Skocz do zawartości

Jest sens czekać na GPU Pascal?


Recommended Posts

powiedz to ludziom z kredytem we frankach....zawsze myśl walutą, w której zarabiasz...co z tego, że w dolarach powiedzmy cena między generacjami się nie różni skoro w złotówkach tak....wyjdzie, dotrze do Polski i tak będzie droższa. 

Porównać w ten sposób można ceny kart graficznych na chwilę obecną a nie wydajność/cena w skali kilku lat.

Link to post
Share on other sites

A po co mi cena/wydajność w dolarach?

 

To raz

 

A wydajność nowej karty z segmentu np. 970 nie może być jakaś kosmicznie większa bo po co...i tak ludzie kupują dla tych 20% więc czemu się wyginać i nawet jeśli karta będzie wydajniejsza to się ją skastratuje hardwarowo albo softwerowo. 

Link to post
Share on other sites

Ja się odnoszę do:

 

2008r za 8800GT - 700zł 2010r za GTX 460 - ok 850-900zł ( wydajność + ok 90% względem 8800GT ) 2012r za GTX 660Ti ok 1200zł ( wydajność + ok 90% względem GTX 460 ) 2014r za GTX 970 1800zł (wydajność+ ok 90% względem GTX 660Ti )



Porównywanie kart graficznych w przedziale lat i kategorii cena/wydajność przy zmiennej w postaci kursu waluty jest bez sensu.

 

A wydajność nowej karty z segmentu np. 970 nie może być jakaś kosmicznie większa bo po co...i tak ludzie kupują dla tych 20% więc czemu się wyginać i nawet jeśli karta będzie wydajniejsza to się ją skastratuje hardwarowo albo softwerowo.

Może jeśli będzie taka potrzeba tzn. jeśli np.: AMD zrobi kartę która będzie wydajniejsza od 970tki o 80%.


 
Link to post
Share on other sites

powiedz to ludziom z kredytem we frankach....zawsze myśl walutą, w której zarabiasz...co z tego, że w dolarach powiedzmy cena między generacjami się nie różni skoro w złotówkach tak....wyjdzie, dotrze do Polski i tak będzie droższa. 

 

Tylko, że banki w Polsce świadczą kredyty większości ludziom w polskiej walucie i tu już pożyczkobiorcy nie interesuje, że np złoty straci na wartości za 2 lata. Biorąc natomiast kredyt we frankach a zarabiając w złotówkach, ty jako pożyczkobiorca musisz liczyć się z tym, że wartość waluty może wzrosnąć i będziesz musiał wydać więcej by spłacić pożyczkę niż 2 lata wcześniej kiedy ją brałeś.

 

Dla porównania, cena GTX 470 i GTX 970 w momencie premiery

 

GTX 470 - 349$

GTX 970 - 329$

 

Jak widać, cena karty będącej w tym samym segmencie mimo upływu 4 lat nie zwiększyła się a nawet zmniejszyła. To nie wina producentów sprzętu, że nasza waluta na świecie jest guzik warta i traktowana jest jak jakiś egzotyk. Wystarczy spojrzeć na Steam chociażby aby się o tym przekonać.

 

A teraz ceny w naszej walucie w momencie premiery

 

GTX 470 - ok. 1400zł

GTX 970 - ok. 1500zł

 

Dla porównania, ceny $ w momencie premiery obu kart

 

GTX 470 - 3,18

GTX 970 - 3,22

 

A obecnie?

 

4,03zł za 1$ (sic!)

 

Jeśli cena $ się utrzyma a wszystko na to wskazuje to kupując nowe karty dostaniemy po kieszeni i to mocno bo żaden producent/dystrybutor nie weźmie na siebie spadku wartości waluty na poziomie 25%. Patrząc w ten sposób mogę powiedzieć, że w Sierpniu 2008 kupiłem GTX 260 jakiś miesiąc po premierze za 800zł z tym, że wtedy dolar był 2x tańszy. Biorąc pod uwagę obecny kurs $ i możliwy jego wzrost, za GTX 1070 czy jakkolwiek to się będzie nazywało, zapłacimy bagatela 1900zł!!! Karta graficzna za całą wypłatę? Oj zbyt popularna ta karta chyba w Polsce na początku nie będzie.

 

@blaven, stratę? Niektórzy na sprzedaży karty jeszcze zarabiają :D

Edytowane przez Kris194
Link to post
Share on other sites

Wiadomo, że będą lepsze i że za te same pieniądze zaoferują wyższą wydajność (tzn. karta za 2400zł będzie wydajniejsza od obecnego GTX-a 980). Jeżeli tak rozpatrujemy sens czekania, to jest on obecny, ale równie dobrze można czekać jeszcze jedną generację, bo znów będzie wydajniejsza, a później jeszcze jedną i...

Jak ma się przyzwoitą kartę, to warto czekać, jeżeli nie, to uważam, że złym pomysłem nie jest zakup karty pokroju GTX-a 970 i odsprzedaż w okolicy premiery nowych układów. Oczywiście, trzeba zaakceptować stratę, którą można potraktować jako dzierżawę karty przez okres użytkowania.

 

Edytowane przez blaven
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Dla porównania, cena GTX 470 i GTX 970 w momencie premiery GTX 470 - 349$ GTX 970 - 329$

 

No właśnie skoro jest ta sama cena a dolar jest wyższy to co ja mam zrobić ? nie rozumiem bicia piany o dolara na to nie mamy wpływu wieć licze tyle za ile kupiłem karte w zł

 

 

 

Dla porównania, ceny $ w momencie premiery obu kart GTX 470 - 3,18 GTX 970 - 3,22 A obecnie? 4,03zł za 1$ (sic!)

 

 

@blaven, stratę? Niektórzy na sprzedaży karty jeszcze zarabiają :D

Chcesz powiedzieć że jak kupiłem GTX 970 za 1800zł w grudniu 2014 to powiedzmy w sierpniu 2016 sprzedam go za 2000zł? większych bredni nie słyszałem.....

 

Nowe karty AMD/NV będą miały większą wydajność od obecnych to pewne..... prawie pewne jest że kurs się nie zmieni i będzie oscylował w granicach 4zł czyli następca GTX 970 będzie w podobnej cenie przy czym wydajnościowo będzie +40%....... więc jak mogę sprzedać GTX 970 w cenie zarobkowej 2000zł w sierpniu 2016 ? ( jak będzie premiera nowych kart -  premiera AMD zapewne nastąpi przed NV )

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Chcesz powiedzieć że jak kupiłem GTX 970 za 1800zł w grudniu 2014 to powiedzmy w sierpniu 2016 sprzedam go za 2000zł? większych bredni nie słyszałem.....

Ja GTX970 WF3 tydzień po premierze kupiłem za 1340zł a po 3 miesiącach sprzedałem za 1370zł.

R9 280X kupiłem za 1080zł a sprzedałem za 1350zł - Bitcoine zrobił swoje :)

Link to post
Share on other sites

3 miesiące to krótki okres więc to jeszcze zrozumiałe no i w tym czasie wszystko poleciało do góry ale nie okres 1,5roku od zakupu karty.

 

970 poleci z ceną jak i 980+980Ti jak wyjdą nowe karty ( PASCAL/POLARIS ) o ile coś znowu nam nie wymyślą.... dlatego czytam newsy kiedy premiera by pozbyć się swojej w dobrej cenie :D . 4GB ( czy jak kto woli 3,5+0,5 ) to już trochę na styk a kolejna ma wystarczyć na ok 2lata więc to już będzie za mało następca 970 będzie jak nie musi mieć 8GB.

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Wiem, że temat trochę zakurzony, ale pewnie się odświeży z racji nadchodzących informacji od NVidii o nowych kartach.

 

I z tego właśnie powodu zwracam się do Was z pytaniem - czy warto czekać aż zostaną ogłoszone nowe karty?

 

Moja sytuacja wygląda w ten sposób: jestem w stanie przeznaczyć ok. 2500 zł na karte graficzną i w tym momencie przymierzałem się do Gigabyte GTX 980 TI (link niżej), jednak moją uwagę przykuły informacje o tym, że na przełomie Maja / Czerwca mają być ogłoszone nowe karty NVidii. Nie spodziewam się, że nowe karty będą w moim budżecie, ale zastanawiam się czy warto czekać na potencjalne obniżki cen serii 9XX.

 

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-980ti-6-gb-gddr5-384-bit-dvi-i-dvi-d-hdmi-3xdp-box-gv-n98twf3oc-6gd-766787/

 

Nie mam zwykle ucha przy ziemi o technologii, więc zastanawiam się czy ktoś kto pamięta jeszcze zmianę z serii 7XX na 9XX (8XX chyba przeskoczyli) i mogłby się podzielić estymacjami jak mogą spać ceny kart serii 9XX jak 980 TI?

Wiem, że to trochę wróżenie z kuli, ale nie wiem czy teraz warto czekać na ogłoszenie nowej technologii jeśli ceny i tak będą się utrzymywały na tym samym poziomie jeszcze przez np. 6 miesięcy, bo karty nie wejdą do sprzedaży od razu po ogłoszeniu.

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

 

Edytowane przez MaciekB
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...