Skocz do zawartości

Tanie 4 rdzenie czyli AMD X4 631 FM1 za 218zł


Recommended Posts

Co tu się dużo rozpisywać, przy składaniu budżetowego kompa do gier, długo zastanawiałem się nad wyborem Cpu, w końcu po przemyśleniu wszystkich za i przeciw skłoniłem się do kupna amd x4 631 2.6Ghz na fm1, przede wszystkim ze względu na 4 fizyczne rdzenie (przyszłościowo) no i oczywiście OC (testy na zegarach ok 3.25Ghz i chłodzeniu Box), do tego również budżetowa karta do gier hd7770 i mamy fajny i tani zestawik.

 

 

 

Konfiguracja testowa:

 

Procesor: AMD X4 631 2.6@3.25GHZ 1.435v

Płyta główna: ASROCK A75M-HVS

Pamięć: A-Data 1600Mhz@1660Mhz

Karta graficzna: XFX HD7770 DD 1GB DDR5

 

 

 

Kilka testów:

(będą jeszcze inne)


Passmark CPU all tests: 4197pkt.
Passmark

3d Mark 2006 cpu score: 4574pkt.
3d Mark 2006 
(stara karta hd4850)

3d Mark Vantage Cpu Score: 10948pkt.
3d Mark Vantage 
(stara karta hd4850)

 

3d Mark 11 Physics Score: 3935pkt.

3d Mark 11

 

Cinebench 11.5 renderowanie: 3.92pkt

Cinebench 11.5

Resident Evil 5 BE system: 82.4fps 

Resident Evil 5 (stara karta hd4850)


Aquamark 3 cpu: 15,253
Aquamark 3

WPrime 32MB: 12,48s
WPrime 32mb

 

Fritz Chess Benchmark: 16,50

Fritz Chess Benchmark

 

Aida 64 Cpu Queen: 24684

Aida 64 Cpu Queen

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Z tym OC to średnio, bo ma zblokowany mnożnik.

 

Czy ja wiem czy tak średnio? kręce fsb, 2.6@3.32Ghz i to na boxie ;) jest wersja x4 641k z odblokowanym mnożnikiem niewiele droższa, to pewnie poszła by więcej jeśli chodzi o OC, ale mi w zupełności wystarcza, wynniki porównywalne z moim poprzednim i3 2120, który jak wiadomo kosztuje 430zł ;) a niekiedy nawet wyższe.

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites
Gość hegemon

Prawda jest taka, że te 4 rdzenie nie są aż tak niezbędne do grania. Ja tez mam ten procek, nie narzekam, ale jak obserwuję różne testy procków, to wychodzi ze lepiej mieć Pentium'a z dwoma rdzeniami, np. g860. No chyba że jestes w stanie mocno podkręcić tego 631.

Link to post
Share on other sites

Prawda jest taka, że te 4 rdzenie nie są aż tak niezbędne do grania. Ja tez mam ten procek, nie narzekam, ale jak obserwuję różne testy procków, to wychodzi ze lepiej mieć Pentium'a z dwoma rdzeniami, np. g860. No chyba że jestes w stanie mocno podkręcić tego 631.

 

Masz dużo, racji a wiesz dlaczego tak jest?

 

Bo gry nie obsługują więcej niż 3 rdzenie, przykładowo gta 4 na moim sprzęcie (wykorzystanie cpu 68%) to nawet nie 3 rdzenie na 100% ;) żeby były 3 wykorzystane w 100% to musiało by być wykorzystanie cpu 75%.

 

Tak samo crysis 2, wynnik x3 = x4 przy tych samych taktowaniach, znowu tylko 3 rdzenie na 100% wykorzystuje.

 

I tak praktycznie we wszystkich grach.

 

Dopiero w cinebenchu czy passmarku można sprawdzić prawdziwą moc tych 4 rdzeni kiedy idą na 100%.

 

I poźniej wychodzą takie klocki że 2 mocne rdzenie intela zrównują się lub przewyższają wydajność procesora 4 rdzeniowego ;) ale jak  widać jeden idzie na 100% mocy a drugi na ok 70% czy nawet 50%  ;)

 

Dodatkowo takie gry jak skyrim, starcaraft2 korzystają z 2 rdzeni ;) wtedy 2 rdzenie intela idą na ok 100% a x4 na 50% :) więc wiadomo skąd te wynniki i opinie o wyższości 2rdzeni intela nad 4 amd ;)

 

Ja tylko czekam na gry które wykorzystują w 100% 4 rdzenie wtedy dopiero ten procesor pokaże 100% możliwości.

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Żadna przyszłość z tego procka... Jeśli już przyszłościowe AMD to coś na AM3+ jak Phenom a potem wsadzić FXa

 

No widzisz, każdy ma swoje zdanie ;)

 

Ja kupiłem ten proc za 218zł zamiast g860, kupisz phenoma za 218zł? ;)

 

Druga sprawa wymiana phenoma na fxa to troche jak "zamienił stryjek siekierkę na kijek" różnica w wydajności porażająca   :)

 

Moja strategia jest taka żeby mieć ten konfig przez ok 3lata (jestem mało wymagający co do gier) a później zmiana płyta + proc zależy czy będzie coś ciekawego w dobrej cenie (czyli komputer składany na chwile obecną i ma posłużyć z 3lata)

 

Wiesz gdybym pisał o phenomie to temat musiał by brzmieć tanie 4 rdzenie za 350zł :)

 

Zapomniałem dodać że to zestaw cena/wydajność :) za chwile ktoś wpadnie z i5 za 800zł i mnie zlinczuje :)

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Athlon 640 na AM3 jakieś ~250zł, 740 na FM2 niewiele więcej, a obie podstawki jeszcze trochę pożyją w przeciwieństwie do FM1.

 

Hahahah uwielbiam takie wypowiedzi, fm1 już dawno nie żyje i co z tego????? u mnie ma się super, czy to będzie fm1, fm2, am3, 1155 dla mnie to nie ma znaczenia bo nie będe nic zmieniał w tym konfigu przez 3 lata :) czy to takie trudne do zrozumienia.

 

Zresztą wszystkie podstawki za chwile będą martwe bo wyjdą nowe, i co będziesz od razu uciekał na nowszą? :)

 

co do 640 mniejsza wydajność zegar w zegar niż fm1 ;) do tego droższe i mniej cache, wyższy proces technologiczny, więcej się grzeje itp nie dziękuje.

 

Co do fm2, nie mówie też dobra podstawka, ale procek już modułowy i kosztuje 280zł.

 

No cóż, ale właśnie Phenom oferuje dużo lepszą relację cena/wydajność niż Athlon!

 

Poza tym jeśli jesteśmy w tym przedziale cenowym to bym już brał Pentiuma właśnie (cena/wydajność a i podstawka bezdyskusyjnie bardziej przyszłościowa)

 

Chyba nie wiesz o czym piszesz :)

 

http://www.jaki-procesor.pl/

 

ten athlon po oc ma wydajność phenoma x4 955 na stocku, patrz testy, ja rozumiem że każdy swoje chwali ale troche obiektywizmu.

 

 

Więc bierz pentiuma :) tak będziesz mógł w przyszłości włożyć zamiast pentiuma g860 i3 i dopłacić 250zł :)  a ja wydajność i3 mam już teraz za mniej niż 50% ceny bez zmieniania, kombinowania i chwalenia się jaką ja mam "przyszłościową" podstawke....już rozumiesz?

 

No więc podaj mi wynniki testów tego g860 którego byś brał :) musze to zobaczyć na własne oczy czemu byś wybrał słabszy procesor w tej samej cenie :)

 

I jeszcze napisz mi dlaczego siedzisz na phenomie a nie na pentiumie :)

 

Prawda jest taka, że te 4 rdzenie nie są aż tak niezbędne do grania. Ja tez mam ten procek, nie narzekam, ale jak obserwuję różne testy procków, to wychodzi ze lepiej mieć Pentium'a z dwoma rdzeniami, np. g860. No chyba że jestes w stanie mocno podkręcić tego 631.

 

Tłumaczyłem wyżej tą "wyższość" pentiuma, w aplikacjach na 2 rdzenie ;) 

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Bo do mojej grafy Phenom @4,0ghz jest wystarczający :) i nie porównuj go do Pentiuma ani Athlona bo nie mają startu...

Athlon po OC ma osiągi Phenoma na stocku? Bardzo wątliwe a tak BTW to Phenoma też można podkręcić, więc?..

 

Co do ciągłego wypominania "przyszłości" to mam na myśli Twoje sformułowanie o "czterech rdzeniach (przyszłościowo)" - żadna przyszłość skoro słabe te fizyczne rdzenie

 

EDIT: z Pentiumem vs Ahtlonem faktycznie masz rację, sorry my bad

Edytowane przez chudyzam
Link to post
Share on other sites

Bo do mojej grafy Phenom @4,0ghz jest wystarczający :) i nie porównuj go do Pentiuma ani Athlona bo nie mają startu...

 

Athlon po OC ma osiągi Phenoma na stocku? Bardzo wątliwe a tak BTW to Phenoma też można podkręcić, więc?..

 

Co do ciągłego wypominania "przyszłości" to mam na myśli Twoje sformułowanie o "czterech rdzeniach (przyszłościowo)" - żadna przyszłość skoro słabe te fizyczne rdzenie

 

EDIT: z Pentiumem vs Ahtlonem faktycznie masz rację, sorry my bad

 

A do mojej wystarczający jest x4 631 ;) no to byś się zdziwił athlon x4 631 gdyby się dało podkręcić do 3.5ghz = phenom x4 965be na stocku:) (znowu piszemy o innej półce cenowej)

 

Do mojego proca również pentium nie ma startu zaden, w aplikacjach 3 i 4 rdzeniowych, dopiero i3 jest na równi( w 2 rdzeniowych wspomniany skyrim, starcraft 2 pentium będzie miał przewagę)

 

Mi wszystkie gry chodzą super wliczając bf3 multi 64 graczy, far cry 3, max payne 3 itp itd (a i tak wykorzystują tylko 3 rdzenie tak w 100%)

 

Więc taka przyszłość że dopiero przy grach wykorzystujących realnie 4 rdzenie w 100% ten proc rozwinie 100% możliwości( teraz chodzi na max 75% możliwości, no chyba że uruchomie cinebencha to na 100%)

 

Co do słabości tych rdzeni, gram we wszystko w 1680x1050 high/ultra w super płynności (najnowsze produkcje) więc nie wiem czy te rdzenie są takie słabe ;)(mowa o bużetowym kompie, bo ten cały temat o tym jest)

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

1. Athlon na 3,5 ghz = Phenom 965 na stocku? Tia a Twoje 7770 na 1200mhz to 6950 na stocku? :D

2. Jak wyjdą gry wykorzystujące realnie 4 rdzenie to jeden rdzeń Athlona będzie za słaby - to tylko miałem na myśli

3. Athlon i 7770 i wszystko w 1680x1050 high/ultra w super płynności? Dziękuję - niniejszym zdyskredytowałeś się w tej dyskusji. Nie mam więcej pytań :) Na tym configu to nawet pierwszy Crysis nie polata super płynnie... Nie mówiąc już o Metro, Crysis 2, Far Cryu 3. A o Crysisie 3 można w ogóle zapomnieć...

Link to post
Share on other sites

Tia a Twoje 7770 na 1200mhz to 6950 na stocku?  :D

 

To twoje słowa, ja nic takiego nie mówiłem, piszesz sam ze sobą?

 

Athlon na 3,5 ghz = Phenom 965 na stocku?

 

A co? nie? :)

 

Zapraszam do lektury http://pclab.pl/art50000-54.html teraz odkręć phenoma o te 600Mhz ;)

 

Trochę użycia umysłu, myślenie nie boli.

 

Jak wyjdą gry wykorzystujące realnie 4 rdzenie to jeden rdzeń Athlona będzie za słaby - to tylko miałem na myśli

 

Więc jeśli 1 rdzeń athlona będzie za słaby, to pentiumy nie będą miały racji bytu jeśli chodzi o gry ;) bo mają dużo mniejszą moc obliczeniową.

 

Athlon i 7770 i wszystko w 1680x1050 high/ultra w super płynności? Dziękuję - niniejszym zdyskredytowałeś się w tej dyskusji. Nie mam więcej pytań  :) Na tym configu to nawet pierwszy Crysis nie polata super płynnie... Nie mówiąc już o Metro, Crysis 2, Far Cryu 3. A o Crysisie 3 można w ogóle zapomnieć...

 

 

Wymieniłem ci gry w jakie grałem, far cry 3 w high w super płynności, nie wierzysz? trzeba będzie filmik nagrać w takim razie.

 

Crysis 2 nie grałem, w metro też nie, nie rajcują mnie takie gry, ale dla testu można spróbować hehe.

 

O crysis 3 można zapomnieć? hahaha więc w takim razie na Twoim procu również można zapomnieć :)

 

Zejdź na ziemię, crysis 1 hahah a co to jest?

 

Mi wszystkie gry chodzą super wliczając bf3 multi 64 graczy, far cry 3, max payne 3 itp itd

 

Czytamy czytamy :) jeszcze grałem w mafia 2, skyrim, gta 4.

 

A wynniki z 3d marków masz ;)

 

Więc jeśli chcesz na siłę porównać swojego kompa do mojego to zrób test w 3d mark 11, wiadomo że u ciebie będzie dużo wydajniej bo masz 2 razy droższego kompa.

 

Nie rozumiem co chcesz udowodnić swoim pisaniem :co:

 

Jak już coś piszesz i z czymś się nie zgadzasz to podaj sensowne argumenty i testy a nie to co ci ślina na język przyniesie.

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

 

No dokładnie, dlatego pisałem:

 

no to byś się zdziwił athlon x4 631 gdyby się dało podkręcić do 3.5ghz = phenom x4 965be na stocku:)

 

Czyli athlon 3.5Ghz vs phenom 3.4Ghz,  a w tescie powyżej "pclab" są na równi taktowane 3 vs 3ghz stąd różnice 1-2fps  ;)

 

Widać też dokładnie różnice pomiędzy polecanym tutaj przez "znafce" x4 640 na am3 a fm1  ;)

 

Następny miszcz ma w tym tescie pclaba, porównanie mojego procka do phenoma w grach i crysisa 2 o którego tak krzyczał w 1920x1080 ultra dx 11, 51,1fps i będzie mi wmawiał że nie pogram w high/ultra w 1680x1050 (bo taki mam monitor)  :rotfl:

 

Metro też jest, bf3 też, wiedzmin 2,dirt i inne   :rotfl:

 

A więc jeśli tobie gra chodzi miszczu

chudyzam

 

To mi też będzie chodzić  :rotfl:

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

1. Nie wiem czy "83" w nicku to rok urodzenia, czy IQ, ale mentalnie jesteś na poziomie gimnazjum. Czy ja zwracam się do Ciebie per "miszczu"? To nie forum onetu...

2. Czym jest Crysis 1? Ano wg komparatora GPU na Twojej (cały czas pisze z dużej litery chodź nie wiem dlaczego) grafie + i7 Crysis 1 w full HD chodzi uwaga 21 fps... No to myślisz że ile więcej klatek będzie? Wyjdzie Ci 30 fps? Raczysz żartować :)

3. Crysis 2 i Metro be ale już Far Cry 3 ok? :) I nie ma opcji, żeby na 7770 poszedł na maksa...

4. Oczywiście, że o Crysisie 3 mogę zapomnieć póki co i tu chodzi o grafę a nie proca :) Nie masz pojęcia jaka jest zależność między tymi dwoma podzespołami....

5. Kończę dyskusję, skoro na krytykę swojej "minirecenzji" odpowiadasz z taką "kulturą"

Link to post
Share on other sites

Ok chyba wystarczy testów ;) i tak nie mogę edytować pierwszego posta.

 

Podsumowując procesor porównywalny z dużo droższym phenomem x4 przy tych samych zegarach.

 

Procesor po oc porównywalny nawet z i3 3220 żeby nie być gołosłownym http://www.3dmark.com/3dmv/4351937 i mój wynnik http://www.3dmark.com/3dmv/4599891 (mogę lekko podkręcić jeszcze i zrównać się z i3 physics score)

 

Na koniec największy rywal cenowy czyli g860 http://www.3dmark.com/3dmv/4510853 podobno lepszy od athlona, haha;)

 

Nawet przy korzystaniu gier z 3 rdzeni w 100% procesor daję rade, jeśli gry będą wykorzystywać w końcu 4 rdzenie w 100% będzie tylko lepiej!

 

Jak widać to chyba najlepsza opcja jeśli chodzi o procesor do 220zł czy nawet więcej (i3 min 430zł) (phenom x4 955 322zł, po oc szybszy od x4 631 OC, ale to już trochę inna półka cenowa)



1. Nie wiem czy "83" w nicku to rok urodzenia, czy IQ, ale mentalnie jesteś na poziomie gimnazjum. Czy ja zwracam się do Ciebie per "miszczu"? To nie forum onetu...

 

Twoje zachowanie właśnie na to wskazuje, podałem ci linki i fakty i wytłumaczyłem a Ty dalej swoje, brak faktów, brak testów, brak czegokolwiek, sugeruje mi to że nie ma o czym z tobą rozmawiać.

 

i dalej piszesz głupoty...

 

"miszczu" dla tego że wydaje Ci się że wszystko wiesz najlepiej, choć nie miałeś tego procesora i podajesz x4 640 czy phenomy na am3, więc musze wyprowadzić cię z błędu.

 

Ja miałem i3 2120, g530, g860 więc wiem o czym pisze, mogę porównać tego athlona x4 po oc właśnie z tym i3 2120 w grach, w programach szybszy x4.

 

2. Czym jest Crysis 1? Ano wg komparatora GPU na Twojej (cały czas pisze z dużej litery chodź nie wiem dlaczego) grafie + i7 Crysis 1 w full HD chodzi uwaga 21 fps... No to myślisz że ile więcej klatek będzie? Wyjdzie Ci 30 fps? Raczysz żartować  :)

 

Cóż nie gram w tą gre, nie gram w full hd i nie gram na pewno w takich detalach na jakich testują.

 

Teraz powiedz mi czy crysis 1 i te rozdzielczości i detale mają jakiś związek z tym tematem? czyli procesor za 218zł?

 

Podałem ci testy crysis 2 który mówiłeś że też nie będzie mi chodził i co? ponad 51fps w fullhd i ultra detale.

 

Wychodzi na to że teraz mam tobie szukać testów crysisa 1 które nie mają związku z tematem.

 

ps. podajesz gre która jest zarzynaczem sprzętu nawet za kilka tyś zł.

 

3. Crysis 2 i Metro be ale już Far Cry 3 ok?  :) I nie ma opcji, żeby na 7770 poszedł na maksa...

 

To normalka, nawet na kompie za 2,5tyś nie pójdzie jeszcze z wszystkim na full ;) (dla twojej wiadomości mój komp to ok 1250zł)

 

Druga sprawa gdzie ja pisałem że pójdzie mi na maksa? 1680x1050 high bez upiekszaczy i rozmywaczy bo lubię ostrą grafike i tyle.

 

Nie be, tylko nie gram przecież we wszystkie gry heheh ;) nie jestem maniakalnym graczem, nie interesują mnie wszystkie tytuły, to chyba normalne?

 

Chyba że ty grasz w każdą gre która wyjdzie to nie już nic nie mówie.

 

4. Oczywiście, że o Crysisie 3 mogę zapomnieć póki co i tu chodzi o grafę a nie proca  :) Nie masz pojęcia jaka jest zależność między tymi dwoma podzespołami...

.

No i taka jest między nami różnica, ty musisz miec wszystko na max full hd, mi wystarczy 1680x1050 nawet medium bez aa i af, ważne żeby było płynnie ;)

 

Polecam zobaczyć jaka grafika jest w tej grze na xbox 360 i ps3, dużo gorsza niż na low na pc ;)

 

ps. Wątpie żeby ktoś kto kupuje proca za 218zł i grafike za 350zł łudził się że będzie mu wszystko działać w fullhd na maxa, od tego jest i5 za ponad 800zł + grafika za ok 1tyś.

 

5. Kończę dyskusję, skoro na krytykę swojej "minirecenzji" odpowiadasz z taką "kulturą"

 

Jeśli atakujesz bez podparcia testami, faktami, bez uzasadnienia, to masz rację szkoda tej dyskusji.

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Jasne że lepszy ;) na starcie 3Ghz + OC to pewnie coś ok 3.7Ghz, czyli lepiej niż phenom x4 965 be na stock, do tego jakaś mocna karta np hd7850 czy nawet hd7770 i grasz we wszystko(oczywiście nie wszystko na max i full hd, tylko rozsądne rozdzielczości/detale jak przystało na budżetowy komputer ;))

 

Moim zdaniem najbardziej opłacalne są własnie x4 631, x4 641k i x4 651k, x4 640 na am3, ew x4 750k na fm2 ale tu już wchodzimy prawie na 300zł a jak wiadomo powyżej tej ceny są już phenomy...

 

Do wyboru do koloru, jak ktoś woli intela to też ma wiele propozycji w tych cenach.

 

ps. mi nawet mój wystarcza do wszystkich gier i karta tak samo ;)

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Szczerze sam z tego procesora jestem zadowolony, te właśnie x4 to nie są słabe procki, i byle Crysis nie jest dla nich wyzwaniem.

W Battlefieldzie trzecim, ten procesor + 7850 spokojnie sobie radzi w Ultra w FHD :) I płynność prawie osiąga ( Te 60fps) 

Nie ma co prawda 60 fps, ale jak  poradzil w Bf3 na full praktycznie, to w innych grach na medium/low (mówię o bf4, Crysis 3) na pewno też wydoji. 651K to bardzo udany procesor, pewnie przebija niektóre FXY. A płacąc tyle pieniędzy za ten procesor, to nie jest dużo. W przyszłości wymienie go na coś w stylu i5/i7 ale na razie on spokojnie wystarcza średnio wymagającemu graczowi.

Link to post
Share on other sites

Szczerze sam z tego procesora jestem zadowolony, te właśnie x4 to nie są słabe procki, i byle Crysis nie jest dla nich wyzwaniem.

W Battlefieldzie trzecim, ten procesor + 7850 spokojnie sobie radzi w Ultra w FHD :) I płynność prawie osiąga ( Te 60fps) 

Nie ma co prawda 60 fps, ale jak  poradzil w Bf3 na full praktycznie, to w innych grach na medium/low (mówię o bf4, Crysis 3) na pewno też wydoji. 651K to bardzo udany procesor, pewnie przebija niektóre FXY. A płacąc tyle pieniędzy za ten procesor, to nie jest dużo. W przyszłości wymienie go na coś w stylu i5/i7 ale na razie on spokojnie wystarcza średnio wymagającemu graczowi.

 

Dokładnie, zgadzam się w 100%, ja myśle pobyć na tym konfigu jeszcze z 2-3lata a poźniej ewentualnie zmiana na jakieś i5k jeśli ceny będą przyziemne (chociaż kto wie, może nadal będzie mi wystarczać x4, albo będe mniej grał  ;))

 

ps. co do gier to wykorzystują co najwyżej 3 rdzenie w 100% o czym pisalem wcześniej, nawet crysis 3, bf3, fc3, mp3, gta4, więc na wykorzystanie 100% możliwości tego procesora przyjdzie nam jeszcze troche poczekać (chyba że włączymy cinebench itp.   ;))

Edytowane przez kuba83bb
Link to post
Share on other sites

Ale sobie dodajecie. Wszystkie z wymienionych tutaj procesorów są w tej chwili bardziej opłacalne niż te 6x1 (no, może oprócz Pentiuma). Wydajność conajmniej taka sama, a przyszłości będzie je można zmienić bez wymiany płyty głównej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...