Skocz do zawartości

Jest sens czekać na GPU Pascal?


Recommended Posts

Cześć, jest sens czekać na te nowe GPU Pascala od Nvidii? Chciałem kupować już GTX 970 bądź R9 390, ale kilka osób uprzedziło mnie że powinienem się zainteresować iż na przełomie marzec/kwiecień ma być premiera nowych kart graficznych. (Pewnie będą i tak opóźnienia - mam rację?) Albo ceny będą wysokie, będzie brak dobrych niereferencyjnych modeli. 

 

W dodatku cena dolara jest dosyć niekorzystna, myślicie że da się coś w granicy 1500zł z tych nowych kart Pascala wyłapać czy to zbyt wyimaginowane marzenie?

 

@@ Z drugiej strony, jeśli te karty okazały by się potwornie drogie, to zacznie się wysyp dobrych/używanych GTX 980, albo obniżka ich cen (dobrze dedukuję?). Ciekawe jak będzie z temperaturami i poborami prądu nowych GPU. 

Edytowane przez steel116
Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem r9 390 i od msi i również jestem bardzo zadowolony , jak Nvidia i amd wypuści nową serie kart  to się okaże , podejrzewam że to będzie okres wakacyjny , na wielki skok wydajności  raczej bym nie liczył  , chociaż jeżeli  takowy będzie to możesz być pewien że cena takiej karty  również  będzie  odpowiednia  . Poza tym zawsze można sprzedać obecną kartę  i kupić nową nie tracąc na tym zbyt wiele

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od ciebie :) . Wiem :) nie zdecydowanie to najgorsze co nas może spotkać . Też czasem mam jakieś zawahania, ale jak mam kasę to inwestuję, by się nie rozeszła na pierdoły :), po za tym jak twoja obecna karta daje jeszcze radę można poczeka, gier teraz jak na lekarstwo :) 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy Ci to pomoże, ale ja czekam na Pascale. Jeżeli Maxwell'e rzeczywiście mają problemy z DX12 to lepiej poczekać. Wiadomo, że jak kupisz kartę graficzną za 1500 zł to nie chcesz za rok jej zmieniać, a myślę, że pod koniec 2016 lub na początku 2017 zaczną wychodzić gry z DX12 właśnie. Ceny nie powinny być znacząco wyższy niż przy obecnych kartach. Natomiast zapewne Maxwell'i ceny spadną :).

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Spokojnie, już oni się postarają by to nie było 70% i żeby mogli trzepnąć jeszcze ze 3 serie gpu na luzie.

Te 70% to sam uzysk z przejścia na niższy proces. Doliczając wszelkie optymalizacje w architekturach, większą przepustowość HBM i zrobi się znacznie więcej niż 70% ;)

Tutaj nikt się nie będzie ograniczał w wydajności ponieważ zarówno NV jak i AMD nie wie jakie działa odpali konkurencja.

Od zawsze tak jest przy przejściu na niższy proces technologiczny!

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się po cholerę istnieją takie tematy, ludzie, wyczarujemy to ze szklanej kuli?

Będzie tak samo jak ze wszystkim, na początku wielki hype a później praktycznie nic ciekawego. Przykład? Chociażby Mantle

 

Tak jak @Barti napisał, pozwolą sobie, żeby nie było to nic ciekawego, a przecież ludzie i tak kupią

Edytowane przez Lewykk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się po cholerę istnieją takie tematy, ludzie, wyczarujemy to ze szklanej kuli?

Będzie tak samo jak ze wszystkim, na początku wielki hype a później praktycznie nic ciekawego. Przykład? Chociażby Mantle

 

Tak jak @Barti napisał, pozwolą sobie, żeby nie było to nic ciekawego, a przecież ludzie i tak kupią

Nie rozumiem twojego rozczarowania.., od tego jest forum. W dodatku rozumiem gdyby treść tego tematu była na tyle idiotyczna czy głupia, ale to zwykle postawione pytanie. I ja z tego tematu wyciągnąłem dużo informacji na które czekałem, także swoją opinię mógłbyś zachować dla siebie.

Link to post
Share on other sites

Wątpię w te 70% skoro gtx980ti tyle kosztuje. To nie mogą zdeklasować swojego flagowego produktu. W końcu gdzie tu byłby sens. No niższy proces technologiczny i mamy wyginające się procesory. Teraz będą elastyczne katy graficzne, Pozdro

Link to post
Share on other sites

Tego właśnie nie rozumiem. Czemu CPU intela się wygina, skoro grubość PCB nie ma nic wspólnego z litografią rdzenia. Jeżeli chodzi o skok wydajności, to na pewno będzie on duży i wcale nie zdziwiłbym się gdyby wynosił nawet 70%. Przykładem mogą być smartfony, gdzie taktowany zegarem 2.1GHz Exynos, jest o 50% szybszy (wydajność rdzenia) od Snapdragon-a 801 z zegarem 2.5GHz. Oczywiście, oprócz litografii zmieniła się architektura, ale przy GPU też się zmieni.

Edytowane przez blaven
Link to post
Share on other sites

 

DjXbeat, nie uwierzę, póki nie zobaczę. Już tyle generacji gpu było i chyba jeszcze nigdy nie było tak dużego skoku wydajności między generacjami, jak miałby być teraz. Myślę, że tak ~30% różnicy będzie realne między aktualnymi flagowcami a nadchodzącymi. Już oni się o to postarają.

 

Link to post
Share on other sites

70%  HAhahah, to żeś odpłynął gościu, ja pier8888! 10-15% to rzeczywisty skok i nie więcej bo amd to żadna konkurencja. Czy wy nigdy nie nauczycie się, że z powodu braku konkurencji będą trzepali to samo tyle razy ile im się zachce? Gdyby nie konsole... Właśnie. Nvidia z tego powodu nie interesowała się zrobieniem gpu do konsol z prostej przyczyny, żeby ci wzięli i trochę zarobili. Czy tak trudno pomyśleć i to zauważyć?

Link to post
Share on other sites

70% powinno być na miętko. To się teraz zapytam GM200 następca GK110 o ile jest szybszy? :lol:

 

Amd nie odpuszcza i cały czas jest blisko nv. Wchodzi vr więc potrzeba mocy, więc ten skok o 70% nie jest niczym nadzwyczajnym patrząc od tej strony. Kolejna zejścia na niższe procesy teraz już będą dość szybkie, więc nikt tu nie będzie się czaił i będzie chciał wykorzystać możliwości nadchodzących procesów, przez ładne kilka lat był zastój ze względu na proces 28nm.

Link to post
Share on other sites

Sam stoję przed wyborem czy dokupić drugą MSI GTX 970 do SLI czy sprzedać i kupić MSI 980 Ti, czy w ogóle poczekać na Pascala. Wszystko przez te parę postów o 70% wzroście mocy, chociaż sam szczerze mówiąc wątpię w to i obstawiam, że zrobią tak, iż 30 % mocy więcej to będzie max z powodów marketingowych. 

Link to post
Share on other sites

Nikomu się nie opłaca zwiększać o tyle wydajności. To że układ Pascal pewnie będzie szybszy od Maxwella o 100% to nie oznacza że na premierę dostaniemy taka wydajność. Potna tak układ aby karmic nas co roku skokiem o max ~30%. Nikomu to nie jest na rękę. Pamiętajcie że dużo graczy siedzi na konsolach. Gdyby grafika była o 200% lepsza na PC niż na obecnych konsolach, to kto by kupił te gry po 200-300zl. Smartfony akurat jak dla mnie są ubogie w wydajności. Cały czas gonią rynek. To nie jest taka wydajność której oczekują klienci, dlatego skok w technologi mobilnej jest ogromny co roku. Przez najbliższe 2 lata nie ma co się czarowac że Pascal pchnie rynek GPU tak daleko do przodu.

P.s co to za problem aby aktualnego Maxwella podkrecic fabrycznie jak to zrobiło AMD z seria r9 2xx i sprzedawać go dalej. Dołożyć ramu, zmienić chłodzenie i reklamować jako super nowość, a Pascala dać pod koniec roku. AMD nic nie ma obecnie. Fury z HBM które miało być rewolucja okazało się bublem który nie pokonał starej gddr5....Wypuszczenie Pascala 70% szybszego niż Maxwell, będzie oznaczało że AMD zajmie się robieniem GPU do kuchenek elektrycznych.....

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ponad 30% wzrost zanotowaliśmy między GTX-em 780 Ti, a 980 Ti. Bez zmiany litografii. Jeżeli zaś chodzi o AMD (oczywiście, póki nie zobaczymy nic nie jest pewne), to ich układy będą produkowane w 14nm, podczas gdy nVidia użyje 16nm. Nie sądzę, że tym razem nie poczują oddechu konkurencji na karku. Wiele wskazuje na to, że ten rok przyniesie wiele (korzystnych) zmian dla AMD.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

70%  HAhahah, to żeś odpłynął gościu, ja pier8888! 10-15% to rzeczywisty skok i nie więcej bo amd to żadna konkurencja. Czy wy nigdy nie nauczycie się, że z powodu braku konkurencji będą trzepali to samo tyle razy ile im się zachce?

Zadam Ci 2 proste pytania.

Skąd NV ma wiedzieć jaką wydajność zaprezentują nowe karty AMD w 14nm?

Skąd AMD ma wiedzieć jaką wydajność zaprezentują nowe karty NV w 16nm?

 

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku wydajność konkurencji jest wielką niewiadomą więc tutaj nikt się nie będzie ograniczał bo ten kto przegra w wydajnościowej walce zaliczy spadek sprzedaży! Zarówno NV jak i AMD uderzą z grubej rury i w tym roku możemy spodziewać się znaczącego wzrostu wydajności tych najwydajniejszych kart.

W niższych segmentach może być różnie w zależności od tego na co nastawią się producenci. Cięcie poboru czy maksymalizowanie wydajności. 

Jestem w 99% przekonany, że w segmencie ~1500zł dostaniemy karty o wydajności podobnej do GTX980Ti z TDP ~160W

Nikomu się nie opłaca zwiększać o tyle wydajności. To że układ Pascal pewnie będzie szybszy od Maxwella o 100% to nie oznacza że na premierę dostaniemy taka wydajność. Potna tak układ aby karmic nas co roku skokiem o max ~30%.

W tym roku wyjdzie pełny Pascal bo za rok wychodzi Volta.

DjXbeat, nie uwierzę, póki nie zobaczę. Już tyle generacji gpu było i chyba jeszcze nigdy nie było tak dużego skoku wydajności między generacjami, jak miałby być teraz.

Zatem zobacz jaki skok jest po między pełnym GK110 i pełnym GM200. Skok wydajności sięgający 50% bez zmiany procesu technologicznego :>

Pamiętajcie że dużo graczy siedzi na konsolach. Gdyby grafika była o 200% lepsza na PC niż na obecnych konsolach, to kto by kupił te gry po 200-300zl.

Zarówno NV jak i AMD nie zwracają uwagi na konsole. Głównym celem jest wydajność w 4K a nie poprawa grafiki ;)

Wątpię w te 70% skoro gtx980ti tyle kosztuje. To nie mogą zdeklasować swojego flagowego produktu.

Wróć do końca 2014 roku i premiery Maxwelli.

Nowy GTX780Ti kosztował ~2100zł gdzie GTX970 oferował tą samą wydajność za ~1350zł.

Można? Można!

Pamiętam jak przed premierą używaneGTX780 kosztowały na allegro 1700-1800zł a po premierze GTX970  ceny używek  spadły do 1050zł.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, ale ktoś te gry wydaje. Więc jak im sprzedaż siadzie to 99% gier będzie dostępna tylko na konsole.

Jakość grafiki będzie taka sama tylko będziesz miał możliwość uruchomienia tych gier z płynną wydajnością w 4K i to jest główny cel zarówno NV jak i AMD.

Do takiej rozdzielczości potrzebny jest znaczący wzrost wydajności i taki w tym roku dostaniemy ;)

Mam nadzieję, że produkty NV/AMD będą konkurencyjne bo to dla Nas jest najlepsza opcja.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...