Skocz do zawartości

Zestawy - Szybkie pytania


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

w przyszłym tygodniu będę zamawiał komputer. W końcu postanowiłem się pożegnać z moim 12 letnim staruszkiem :) Podzespoły już wybrałem będzie się on prezentował mniej więcej tak: https://www.x-kom.pl/lista/on2y6kbrz

 

Chciałbym spytać o następujące rzeczy:

1. Czy duża różnica jest między tymi płytami: MSI B450 TOMAHAWK MAX,a MSI B450 GAMING PLUS MAX

 (czy któraś może ma lepszą sekcje zasilania, bądź boryka się z jakimiś problemami)

2. Czy branie lepsze pasty termoprzewodzącej nie jest zbędnym dodatkiem?

3. Czytałem że do ryzenow 3xxx polecają ludzie ram o taktowaniu 3600, niestety kości te są droższe o wiele zwłaszcza te które maja niższe opóźnienia. Czy taka dopłata jest tego warta? Zakładam że skoku spektakularnego wydajności nie będzie w porównaniu do 3200/3333.

4.Myślałem także o ryzenie 3700x ale dopłata jest niestety ogromna. Czy w razie podjęcia takiej decyzji powyższe płyty go obsłużą bez problemu?

5. Mój największy dylemat czyli karta graficzna mianowicie chciałem od początku włożyć radeona 5700xt (posiadam monitor 1080p 144hz z freesyncem), ale jego ceny niereferantów są kosmiczne + naczytałem się o problemach z temperaturami. Tak więc na razie zdecydowałem się na umieszczenie 2070super od palita (chyba wszystkie wersji jetstream dostawały dobre opinie jeżeli chodzi o chłodzenie i kulturę pracy). Wydajnościowo z tego co się naczytałem 5700xt jest w okolicach 2060super, więc 2070super przewyższa radeona, a niestety ceny niektórych niereferantów pochodzą pod ceny 2070super. Dodatkowo widziałem że freesync działa również na kartach nvidii. Także ciężko mi znaleźć jakiś argument ,żeby kupować radeona. Czy może ktoś z was ma coś na obronę nowych radeonów? Czytałem że tylko sapphire pusle jak i powercolor red devil trzymają poziom jeżeli chodzi o nowe radki. Placąc ~2100/2200 za niereferanta to z miejsca wybrałbym 2060super jetstream albo dołożył to 2070super, która widnieje w moim zestawie. Co sądzicie o moim wyborze? Ostatnio kartą jaką miałem od zielonych był jakis geforce 4mx (czy jakoś tak).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez niedzi
Link to post
Share on other sites

Tomahawk ma lepiej chłodzoną sekcję zasilania, tyle że jak na razie PŁYTY serii 400 mają problemy z uzyskaniem deklarowanych zegarów boost Ryzenów 3000 (w tym MSI) więc jeżeli chcesz kupić tańszą płytę to Aorus Elite / Pro (B450).

 

20 pln za lepszą paste to żadne pieniądze - jeżeli jednak masz aż tak napięty budżet to olej i zostań na boxie.

 

Pamięci 3000/15 3200/16 będą niezauważalnie wolniejsze. Poza tym w ciągu miesiąca polski GoodRam ma wprowadzić nowe kostki Irdm Pro 3600/17 w cenach niewiele wyższych jak 3200/16.

 

Do gier w zupełności wystarczy 3600. Jeżeli nie robisz niczego poza tym to szkoda brać 3700x. Jeżeli jednak uprzesz się na R7 to płyty serii 400 spokojnie ogarną.

 

Branie 2060S w cenie najlepszych autorskich 5700XT to przepłacanie. Radeon jest dużo bliżej 2070S niż 2600S.

 

Trzeba poczekać na test tej karty:

 

https://www.komputronik.pl/product/653569/asus-radeon-rx-5700-xt-tuf-gaming-x3-oc-8g.html bo jej młodsza siostra wypadła rewelacyjnue.

 

https://pclab.pl/art81811-25.html

Link to post
Share on other sites

Zapomniałem dopisać że posiadam dysk ssd 500gb irydium pro. Ale rozważam jeszce jeden.

Mówiąc szczerze myślę o 5700xy red devil, jest w sklepe xtreem dostępny. Tylko jakoś ten sklep budzi u mnie mieszane uczucia (może dlatego że mało o nim słyszałem). Widziałem recenzje tego asusa 5700 ale mnie ciągle zastanawiają te temperatury wysokie na pamięciach. Większość tych radeonow tak ma :|

 

Myślałem o 3700x w kontekście odpalania większej ilości kontenerów podczas pracy. Ale faktycznie 3600 będzie wystarczający.

Myślałem wcześniej o x570 msi gaming plus bo to jedna z tańszych z nowszym chipsetem, ale jakoś płacić 700 za płyte i to nie jakaś super wyposarzoną mnie odrzuca.

 

Rozumiem że chłodzenie cpu jest wystarczające? Nie ma potrzeby brania czegoś większego.

Edytowane przez niedzi
Link to post
Share on other sites

Pod R5 3600 bez OC box wystarcza.

 

Całkiem fajna płyta to Asus Prime X570-A, która akurat jest w promocji

 

https://www.x-kom.pl/p/501598-plyta-glowna-socket-am4-asus-prime-x570-p.html

 

Sklep Xtreem.pl to relatywnie nowy gracz na rynku ale jak na razie wszystko bez problemów (Ram kupiłem u nich).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Warto inwestować w x570? Bo jedyne co mógłbym wykorzystać to tak prawdę szybsze dyski m2, ale przez cenę dla mnie to odpada. I tak dysk na m2 pci-e 3 wystarczy w zupełności.

Jeszcze poszukam 5700xt może gdzieś natrafię na dostępną sztukę. Głównie będę rozglądał się za pulse/red devil. Nie chciałbym brać w ciemno jakiegoś modelu.

 

Chciałbym dziś wieczorem zamówić już wszystkie części, także jak jakieś pytania mi się nasuną to pewnie pod wieczór :) jak będę składał finalny koszyk to wtedy przeliczę opcje z jakaś x570.

 

EDIT:

 

Właśnie siadam i zbieram podzespoły do kupy. Nadal mam wątpliwości dot. płyty głównej pewnie jak nic nie wymyślę zostanę przy tym tomahawku b450. Przeglądałem również przez chwilę x470/x570 ale wydaje mi się że jak już cena mobo podchodzi pod cenę procesora to tak średnio mi się uśmiecha.

 

Czytałem że ramy ballistixy dobrze się potrafią kręcić przy ryzenach, ale widzę że jest ich słaba dostępność.

Karta graficzna 5700xt znikła mi z oczu i  w przyzwoitej cenie jej nie widzę. Ta karta asusa która podesłałeś w sumie nie wydaje się złą opcją skoro model niższy trzymał dobre temperatury.

 

Zostanę przy ryzenie 3600, nad grafiką się jeszcze zastanowię i postaram się upolować te ramy ballistix, jeżeli ich nie będzie nigdzie w dobrej cenie wybiorę pewnie te hyperx 3200.

 

dzięki za odpowiedź :) postaram się edytować post w miarę postępów

Edytowane przez niedzi
Link to post
Share on other sites

Wstępnie wygląda zestaw tak:

cpu - ryzen 3600

mobo - b450 tomahawk max

obudowa - fractal meshify c

zasilacz - seasonic focus gold 550 ( powinien wystarczyć mam nadzieje )

ram - curcial ballixtix 3000

chlodzenie cpu - scythe mugen 5

dodatkowo 2 wentylatory - fractal design dynamic

pasta termoprzewodząca - grizly kryonaut

gpu - 2070super jetstream (wstępnie - choć upolowałbym chętnie 5700xt)

 

taki zestaw obecnie wychodzi ~ 5300, chciałbym sie zamknąc w 5500, i myślę czy wybrać lepsze ramy + 5700xt np zaryzykować wersję tego asusa. A może od razu wybrać palita 2070s. Mam nadzieje że o żadnym podzespole nie zapomniałem :D

 

EDIT:

czy wersja 2070s jetstream czymś różni się poza wyglądem od 2070s gamerock, bo ja nie widzę żadnej różnicy

Edytowane przez niedzi
Link to post
Share on other sites

Ok mój ostatni post i zamawiam. Z sklepu proline koszyk: https://proline.pl/koszyk/73b051d9 oraz koszyk z x-komu: https://www.x-kom.pl/lista/c1p0zfaft

Łącznie cena wychodzi 5823, postanowiłem naciągnąć budżet do 6000 te brakujące ~180zł myślałem żeby dołożyć do lepszej płyty głównej myślę o tej Asus Prime X570-A rozumiem że w kwocie ~700-750 nie ma nic innego sensownego na chipsecie x570. Myślę również o x470 ale pewnie nie ma sensu ponieważ ceny już podchodzą pod x570.

Edytowane przez niedzi
Link to post
Share on other sites

W tej chwili jest promocja na tego Asusa, bo normalnie on kosztuje ponad 800. Najtańsze płyty X570 zaczynają się od 600-650 pln więc ten Asus tutaj jest dusyc ciekawą okazją. Porównywalne płyty X470 kosztują ciut mniej ale są z nimi obecnie problemy, o których pisałem wcześniej.

 

2499 za 2070S podczas gdy dobry autorski 5700 XT jest za 2099 pln... Średnio 7% różnicy w wydajności kosztem 18% dopłaty w cenie. Drogie to śledzenie promieni :o

 

https://www.komputronik.pl/product/653569/asus-radeon-rx-5700-xt-tuf-gaming-x3-oc-8g.html

Link to post
Share on other sites

W tej chwili jest promocja na tego Asusa, bo normalnie on kosztuje ponad 800. Najtańsze płyty X570 zaczynają się od 600-650 pln więc ten Asus tutaj jest dusyc ciekawą okazją. Porównywalne płyty X470 kosztują ciut mniej ale są z nimi obecnie problemy, o których pisałem wcześniej.

 

2499 za 2070S podczas gdy dobry autorski 5700 XT jest za 2099 pln... Średnio 7% różnicy w wydajności kosztem 18% dopłaty w cenie. Drogie to śledzenie promieni :o

 

https://www.komputronik.pl/product/653569/asus-radeon-rx-5700-xt-tuf-gaming-x3-oc-8g.html

Przekonałeś mnie, fakt niezła dopłata za coś czego nie wykorzystam, wezmę tego tufa. Dzięki wielkie za pomoc. Jak tylko wszystko otrzymam podzielę się wrażeniami. Choć nie ukrywam że ta płyta wygląda mega ubogo :D

EDIT:

może dopłacić do: https://www.x-kom.pl/p/501595-plyta-glowna-socket-am4-asus-tuf-gaming-x570-plus.html

 

Sorka żę tak kombinuje ale to będzie może nawet i ostatni pc i chciałbym uniknąć nerwów

Edytowane przez niedzi
Link to post
Share on other sites

TUF ma gorzej chłodzoną sekcję zasilania niż Prime - P.

 

Poza tym co do grafiki jeszcze raz: dla mnie przy obecnej generacji to RT w tych cenach to skok na kasę. Ale nie neguję tego, że to przyszłość (tylko czemu taka droga?) więc jeżeli obecne / zapowiedziane gry są jak najbardziej w Twoim obrębie zainteresowań to dopłata do 2070S może mieć dla Ciebie sens - dla mnie nie ma.

Link to post
Share on other sites

Witam.

Czy do obudowy Meshify C (bez okna), do której będzie zmontowany Ryzen 3600 i RTX 2070, jest sens od razu zamawiać jakiś dodatkowy wentylator, czy można zostać początkowo na standardowym wyposażeniu- jeden front, drugi rear?

Sporo ich się chyba sprzedalo, może ktoś się podzieli własnym doświadczeniem...

Zależy mi na ciszy zestawu, co radzicie? Dzięki

Link to post
Share on other sites

Wentyle i ich montaż to prosta sprawa nie ingerująca w resztę sprzętu. Dlaczego po prostu nie kupisz zestawu taki jak jest i sam nie ocenisz?

 

Pojęcie "cisza" jest względne i każdy inaczej odbiera poziom hałasu z obudowy. Wiele zależy od tego gdzie stoi PC w stosunku do użytkownika i jaki jest poziom hałasu tła. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ku temu rozwiązaniu się własnie skłaniałem- dzięki za potwierdzenie....


Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy przy zastosowaniu chłodzenia Dark Rock 4 (nie Pro), Ryzena 3600 lub 3700X (jeszcze się waham, bo zakup na długie lata) i RTX2070 Super będzie duża różnica w uzyskiwanych temperaturach i hałasie (zależy mi na ciszy!) pomiędzy obudowami Meshify C i Pentaks PRO M?

Z jednej strony chciałbym kompaktową obudowę, z drugiej strony nie chciałbym, aby później żałować, że mam pod biurkiem piekarnik i hałasujące wentylatory na wysokich obrotach...

Czy Pentaks będzie dużo lepszy w tych aspektach z tymi komponentami, czy Meshify C styknie bez problemu?

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

@@Skylaker

Do Ryzena 3600 nie brałbym DR4 Pro bo pod ten CPU to i Fortis 3 wystarczy, do 3700X też nie jest taki kloc must have,OC masz tam kosmetyczne, a nawet nie ma ono większego sensu, a dla samych temperatur i lepszej kultury pracy Grandis 2 w zupełności wystarczy.

 

W kwestii przewiewności Meshify C czy Enthoo Pro M TG to zbliżony poziom, w Phanteksie masz troszkę więcej miejsca. W Meshfiy C nie masz zatoki 5,25" jeśli ma to jakiś wpływ na wybór

Link to post
Share on other sites

Panowie,
Komp dotarł (Meshify C, R5-3600, Tomahawk max, pamięci Crucial Ballistix Sport LT, RTX 2070 Super), lecz po instalacji nowego win 10 okazuje się, że są problemy z bootowaniem...

Jeśli uruchamiam kompa poprzez wejście do Biosu, to pojawia się pulpit windowsa, jeśli natomiast  uruchamiam kompa normalnie, to pojawia się grafika Biosu, lecz po chwili komputer sygnalizuje brak źródła (zarówno dla kabla HDMI jak i Display port).

Ręce opadają....

Zmieniam różne ustawienia w Biosie, ale bez skutku. Ustawienia pamięci zmieniłem z 2400 na 3000 przez profil XMP, powrót do 2400 nie pomógł...

P.S Ze dwa razy zauważyłem, że będąc na pulpicie ekran zrobił się czarny na sekundę i później było znów ok...dziwne...

 

Pomóżcie proszę, bo gdy komp działa, to jest cisza i niskie temp., choć gier nie zdążyłem protestować..

Wolałbym uniknąć zwrotu kompa...

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich. Dzisiaj przerzuciłem się z windows 7 na 10 i pomyślałem że mógłbym troszkę pozmieniać swojego już leciwego pc. Głównie to chciałbym zmienić kartę graficzną i ram. Procesor i5 4670k i płytę msi h97 chciałbym zostawić. Polecicie mi jaki ram mógłbym dobrać do tej płyty i jaką grafikę kupić aby procesor jej nie ograniczał? Wydać bym mógł około 2500zł.

Link to post
Share on other sites

Jaki tam masz ram, że chcesz zmieniać? 1333? Moim zdaniem totalnie bez sensu kupować tak drogie GPU do tego procka, bo połowa mocy będzie się marnować, a wymiana ramu DDR3, na inny DDR3 przy tym procku nie uratuje sprawy, a też będzie kosztować, bo jeżeli obecny jest wolny to dostaniesz za niego grosze. Płytę masz bez możliwości OC więc przy praktycznie każdej karcie powyżej 1000zł będzie się krztusić. Przy FHD rozsądny max do niego to rx580 za 700zł. Przemyśł poważnie wymianę całości, bo obecna koncepcja totalnie bez sensu.

 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...