Skocz do zawartości

Luźne rozmowy o urządzeniach mobilnych


Recommended Posts

Chciałem się podzielić taką luźną myślą, że smartfony powoli osiągają pułap cenowy który - w mojej ocenie - zaczyna podważać sens ich zakupu.

 

W pełni rozumiem że nowe technologie, możliwości i itd. ale jednak na koniec dnia to jest tylko telefon, amatorski aparat oraz przenośny terminal dostępu do internetu. Oczywiście obecne smartfony osiągają poziom profesjonalnych aparatów, możliwości połączenia internetowego lepsze niż nie jeden desktop na kablu oraz ekrany o wyższej jakości niż niejeden monitor stacjonarny.

 

Tylko nasuwa się pytanie - co jeśli tego nie potrzebuję? Dotychczas odpowiedzią były smartfony z tzw. średniej półki ale jej pułap cenowy osiągnął absurdalną kwotę 1500-2000 pln. A to już nie jest "coś taniego na dwa lata, czego nie szkoda jak upadnie".

Rozumiem, że część tego to zasługa naszych dokonań gospodarczych, idee fixe o słabej złotówce i innych gospodarczych i politycznych eksperymentów, ale to nie jest clue. Trzymając się USD - 349 USD za średnią półkę? To czym jest dolna półka?!

 

Może to oznaka starzenia się ale ja zaczynam się co raz dłużej zastanawiać po co mi 5G, BT 5.1 i biliony pixeli na czymś co w sumie zawsze jest i będzie urządzeniem drugiego sortu - nie zastąpi PC, TV czy sprzętu HiFi. Jedyne co może do mnie trafia to może aparaty foto (choć i tu zaczynają przeginać z pchaniem co raz więcej na raz), bo to zawsze było urządzenie przenośne. Ale cała reszta? To tylko back up, ekstra dodatek w sytuacjach awaryjnych lub bardzo specjalnych okolicznościach.

Jeszcze bym zrozumiał, gdyby to było na zasadzie że ta technologia jest tak tania że taniej jest jej użyć niż dawać coś słabszego. Ale jak widać po cenach tak nie jest.

Poza tym to też nie jest tak, że ta technologia jest jakaś przełomowa. BT4 było tak samo dobre do słuchania na smartfonie jak BT5. 3G było dość szybkie by streamować muzykę czy video. Tak, bez dwóch zdań nowsze jest lepsze i daje więcej ale niestety nie jest to już rewolucja.

 

Zrobił się z tego taki samograj na zasadzie - większy ekran > wyższa jakość wideo > szybszy transfer > większa bateria... I tak bez końca coś jest dodawane bo coś dodanego wcześniej to wymusza. Ale na koniec dnia nadal oglądamy film na ekranie o rozmiarze dłoni.

 

Dziękuję, koniec marudzenia.
Jeśli kogoś natchnąłem do refleksji nad tym czy warto wydawać 2k na nowy smartfon to dobrze, jak nie to przepraszam, już wychodzę.

Link to post
Share on other sites
Jeśli kogoś natchnąłem do refleksji nad tym czy warto wydawać 2k na nowy smartfon to dobrze

 

A to za powiedzmy 700-800 zł nie można kupić kompletnego smartfona? 

 

Poza tym w polsce nie kupuje się drogich smartfonów. Dane z 2019.

 

https://www.speedtest.pl/wiadomosci/rankingi/jakie-smartfony-najchetniej-kupuja-polacy-sprawdzcie/

 

Wystarczy wejść na morele i posegregować po popularności. 4 pierwsze modele nie dobijają nawet do 1000zł.

 

https://www.morele.net/telefony/telefony-smartfony-krotkofalowki/smartfony-280/,,,,,,,sd,1,,,,/1/

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko nasuwa się pytanie - co jeśli tego nie potrzebuję?

Wtedy kupujesz smartfon za 1000-1300zł i masz wszystko to co potrzebujesz. 

 

Przypomnę tylko, że np. Xperia Z kosztowała na premierę 3000zł a było to w 2013 roku gdy minimalna krajowa w Polsce wynosiła 1200zł netto. Galaxy S3 z 2012r kosztował 2800zł przy zarobkach minimalnych około 1100zł netto.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodni później...

Na stronie VIVO Polska która jest w budowie wychwyciłem model który nie istnieje X51 xd Swoją drogą czekam aż wejdzie X50 Pro na Polski rynek i niech będzie w okolicach 2000-2500 zł.

Aktualnie nie ma żadnego telefonu do 2000 spełniającego moje kryteria:

Do 6.5"
AMOLED 90Hz
Przyzwoite nagrywanie 4K - 60FPS
NFC
vivo.png

Link to post
Share on other sites
Aktualnie nie ma żadnego telefonu do 2000 spełniającego moje kryteria: Do 6.5" AMOLED 90Hz Przyzwoite nagrywanie 4K - 60FPS NFC

cudów od tego x50 bym nie oczekiwał, nie ma optycznej stabilizacji obrazu, a to przy kręceniu wideo robi różnice, no i ciekaw jestem tego funtouch'a

 

 

co ja gadam, przecież to ma gimbala :D, no ale cenowo nie powalili, 2999 złotych

Edytowane przez jempierozki
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 15.01.2021 o 09:20, KwantowyYebaka napisał:

https://www.gsmarena.com/trump_administration_blacklists_xiaomi_us_investors_must_pull_out_by_end_of_year-news-47229.php

 

Właśnie przeczytałam że Amerykanie zbanowali Xiaomi więc na pewno usługi Google będę zablokowane w przyszłości uwarzajcię przy zakupie .

Nie siej fudu bo piszesz głupoty. Jak już silisz się na czytanie to rób to ze zrozumieniem.

Zbanowali Xiaomi w dostępie do kapitału amerykańskiego, a nie w zakresie prowadzenia interesów z firmami amerykańskimi. Obecnie sprzedawane telefony i te wydane w najbliższej przyszłości nie stracą dostępu do usług google. Dopiero wydane po ewentualnym wpisaniu na listę departamentu handlu (teraz wpisali na listę departamentu obrony) takowe by utraciły co nie bedzie i tak mieć żadnego wpływu na certyfikowane wcześniej modele. O ile coś takiego w ogóle nastąpi, a zapewne nie będzie w ogóle rozważane przed 11 listopada kiedy to mija termin wyzbycia się udziałów Xiaomi. Telefony zaprezentowane przed są bezpieczną inwestycją.

Niech już w końcu zbanują google całkowicie w europie i będzie spokój z nieprzewidywalnością i bandytką gospodarczą USA.

 

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, anemus napisał:

Nie siej fudu bo piszesz głupoty. Jak już silisz się na czytanie to rób to ze zrozumieniem.

Zbanowali Xiaomi w dostępie do kapitału amerykańskiego, a nie w zakresie prowadzenia interesów z firmami amerykańskimi. Obecnie sprzedawane telefony i te wydane w najbliższej przyszłości nie stracą dostępu do usług google. Dopiero wydane po ewentualnym wpisaniu na listę departamentu handlu (teraz wpisali na listę departamentu obrony) takowe by utraciły co nie bedzie i tak mieć żadnego wpływu na certyfikowane wcześniej modele. O ile coś takiego w ogóle nastąpi, a zapewne nie będzie w ogóle rozważane przed 11 listopada kiedy to mija termin wyzbycia się udziałów Xiaomi. Telefony zaprezentowane przed są bezpieczną inwestycją.

Niech już w końcu zbanują google całkowicie w europie i będzie spokój z nieprzewidywalnością i bandytką gospodarczą USA.

 

Nie szalej bo jedno wynika z drugiego jak pójdą torem Huawei to sobie wpiszą i co ? Zresztą co to fudu wogule

Edytowane przez KwantowyYebaka
Link to post
Share on other sites



Nie szalej bo jedno wynika z drugiego jak pójdą torem Huawei to sobie wpiszą i co ? Zresztą co to fudu wogule

To sobie wpiszą. Tylko nie będzie to mieć żadnego wpływu na modele sprzed tej decyzji. Na razie to ty szalejesz wypisując bzdurki.
FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) to celowe rozsiewanie nieprawdziwych informacji by podciąć skrzydła konkurencji.
Potocznie ogólnie celowe rozsiewanie nieprawdziwych informacji.
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, anemus napisał:


 


To sobie wpiszą. Tylko nie będzie to mieć żadnego wpływu na modele sprzed tej decyzji. Na razie to ty szalejesz wypisując bzdurki.
FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) to celowe rozsiewanie nieprawdziwych informacji by podciąć skrzydła konkurencji.
Potocznie ogólnie celowe rozsiewanie nieprawdziwych informacji.

Tak ale wiesz jak się kończy wsparcie dla takich urządzeń 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...