Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych AMD Vega


Recommended Posts

Trzeba jednak przyznać, że Vegi w innych wersjach zdecydowanie rozwijają zdolności manualne. Czy w Pulsach będziecie przyklejać termpoady pod backplate? No właśnie.

 

IMG-20190903-085217.jpg

Dlatego trzeba unikać Gigabyte. Dla mnie brak dual biosu skreślił tą kartę. Okazuje się, że wyślą mi Red dragona. Konstrukcja podobna do pulsa tylko 3 wentylatory ma.
Link to post
Share on other sites

Pograłem trochę w Ghost Recona Breakpoint. Vega przeważnie trzyma 60FPS na ustawieniach bardzo wysokich (wahania 5-10 w zależności od gęstości akcji). Patrząc na jakość oprawy graficznej nie znajduję wytłumaczenia dlaczego zajęte jest ponad 7GB VRAM

 

obraz.png

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
Z bożą pomocą na sterownikach Adrenalin 2020 nie będą mi się resetowały ustawienia napięcia i taktowania co wyłączenie komputera. Trzymajcie kciuki.
Wyłącz fast boot w Windows i nie będziesz mieć tego problemu.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

105°C na hotspocie to i na oryginalnym biosie V56 było ^_^

Aczkolwiek bardziej groteskową rzeczą jest to, że muszę używać MSI Afterburner. Karta się Wattmana nie słucha.

Aktualizacja 18:48: wróciłem na oryginalny BIOS. Fajnie jest mieć RAMy dźwignięte na 1100Mhz, ale konflikt karty ze sterownikami już taki fajny nie jest.

Link to post
Share on other sites

Jakby ktoś chciał zapoznać się z możliwym rozwiązaniem temperatur hotspotu to zapraszam przeczytać moje wypociny. Dokładnie co i jak próbowałem w tym temacie, z rozwiązaniem w tym poście. Nie dam rady nic przetłumaczyć, to tak jakby ktoś miał zamiar o to zapytać. Zostawcie lajka jak pomogłem albo się przydało.

 

Męczyłem się z tym półtora miesiąca. Przez ten czas straciłem/kupiłem sporo materiałów i podchodziłem do tego w sumie 11 razy +/- kilka razy na to, że przez przypadek za mocno ruszyłem i karta przesunęła/ześlizgnęła/przekrzywiła się z chłodzenia i na nowo czyściłem z pasty i ją nakładałem, nic nawet nie skręcałem w tym wypadku. Poświęciłem na wszystkie próby pi razy oko 30 godzin. Temperatura hotspotu aktualnie nie przekracza 70C przy 2x Be-Quiet! Pure Wings 2 120mm ustawionych na ~1200RPM. Rdzeń GPU jak i HBM oscyluje w okolicach 58-60C. Zauważyłem po tym wszystkim, że temperatura i chłodzenie HBM VRM ma tutaj bardzo duże znaczenie i idzie w parze razem z hotspotem. Maksymalna temperatura HBM VRM (GPU VR MVDD) jest pomiędzy 75-80C. Gdy jest 75 to hotspot ma 65 zaś gdy jest bliżej 80C to hotspot dochodzi do 70C. Pozostałe temperatury nie mają znaczenia na hotspot, bynajmniej nie w moim przypadku. Rozbierać karty już nie będę chociaż kusi do jeszcze niższej temperatury HBM VRM i gdybym to robił to na 100% rzeźbił bym oryginalną płytę chłodzącą z stockowego chłodzenia i ją zakładał, zamiast radiatorków z Morpheus II których użyłem (ten największy na HBM VRM obciąłem dremlem) albo płytkę i radiatorki razem bym pokombinował.

 

Zabawy trochę jest i cierpliwość trzeba mieć nieziemską. Kapryśna karta chociaż z tego co się dowiedziałem po przewróceniu Google do góry nogami to to, że seria 3xx i RX 5700/XT pod tym względem też potrafi być kapryśna, chociaż już nie tak bardzo jak Vega. Może właśnie dlatego w Radeon VII AMD użył grafitowego pada z przewodnością +50W/mk, zamiast pasty. Cóż... ten typ widocznie tak ma. Ode mnie to na tyle i jeśli zapytacie mnie to więcej w AMD pakować się nie będę. Troszkę żałuję, że posępiłem na GTX 1080 jak ją kupowałem ale cena na początku grała pierwsze skrzypce. Po wszystkim wyszło na to, że za pieniądze zainwestowane w tą całą zabawę mogłem dołożyć 200PLN które nie jest jakoś wybitnie wielką sumą i kupić używaną 1080Ti (Vega kupiłem za 900PLN). Poza wg. mnie lepszymi i bardziej funkcjonalnymi sterownikami AMD nie widzę kompletnie żadnych pozytywów tej marki. Karta na chwilę obecną zostaje aż wyzionie ducha albo będzie za słaba do 1440p i przenoszę się z powrotem na NVIDIA.

 

 

Zapomniał bym. Mimo, że jakość instrukcji montażu chłodzenia Raijntek Morpheus II nie zwala z nóg i w pakiecie z chłodzeniem brakowało jednej podkładki plastikowej to muszę przyznać, że obsługa klienta Raijntek jest na najwyższym poziomie. Ciężko było się z nimi skontaktować gdyż nie szło do nich wysłać mejla przez ich stronę (sypało jakimś błędem), a jedyny kontakt jaki tam znalazłem po niemożności wysłania wiadomości do nich to rozmowa do Tajwanu i o to też ich system mnie prosił (co uważam za absurdalne mimo, że mam darmowe rozmowy do m.in Tajwanu). Skontaktowałem się z nimi w jednym z mediów społecznościowych i dostałem od nich ich adres mejlowy. Celem kontaktu było zamówienie nowych śrubek z sprężynkami i w/w podkładek. Podkładki się nie przydały, a śrubki potrzebne były nowe bo stare zajechałem po 7 próbach instalacji. Stanęli na wysokości zadania. W środę napisałem do nich a w poniedziałek miałem list z Niemiec u siebie na Skandynawii, mimo kryzysu jaki obecnie panuje. Zapłaciłem 8-9 euro za samą przesyłkę.

Edytowane przez bl00keRs
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jakie macie wentylki zamontowane na Morpheus II na Waszych Vega? Zastanawiam się czy do tego chłodzenia nie lepiej wymienić by Be Quiet Pure Wings 2 2000RPM na wentyle z większym ciśnieniem statycznym, mianowicie np. Noctua NF-F12 industrial/chromax 2000RPM? Ktoś testował podobny zabieg u siebie?

Link to post
Share on other sites

Jak miałem Silent Wings 3 PWM to różnica między 2200 RPM (max) a 1500 RPM (ostatni moim zdaniem akceptowalny poziom hałasu) to było mniej niż 5C. Wątpię, żebyś na wentylach z większym ciśnieniem statycznym uzyskał lepsze wyniki.

Link to post
Share on other sites

Kusi żeby przetestować NF-F12 2000RPM i jak się sprawy na nich mają względem Pure Wings 2 2000RPM ale cena za dwa to wg. mnie przegięcie.Ciężko mi je kupić za tą cenę, a potem włożyć do szafy gdyby większych różnic nie było, bądź temperatury i głośność okazały się takie same lub gorsze. Może sklep mi je użyczy i jak będzie lipa to je zwrócę...

 

Wczoraj bawiłem się z UV i wszystko stabilnie śmiga na P6 = 1623MHz 0,952V P7 1645MHz 0,992V HBM 955MHz 0,952V PW +50%. Zegary w grach/benchmarkach pomiędzy 1520 a 1540MHz. 3DMark Time Spy Graphics score 7 037, Fire Strike Graphics score 21 695. Temperatury przy wentylach BQ ~1500RPM to GPU/HBM 58-60C, GPU/HBM VRM i Hotspot około 76-78C. Żadnego throttlingu nie ma przy tym stanie rzeczy ale raczej będę musiał jeszcze raz rozebrać to chłodzenie, mimo problemów, które miałem z jego montażem, przyciąć i przerobić oryginalną płytkę chłodzącą żeby spasowała z Morpheus II, założyć nowe termopady, dodatkowo dokleić radiatorki z Morpheus na płytkę chłodzącą na wysokości VRM i na koniec przykręcić backplate, zamiast samych radiatorków z Morpheus. Jest jak najbardziej OK i działa miodzio na tych stanach jakie podałem wyżej ale chciałbym jeszcze temperaturki VRM i Hotspot zbić trochę i dalej bawić się z zegarami bo chyba potencjał OC ma jakiś większy ta sztuka? Takie stabilne zegary w P6 i P7 na tych napięciach to są chyba nadzwyczaj dobre? Jak więcej V wrzucę na rdzeń (1015-1045mV P6-P7) to VRM i Hotspot automatycznie w górę lecą... te napięcia i wentyle na max obrotów 2x 2000RPM to już 85C i głośnooo.

 

Pytanie. Bawić się w zbicie napięcia rdzenia w pozostałych stanach? Da to cokolwiek?

 

 

Kolejna sprawa to te nieszczęsne wentylatory. Nie wiedzieć czemu nie mogę ich ni jak ustawić pod siebie za bardzo. Wydaje mi się, że BIOS karty tym steruje w pierwszej kolejności i gdy trzeba moją krzywą w jakiś sposób poprawić(?) albo karta chwilowo "zwariuje" to ignoruje moje ustawienia, bierze je z BIOS przez X czasu, a potem znowu tak po prostu znowu moje działają albo w ogóle ma moje w du**e i sama sobie jakoś tym steruje. Tak mi się wydaje, że to chodzi, bynajmniej u mnie. Próbowałem już chyba wszystkiego tj. sterownik AMD, kilka znanych programów do OC, ostatecznie został MSI Afterburner. W każdym sytuacja wygląda tak samo. W sterowniku sterowanie wentylami jest wyłączone ale również i tam próbowałem i oprócz tego, że nie podoba mi się max temperatura 75C to wygląda to tak samo. Sytuacja wygląda tak, że o ile w idle wszystko jest w porządku i trzyma obroty z krzywej w Afterburner to podczas gdy obciążam kartę benchmarkami albo grami to wentyle potrafią prawie zawsze szaleć. Przy maksymalnym obciążeniu i kompletnym rozgrzaniu do temperatur podanych wyżej mają się one kręcić wg. mojej krzywej ~1500RPM. Często gdy temperatury są nawet niższe to potrafi być skok i wpadają na max czyli 2000RPM, pochodzą trochę tak, spada do różnego zakresu 1900/1800/1700/1600RPM itd. potem znowu więcej/mniej itd. itp. Jest kaszana z tym i nie do ustawienia, jakby nie do końca ode mnie to zależało, a coś innego nadpisywało moje ustawienia i działało po swojemu, nie wiedzieć nawet od czego to jest zależne. Ponadto, zbijanie obrotów jest bardzo powolne. Gdy kończę sesję grania a wentyle dajmy na to kręcą się wtedy 2000RPM to zbicie ich do minimum czyli 585RPM trwa z 2 minuty. Przez ten czas obroty spadają w wolnym tempie, nawet gdy wszystkie temperatury karty są zbite do 45-60C. Poniżej są ustawienia MSI Afterburner. Wymieniałem rozdzielacz 4pin do 2x 4pin i to na pewno nie jest problemem. Zresztą oba rozdzielacze działają tak jak mają gdy są podpięte pod wentyle CPU i steruje nimi oba naraz z poziomy płyty głównej.

 

Może coś jest nie tak ustawione w MSI Afterburner? Tylko co, skoro inne programy też tak działały a nie miały tak obszernej ilości ustawień programu...

 

QeVZDW3.png

 

Nl3pqAP.png

 

wuKFmz0.png

 

 

Krzywa wentylatorów:

00-38C = 12%

38-53C = 30-37%

53-59C = 37-51%

59-62C = 51-68%

62-69C = 68-100%


Z ustawieniem krzywej wentylatorów poradziłem sobie, nie mniej jednak kilka razy zdarzyło się, że wentyle ni z du*y ni z pietruchy wchodzą na wysokie obroty 80-100% i kręcą się tak do momentu aż coś zaskoczy i same zaczną spadać lub nie zaskakuje wcale nic i muszę wtedy wyłączyć MSI Afterburner, poczekać około 2 minuty aż auto zbije obroty do najniższych. Wtedy wszystko wraca do "normy", do następnego razu aż tak się wydarzy.

Edytowane przez bl00keRs
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Vegi ciągle żywe i jeżeli kupione w dobrej cenie to bardzo fajne karty.

 

Aktualnie użytkuje dwie Vegi. Sapphire pulse vega 56 z biosem od Vegi xfx 64 double

Zmienione termopady i pasta na rdzeniu grubo posmarowana tak aby się nie rozlazła po dociśnięciu radiatora. Hot spot przy benchmarku superposition max 95C

 

Na codzień jest ustawiona na rdzeniu 1662@1075mV a pamięci 1100

 

To daje w timespy 8000 punktów grafiki

https://www.3dmark.com/spy/12442670

 

a w firestrike 26000 https://www.3dmark.com/fs/22869998

 

Kupiłem też ostatnio referenta gigabyte vega 56 z zamiarem wsadzenia do komputera syna ale trochę się rozczarowałem. Wgrałem bios z 64. Pamięci jestem w stanie ustawić maksymalnie na 1050 natomiast rdzenia nie mogę ruszyć nawet o parę Mhz. Niezależnie od napięcia. Próbowałem maksymalnie do 1100 więcej na rdzeniu mieć nie chciałem. Także została seria 1630@1075mV

Termopady pozmieniane i tak samo pasta i z temperaturami nie ma dramatu.

 

Tu robiłem już tylko testy graficzne bez całego benchmarku

 

W firestrike 24000

https://www.3dmark.com/fs/22869829

 

W timespy 7300

https://www.3dmark.com/spy/12448995

 

 

 

 

Edytowane przez aerolsol
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Podpowiedzcie, kupiłem kolejna vege asus rog strix vega 56 na pamięciach samsunga. Wersja poprawiona, nie ma odkrytego vrma. Będę jeszcze zmieniał termopad na 3 mm, ponieważ vrm mimo wszystko potrafią dojść do 100'c. Pytanie mam natomiast co do oc. Tak jak wcześniej pisałem man sapphire vega 56 pulse@ vega 64. Wszystko działa stabilnie. Na codzień mam 1662na rdzeniu i 1100 na pamięciach w firestrike 26xxx punktów w grafice i 8xxx w timespy. Pisałem że miałem ostatnio też referenta gigabyte v56 i zrobiłem go na v64 i ze nie mogę ruszyć nic na rdzeniu bo od razu crash. W asusie to samo pamięci idą na 1100 ale rdzenia nie mogę ruszyć. Próbowałem z vcore 1100 maks. I teraz najważniejsze sapphire pulse z mizernym pcb, bo nano jak dam 1630@1050 i pamięci 1100 to w testach lata powyżej 16xx MHz Asus jak i wcześniej gigabyte mimo że miały ustawione 1630 chodzą okolice 1550. W czym jest problem? Różnica architektur? Mój wynik na asus rog strix z biosem v64 to aktualnie 24xxx w firestrike. Tyle to robię na pulsie z biosem z v56

 

Edytowane przez aerolsol
Link to post
Share on other sites
  • Igoruss promował, odpiął, przestał promować i podpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...