Skocz do zawartości

Obudowa podobna do Corsair Obsidian Series 650D


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Mareczq,

Recommended Posts

Bez urazy - to co piszesz realnie mnie śmieszy.

Wiesz czemu ? Bo piszesz o jakiś znikomych oszczędnościach.

 

Podam Ci przykład gdzie ja widzę realnie oszczędności.

Kupowałem halogeny na podbitkę dachu (26 szt.).

Normalnie - typowe mają moc 35W (świecą tak sobie, grzeją się i często się palą)

Wymieniłem je na ledy 26szt. 2,4W szt. Święcą jaśniej, nie grzeją się wcale i są znacznie trwalsze.

Oszczędność to 847,6W

Przelicz sobie.

 

Realnie taka żarówka halogenowa w kuchni o mocy 50W świec tak jak dobry led (25-30zł) o mocy 2,4W.

Pomyśl ile czasu spędza się w kuchni, łazience itp. To są realnie oszczędności, a nie mniejszy pobór proca przed czy po OC o 10W lub 20W.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Wiesz czemu ? Bo piszesz o jakiś znikomych oszczędnościach.

A Ty zmieniasz temat. Oszczędności energii z tytułu innych urządzeń domowych są zupełnie osobną kwestią. Zresztą sam również wymieniałem żarówki na halogenowe. Nie widzę tu obszaru do sporu.

 

Dla mnie komputer jest jednym z większych odbiorników, ponieważ jest zwykle włączony 10-12 h. Jeżeli uda się na całym zestawie obniżyć pobór o 50 W to będzie to oszczędność 500 zł po 5 latach, a więc całkowity koszt użytkowania wyjdzie podobnie jak alternatywny komputer o większym poborze, ale tańszych elementach (procesor AMD, zasilacz Brozne) itd. Różnice z między Intelami pewnie są mniejsze, dlatego zaciekawiło mnie czemu kolega luk pisał, że będę pozytywnie zaskoczony.

 

OC jest zupełnie inną kwestią.

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz - komputer to frajda dla mnie a nie oszczędności.

Wybacz ja szukam ich gdzie indziej. Nie mam zamiaru aż tak bardzo patrzeć na zużycie prądu moich podzespołów.

Zresztą kto 12h/dobę katuje w gry bądź wykonuje coś podobnie obciążającego całą platformę ?

Ja sporadycznie mam chęć i czas w coś zagrać i pewnie wielu z nas.

A OC to czysta zabawa i w nosie mam 10-30W w lewo lub w prawo.
Dobra nie róbmy OT - co w końcu wybierasz :rotfl:

Link to post
Share on other sites

 

 

Dobra nie róbmy OT - co w końcu wybierasz :rotfl:

Obudowę R4 na razie mam na celowniku.

 

Ale mętlik mam w głowie. Bo zacząłem czytać o tej 4gen Intela i się okazuje, że nawet bez OC on się grzeje mocniej i przez to wentylator będzie chodził głośniej (bo wyższa prędkość), a przecież cisza miała być obok energooszczędności jednym z wyznaczników przy zakupie. No i jestem w kropce. Może jednak wrócić do poprzedniego zamierzenia 3570?

Tu są informacje, że nie jest oszczędniejszy, a w dodatku dużo gorętszy (pewnie dlatego tak ceny spadły) - szczególnie te sklepowe bo do testów redakcje dostawały inną serię widocznie:

http://www.chip.pl/news/sprzet/procesory/2013/06/intel-haswell-jest-wolniejszy-i-grzeje-sie-bardziej-niz-sie-spodziewano

Link to post
Share on other sites

 

 

Przecież Ci pisałem, że to niewypał i tyle - to moje zdanie. A takie znikome (o ile w ogóle są) oszczędności energii to marketingowa papka Intela

Skoro przenieśli część rzeczy z płyty głównej do procesora to może rzeczywiście ma pewne plusy, ale efektem ubocznym jest wyprowadzenie większej ilości ciepła z procesora. Z kolei same płyty główne mają mniejsze chłodzenie. To by się układało w sensowną całość. Ale ja nie chcę żeby mi się wentylator boxowy wkręcał na wyższe obroty, bo nie po to kupuje cichą obudowę.

Nie rozumiem Intela. Skoro mają taką pozycję to powinni coś ulepszać nawet za wysoką ceną, a nie doprowadzać do kontrowersji.

W ogóle bez sensu są te grafiki w procesorach - przecież ktoś kto kupuje procesor za 800 zł nie będzie używał tej grafiki bo stać go też pewnie na osobną kartę :].

Link to post
Share on other sites

 

 

Jaka karta graficzna - jakie chłodzenie nie niej ?

Procesor 3570

Płyta MSI Z77a-G43

Karta Asus Radeon HD 7790 DirectCU II OC - będzie pracować na rozdzielczości 1920x1200

Zasilacz be quiet! STRAIGHT POWER E9 680W / CM

Dysk SSD, i drugi magazyn Seagate 2 TB

Chyba nic więcej nie hasłasuje ;P

Obudowa R4.

 

Podejrzewam, że zasilacz w tym zestawie będzie niesłyszalny ale procesor i karta już nie.

Link to post
Share on other sites

Karta ok - ma ciche chłodzenie. Oczywiście pod obciążeniem będzie słyszalna.

Ja bym kupił jakieś chłodzenie do proca za 150-180zł i po sprawie.

Więcej nie ma sensu bo czy dasz 150 czy 300zł za chłodzenie to i tak Intela z glutem pod IHS specjalnie lepiej nie schłodzisz.

Jedynie skalpowanie coś mogłoby dać.

Link to post
Share on other sites
Fera jest 1-2 stopnie gorsza, jak Ci bardziej pasuje to śmiało kup.

Nie wiem, ale ten mniejszy Fera jest lepszy od dużego Fortisa:

http://pclab.pl/art44739-79.html - proszę porównać

 

Czy ja coś mylę?

 

Edit. Dobra już widzę, że mylę. :P

Po analizie mam trzy typy (cen orientacyjne Komputronik, głośność max wg PCLab):

1) SilentiumPC Fera PRO HE1224 CPU Cooler - 98 zł / 41,1 dB

2) Gelid Tranquillo rev.2 CC-TranQ-02-A - 129,90 zł / 37,7 dB - zasłania RAM

3) SilentiumPC Fortis HE1225 CPU Cooler - 133,90 / 40,4 dB - zasłania RAM

4) Thermaltake Contac 29 -  149,90 zł / 42 dB

5) Arctic Freezer 13 Pro - 149,90 / 41,2 dB - nie wiem czy nie zasłoni RAMu

 

Mają dobre opinie. To co polecacie? Głowa mnie boli od tego wszystkiego. Teraz uważam, że te testy powinny być robione na wykresach dwuwymiarowych a nie na tych słupkach. Czyli na jednej osi temperatura, a na drugiej głośność. Czemu nikt na to nie wpadł?

 

EDIT: Dobra chłopaki ten mi się podoba: Akasa Nero 2

http://pclab.pl/art44739-5.html

http://pclab.pl/art44739-82.html

Ma wydajność trochę gorszą od SilentiumPC Fera PRO HE1224, ale też jest mały i ma super cichy wentylator z niską prędkością (pewnie przy tej samej prędkość zajadłby Fere). I to jest to 31,4 dB, czyli mega cichy na maksymalnych obrotach. Wersja Nero 3 już jest inna, ma 1500 obrotów. Pytanie gdzie dostać ten, albo podobny - właśnie taki mały, cichy, i w miarę dobry dla ludzi bez OC albo bez dużego OC?

Edytowane przez Veteran
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

1. Test z PcLaba jest dosyc stary i na AMD (do tego szlifowanym).

2. Tam sa stare rewizje Fera i Tranquillo ;)

 

Contact 29 raczej już nie kupisz, teraz jest 30-tka (ale też już wycofana). Ogólnie od TT masz teraz NiC 3 i 4- według mnie niezbyt ciekawe. 

 

Z tych co wymieniłeś to jest tak, że rzeczywiście Gelid w teorii najciszy, ale jednak Fortis jest wyraźnie wydajniejszy. Fera Pro najciekawsza cenowo ;) Freezer 13 Pro wypada według mnie najmniej ciekawie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

Ma wydajność trochę gorszą od SilentiumPC Fera PRO HE1224, ale też jest mały i ma super cichy wentylator z niską prędkością (pewnie przy tej samej prędkość zajadłby Fere). I to jest to 31,4 dB, czyli mega cichy na maksymalnych obrotach. Wersja Nero 3 już jest inna, ma 1500 obrotów. Pytanie gdzie dostać ten, albo podobny - właśnie taki mały, cichy, i w miarę dobry dla ludzi bez OC albo bez dużego OC?

Nero 2 jest wyższym coolerem a wentylator na pewno nie jest cichszy (też ma max. 1500 RPM).

Link to post
Share on other sites

Kup to chłodzenie i będziesz miał spokój na dłuży czas.

http://www.saturion.pl/product/181475/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Thermalright_HR_02_Macho_120.html

 

http://chlodzenie.net/wp-content/uploads/2012/09/Thermalright-HR-02-Macho-120-Wydajno%C5%9B%C4%87-@-45-GHz-576x542.jpg

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Panowie wybaczcie, dopiero dzisiaj mogę napisać posta. Zaległości mam widzę spore także po kolei.

 

Ja bym tak nie tragizował z tym Thermaltake

Ja w tej chwili mam obudowę I-Box Lion: http://www.taninotebook.pl/obrazki_n/g48000/Komputery_Komputery__Podzespoly_Obudowy_iBOX_OLI604BROHS_5904356221049_48239_4.jpg

Z przodu na dole jest wentylator 12cm. Przód jak widać jest przykryty panelem, ale pod niego powietrze dostaje się dużą dziurą od spodu i na bokach są liczne nacięcia. Pod spodem jest jeszcze przykręcona plastikowa płytka na której są przyciski i diody. Ona również w koło ma otwór, więc powietrze może się dostać do wentylatora. Na oko dostęp powietrza jest większy niż w New Soprano, ale zwiększanie obrótów wentylatorka powoduje tylko i wyłącznie zwiększanie jego hałasu. Kiedy zdejmę panel przedni i odkręcę elektronikę od razu czuć jak mocno leci powietrze, a zwiększenie obrotów wentylatorka do jego maksymalnych 1000rpm powoduje wręcz wiatr w obudowie. Mając taką obudowę w domu i po przeanalizowaniu New Soprano stwierdziłem, że będę miał dokładnie taki sam problem jak mam w tej chwili (dyski i płyta główna gorąca mimo otwartej obudowy).

 

Te testy do mnie nie przemawiają, bo tam jest tylko procesor i3 i Radeon 4670. Procesor będzie generował mało ciepła, Radeon demonem prędkości nie jest, ma chłodzenie mizerne, więc wydaje mi się że też nie potrzebuje dużego odprowadzenia ciepła. Wyniki dla kart są straszne. 82 stopnie ma karta w najlepiej wentylowanej obudowie w tym teście. Na pozostałych na pewno nie dałoby się z niej korzystać. Nanoxia robi wręcz rekord 109 stopni. To już czuć przegrzewający się plastik. W New Soprano już nic się z tym nie da zrobić, bo nie można dołożyć dodatkowych wentylatorów, a np. we Fractalu XL R2 standardowo jest tylko jeden wentylator na przodzie, więc można dołożyć drugi, a to dwukrotnie zwiększy ilość dostarczonego powietrza do środka. Początkowo właśnie byłem zdziwiony czemu New Soprano wypada lepiej w tym teście niż Fractal XL R2, no ale przypomniało mi się, ze standardowo nie ma dwóch wentylatorków na przodzie i to dlatego New Soprano ma podobne wyniki i trochę lepszy przy teście procesora.

 

omar2033 a takie pytanko do Ciebie mam, bo zapomniałem o to spytać. Tak jak teraz masz obudowę i obciążysz maksymalnie komputer, to przykrycie wentylacji na górze zmniejsza wydobywany hałas, czy nie ma to wpływu na hałas, a tylko na wzrost temperatur o ok. 2 stopnie jak z testu wyszło?

 

Kup to chłodzenie i będziesz miał spokój na dłuży czas. http://www.saturion...._Macho_120.html

A nie spisują się lepiej chłodzenia w których rurki cieplne mają bezpośredni styk z procesorem?

 

 

 

Mnie teraz zastanawia jeszcze coś. Patrzę sobie na te karty graficzne Radeon 7790 i one wszystkie mają wentylatory do dołu. Czyli jak w R4 ma powietrze cyrkulować jeśli między grafiką, a zasilaczem nie ma z tyłu ujścia powietrza?

No niestety ale karty mielą powietrze w miejscu można powiedzieć. Najlepiej by było jak by chłodzenie zabierało powietrze z obudowy i wyrzucało na zewnątrz. Takie chłodzenia oczywiście są z turbinami, ale robią tyle hałasu, że odechciałoby Ci się tej karty. Tym nie ma się co przejmować. Jak obudowa jest szeroka i w miarę długa to karta graficzna nie tworzy przegrody w obudowie. Wtedy jak wentylatory z przodu i na dole przy zasilaczu wdmu****ą powietrze pod kartę, ciepłe powietrze jest wypychane na górę obudowy a tam wyciąga je wentylator tylny i górne jak są.

 

Wybacz, ale OC to kompletna głupota według mnie.

Nie masz racji jeśli chodzi o OC zwłaszcza w przypadku podkręcania procesorów z literką K. Nieopłaca się robić ekstremalnego OC, bo wtedy faktycznie musisz mieć lepszą płytę główną, która umożliwi podniesienie napięć, to spowoduje wzrost poboru prądu i wydzielanego ciepła przez co trzeba mieć lepsze chłodzenie procesora, obudowa będzie musiała również odprowadzić więcej ciepłego powietrza. Ekstremalne OC to bardziej zabawa niż korzyści, ale zwykłe normalne OC jest jak najbardziej opłacalne. Ja osobiście nigdy nie kupię zwykłego zasilacza. Zawsze to będzie zasilacz z certyfikatem 80 Plus, modularnym okablowaniem i cichy, więc do OC lepszego nie potrzebuje. Pamięci wystarczą normalne, bo magistralą teraz się nie podkręca. Płyty głównej również nie kupię budżetowej tylko zawsze ze średniej półki, bo te budżetówki są zbyt mocno okrojone i nie posiadają praktycznych rozwiązań. Jeśli nie zamierzam podnosić mocno napięć dla procesora taka płyta mi do OC w zupełności starczy. Chłodzenie procesora nigdy nie użyje BOX tylko zawsze to będzie wydajna cicha konstrukcja obojętnie czy będę robił OC, czy nie. Jedyną rzeczą gdzie trzeba zapłacić więcej jest procesor z literką K, ale to tylko 49zł (Agito: i5 3570K: 909zł i5 3570: 860zł). Za 49zł możemy podnieść taktowanie procesora o ok. 800MHz bez podnoszenia napięć, czyli bez zwiększania jego poboru mocy i wydzielanego ciepła podczas spoczynku. Tylko pod obciążeniem procesor będzie brał trochę więcej prądu i mocniej się grzał, ale to zrozumiałe, bo jest w końcu szybszy. Takie same różnice są między poszczególnymi modelami w serii. Karty graficznej również nie kupię referenta, zawsze to będzie karta z autorskim chłodzeniem, na tą chwilę Gigabyte lub Asus-a. To karty chłodne, ciche i w tych kartach również można zrobić OC bez podnoszenia napięć. W przypadku karty graficznej wzrost wydajności mam za darmo, a w przypadku procesora to koszt 49zł. Pobór prądu w spoczynku taki sam. Pod obciążeniem minimalnie wyższy, bo większą masz wydajność. Równie dobrze mógłbyś mnożnik procesora obniżyć do minimum i częstotliwości na karcie obniżyć do minimalnych żeby w ten sam sposób oszczędzać energię. Widząc jaką chcesz kupić obudowę wiem że resztę komponentów będziesz kupował z takim nastawieniem jak ja, czyli żeby mieć ciszę, dlatego głupotą jest nie robienie żadnego OC jak się takie części ma.

 

Veteran jeśli chodzi o oszczędności, warto na to zwracać uwagę zwłaszcza w przypadku urządzeń, które chodzą wiele godzin dziennie, ale w przypadku komputera nie brałbym to jako rzecz najważniejsza. Ja mam priorytety takie: wydajność, cisza, cena i pobór prądu.

 

Zasilacz be quiet! STRAIGHT POWER E9 680W / CM

Po co Ci tak potężny zasilacz? W ogóle jestem w szoku po przeczytaniu tematu, że przy obudowie za 400zł, karty graficznej z jednym z najlepszych chłodzeń i zasilaczu za ok. 600zł chciałeś jechać na BOX-owym chłodzeniu procesora. Cooler na CPU musisz kupić obowiązkowo i jak byś chciał pakować się w gorące Haswell-e to bardzo dobry. No i tak jak wcześniej pisałem, wiedziałem że będziesz miał super podzespoły, kartę graficzną już kupujesz po OC, więc sorry ale głupotą jest niedopłacić 49zł do procesora z literką K i podkręcić go sobie mnożnikiem.

Edytowane przez AndreoKomp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Fajnie AndreoKomp, że mnie trochę oświeciłeś. Ja nieco błądzę - proszę mnie nie traktować jako znawcę, a jako kogoś komu ewentualnie można pomóc, żeby nie wtopił. Byłem wyłączony ze sprzętu wiele czasu i wdrażam się. Dopiero od tygodnia, może dwóch czytam o coolerach na CPU :].
 
Moja prowizoryczna lista wygląda tak:
MSI Z77A-G43 (G3)
Intel Core i5 3570 3,40 GHz BOX trzeciej generacji 77 W
GoodRam DDR3 2x 4GB 1600MHz CL9 Play Dual Chanel
Samsung SSD 840 Pro MZ-7PD128BW (2.5", 128GB, SATA/600)
Seagate Barracuda ST2000DM001 (2TB, 64MB, SATA/600)
Asus Radeon HD 7790 DirectCU II OC
Fractal Design Define R4 Black Pearl
be quiet! STRAIGHT POWER E9 680W / CM
 
Zasilacz może rzeczywiście za duży - o 100 zł tańszy jest 580 W. To może taki mi wystarczy? Tylko on ma osobne linie 12 V więc mam nadzieję, że to się wszystko zgra. Lepiej 580 W?
 
Cooler CPU to dla mnie czarna magia, ale powiem Wam coś. Te wszystkie testy dla laika są o kant du*y rozbić. To jest dobre dla ludzi co co dzień czytają o nowościach i się w tym orientują. A miliony ludzi z zewnątrz oczekują konkretnych rekomendacji i jasnego przedstawienia wyników w jednym miejscu. Tego nie ma. Ja ten problem widzę, bo jestem jakby z zewnątrz.
Kompletnym nieporozumieniem jest podawanie głośności na osobnych wykresach z wydajnością (temperaturami), bo wentylator o max głośności 45 dB może być o niebo lepszy od 35 dB w tym samym teście, bo przy odpowiedniej konstrukcji będzie pracował w niższym punkcie pracy, a nie ma max.
 
Wpadł mi do głowy pomysł, żeby zrobić taki wykres prowizoryczny do oceny (jestem ciekawy co o tym powiecie). Mam nadzieję, że t.luk jako zawodowiec coś takiego wykombinuje na swojej liście. Dane z testu PCLAba. Przydałoby się więcej  punktów dla prędkości obrotowych - to powinien być nowy standard podawania info i ten kto to zrobi będzie wielki.
 

Kuźwa nie mogę obrazka tu wstawić, ale lipne forum.

Wykres na razie tymczasowo tu: https://hotfile.com/dl/234434960/8f9da93/2.jpg.html
 

Czekam na wasze opinie i poropozycje dodania jeszcze czegoś z listy na PClabie z tych cichych.

 

Przerwywana linia to pkt. między min a max obrotami na CPU bez OC. Ciągła linia to punkt między max. obr. przy OC, a min. obrotami bez OC (coś jakby spoczynek). Genralnie wiem, że to nie musi być takie liniowe, i że przydałyby się pośrednie prędkości oraz podzielić całość na klasy cenowe oraz gabarytowe. Ale tak to trzeba zrobić. I to mi daje odpowiedź co warto kupić. Resztą 100 stron testów i milion przejrzanych recnzji nie ma znaczenia - można do nich sięgnąć jak już mam 2-3 modele z wykresu upatrzone, a nie odwrotnie.

 

Jestem przekonany, że te wyniki - chociaż tylko dla kilku konstrukcji zburzą poglądy wielu osób - szczególnie, gdyby ktoś zajmujący się tematem to obrobił dla powiedzmy 50 najlepszych konstrukcji, bardziej dokładnie.

 

Na przykład bez OC na tym procku, mała Fera radzi sobie lepiej niż duży Fortis. Dopiero duża generacja ciepła powoduje, że ujawnia się przewaga dużych coolerów i wtedy one mają lepsze charakterystyki. Doskonale wypada Scythe Grand Kama Cross - 60 st. to nic, a jakie są ciche to to i nie przysłania RAMów, chociaż jest bardzo duży. Zresztą nowa wersja wychodzi.

Dobry też jest ten Thermaltake Contac 29, Noctun oczywiście, ale kasa za duża to raz, a dwa nic mi nie da zejście o 10 stopni niżej, a 10 dB niżej już tak.

 


Edit: Generalnie potrzebny byłby jeszcze punkt min. prędkości przy OC (oprócz tych ewentualnych pośrednich). Wtedy byłyby dwie linie brzegowe.

Link to post
Share on other sites
Zasilacz może rzeczywiście za duży - o 100 zł tańszy jest 580 W. To może taki mi wystarczy? Tylko on ma osobne linie 12 V więc mam nadzieję, że to się wszystko zgra. Lepiej 580 W?

Wszystko zależy co planujesz w przyszłości. Do tego zestawu co teraz podałeś to wystarczy 480W. 680W nawet nie wykorzysta 50% mocy.

 

Masz filmik mówiący ogólnie o coolerach CPU: http://www.youtube.com/watch?v=enDJYLG9xH

 

Zdecydowałeś się jednak na wersje Fractal R4 Black Pearl a nie Titan Grey?

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

 

 

Wszystko zależy co planujesz w przyszłości. Do tego zestawu co teraz podałeś to wystarczy 480W. 680W nawet nie wykorzysta 50% mocy.

No. Szczególnie, że ten 580 ma moc chwilową pewnie sporo ponad 600 W więc by było ok w takim razie.

Zobaczę w dniu zakupu jakie będą ceny między nimi.

Generalnie nigdy nie wiadomo co może być za kilka lat ale chyba przesadziłem z tą mocą.

 

 

 

Masz filmik mówiący ogólnie o coolerach CPU:

Filmik nie działa mi.

 

 

 

Zdecydowałeś się jednak na wersje Fractal R4 Black Pearl a nie Titan Grey?

Nie. Muszę dopiero poszukać, czy ktoś je prezentuje gdzieś na wystawach, bo nie wiem jaki kolor.


Dobra. Zrobiłem przegląd i moje typy są teraz:

1. Scythe Grand Kama Cross (niesamowicie cichy, ale gigant, chociaż pozwala chyba dostać się do RAM)

2. Thermaltake Contac 29 - tego bym brał od razu, ale nie ma w sprzedaży

3. Scythe Mugen 3 - ten jest dobry i w miarę przystępny z tych większych

4. Thermalright MUX-120 Black - ten trochę gorszy od Mugen 3 i droższy ale za to mały

5. Gdzieś daleko z tyłu Fera Pro, ale ona przy mocnym obciążeniu procka będzie wyła, nadaje się do słabyszych procków pewnie idealnie.

 

Zasadniczym pytaniem jest, czy Scythe to dobry pomysł gdy w obudowie R4 nie ma otwartego przepustu tylko wyciszenie. Po drugie opinie ma niekiedy lipne o głośności:

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-grand-kama-cross-305811/#div4

 

Co kupić zamiast Thermaltake Contac 29? :( :( :(


Może ten:

Thermalright True Spirit 140 ale nie ma testów nigdzie :( w PL

Link to post
Share on other sites

Widzę że masz duży probem z tym chłodzeniem, a praktycznie już Ci je doradzono. Osobiście na pewno brałbym chłodzenie gdzie rurki cieple mają kontakt bezpośredni z procesorem. 3 rurki to trochę mało więc brałbym rozwiązania najlepiej z 5 rurkami. Nie brałbym również chłodzeń z dwoma wentylatorami i dużymi coolerami, bo obudowę którą będziesz miał nie jest za duża i trochę bez sensu żeby chłodzenie w obudowie wyglądało tak:
http://dawfreak.files.wordpress.com/2012/08/img_1695.jpg
Wielki cooler wypełniający całą górną przestrzeń i 3 duże wentylatorki są praktycznie jeden za drugim. Jeszcze trochę to by tworzyły rurę wyciągową. Bez sensu dla mnie rozwiązanie. Do obudów z ekstremalnym OC i wiatrem w środku może tak, ale nie do wyciszonego komputera. Nie płaciłbym więcej niż 200zł za chłodzenie, patrzył w pierwszej kolejności na wydajność i potem na db. Pamiętaj, że jak podłączysz cooler do gniazda CPU na płycie głównej to ten wentylatorek będziesz mógł kontrolować dowolnie. Ciszę będziesz mógł uzyskać zawsze. Nie starałbym się oszczędzać parę zł żeby brać np. SilentiumPC Fera PRO HE1224, kosztem mniejszej wydajności i brał pod uwagę tylko coolery które wyrzucają powietrze w tył obudowy, a nie w dół jak Scythe Grand Kama Cross. Całego rynku coolerów nie znam, ale patrząc co Ci polecali wybrałbym SilentiumPC FORTIS HE1225. Pamiętaj również, że coolerów jest tyle na rynku, że nigdy nie wybierzesz ten jeden najlepszy, bo tych najlepszych w danej cenie i danym zastosowaniu jest na pewno więcej.
 

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...