Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Vega


Recommended Posts

Rebel, ale fakt jest taki, że wepchnęli się w HBM jakiś czas temu bo liczyli, że na tym ugrają nie wiadomo ile, a teraz zamiast robić te karty jakoś rozsądnie tak jak procki, to jeszcze dokładają do pieca 16gb pamięci i robi się cena z czapy.

 

Przy prockach odnieśli sukces dlatego, że dali "więcej za mniej" wypuszczając może nie topowe rozwiązania (bo mimo wszystko w testach w grach intelowskie procki prawie zawsze górą) ale rozsądne, z zapasem rdzeni które może i nie dają topowych FPS'ów, ale gwarancję, że wytrzymają próbę czasu na swoim całkiem dobrym, choć nie topowym poziomie. za takie pieniądze, że po prostu można z czystym sumieniem je polecić przy ograniczonym budżecie, a ten praktycznie zawsze jest ograniczony. 

 

Przy gpu cały czas brną w ślepą uliczkę siląc się na wyścig zbrojeń którego wygrać nie potrafią co skutkuje tym, że mają i tak słabszy produkt, a cena wychodzi wyższa. Do tego wychodzą z topowymi produktami takie jaja jak z FuryX gdzie po czasie karta zaczyna odstawać od teoretycznie słabszych układów i praktycznie nie licząc dziwnych pobudek ideologicznych nie ma żadnych podstaw by wybrać ich produkt. Wzięli by puścili to na niższych napięciach i stockowych zegarach pozwalając karcie samej boostować w ramach niskich temperatur, obcięli połowę pamięci i wyszło by może, że karta nie potrzebuje elektrowni i kaloryfera na 3 wentyle do działania, kosztuje sporo mniej niż 2080 i działa niewiele gorzej. W zasadzie to w ogóle dziwi mnie to, że praktycznie każda Vega po uV zyskuje na wydajności i kulturze pracy, a oni ładują standardowo takie napięcia. Może ktoś bardziej obeznany powie mi z czego to wynika?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Duzo nizsze koszty kontroli jakosci ofc.

 

Schodzi "z tasmy" partia chipow. Zeby konkretna sztuka zostala zaklasyfikowana jako sprawna musi spelniac zalozone wymagania konstrukcyjne (tu konkretnie: utrzymywac zegary z przewidzianego zakresu podczas obciazenia). I teraz tak: jak ustawisz wszystkim wysokie napiecie na rdzeniu to z calej puli sprawnych okaze sie 95% prockow, jezeli jednak wszystkim z automatu podasz nizsze napiecie to nagle spawnych bedzie tylko np 75% (bo te 20% nie utrzyma zegarow deklarowanych i/lub nie bedzie pracowac stabilnie). A przeciez nie bedziesz sprawdzac dla kazdej sztuki gdzie znajduje sie "SweetSpot". // konkretnymi liczbami sie nie sugeruj, uzywam pogladowo //

 

Z 2. strony juz w fazie profukcyjnej wiadomo, skad mozna spodziewac sie chipow o lepszej charakterystyce - i te przewaznie trafiaja do "limitowanych edycji" jak ma to miejsce u Sapphire.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sklepy w UK dostały podobno poniżej 100 sztuk. Schodzą jak stojąca woda:

https://www.overclockers.co.uk/msi-radeon-rx-vega-vii-16gb-hbm2-pci-express-graphics-card-gx-34z-ms.html

 

912€ za słabszą kartę, a 728€ za mocniejszą (RTX 2080):

https://www.overclockers.co.uk/msi-geforce-rtx-2080-ventus-8192mb-gddr6-pci-express-graphics-card-gx-350-ms.html

Link to post
Share on other sites

Drogo, na mindfactory RTX 2080 najtansze sa za 660 euro (KFA2, 2 wentyle zamiast blowera - spoko karta).

Za 799 jest już kozacki Gaming X Trio. 

 

A za 750 jest VEGA 7nm z ogromnym tdp i duzo glosniejszym chlodzeniem. W życiu bym nie zaoszczędził tylko brał Gaming X Trio bez zastanowienia.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Jeśli kogoś interesuje zmiana chłodzenia na referentach Vega, to kompatybilne chłodzenia morpheus Vega mają pojawić się ponownie w sprzedaży w drugiej połowie marca. Caseking prowadzi wysyłkę od 19.03.2019. Muszę dopytac się w naszych sklepach czy także będą w ofercie.

Link to post
Share on other sites

Wiesz, można się śmiać. Uważam jednak, że (jako posiadacz Vegi) obecna sytuacja (pchanie przez nV RT do przodu) jest mocno niekorzystna dla kart amd i tylko bardziej umocni nV na rynku :( (piszę o grach, bo w codziennej pracy twórczej (zależy co się robi) jeszcze długo będzie jakoś normalniej).

 

Z drugiej strony RT wprowadza jakiś tam powiew świeżości do grafiki komputerowej, która przecież od lat w zasadzie stoi w miejscu (karta sprzed 10 lat odpali większość dzisiejszej grafiki, tyle że wolno).

 

Osobiście gram sporadycznie, więc tak tego nie czuję, ale gdzieś z tyłu głowy trochę szkoda. Co jeszcze napisać, a - odnośnie tego demka powyżej, RT jest w zasadzie tak stare jak grafika komputerowa, więc nic odkrywczego tu nie ma, problemem jest jednak to, że gpu wyposażone w dedykowane jednostki do RT i tak zawsze będą lepsze (szybsze) niż liczenie tego samego poprzez czyste ALU w procesorze (czy gpu).

Link to post
Share on other sites

@npc-bmk

 

AMD Radeon - jest mocno do tyłu za NV. Niestety ale skala nakładów finansowych na rozwój jest nieporównywalnie mniejsza niż u zielonych.

Były architekt GPU w AMD dołączył jakiś czas temu do Intela. W pierwszym wywiadzie powiedział że Intel daje dużo większe zasoby niż miał w AMD. O czymś to świadczy.

 

RT jest na chwilę obecną ciekawostką dla "bogatych". Coś jak kupić bolid formuły 1 i nie mieć gdzie jeździć. Powstaną nowe tory ale trochę to potrwa.

 

Osobiście jestem zadowolony z posiadania karty Vega. Widać że w nowszych tytułach karta radzi sobie coraz lepiej będąc już za GTX 1080ti i przed rtx 2070 (wydajność).

 

Jakość grafiki z roku na rok się poprawia. Zobacz sobie jak wygląda Detroit Become Human na zamkniętej platformie ps4.

Na sprzęcie który dzisiaj w PC byłby zabytkiem. Grafika o mocy R9 270 2gb.

 

Wszystko zależy od optymalizacji.

RT lub coś na styl RT będzie w następnej generacji kart już standardem.

Edytowane przez Funkie
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie robiłem na niej żadnych zabiegów (UV, nie zmieniałem też krzywej wentyli itd - nic), ale założyłem jej locka na 60fps (bo i tak nie potrzebuję więcej (ze względu na badziewny monitor jaki aktualnie posiadam). Więc karta raczej trzyma się u mnie chłodno i cichutko.

 

Ale przetestowałem i wyszło, max 70*C, ~1630MHz i ~1600rpm (ale to tylko jak pozwolę jej lecieć ponad 60fps), tak jak mam stale - to te wartości są dużo niższe :)

Link to post
Share on other sites

Bo PCB też się nagrzewa i oddaje ciepło. W dodatku łatwiej schłodzić sekcję zasilania i RAM mając więcej przestrzeni. Gdyby wszystko upchnąć w jednym miejscu z minimalnymi odstępami, dając nawet jakiś super cudowny jeden miedziany blok z komorą parową to wszystko by się solidnie gotowało. :/
Czy bloku wodnym nie byłoby takiego problemu. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

@up jasne, że to pomaga, ale skoro producenci i tak robią małe PCB i dają radę, to po co upychać radiator na 2.5 slotu zamiast go wydłużyć? Nie wiem ile osób ma problemy z długością karty, ale ostatnimi czasy budy nie mają z tym raczej problemów od kiedy większość koszyków na dyski na napędy jest wyjmowanych, a budy same w sobie obszerne. 

Link to post
Share on other sites

Tutaj na zdjęciu prawie kompletny zestaw. Brakuje adaptera mini VGA na 4 pin i pasty grizzly kryo. Instrukcja obsługi jest słaba. Głównie ogólniki które dla osoby bez znajomości PCB w niczym się nie przydadzą. Stąd minus dla morpheus vega.Mamy dwa różne rodzaje zapinek do wentylatorów (w zależności czy to jest grubszy czy cieńszy wentylator). Komplet radiatorów do naklejenia uniwersalnych(tutaj trzeba nieźle pokombinować, który gdzie użyć, bo np. przy rdzeniu mogą być tylko niskie) oraz jeden większy radiator z klipsami który akurat do niczego nie pasował.Oczywiście wielki radiator na rdzeń który robi różnicę.W większości kart rynkowych autorskich VRM jest chłodzony pasywnie (radiatorem). Np Asus bodajże nie ma wcale chłodzonej sekcji zasilania(z tego co wyczytałem).Sapphire dowalilo pasty łopatą. Nie powiem że była jakaś kiepska. Po prostu nie miała szans skutecznie przekazywać ciepła w referencyjnym chłodzeniu. Za to termopady nosiły pierwsze oznaki korozji. Chłodzenie rozkręcałem z 5 razy i zmieniałem kierunki żeberek radiatorów. Niestety temperatury rzędu 100st na Soc i mem VRM nie były zadowalające. W ruch poszła piłka do metalu. Większy radiator z spinkami został minimalnie skrócony (o wystające mocowania) a następnie porządnie przyklejony.No i bach!! VRM poniżej 80st. Dzisiaj w końcu dostałem adapter na na mini VGA. Teraz w końcu wentylatory pracują na około 730rpm utrzymując w stresie kartę poniżej 60st na rdzeniu i 70 na hot spocie (totalna magia!). Rdzeń powyżej 1700mhz i pamięć na 1100 bez najmniejszej szansy na throttling, gdzie na referencje w 5 min było po zabawie. Screeny z GPU Z mam na komputerze. Po skończeniu testów dam porównanie referenta z morpheusem. Podsumowując cała zabawa dla pasjonatów. 4 dni kombinowania, przycinania, przeklejania aż w końcu efekt spełnia oczekiwania. Te wszystkie poradniki z YouTube są warte tyle co kot napłakał. Może przydadzą się przy demontażu, ale co gdzie ma iść to już kwestia indywidualna. Postaram się rozkręcić kartę jeszcze raz i zademonstrować efekt finalny. Ciąg dalszy nastąpi.

Zdjęcia0369347da524157ad57723243e3e474c.jpg5dbaa4fc4f00e80e3a114a7a538c311e.jpga28f2a8b78552bd14c9cd6daba69d7af.jpg

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Tak, już widzę, że referent ma inaczej zaprojektowaną sekcję zasilania (na pierwszy rzut oka większą). U mnie (obrazek w poście 421 - z neta, bo nie mogę rozebrać karty, więc posiłkowałem się netem, aby obadać jak wygląda pcb), jest stosunkowo mało mosfetów.

Do tego pulse ma dwa biosy 160 i 180Watt (z tego co wyniuchałem w necie) - więc nie mam co śnić o więcej niż ~1650Mhz na standardowym biosie (zobacz u siebie, może tu będziesz miał jakieś pole do popisu, bo gwary i tak już nie masz, to się możesz bawić).

 

Odnośnie zaś chłodzenia, które kupiłeś - wygląda zaje.. znaczy potężnie - nie ma siły, aby nie poradził sobie z tym gpu, kłopotem właśnie w takich przypadkach są mosfety - ciekawi mnie jak to dokładnie rozwiążesz i jak to wpłynie na tempy. Co do radiatorów na mosfety, to radzę Ci nie kleić na taśmę termo, a raczej zainwestować w klej termoprzewodzący dobrej jakości i porządnie najpierw przemyśleć budowę radiatorów (bo później lubią odejść razem z mosfetem podczas demontażu - piszę z doświadczenia kiedyś na gtx480 :( - niech mu piec do odzysku surowców lekkim będzie).

Link to post
Share on other sites
  • Igoruss promował, odpiął, przestał promować i podpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...