Skocz do zawartości

Obudowa podobna do Corsair Obsidian Series 650D


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Mareczq,

Recommended Posts

Widzę że masz duży probem z tym chłodzeniem, a praktycznie już Ci je doradzono.

:(

Zrobiłem nowy wykres z okrojoną liczbą propozycji:

https://hotfile.com/dl/234538669/de5d222/1.jpg.html

 

Co o tym sądzisz AndreoKomp?

Ten Thermalright MUX-120 Black jest mały ale wydajniejszy od Fortisa w niskim zakresie obrotów. Będzie cichszy zatem. Tak interpretuje te wykresy. No i ma niższą maksymalną prędkość obrotową trochę. RAMy się mieszczą. Gdyby nie cena 189 zł to byłby wręcz idealny. Warto na niego wydawać więcej względem Fortisa? Chodzi mi o to, czy on rzeczywiście będzie cichszy tak jak pokazują wykresy.

 

Fortis ma podawane: 29,30 ~ 55,01 CFM

Thermalright MUX-120 Black ma: 26.6~57.6 CFM

Zaskakujące, że mimo podobnego przepływu powietrza i mniejszego  radiatora utrzymywał w teście niższe temperatury.

 

No i zdjęcie z obudowy chyba R4:

http://tangomiamor.free.fr/canard/1.JPG

 

 

 

Daj się przekonać na i5 3570 z literką K.

Kurde. Zaraz się okaże, że przejdę na ciemną stronę mocy :). To może jednak zostawię ten zasilacz 680 w takim razie :].

Edytowane przez Veteran
Link to post
Share on other sites

Już się przekonałeś na 3570K nie ściemniaj :P

 

Co do chłodzenia

Może takie cudo.

Bardzo wydajne i cena znośna

https://bachcomp.pl/4786,produkt,Zalman-CNPS14X-140-mm.html

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-zalman-cnps14x-510463/

 

Sam zobacz

http://chlodzenie.net/reviews/zalman-cnps14x-test-coolera-cpu/8/

http://chlodzenie.net/wp-content/uploads/2012/09/Zalman-CNPS14X-Wydajno%C5%9B%C4%87-@-45-GHz-576x571.jpg

Link to post
Share on other sites

 

 

Już się przekonałeś na 3570K nie ściemniaj :P

Nie, wcale nie :P.

 

Zerknę za zalmana.

 

Wracając do zasilacza to 580 ma 4 linie 12 V (18, 18, 20 i 20 A) max 564 W, a 680 ma 4 linie (18, 18, 22 i 22 A) max 660 W. Czyli nie warto przepłacać na 680 W bo tylko 24 W więcej dla karty będzie i 24 W więcej dla procesora maksymalnie. Nie planuje dwóch kart graficznych, co najwyżej może kiedyś mocniejszą jak nie będzie wyjścia, ale wtedy 20 A razy 12 V i tak będzie 240 W zapasu podczas gdy Asus maksymalnie chce 150 W wg producenta. Czyli luz. Dobrze myślę? Oby tylko różnica w cenie była wysoka, bo znowu dla 50 zł żal nie wziąć większego.

Poza tym 580 W przy moim zestawie powinno lepiej załapywać się na środek, czyli obszar najlepszej sprawności.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co o tym sądzisz AndreoKomp?

Ja nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a swoje zdanie w tym temacie już Ci przedstawiłem. Wykres który robisz jest dla mnie bez sensu ze względu na tylko dwa pomiary, przy maksymalnych i minimalnych obrotach wentylatora. Według niego (jeśli dobrze czytam) Fortis byłby beznadziejny i nawet może lepiej by się spisało chłodzenie Intelowskie niż on, a przecież tak nie jest. Do testów coolerów podchodziłbym również z dużym dystansem, bo dużo zależy nie tylko od zastosowanego procesora (nie tylko modelu, ale konkretnej sztuki), ale obudowy. Im lepiej przewiewna obudowa tym lepiej może spisywać się to lub tamto chłodzenie i na odwrót. Nic więcej w tym temacie Ci nie doradzę. Mogę jedynie dodać, że bez żadnego OC pewnie i z tych małych coolerów z 4 rurkami będziesz zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Ja na razie coolera nie wybieram, bo nie wiem czy będę zmieniał kompa w tym roku. Haswell mnie zawiódł, seria GeForce GTX700 również bo skończyła się na zbyt wysokim pułapie cenowym. Mimo wszystko przygotowuje się do następnego kompa i w tym celu zaczynam od obudowy i jej chłodzenia, stacji dokującej, potem będzie wymiana zasilacza, bo obecny będzie miał na pewno za krótkie kable żeby puścić je pod tacka obudowy, potem przyjdzie kolej na wymianę karty muzycznej i na końcu płyta, procesor, cooler, grafika i pamięć. Dysk SSD już mam i napęd DVD również.

Obecnie mam takie chłodzenie: http://twojepc.pl/artykuly.php?id=coolery1&strona=2

Kupione głównie pod kątem efektu wizualnego, który w realu jest świetny przy otwartej obudowie.

 

Jeśli chodzi o wentylatory to w R4 muszą być jeszcze dodatkowe 2 wentylatory (z przodu i na dole obok zasilacza). To poprawi bardzo mocno cyrkulacje powietrza w niej i wpłynie bardzo pozytywnie na pracę karty graficznej, bo obydwa wentylatorki będą wdmuchiwać powietrze pod nią. Ty również musisz o tym pomyśleć jak chcesz kupić tą obudowę. Dwa wentylatorki w zestawie to mało.

A pytanko, jak bym kupił obudowę, nie chciałbyś odkupić ode mnie dwa wentylatorki w niej zamieszczone? Jeden kosztuje normalnie ok. 50zł. Ja albo dokupię 2 wentylatorki, albo sprzedam te dwa i kupię 4 inne, ale żeby mieć 4 takie same w obudowie.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o wentylatory to w R4 muszą być jeszcze dodatkowe 2 wentylatory (z przodu i na dole obok zasilacza). To poprawi bardzo mocno cyrkulacje powietrza w niej i wpłynie bardzo pozytywnie na pracę karty graficznej, bo obydwa wentylatorki będą wdmuchiwać powietrze pod nią. Ty również musisz o tym pomyśleć jak chcesz kupić tą obudowę. Dwa wentylatorki w zestawie to mało. A pytanko, jak bym kupił obudowę, nie chciałbyś odkupić ode mnie dwa wentylatorki w niej zamieszczone? Jeden kosztuje normalnie ok. 50zł. Ja albo dokupię 2 wentylatorki, albo sprzedam te dwa i kupię 4 inne, ale żeby mieć 4 takie same w obudowie.

 

Ta obudowa ma 2 wentylatory 140 mm z przodu i z tyłu. Jeśli dobrze czytam specyfikację to ma też miejsce na jeszcze jeden z przodu 140 i na dole 140. Boczny i górny pomijam, bo nie po to są zaślepione, żeby je odkrywać. Czyli bym miał aż cztery?! Czy to nie za dużo tych śmigieł?

Ten trzeci z przodu można podłączyć do kontrolera obrotów obudowy i sobie regulować 5-7-12 V. A ten dolny do czego podłączę żeby go móc skręcić na niższą prędkość obrotową?

Poza tym, czy od spodu on nie będzie łapał kurzu, który mam zawsze pod biurkiem za komputerem? Niby ma filtr ale powietrze dostępne na dole/z tyłu obudowy jest znacznie niższej "jakości" niż to z przodu.

A za ile chciałbyś je sprzedać razem z przesyłką i kiedy? Bo ja może nawet na początku sierpnia bym już chciał coś zamawiać i będzie mi to ktoś składał.

Czy te wentylatory są aby warte ceny/dobre? Kolega omar2033 coś wspominał, że mu drżały czy hałasowały jak je poziomo zamontował.

 

Pytanie natury ogólnej teraz. O sens. Czy jest zasadne kupować wyciszoną obudowę skoro później ładuje się do niej pełno wiatraków? Czy będzie realna różnica względem czegoś zwykłego bez wyciszeń? Czy będzie wyraźnie ciszej niże w Gladiusie M40?

Link to post
Share on other sites
Czy te wentylatory są aby warte ceny/dobre? Kolega omar2033 coś wspominał, że mu drżały czy hałasowały jak je poziomo zamontował.

Tak pisałem o tym ale jak dobrze się wczytasz potem napisałem, że nie jest to wina wentylatorów Fractala, a miejsca w którym taki wentylator się montuje. Chodzi o niefortunne miejsce przy zasilaczu gdy wentylator zaciąga powietrze spod obudowy. Wtedy przez kratkę i filtr wzbudzał się. T.luk w tamtym temacie dał linka do własnego eksperymentu, który dokładnie potwierdza moje spostrzeżenia. To ten link:

 

W testach (ze strony Fractal) te wentylatory bardzo wysoko są oceniane.

http://translate.google.com/translate?tl=pl&u=http%3A%2F%2Fdvtests.com%2F%3Fp%3D11021

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Tak pisałem o tym ale jak dobrze się wczytasz potem napisałem, że nie jest to wina wentylatorów Fractala, a miejsca w którym taki wentylator się montuje. Chodzi o niefortunne miejsce przy zasilaczu gdy wentylator zaciąga powietrze spod obudowy. Wtedy przez kratkę i filtr wzbudzał się. T.luk w tamtym temacie dał linka do własnego eksperymentu, który dokładnie potwierdza moje spostrzeżenia.

No ale filmik dotyczy panelu bocznego, a ja ewentualnie montował bym poziomo na dnie. Czy tam będzie to samo zjawisko? Tam też są takie kratki bo nawet nie wiem?

Link to post
Share on other sites
Można zrobić parę rzeczy. 1. Wyłączyć wentyl;) 2. Zimniejszych jego obroty na tyle, aby to już nie było słyszalne (często poniżej 500 trzeba zejść w przypadku 140 mm). 3. Zrobić dystans od blachy/siatki (np. kołki gumowe)

Lipa straszna. Ja będę wyciągał środkowy duży koszyk na dyski więc nie widzę sensu czterech śmigieł. Dodatkowy drugi z przodu wystarczy moim zdaniem, szczególnie że moja grafika ma max 150 W, a Wasze monstra to pewnie 200 albo 250 W :P. Dobrze myślę?

 

Ale teraz zacząłem się zastanawiać, czy zasilacz - mający pod spodem te same kratki w blasze - nie ma tego problemu? A to niby czemu? Ja bym brał STRAIGHT POWER E9 | 580W CM i w ogóle nie wiem czy on tym śmigłem będzie zasysał czy wypluwał powietrze na zewnątrz?

Edytowane przez Veteran
Link to post
Share on other sites

Zasilacz umiejscowiony na dole (np we Fractal r4) powinien zasysać powietrze spod obudowy - potem oddaje je na tyle.

Moim zdaniem nie ma szans by tak dobry zasilacz hałasował - jego wentylator będzie miał niższe obroty od tego 140mm Fractala z budy, który najbardziej mi hałasował na 12V (1050obr).

 

Mareczq także to wyjaśnił wyżej.

Spokojnie możesz go brać.

Link to post
Share on other sites

Spokojnie możesz go brać.

A ten... Ten dolny bym musiał na 5 V na stałe zrobić żeby miał niecałe 500 obrotów nie? Pytanie jak to zrobić? Bo rozumiem że te trzy podłącza się na 12 V i kontroler z przełącznikiem służy do regulacji 5-7-12. Natomiast dolny musi mieć od razu 5V. Jako laik pytam jakich wtyczek (konkretny typ) się do tego używa z zasilacza, czy też może z płyty głównej raczej?

Link to post
Share on other sites

Są przejściówki to podłączenia wentylatorów z 12V na 7v i na 5V - groszowe sprawy.

Jak masz ciekawszą płytę główną to ma ona w biosie możliwość regulacji obrotów wentylatora) - najczęściej wyrażane jest to w %(ja mam od 50% chyba do 100% - zmiana co 10%).

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Są przejściówki to podłączenia wentylatorów z 12V na 7v i na 5V - groszowe sprawy.

Jak masz ciekawszą płytę główną to ma ona w biosie możliwość regulacji obrotów wentylatora) - najczęściej wyrażane jest to w %(ja mam od 50% chyba do 100% - zmiana co 10%).

Ja bym brał MSI bo ma dobre recenzje

http://www.msi.com/product/mb/Z77A-G43.html#?div=Detail

Na trzecim od końca obrazku widzę, że jest jakiś program, gdzie chyba da się ustawić prędkości - ale nie jestem pewien

http://www.purepc.pl/plyty_glowne/test_msi_z77ag43_tania_i_solidna_plyta_glowna_lga_1155?page=0,3

 

Czyli trzy wentylatory obudowy podłączać do zasilania zwyczajnie bo regulacja będzie przez obudowę, a dolny wentylator np. przez złącze FAN2 i regulacja przez oprogramowanie płyty tak? Bo jak program tylko wyświetla prędkość, a nie pozwala jej regulować to zonk.

 

Ech....Masa zabawy z doborem tych rzeczy. Nigdy nie myślałem, że będę się nad takimi rzeczami zastanawiał.

Link to post
Share on other sites
Czy to nie za dużo tych śmigieł?

Można mieć 2 wentylatory na dużych obrotach słyszalne albo 4 wentylatory na małych obrotach niesłyszalne. Ja wole zdecydowanie ten drugi wariant. omar2033 ma 6 wentylatorów 140mm zainstalowanych w obudowie.

 

Ten trzeci z przodu można podłączyć do kontrolera obrotów obudowy i sobie regulować 5-7-12 V. A ten dolny do czego podłączę żeby go móc skręcić na niższą prędkość obrotową?

Można zastosować rozdzielacz i po problemie.

 

Poza tym, czy od spodu on nie będzie łapał kurzu, który mam zawsze pod biurkiem za komputerem? Niby ma filtr ale powietrze dostępne na dole/z tyłu obudowy jest znacznie niższej "jakości" niż to z przodu.

Po to jest właśnie filtr żeby kurz się nie dostawał i na pewno się nie dostanie. Po za tym będziesz miał mobilizacje, żeby częściej pod biurkiem sprzątać.

 

A za ile chciałbyś je sprzedać razem z przesyłką i kiedy? Bo ja może nawet na początku sierpnia bym już chciał coś zamawiać i będzie mi to ktoś składał.

Ja też w sierpniu, a cena taka żeby nam się obydwojgu opłacało. Wiadomo że wystawiłbym Ci je na allegro, więc trochę było by prowizji, a przesyłka pewnie z 5zł na poczcie polskiej.

 

Czy jest zasadne kupować wyciszoną obudowę skoro później ładuje się do niej pełno wiatraków?

W obudowie musi być przewiew, a im więcej wiatraków tym wolniej muszą się kręcić żeby była ta sama wydajność. Z tyłu musisz mieć wentylator, z przodu jest, na dole jest (od zasilacza), więc i tak w tych miejscach jest źródło hałasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dołożyć wentylatory, bo to nie sprawi, że będzie głośniej. Co innego dać na bok i do góry, to jak wspominał omar2033 zwiększyło poziom generowanego dźwięku.

 

No ale filmik dotyczy panelu bocznego, a ja ewentualnie montował bym poziomo na dnie. Czy tam będzie to samo zjawisko? Tam też są takie kratki bo nawet nie wiem?

Ja u siebie w domu to też sprawdzałem. Tutaj chodzi o to, że łopatki wentylatora są za blisko kratki i dlatego powstaje taki dźwięk. Trzeba wtedy dać gumowe podkładki, żeby lekko unieść wentylator. Niektóre wentylatory mają węższe łopatki względem obudowy i wtedy tego zjawiska nie ma.

 

a Wasze monstra to pewnie 200 albo 250 W :P. Dobrze myślę?

Ja będę miał skromnie bo 140W (GTX660)

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

 

 

Ja też w sierpniu, a cena taka żeby nam się obydwojgu opłacało. Wiadomo że wystawiłbym Ci je na allegro, więc trochę było by prowizji, a przesyłka pewnie z 5zł na poczcie polskiej.

No tylko kiedy w sierpniu, bo ja bym tak pierwszy tydzień sierpnia chciał to mieć. Dasz radę?

Link to post
Share on other sites

 

 

No tylko kiedy w sierpniu, bo ja bym tak pierwszy tydzień sierpnia chciał to mieć. Dasz radę?

No ale z tego co w późniejszych postach czytałem, to nie chcesz mieć 4 wentylatorów tylko najwyżej 3, więc nie wiem czy z jedną sztuką będzie się opłacać bawić w sprzedaż. Pytanie też w jakiej cenie byś chciał. Na allegro kosztują 50zł, ktoś widziałem wstawił używkę z tamtego roku za 35zł, a Ciebie jaka cena by interesowała? Przesyłka to 5zł list polecony na poczcie.

Link to post
Share on other sites
No ale z tego co w późniejszych postach czytałem, to nie chcesz mieć 4 wentylatorów tylko najwyżej 3, więc nie wiem czy z jedną sztuką będzie się opłacać bawić w sprzedaż. Pytanie też w jakiej cenie byś chciał. Na allegro kosztują 50zł, ktoś widziałem wstawił używkę z tamtego roku za 35zł, a Ciebie jaka cena by interesowała? Przesyłka to 5zł list polecony na poczcie.

No ten sprzedaje za 50 nie?

http://allegro.pl/fractal-design-silent-series-r2-140mm-15-db-a-i3393416425.html

 

No jak już proponowałeś dwa to niech będą dwa tylko, że te wyciągnięte z obudowy nie będą miały w komplecie kołków gumowych (jak rozumiem do wykorzystania w dolnym miejscu) i adaptera 12/7? :( Hmmmy to nie wiem teraz. Jakby było wszystko co trzeba dołączone tak jak w tych sklepowych to bym mógł wziąć w prawie takiej cenie, żeby Cię nie podcinać (powiedzmy 100 z przesyłką), ale jak nie będzie kompletu to nie wiem.

 

Przy okazji, znalazłem jakieś wykresy z implementacją mojej idei:

http://martinsliquidlab.files.wordpress.com/2013/01/swiftech-h220-th-29.png

http://www.behardware.com/articles/839-15/roundup-10-high-end-cpu-coolers.html

Niestety pierwszy przykładowy, a drugi słabo czytelny i tylko high-end. Takie coś jest jednak fajne.

Edytowane przez Veteran
Link to post
Share on other sites

Śrubki albo kołki gumowe to nie problem, bo jakoś muszą być przymocowane te wentylatorki w obudowie, więc montując je w swojej obudowie na pewno zamontujesz tak samo jak te które będziesz miał oryginalnie. Adapter 12/7V nawet nie wiedziałem że jest dostarczany z wentylatorem. Tego szkoda że nie ma, przydatna rzecz. Całe szczęście to jest tanie i kupisz gdziekolwiek:

http://allegro.pl/aimaxx-envicooler-silencer-3pin-12v-3pin-7v-i3397391373.html

Ja na Twoim miejscu 3 i 4 wentylatorek podłączałbym pod regulator w obudowie używając rozgałęźnika. Sam taki będę stosował, żeby wszystkie wentylatorki regulować równocześnie za pomocą tego regulatora w obudowie. 

W zależności jak są montowane wentylatorki w obudowie taki system montażu Ci dam, a drugi sposób montażu oraz adapter jak byś potrzebował to najwyżej sobie kupisz, a ja Ci oczywiście to z ceny obniżę. Moja propozycja i w sumie na samym początku już tyle chciałem zaproponować to 85zł z przesyłką.

Link to post
Share on other sites

Cena bardzo dobra, bo na allegro również są w bardzo dobrej cenie. Normalnie w sklepach to je widziałem po 70zł. Moim zdaniem to już trochę za dużo, bo dokładając 20-30zł można by było kupić jakiegoś Noctua lub Be Quiet. 50zł są jeszcze warte, ale za 70zł to bym już ich nie polecał.

Veteran Okej, w takim razie działam. Muszę teraz tylko znaleźć sklep internetowy, który nie będzie widział problemu jak zamówię dwie obudowy, a jedną będę na pewno oddawał. Niestety nie wiem na którą wersje się zdecydować czy Black Pearl czy Titanium Grey. Zdjęcia nie są wstanie przedstawić jak w rzeczywistości będzie wyglądała ta obudowa, bo szczotkowane aluminium bardzo trudno z fotografować. Bardziej chyba chciałbym Titanium Grey żeby cała obudowa nie była czarna. Mam Laptopa HP Pro Book i on jest z szarego szczotkowanego aluminium i wygląda rewelacyjnie. Jak by taki panel przedni był to bardzo by mi się podobał. Na zdjęciach tak to niestety nie wygląda, bo w szczotkowanym aluminium odbija się otoczenie i w zależności co jest przed obudową tak wychodzi zdjęcie. W rzeczywistości w moim laptopie tak się nie odbija, ale jak zdjęcie mu chce zrobić to dokładnie taka sama sytuacja. Po za tym widziałem już w rzeczywistości czarne szczotkowane aluminium i to było coś pięknego. Na zdjęciach zlewają się te "rysy" i wygląda to jak zwykły czarny lekko błyszczący się plastik. Patrząc na obudowę z 2m chciałbym na niej widzieć taką strukturę:

http://www.vortez.net/index.php?ct=articles&action=file&id=20383

a nie taką:

http://imagescdn.tweaktown.com/content/5/1/5171_35_needs_edited_images_fractal_design_define_xl_r2_black_pearl_full_tower_chassis_review_full.jpg

Chyba więc najlepszym rozwiązanie będzie zakup dwóch i jedną oddać. Problemu z oddaniem nie powinno być, bo prawo zapewnia możliwość zwrotu towaru który w rzeczywistości się nie widziało i to bez podawania przyczyny.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...