Skocz do zawartości

Wojna "Nvidia vs AMD"


Recommended Posts

http://oi57.tinypic.com/2ikxqfa.jpg
Jak widać, NV to syf, nie polecam, miałem 8600GT, nawet Doom (pierwsza część) przycinał, były spadki poniżej 20fps, a jak chciałem włączyć FullHD to komputer się zawieszał, nie polecam !

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Napisano 21 sierpień 2013 - 22:39

 

Posiadam radeona 7970 od maja. Karta, dopóki miałem zasilacz pracowała na przemian z 680. Zainstalowałem i odpaliłem na obu kartach grubo ponad 100 gier, by przekonać się, jaki faktycznie jest komfort użytkowania karty czerwonej, której nie miałem już dość dawno, gdyż ostatnia moja przygoda, zakończyła się na wywaleniu z budy 4890 CF, kilka lat temu. W ramach mojego testu, który zapowiedziałem, testowałem wydajność obu układów. Generalnie, jeśli chodzi o ilość fps i komfort gry związany tylko z tym faktem, kłótnia na ten temat, nie ma sensu. Wydajność obu układów jest bardzo zbliżona, różnice kilku klatek animacji, można niwelować, OC, CPU współpracującym, etc. Oba układy, na tych samych ustawieniach graficznych, z włączonym vsync, w większości gier generują stałą ilość 60 klatek - pokazywanych przez fraps -  tak gram. Tu zaczynają się niestety schody, jeżeli chodzi o AMD. Dead Island Riptide, testowane na trzech wersjach sterowników sypało tak okropnym stutteringiem, że wizualnie, wyglądało to na maks 25 klatek. Fraps oczywiście pokazywał 60. Dead Space 3 - ta gra, natywnie działa w 30 klatkach. Na NV wystarczy wyłączyć vsync w grze i włączyć Adaptive Vsync w sterowniku, by cieszyć się stałą ilością 60 klatek. Na AMD, ten trik nie działa, mało tego - nawet z włączonym vsync przy 30 klatkach sypie tearingiem, którego nie udało mi się zniwelować. Remember Me - proszę zajrzeć sobie w temat, jak ta gra działała przed patchem. Po patchu - jest niewiele lepiej - i tak zostało. Prototype 2 - tearing, stuttering - ta gra ciężko chodzi na NV, gdzie zdarzają się dropy, na radziu - jak dla mnie jest niegrywalna; przeszedłem ten tytuł trzy razy... Assasins Creed 3 - bez komentarza...

 

To jest kilka takich rażących przykładów, jakie pamiętam. Wiele innych gier, jak na przykład, Devil May Cry, Anno, Grid 2 - gdzie nawet zjawisko próbowałem filmować, zaskakuje takim dziwnym regularnym szarpaniem. W momencie obracania kamerą, następują chwilowe pauzy, w regularnych odstępach czasu. Ktoś nawet napomknął gdzieś, że zjawisko istnieje i przy parowaniu radka z prockiem AMD, nie występuje. Czy to prawda ? Nie wiem.

 

Przypominam, że cały czas, mówię o ustawieniach graficznych z włączonym Vsync i wymuszeniu stałych 60 klatek, poprzez ustawienia w grze. Uważam, że tak powinno się grać, szczególnie, jeżeli ktoś używa pada, jak ja.

 

Być może, niektóre lub nawet wszystkie, większe problemy z jakimi się spotkałem, da się jakoś rozwiązać, no ale tu już trzeba kombinować... Gry, które odpalałem, zawsze były połatane najnowszymi patchami a do radzia używałem zawsze najnowszych catalistów. Nie powiem, bo była poprawa w kilku grach po zainstalowaniu nowszych sterów, więc fajnie, że panowie w końcu coś z tym robią jednak do poziomu, a przede wszystkim tempa, z jakim w tej kwestii działa konkurencja, jest daleko.

 

Irytuje mnie, pomijanie faktów, które moim zdaniem, powinny być odnotowywane. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób zarzuca mi tu fanbojstwo i może moje wypowiedzi nie raz, zakrawają na taką postawę, ale nigdy, nie staram się radzić źle, przyszłemu nabywcy. Piszę z reguły z doświadczenia, nie naginając faktów. Jak jest, źle to jest źle. Kupiłem płytę za 1450zł i jakoś na forum nie ukrywałem, że to barachło i po prostu wtopiłem kasę. Mam teraz telefon za tysiaka i w temacie jakoś spokojnie opisuje moje problem z nim. Tematy konsola vs pc, ps vs xbox - zawsze staram się być pośrodku, bo uważam, że wszystkie platformy mają coś da zaoferowania, a że PC ma najwięcej ? - ktoś chce to podważać jeszcze ? Dlaczego, więc w kwestii GPU zarzucacie mi inną postawę. NV nie płaci mi ani złotówki za pisanie tak czy inaczej o ich kartach, więc co ja bym z tego miał ? Odkąd ruszyłem z PC po kompletnym sprzedaniu poprzedniej platformy, posiadałem w budzie 460, 570, 570 SLI, 670, 680, 680 SLI, 7970, w tym zaliczyłem firmy, Gigabyte, Zotac, Asus, MSI, EVGA, więc doświadczenie jakieś jest a uwierzcie mi, ja nie odpalam 5 czy 10 gier na rok.

 

Topowi użytkownicy tego forum w tym, Gtxxor, Tommy a niedługo nawet Czesio, przynajmniej z tego co deklaruje, z jakichś powodów poprzechodzili na NV, więc COŚ, chyba musi być w tej mojej "bzdecie"...

 

Na obecną chwilę oferta kart NV jest po prostu szersza a na allegro aż roi się od topowych używanych modeli 6xx na gwarancji, które ciągną każdy najnowszy tytuł, praktycznie w maks detalach. Dlaczego więc mam na przykład polecić komuś zamiast używki 670 na gwarze, radka 7950 ze sklepu, który nie dość, że wyjdzie drożej, to może sprawić problemy, dzięki którym wieczór zaplanowany z najnowszym tytułem, może zakończyć się lataniem po forach w poszukiwaniu rozwiązania ewentualnych problemów, bądź czekaniu na patch, który nigdy może nie wyjść ?

 

Od 25 czerwca nie posiadam zasilacza i jedyne w co grałem od tego czasu, to MGS 4 na ps3. Odczucia, jakie napisałem wyżej co do poszczególnych gier, były na tamten czas. Podobno nowe Catalisty od amd wnoszą znaczną poprawę, tak więc testowanie wszystkiego od nowa, mija się raczej z celem. W moim życiu prywatnym, sprawy się pokomplikowały - krótko - mam od niedawna lasencję, która zabiera mi teraz znaczną część wolnego czasu. Gdy zakończę sprawę z darmaczem, zapowiadany test wróci najprawdopodobniej w innej formie. Będzie to temat otwarty, który na bieżąco będę aktualizował testami i dokładnym opisem wrażeń z najnowszych gier. 7970, którego posiadam, mam zamiar odkupić i trzymać obok 680 jako karty, przez które przelecę cały jesienny wysyp tytułów. Publikacja, jaką miałem w planach po prostu jest zbyt duża, bym miał czas ogarnąć ją w tej chwili a też, między Bogiem a prawdą, słupków fps, przyklejonych w portalach do obu modeli są tysiące, czy więc warto marnować mój czas, na dołożenie kolejnego ? Szczególnie, że napisałem wyżej iż różnicy, w ilości klatek pokazywanych przez fraps, praktycznie nie ma. Pytanie też: kiedy wróci zasilacz ?

 

Takie są moje odczucia, którymi się z Wami dzielę. Gry to moje hobby, które pielęgnuję od 23 lat nieustannie. Uważam, iż producenci zarówno sprzętu jak i softu mają w dzisiejszych czasach takie możliwości, że spod ich dłuta, powinny wychodzić produkty - igła. Tak niestety nie jest i uważam, że każdy taki fakt, winien być odnotowywany. Owszem, ja wiem, że są ludzie, którzy kupują kartę, odpalają grę bez vsync, drą japę do monitora w CSie czy innym BFie i mają w du**e, że klatki skaczą od 30 do 130 bo chmiel w żyłach, bądź inna chemia niweluje jakiekolwiek niedogodności obrazu. Uważam jednak, że z takim podejściem, to dalej byśmy jeździli furmankami i siedzieli przy świeczkach...

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

NO jest jeszcze ten problem z przegrzewaniem. Zobaczyłbym ten r290x. Może uda mi się załatwić to bym napisał czy tam jest lepiej. Z tego co czytam po recenzjach to niby jest ale doskonałości nie ma.

Link to post
Share on other sites
Gość rorke

Teraz będzie poważny post, w odpowiedzi na poważny tekst Effendiego :D

 

..

ogólnie + za rzeczowe argumenty, postaram się jednak w jakiś sposób odnieść jako, że jestem w podobnej sytuacji tj mam akurat 290x i 780 które przekładam co jakiś czas

 

Dlaczego, więc w kwestii GPU zarzucacie mi inną postawę. NV nie płaci mi ani złotówki za pisanie tak czy inaczej o ich kartach, więc co ja bym z tego miał ?

ja nic takiego nie zarzucam ;p

 

Dead Island Riptide, testowane na trzech wersjach sterowników sypało tak okropnym stutteringiem, że wizualnie, wyglądało to na maks 25 klatek. Fraps oczywiście pokazywał 60. 

Słowo daję, stuttering miałem w tej grze na gtx 670, może nowsze sterowniki rozwiązały problem. Przy okazji może się to komuś przyda, jest taki programik Dead Island Helper, tweaker który posiada stuttering fix oraz  można ustawić wiele innych bajerów. Działa na każdej karcie.

 

Remember Me - proszę zajrzeć sobie w temat, jak ta gra działała przed patchem. Po patchu - jest niewiele lepiej - i tak zostało. Prototype 2 - tearing, stuttering - ta gra ciężko chodzi na NV, gdzie zdarzają się dropy, na radziu - jak dla mnie jest niegrywalna; przeszedłem ten tytuł trzy razy... Assasins Creed 3 - bez komentarza...

Co do Remember Me (update 1.02), mogę mówić tylko o r9 290x - 780. Nie zauważyłem różnic, ani chrupania czy gorszej animacji na którejkolwiek z kart (ubersampling on). Być może 680vs7970 sytuacja była inna, ale na moim 670 jak sięgam pamięcią daleko mi było do płynności (z tym, że tutaj nie pamiętam już na jakich ustawieniach i patchu). Prototype 2 nie grałem. Assasin, zgadzam się w 100%  ta seria zawsze dużo gorzej działala na Radeonach,miałem okazję grać na 670 i 7970, i odczucia bez porównania lepsze na NV (+ możliwość włączenia txaa na NV, jedna z kilku gier w których ta technologia wygląda przyjemnie dla oka)

 

Owszem, ja wiem, że są ludzie, którzy kupują kartę, odpalają grę bez vsync, drą japę do monitora w CSie czy innym BFie i mają w du**e, że klatki skaczą od 30 do 130 bo chmiel w żyłach, bądź inna chemia niweluje jakiekolwiek niedogodności obrazu. Uważam jednak, że z takim podejściem, to dalej byśmy jeździli furmankami i siedzieli przy świeczkach...

Ja do takich ludzi nie należę, dla mnie przyjemna gra to 50-60 PŁYNNYCH klatek, dlatego Crysis 3 (okej, kolejny tytuł dla NV) jest dla mnie nie grywalny na Radeonie. Zdążyłem jednak tą grę przejść tyle razy, że nie rozpaczam z tego powodu ;) Z kolei Battlefield 4 jest dla mnie płynniejszy na r9 290x niż na 780 (dużo osób którym to mówię puka się w czoło, ja jednak widzę różnice)

 

 

Uważam, że obecnie przynajmniej układy TAHITI 2.0 (r9 290/x) na najnowszych OFICJALNYCH sterownikach 13.12 nie prezentują widocznej WPRAWIONYM okiem gorszej animacji od kart zielonych. I jeśli nie jesteśmy wielkim fanem Assasin's Creed 3, nie zamierzamy do końca życia grać w trzeciego Crysisa, oraz potrafimy się obejść bez takich efektów jak PhysX (który i tak 90% z nas wyłącza) to nie widzę powodu dla którego nie warto rozważyć zaoszczędzenia tych 200-300 złotych i otrzymania zbliżonej wydajności wybierając Radeona. Nie widzę jednak przeszkód jeśli kogoś stać, kupienia sobie świetnego GTX 780 z backplatem,bo to równie potężna karta i posiada kilka zalet takich jak SLI czy mimo wszystko sterowniki, oraz kilka lepiej działających tytułów za które warto czasami dopłacić różnicę w cenie.

Edytowane przez rorke
Link to post
Share on other sites
Gość rorke

Niestety ale 780 pn-wt wraca do prawowitego właściciela a ja bez karty nie zostanę :) Po za tym to jest referent od MSI, więc kwestii temperatur nie obadasz. Planuję założyć na to jakiegoś Gelida bo 1200 na rdzeniu wyciągnę. Na razie zadowalam się 1050mhz a i tak mam suszarkę (fan na 60% ustawiony). Nie wiem tylko, czy ten radiatorek z Gelida mi sekcję schłodzi odpowiednio bo podobno na vrm2 dobija do 120c na tym chłodzeniu (referent trzyma 70-80c).

 

@

pomyślimy w przyszłości

Edytowane przez rorke
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...