykłe" karty są zdecydowanie gorsze, bo nie oferują w/w korzyści. Za coś dopłacasz, i nie musi być to raw-performance.

Te modele są przepłacone które wymieniłeś,pod kątem wydajności nie różnią się od najtańszych i modeli top tj Palit GR/JS czy Msi Gaming X i nie wiele pod względem kultury tych ostatnich.Dodatkowe możliwości połączenia wentylatorów czy wejść typu C itp jest tutaj nie istotna.Na temat 4K nie pisz bo 2070SUPER ogarnia nie liczne tytuły bo jest to karta do 1440p.

 

Płacisz za firmę jak użytkownicy telefonów iphone.

-oczywiście nikt nikomu nie zabroni nawet wtedy gdy ma widzimisie.

Edytowane przez Marekpe
Link to post
Share on other sites

@Up, przy czym to nie jest tylko firma / logo / kolory ale OBSŁUGA KLIENTA. Jeżeli nie miałeś nigdy przyjemności obcować z customer support od EVGA to tak na prawdę nie rozumiesz dlaczego sporo osób decyduje się na dopłatę do tych kart a ich stany magazynowe są regularnie bliskie zeru.

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

 

 

Piszesz takie głupoty że głowa mała... no ale ciężko brać kogoś z taka stopką na poważnie. PS: nie każdy gra w tytuły triple-A, plus większośc ciekawszych tytułów wspiera DLSS. Przy czym 2070S OC nadaje się do 4K. :) I to z RT. :) Niektórzy nie umrą jak przesuną suwak z Ultra na High.

 

Idź może do kościoła pisać takie głupoty, tam ludzie uwierzą w takie rzeczy.

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jeżeli nie miałeś nigdy przyjemności obcować z customer support od EVGA to tak na prawdę nie rozumiesz dlaczego sporo osób decyduje się na dopłatę do tych kart

Miałem nie raz i mam w prywatnym kompie od nich część ale to niska cena przemawiała za kupnem tej firmy a nie ich support.

 

 

 

Piszesz takie głupoty że głowa mała... no ale ciężko brać kogoś z taka stopką na poważnie. PS: nie każdy gra w tytuły triple-A, plus większośc ciekawszych tytułów wspiera DLSS. Przy czym 2070S OC nadaje się do 4K. :) I to z RT. :) Niektórzy nie umrą jak przesuną suwak z Ultra na High. Idź może do kościoła pisać takie głupoty, tam ludzie uwierzą w takie rzeczy.

Może czas najwyższy człowieku żebyś ty zaczął się modlić,co ma stopka wspólnego z tematem?  :mlotek:

To samo,co ma DLSS wspólnego? jaka większość tytułów? policz sobie na palcach u rąk jak potrafisz ile to będzie.

 

Jak mam grać w 4K i ust suwaki w dół to lepiej ustawić 1440p a jak chcesz 4K to kupujesz mocniejszą kartę taki sam tok myślenia.

Zabolała cię prawda,że przepłaciłeś tak naprawdę.Czego brakuje w wydajności i kulturze takiemu Palitowi JS czy Msi gaming x od twojej no? czego? po za resztą głupot nie mającą znaczenia i nie istotną dla wszystkich.

Ja też mam możliwość podłączenia 4 wentylatorów do zasilacza i nie korzystam z tego taki sam przykłąd.

 

Proste przepłacasz za produkt a ty masz myśleć często,że jest hiper super nie ziemski w końcu zapłaciłem tyle hajsu a za co? to już twoja interpretacja. :P  :)

 

ed

Na poprzedniej stronie wrzuciłem film,masz przykład jak teraz ludzi naciąga się na produkty w każdej cenie a rynek jest przesiąknięty bublami bo takie się teraz robi.Wydaje się tobie że płacisz za coś lepszego tak,płacisz więcej ale jakość do ceny nadal ma wiele do życzenia.Forest w filmie powiedział że głupi EK robił chłodzenia dawniej lepsze i ma takie na stanie,nie co teraz i tak jest ze wszystkim a tacy klienci jak ty to zwykłe pelikany, najciekawsze jak sam potwierdził,że ludzie i tak kupią.

Sorry ale ty jesteś nie poważny,że dajesz się nabierać takiej Ewce :D Za taką cenę nie powinna mieć wpadek firma z cewkami czy wentylatorami lub

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/evga-geforce-gtx-1080-gtx-1070-gtx-1060-problem-z-przegrzewaniem.html

a i tego nie da się uniknąć.

Edytowane przez Marekpe
Link to post
Share on other sites

1. Czemu mam się wkurzać bo przepłaciłem? Ja nie kupiłem tej karty teraz, tylko gdy kosztowała po 2300-2450zł w przeliczeniu na PLN w pre-orderze z dodatkowym rabatem. Ba, trafiłem bingo.

giphy.gif

 

2. To czego nie mają tańsze karty masz wypisane we wcześniejszym poście. I to było dla mnie najważniejsze. :)

Niektórzy wiesz, budują silent buildy, gdzie najgłośniejszy wentylator w budzie ma 800rpm a wewnątrz 1250rpm na GPU. Sama buda + wentylatory to blisko 1000-1200zł.

Cisza > cena i jestem konsumentem, którego na to stać i który za to jest w stanie zapłacić więcej - bo mam takie wymagania.

 

3. W te gry co ja gram, wszystko mam na ultra przy 2070 Super. Po co mam przepłacać? Np. w World of Warships, PoE, WoT czy czasami World of Warcraft jak mnie najdzie ochota na retail mi starcza. 2060S byłyby tam za słabe a 2080S overkillem. Nie kupuję czegoś, czego nie potrzebuje. A jak czasami jako fan kupie grę typu Metro Exodus (fan książek Dimitrija, DLSS), Control (lubię to uniwersum, DLSS) to mi starcza gra na high z DLSS. Ba, do gier takich jak Wolfensteiny czy Resident Evil 2070S też sobie całkiem spoko radzi. Więc nie gadaj głupot. Poza tym ja zmieniam GPU jak rękawiczki, karta nie zdąży się zestarzeć (przez ostatnie 5 lat, najdłużej miałem bodajże RX 580 bo aż całe 12 miesięcy). 

 

Z resztą mówisz do kogoś, kto miesiącami wyczekiwał na Radeony 5700XT, które wówczas* kosztowały tyle samo... logiczne że poirytowany wziąłem 2070S. 

 

 

Czego brakuje w wydajności i kulturze takiemu Palitowi JS czy Msi gaming x od twojej no? czego? po za resztą głupot nie mającą znaczenia i nie istotną dla wszystkich.

 

Proste przepłacasz za produkt a ty masz myśleć często,że jest hiper super nie ziemski w końcu zapłaciłem tyle hajsu a za co? to już twoja interpretacja. :P  :)

 

No nie wiem... brakuje mu takiego power limitu (odczuwalnego przy 2160p, np. w Wiedzminie), utrzymywania takich zegarów turbo przy max obciążeniu, cichego chłodzenia po OC oraz temperatur? O power limicie 2070 Gaming X Trio nawet się nie wypowiadam, bo jest on jednym z najniższych w segmencie. Poza tym... w momencie zakupu zapłaciłem za FTW3 taniej jak kosztował Trio czy Strix w pre-orderze, o jakieś 30 euro... zonk ponczuś. 

 

Tak samo myśląc twoim tokiem, po co kupuje się nowe samochody z salonu? Myślisz, że obchodzi mnie, że przekraczając próg tracę od razu kilkadziesiąt tysięcy? Wiesz w ogóle jak działa gospodarka? Bo ja rozumiem, że niektórzy ludzie (pewne sekty) chciałby zatrzymać się w czasach średniowiecznych (ponoć w silnikach spalinowych siedzi sam szatan, szczególnie V12).

 

Jak cię nie stać to nie kupujesz. Jak nie wiesz po co jest leasing, to go nie bierzesz (chociaż są w naszym kraju debile którzy chcą mieć coś w leasing bo jakaś moda czy coś, chociaż pojęcia o temacie nie mają i często sobie robią kuku).

 

Zachowujesz się jak socjalistyczny, fałszywie skromny... no nie wiem... średniowieczny ksiądz. Jakie to coś jest złe! Luksus jest zły! Macie być biedni! A najlepiej hajsy oddajcie nam! 

 

PS: Jak zacznę się modlić, to sam wskoczę w biały kaftan. Lub ewentualnie pójdę do szpitala na badania toksykologiczne i zgłoszę odurzenie na policje. I am pretty much sane at the moment, thanks.

 

Najlepsze jest to, że na mnie najeżdżasz bo śmiałem kupić EVGĘ FTW. Ba! Śmiem mieć swoje oczekiwania wobec produktu, za który płacę własnymi pieniędzmi! No jak to tak! Z czym mi się to kojarzy... a no tak... księża uczący o życiu rodzinnym i wychowywaniu dzieci (i to pewnie tacy, którzy lubią małych chłopców - wybaczcie, musiałem).  

A jak już ktoś zyska na wartości rezydualnej i ma się bękę, że się raz trafiło fajnie, to taki typowy dżanusz wytrzymać nie może.

 

432bp7.jpg

 

432bw2.jpg

 

Brzmi to dla mnie jak próba uzasadnienia frustracji życiowej. Dobra rada: zamiast marnować czas na modlenie się, przeznacz ten czas na pracę i zarabianie pinionżków (te z nieba nie spadną, z niego to prędzej kwaśny deszcz przywitasz).

 

ff734e2a57be57578e97bb9d084592b0.gif

 

PS2: co do linku ze starymi FTW2 serii 1000, jesteś upośledzony. Producent wydał nową rewizję z poprawionymi padami oraz za darmo wymieniał chłodzenia gpu (free door2door). Tak więc nie zachowuj się jak TVP. Nie ma to jak mówienie półprawdy i solidne niedopowiedzenia.  :)

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

PS2: co do linku ze starymi FTW2 serii 1000, jesteś upośledzony. Producent wydał nową rewizję z poprawionymi padami oraz za darmo wymieniał chłodzenia gpu (free door2door). Tak więc nie zachowuj się jak TVP. Nie ma to jak mówienie półprawdy i solidne niedopowiedzenia.  :)

 

Jest sens tracić czas na walkę z trollem pokroju @Marekpe? :D

On ma swoją wizję świata i zapewne kryształową kulę, bo na dzień dobry stwierdza, że przepłacasz (nawet nie wie ile zapłaciłeś) i jesteś zupełnie nieświadomym klientem, który daje się okradać xD

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Zupełnie nieświadomym klientem bez pewnego "tech-światopoglądu"? :P Moim zdaniem kolega po prostu stawia znak równości pomiędzy wszystkimi drogimi modelami (Srix, WTF3) i może jednak >nie mieć< dobrych doświadczeń z EVGA. Ja natomiast, poza rewelacyjnym dialogiem z obsługą klienta u Amerykanów, przejechałem się strasznie na Asusie topowym (5700 XT Strix OC).

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

W przypadku Asusa problem jest taki że mają świetne i topowe produkty. Ale wypinają się na klienta od razu po zakupie + mierny support.

Np. wymień pastę na Strixie 2080 Ti -> od razu tracisz gwarę (poza USA, inne prawo). O naklejce S/N przy gniazdach zasilania (na backplate) nie wspomnę. Wsparcie posprzedażowe (update biosów do mobo) - tragedia. A cena? Strixy są chyba najdroższe na rynku wśród all gpu.

 

MSI też dało ciała z Gaming X Trio 2070S. Dali power limit poniżej referenta (zamiast taki jak w 2080) i wypięli się na klientów. Np. support EVGI udostępniał biosy do flashowania gdy się ich o to prosiło. 

 

A i super jest myślenie, że z racji posiadania samego monitora 2160p, który głównie przydaje mi się w pracy muszę mieć jakiegoś 2080Ti albo bóg wie co. I marnować większość wydajności bo np. w WoWS jest hard cap 75fps...  :menda: Soulsy? Też hard cap.  :menda:

 

Z moich doświadczeń best support ma:

1. EVGA

2. Gigabyte (dobry serwis zewn. w PL, przynajmniej parę lat temu, jakaś firma na B)

3. Zotac

4. Palit/Gainward 

 

Co do Szafira - nie wiem. Nigdy nic mi się nie zepsuło od nich. Ale ponoć też są git i wysyłają np. same wentylatory P&P jak się zgłosi że wentyl "wziął i umor". 

 

W przypadku MSI znam parę osób, które miały problem z serwisem w przypadku laptopów MSI GT72 (older geny) i GT73VR. No jednak w laptopach za ponad 10k pln serwis mógłby przynajmniej trzymać się ustawowych dat. Ja kupując laptopy u Hyperbooka (niebiescy) i CEG'a (teraz chyba clevo computer jeżeli się nie mylę) miałem RMA załatwiane w 2 dni. Ba, hyperbook wysyłał mi 980M cross-shippingiem, gdy ta uległa awarii.

To, co mnie triggeruje to zlewanie i wypinanie się na konsumenta, dla tego po ostatnich cyrkach (kto czyta temat AMD Ryzenów) wypinam się na Asusa. 

 

A wracając do temu są nowe drivery. Netflixa i DRM oczywiście NIE poprawili ciągle... I jak mi ktoś powie że to AMD ma spartolone drivery to przywalę miękkim papuciem. 

https://videocardz.com/driver/nvidia-geforce-game-ready-446-14-whql

 

Z ważniejszych not:

 

 

  • [HDR]: Some games may appear very bright when HDR is enabled. [2909218]
  • [Monster Hunter World Iceborne]: Artifacts appear in the game. [2903858]
  • [Resident Evil 3 Remake][DirectX 12]: Some objects in the game may flicker. [2938095]
  • Corsair iCUE program triggers Geforce Overlay. [200614189]
Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Po kilku latach przerwy od NV w moim prywatnym pc zagościł Geforce, 1650S konkretnie (Gigabyte OC). Kilka obserwacji:

 

* słyszałem ale nie wierzyłem w "sprane" kolory, jakie miały niby być na GF... No i niestety jest różnica - da się coś z tym zrobić?

 

* na monitorze z FreeSync (starym, 3-letnim), oczywiście oficjalnie nie wspieranym przez NV sam Gsync compatible mode działa lepiej niż na Radeonie - przynajmniej w csgo.

 

* chciałem zrobić lekki UV karty, ale nie znalazłem żadnych opcji w sterownikach - trzeba się będzie przeprosić z MSI Afterburner...

Link to post
Share on other sites

Sprawdź czy masz ustawioną wyjściową głębię kolorów 10bit (dla monitorów 10bit). Mi ciągle przestawia na 8 po reinstalacji driverów.

 

No i czy masz RGB czy YCBR.

 

Ja na 2070S nie zauważyłem gorszych kolorów względem RX 580. A od razu by mi to oczy wypaliło. 

Chyba że 1650S ciśnie na takiej kompresji że są po prostu straty z tego tytułu. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...