Skocz do zawartości

(i5 3570K +OC)+MSI Z77A-G43+cooler czy i7+MSI B75A-G43


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez uppersilesian,

Recommended Posts

Witam, witam.

Złożyłem, a właściwie złożyli mi benchmarkowcy, taki zestaw:

 

i5 3570K + MSI Z77A-G43 + coś tam

 

Trochę poczytałem, pozastanawiałem się, policzyłem i pomyślałem, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby taki:

 

i7 2600 + MSI B75A-G43   (i7 2600 to najtańszy i7 jaki znalazłem)

 

Różnica w cenie (na techplanet) to niecałe 100 zł - zestaw z i5 to 1222 zł, drugi to 1315 zł.

Gdybym chciał/musiał kiedyś ewentualnie podkręcić ten i5 to ta różnica w cenie nie wystarczy na dobre chłodzenie procesora.

Przeczytałem też, że płyta MSI Z77-G43 niespecjalnie dobrze znosi podkręcanie procesora - mocno sie grzeje, pobiera więcej energii.

A sam procesor, czy "cierpi" mocniej po OC? Skraca się jego żywotność?

 

Czy ktoś zechciałby porównać wydajności tych dwóch zestawów.

Rozumiem, że zestaw z i7 jest bardziej wydajny od tego z i5 bez OC. Czy tak? O ile?

 

A po podkręceniu i5? Role się zapewne odwrócą, ale znowu pytanie: jak duża będzie różnica?

Chodzi o to, że może rozsądniej byłoby kupić najtańszy i7 i nie bawić się w podkręcanie.

Komputer będzie służył wyłącznie do obróbki zdjęć.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Chyba jakaś recenzja na pcworld ??????

 

Próbuję to odnaleźć, ale nie mogę.

Nie jest tak, że generalnie po podkręceniu musi przez płytę lecieć więcej prądu. Ta płyta jest najtańszą z możliwością OC, więc wcale bym się nie zdziwił.

Ale nie jestem specem,dlatego pytam, pytam, pytam.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Możliwe że coś mi się pokręciło. Dużo i szybko przeglądałem, nie potrafię tego odnaleźć. Pamiętam, że dotyczyło to tylko stanu po podkręceniu procesora i właśnie ten moment kazał mi się zastanowić nad alternatywą, jak w tytule tematu.

A tu cisza jak makiem posiał.

Za trudne pytanie?

Może sobota, późno ...

Link to post
Share on other sites

Jeśli Ci nie przeszkadza brak USB 3.0 z przodu(jak dla mnie to największy minus), to możesz też pomyśleć o Asrocku P67 pro3 powinien być o 50zł tańszy, ma mocniejszą sekcje zasilania, chociaż do 3570k ja osobiście brałbym MSI Z77a-G43, fajna płytka z niezłą sekcją zasilania i procka do 4,5 Ghz powineneś podkręcić, a do tego jest bardziej "funkcjonalna" od Asrock P67 pro3

Link to post
Share on other sites
Czy ktoś zechciałby porównać wydajności tych dwóch zestawów. Rozumiem, że zestaw z i7 jest bardziej wydajny od tego z i5 bez OC. Czy tak? O ile?

Różnica wydajności w grach bez oc praktycznie na tym samym poziomie, po oc i5 daleko z przodu ponieważ 2600 bez k podkręcisz max do ok. 4,0-4,1

 

 

A sam procesor, czy "cierpi" mocniej po OC? Skraca się jego żywotność?

jeśli zrobisz wszystko jak należy(np. zadbasz o odpowiednią temperaturę) nie będzie żadnych problemów i żywotność będzie jak na stocku

 

Gdybym chciał/musiał kiedyś ewentualnie podkręcić ten i5 to ta różnica w cenie nie wystarczy na dobre chłodzenie procesora.

chłodzenie można kupić już za ok. 120zł np. http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-he1225-spc043-309589/

 

 

A po podkręceniu i5? Role się zapewne odwrócą, ale znowu pytanie: jak duża będzie różnica? Chodzi o to, że może rozsądniej byłoby kupić najtańszy i7 i nie bawić się w podkręcanie. Komputer będzie służył wyłącznie do obróbki zdjęć.

http://imageshack.us/a/img442/5527/photocs6op.png

stock

http://imageshack.us/a/img89/8569/photocs6oc.png

oc

Edytowane przez ryba21184
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

ryba21184, jesteś wielki!

Dziękuję.

Czyli rada z forum nikoniarzy, żebym kupił najlepszy procesor, na jaki mnie stać, była bez sensu. Pomijam, z przyczyn oczywistych, te w cenie całego zestawu :-)

A tak swoją drogą, byłoby świetnie, gdyby każdy udzielający (p)odpowiedzi uzasadniał swoje zdanie właśnie jakimś testem. Oczywiście, nie tylko w kwestii procesorów.

Pozdrawiam.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

i7 2600 : taniej wyjdzie zakupić Xeona 1230v2, który niczym nie ustępuje takiemu 2600, po za tym że nie posiada zintegrowanego układu graficznego - reszta to "pi razy drzwi" to samo.

Rada Nikoniarzy była jak najbardziej na miejscu - sprzęt do pracy to przede wszystkim wydajny CPU. Sam pracuje na jednym z najmocniejszych CPU na rynku i powiem Tobie że to mało jest  ;)

Co do G43 to dobrze kombinujesz - g43 posiada najsłabszą sekcję zasilania, do tego rzeczywiście jest ona "cieplejsza" od G45 i wyższych modeli, gdzie radiatory są większych gabarytów.

Co do i7 (bez OC) vs i5 (OC) - ustal przede wszystkim czy potrzebujesz wielowątkowości, a dokładnie w jakim stopniu programy na których najwięcej pracujesz radzą sobie z wieloma wątkami. Od siebie dodam że raz jest lepiej mieć mocniejszy rdzeń / wątek, a raz jest lepiej mieć po prostu więcej wątków, a moc rdzenia schodzi na drugi plan. Wszystko zależy od aplikacji jakich używasz i to powinno zadecydować o wyborze procesora. 

Co do powyższej tabelki z testami to nijak się ona ma do realnej pracy - sam wiem po sobie że dla niektórych wydajniej będzie na i5, zaś dal innych wydajniejsza będzie i7 i piszę tu wyłącznie mając na uwadze jeden program, a mianowicie Photoshop - zależnie od tego co robisz i jak to robisz dany procek będzie lepszym wyborem np. obrabiając wyłącznie fotki gdzie w grę wchodzi korekcja barw (balans bieli etc), kadrowanie i inne że tak powiem standardowe operacje - to tutaj polecał bym zwykła i5 (nawet bez OC) i 16GB ramu. W przypadku gdy planujesz robić coś grubszego to polecał bym już zakup i7. Pisząc grubsze rzeczy mam na myśli projektowanie / tworzenie bardzie zaawansowanych prac np. obrazek o rozmiarach rzędu 6000*4000 pikseli i powiedzmy z 30 warstw (co nie jest wcale dużą ilością - średnio projekty zamykam w okolicach 100-300 warstw). Przy takich plikach każdy sprzęt siada i nieważne czy masz i7 2600k, czy i7 3970X - po prostu CPU musi już co nie co pomyśleć. Pamiętam czasy gdy sam pracowałem na 2500K (OC 4,5GHz) - na początku po przesiadce z C2D byłem zaskoczony osiągami, ale problemy zaczęły się przy większych projektach np. czas zapisu jakiegoś kolosa w formie jpg zajmował mu ponad 5-10minut - generalnie często PS po prostu siadał i nieraz kończyło się restartem kompa. 

Co do Twoich zastosowań - kiedyś składałem zestawik dla fotografa pod wywoływanie RAWów i batchową obróbkę w setkach lub tysiącach plików - skończyło się na kompie za 13k złotych, także nie licz na to że za grosze złożysz coś to będzie "wymiatało". Z własnego doświadczenia wiem że standardem jest wydanie około jednego tysiąca na jeden podzespół np.

- RAM - do pracy komfortowej zalecane jest 32GB (osobiście sam rozważam zakup kolejnych 32GB, bo mało) -  cena od 750zł do 1200zł zależnie od taktowania i "clocków"

- Dyski - HDD - do pracy minimum dwa fizyczne dyski, ale dla zachowania bezpieczeństwa danych warto zainwestować w RAID1, lub olać bezpieczeństwo i skupić się na zwiększeniu transferów (RAID0) - czyli wychodzi nam 3x HDD, czyli kolejny tysiaczek

- Dysk SSD - rozsądna pojemność to 256GB - cena około 800-1000zł ... itd. 

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

http://www.overclock.net/t/1335378/need-help-overclocking-a-3570k-on-an-msi-z77a-g43

 

Szczerze radze jednak kupić płytę zamiast padliny. Prawda jest taka, że temperatury sekcji po oc zabijają, jedyna chyba płyta na z77 bez działającego llc. Po ręcznej zmianie napięcia nie działa c1/c3/c6 i eist, nie zawsze działa przywracanie ustawień po oc fail, często trzeba robić ręcznie clr cmos, słabe prowadzenie ramu i praktycznie brak możliwości podciągnięcia timingów. Jeśli ktoś myśli o OC to płyta jest o klasę gorsza od budy dla psa. Płyta jest polecana chyba ze względu na kolor i cenę. Polecanie jej w zestawach do OC jest karygodne. Dowody rzekomej bezawaryjności to jedno ale brak podstawowych funkcji to porażka nawet w tej cenie, zresztą większość użytkowników na tym czymś nie kręci wysoko z powodu v dropa.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 

Rada Nikoniarzy była jak najbardziej na miejscu - sprzęt do pracy to przede wszystkim wydajny CPU. Sam pracuje na jednym z najmocniejszych CPU na rynku i powiem Tobie że to mało jest  ;)

 

Rozumiem, że im mocniej, tym lepiej=szybciej=komfortowo. Niestety też tym drożej.

Generalnie moja koncepcja ulega lekkiej modyfikacji,. Zaczęło się od monitora - polecałeś mi kiedyś Dell 22" bodaj, nie pamiętam modelu, a kupiłem NEC EA244WMi. Też wolałbym jakieś EIZO za 4000, ale ... .

 

 

Nie mam pojęcia, czy będę potrzebował wielowątkowości. Raczej nie - amatorska obróbka zdjęć PSElements, warstw próbowałem kiedyś, ale szybko się zniechęciłem. Dotychczas zapisywałem tylko jpegi, od pewnego czasu zapisuję też rawy z myślą o tym, że może kiedyś spróbuję z czym to się je. Na początek tym darmowym VIEW NX2, a potem może pełny Capture NX2.

Właściwie już próbowałem (kusi mnie możliwość dobrania balansu bieli), ale na laptopowym monitorze 17", procesorze AMD Athlon chyba 2 rdzeniowym to było to nieporozumienie. Mam na myśli wielkość obrazu raw i szybkość reakcji na wprowadzane zmiany. Pominę już to, że laptop się popsuł.

 

Miałbym jeszcze jedno pytanie: czy do moich zastosowań rzeczywiście wystarczy grafika zintegrowana?

Czy dodanie jakiejś karty graficznej - czytałem gdzieś wątek, w którym polecałeś jakieś proste karty - poprawi komfort pracy w jakikolwiek sposób, odczuję jakąś różnicę?

 

Z tą kartą zintegrowaną to jest jeszcze taki problem, że monitor o którym wspomniałem da się skalibrować sprzętowo programem do monitorów medycznych NECa, ale zdania są podzielone, czy można to zrobić na karcie zintegrowanej.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...