Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Nie ma takiej opcji dalej będzie z 15 procent do tyłu w rdzeń a do tego teraz intel startuje z 11 generacja która juz ma tylko lake w nazwie a jest czymś innym jak skylake

Teraz nie ma 15% więc bez problemu w grach dogonią Intela. Zen3 to ~15% wzrost IPC względem Zen2 + mocno usprawniony kontroler pamięci. Już teraz Renoir pozwala puścić Infinity fabric na 2200Mhz czyli 1:1 z Ram 4400Mhz.

Wysokie IF w dodatku pracujące synchronicznie z ram daje bardzo duży wzrost wydajności.

Link to post
Share on other sites

Przypominam ci ze jak kupiłeś 10600k pisałeś o 36 procent wzgledem ryzena 3600.Gubisz sie w zeznaniach czy jak?

 

Oczywiście mozna zrobić test ze wyjdzie 0 procent to nie trudne.Właściwie najłatwiejsze połowa swiata tak testuje ;)

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Co do update biosy starszych płyt. Pojawił się ten bios do x370 gaming pro z 1.0.0.6 i powiem tyle, że na pewno poprawili współprace z pamięciami. Z biosem przy starcie zen2 nie miałem większych problemow 3800mhz chodziło dobrze, po instalacji biosu z września/października zeszłego roku było gorzej(wywalało błędy pamięci, musiałem zejść do 3600 i zluzować lekko timingi). Natomiast teraz od strzała działa 3800 I póki nie ma innych problemów.

Link to post
Share on other sites

Tak zwłaszcza że w AMD OC CPU/RAM to jest standard, a przy Intelu trzeba drozsza płytę Główną i drozszy procek z literką K, a przy prawie kazdej następnej generacji CPU znowu trzeba kupić nową płytę główną. Przy AMD zmianę podstawki wymusi zmiana na DDR5. A jak porówna się zestaw w tej samej cenie tak np i5-10400 w grach z Ryzem 3600 po OC to już różnice minimalne. A jak ktoś ma komputer nie tylko do grania to wydajność wielowątkowa o wiele lepsza z Ryżem. Oczywiście są zastosowania gdzie Intel lepszy, PC na dzień dzisiejszy tylko do grania gdzie każdy FPS się liczy, to i tak Intel, ale z zen3 to się może zmienić. Mnie ogólnie cieczy taka rywalizacja bo wymusi na Intelu żeby się zabrał do roboty;)

Link to post
Share on other sites

Przypominam ci ze jak kupiłeś 10600k pisałeś o 36 procent wzgledem ryzena 3600.Gubisz sie w zeznaniach czy jak?

To masz słabą pamięć bo po pierwsze nie kupiłem 10600k tylko miałem na stanie przy składaniu zestawu a po drugie nie napisałem o 36% tylko o 26% w jednej konkretnej grze w której Intel wypada zdecydowanie lepiej - Far Cry Uśredniając wyniki z 12 gier wychodzi ~13% różnicy na korzyść 10600k  względem R5 3600

Jak uwzględnisz OC obydwu procesorów łącznie z ram to różnice w zależności od gry albo się zwiększa albo zmniejsza. Kwestia gry i możiwości OC procesorów.

Pewne jest, że OC Infinity Fabric + Ram czyli podsystemu pamięci daje mocniejszego kopa na Ryzenie niż na Intelu. W niektórych grach na platformie R5 3600 przy taktowaniu 4.2Ghz podkręcenie podsystemu pamięci z 3200Mhz cl14 XMP + IF 1600MHz na 3800Mhz cl16 + IF 1900Mhz potrafi podnieść wydajność o ~25%

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

odsystemu pamięci z 3200Mhz cl14 XMP + IF 1600MHz na 3800Mhz cl16 + IF 1900Mhz potrafi podnieść wydajność o ~25%

 

po raz szósty i siódmy zakrzywiłeś rzeczywistość .

Od takiej wartości podnosi wydajność o 5 do 10 procent z naciskiem na to pierwsze a cpu intela lepiej korzystają z szybkiego ramu bo to szybsze cpu

 

Link to post
Share on other sites

Ja się w ogóle nie ekscytuje zen3 - wyższy IPC który dogoni 10 gen intela ale intel tez usprawni IPC w 11 i znów amd z tylu, nie będzie to tez opłacalne - coś Ala 2600 vs 3600 - niby lowy poprawione ale poza tym cena 2x większa za 15% wydajności

Link to post
Share on other sites

po raz szósty i siódmy zakrzywiłeś rzeczywistość .

Ja Ci napisałem jakie są fakty a to, że Ty nie masz możliwości tego sprawdzić i siejesz bzdury to druga para kaloszy.

Załatw sobie sprzęt i sprawdź na własnej skórze - zdziwisz się jaki boost jest na Ryzenie z szybkimi pamięciami.

 

Od takiej wartości podnosi wydajność o 5 do 10 procent z naciskiem na to pierwsze

Zobacz sobie mój stary, krótki film z Battlefield 5 multi gdzie porównałem ustawienia pamięci

 

1. 3200Mhz 14-14-14-34 1T TRFC 520 / IF 1600Mhz po lewo

2. 3600Mhz 14-15-14-32 1T TRFC 320 / IF 1800Mhz.po prawo

 

https://www.youtube.com/watch?v=X9Z9-FhJ0fA

 

Już tutaj masz ~16% wzrostu wydajności a jak ustawisz ram na

3800Mhz 16-17-16-32 1T TRFC 304 + IF 1900Mhz to w grach siedzących na podsystemie pamięci jesteś w stanie wyciągnąć nawet do 25% wzrostu wydajności przy takim samym taktowaniu procesora. 

 

Zresztą masz test Liptona przy wyżyłowanych ustawieniach pamięci dla Intela i Ryzena.

Ryzen zyskuje więcej bo ma słabszy podsystem pamięci i to jego bolączka.

https://youtu.be/MAUOfYkQoFk

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ja bolączkę tego testu widzę ,na intelu czeto gpuload 99 procent

W tym materiale na platformie Intela GPU Load ani razu nie wszedł na 99% więc skończ trollować i nie kłam.

 

i ile jest miedzy 3200 a3800 wkleiłem  z niskim  gpu load

Samo podniesienie taktowania to jedno a optymalizacja timingów to drugie. Lipton zrobił OC pamięci podnosząc taktowanie i jednocześnie zacieśnił mocno timingi drugiego i trzeciego rzędu. Efektem tego jest wzrost wydajności nawet do 25%.

 

Zresztą przeanalizuj sobie tą tabelkę - masz 3 różne ustawienia timingów dla taktowania 3800Mhz.

32ENyyV.gif

 

Po między ustawieniami 3200Mhz cl14 XMP a najostrzejszym ustawieniem dla 3800Mhz cl16 w SOTR jest 20% różnicy a w Wiedźminie 21.7%.

 

To co Ty zalinkowałeś to jest zwykłe porównanie taktowania bez ingerencji w timingi.

 

 

 

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

https://youtu.be/4WYIlhzE72s


___________

Jutro będę zamawiał tego kompa małego do firmy, ale jednak z Athlonem 3000G + B450. Tylko mam jedno ale...

Gigabyte B450 S2H wspiera Athlona 3000G z biosem F40. Ciekawe z jakim biosem byłaby płyta out-of-box...

 

Zamiast dopłacać +30zł do aktualizacji BIOS (a i tak znając morele to potrafią wcisnąć "pozwrotówkę" albo coś uszkodzić i zwalić na klienta) może lepiej dopłacić do B450M PRO-VDH MAX?

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-pro-vdh-max-6299216/

 

Lub tańsza opcja:

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-pro-m2-max-6278794/

 

Przy Athlonie (po UV) raczej nie muszę się martwić o temperatury VRM... nawet gdyby był katowany 24h/7. RAM i tak będzie tylko i wyłącznie w dwóch kościach (2x8GB 3200Mhz 16cl).

 

https://s6.ifotos.pl/img/sh2png_qqxewha.png

Link to post
Share on other sites

Nic nie dopłacaj, płyta przyjdzie na BIOSIe F50.

Skąd taka pewność? Morele może mieć jakieś leżaki magazynowe albo kij wie co. Bo będę miał duży problem jak nie będzie to F50. Bo maszyna musi być asap gotowa do pracy (switch ze starym) i nie będę mógł sobie pozwolić na nawet dzień obsuwy.

 

Chyba wezmę MSI B450M PRO-M2 MAX bo dopłata raptem 20-30zł?

 

Jak na ironię w firmie od zawsze są płyty głównie tylko i wyłącznie gigabyte'a - na czele z ich płytami na chipsecie G31. Nigdy ani jedna nie zawiodła.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

 

 

Skąd taka pewność? Morele może mieć jakieś leżaki magazynowe albo kij wie co.

Jak w styczniu kupowałem w RTV biedacką  GA-A320M-S2H V2 to już miała BIOS F40. Te najtańsze płyty mają taki przemiał, że nie ma opcji dostać teraz sztuki bez obsługi Ryzenów 3000.

 

nie będę mógł sobie pozwolić na nawet dzień obsuwy.

Dostanę przez łeb jak będzie stary?  :evil: 
Link to post
Share on other sites

Dostanę przez łeb jak będzie stary?  :evil:

 

Przywiążę cię do krzesła i będę przypalał ci suty lutownicą.  :rotfl:

 

Wezmę chyba tego MAX'a. MSI zarówno jak Gigabyte udowodnili że potrafią zadbać o klienta ostatnimi czasy (w przeciwieństwie do ASSusa). Radiator na VRM nie jest potrzebny. W sumie to chyba żaden firmowy komp nigdy nie miał radiatora na vrm.  :rotfl: A to były 65W SOC. A tutaj to ledwo 35W + pójdzie undervolt. 

 

Pozostanie mi tylko dobrać UPS do tego setupu z Athlonem 3000G, ale to tak pod koniec miesiąca. 

 

Btw, płyty B450 mają coś takiego jak "AC Power Recovery"?

Link to post
Share on other sites

 

 

Btw, płyty B450 mają coś takiego jak "AC Power Recovery"?

Jeśli chodzi ci o automatyczne włączanie po przerwie w zasilaniu to na B350 w beta biosie mam takie coś (choć nie sprawdzałem czy działa), więc na B450 powinno również być. Ogólnie to nie widziałem chyba jeszcze "nowoczesnej" płyty która by tego nie miała, no może poza jakimiś najbiedniejszymi OEMami.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przywiążę cię do krzesła i będę przypalał ci suty lutownicą. :rotfl:

 

Wezmę chyba tego MAX'a. MSI zarówno jak Gigabyte udowodnili że potrafią zadbać o klienta ostatnimi czasy (w przeciwieństwie do ASSusa). Radiator na VRM nie jest potrzebny. W sumie to chyba żaden firmowy komp nigdy nie miał radiatora na vrm. :rotfl: A to były 65W SOC. A tutaj to ledwo 35W + pójdzie undervolt.

 

Pozostanie mi tylko dobrać UPS do tego setupu z Athlonem 3000G, ale to tak pod koniec miesiąca.

 

Btw, płyty B450 mają coś takiego jak "AC Power Recovery"?

Czy wszystkie maja to nie wiem, ale b450m ds3h, b450m pro vdh plus, b450 tomahawk max na pewno maja taka opcje, dokładniej to - wybierz co komputer ma zrobić po podłączeniu zasilania, jakos tak - ustawiasz ze ma się włączyć

Tak swoja droga to jakie FCLK wam sie udalo najwyzej osiagnac na ryzenach mattise? Ja wlasnie sprobowalem 1900 i dziala, ale przy jakichkolwiek problemach nie wiem czy to kontroler, czy sam ram ma limit :D

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

Oby szybko bo z nowymi rtxami może się okazać, że 3600 nie jest już w miarę dobrą, tańszą i trochę mniej wydajną alternatywą dla 10600k tylko znacznie gorszą. 

Z nowymi RTX to nie ma sensu ruszać rozdzielczości 1080p tylko najniższa powinna zaczynać się od 1440p.

 

Link to post
Share on other sites

Z nowymi RTX to nie ma sensu ruszać rozdzielczości 1080p tylko najniższa powinna zaczynać się od 1440p.

 

 

Już za czasów i7 6700k siedziało się na 1440p 165Hz - przynajmniej ja je znajomymi. :) Intele dawały radę już od Skylake'a całkiem legitnie po OC. 4.6-4.8GHz i było git. Parując z GTX 1070 Ti, 1080 i 1080Ti. RTX 2000 to już wgle. A RTX 3000 otwiera drzwi do 165Hz Ultra.

 

Ja swojego 6700K przełożyłem potem z laptopa (gdzie stał na 4.5GHz) do PC i przy 4.8GHz to był solidny szatan.

 

Ryzeny mają sens przy konfigach 60Hz oraz 120Hz. Powyżej (144-165Hz) mówimy o domenie Intela - chyba że chodzi o jakieś lajtowe gry jak CS:GO, LOL itp.

 

Przy RTX 3080, 3090 na pewno wypada mieć tego Ryzena 3600, 3600X, 3600XT, 3800X, 3800XT, 3900X, 3900XT i to zoptymalizowanego. Ja nawet nie mam zamiaru testować 3080 na 2600 @ 4.2GHz. Tyle ile można wycisnąć z solidnego procesora to tyle zrobiłem, więcej równa się "fikcja". 

 

3600 spokojnie sobie poradzi w duecie z 3080 przy typowych rozdzielczościach. Oczywiście podkręcona z dobrze ustawionym ramem. 

 

Pamiętajcie że w przypadku Ryzenów R5, R7 oraz R9 mówimy tylko o różnicy w ilości rdzeniów - oraz CCD w przpyadku R9. Ilość rdzeni tutaj niewiele determinuje. 

_________________________________________________________________________

 

 

W nadchodzącym tyg. powinien dotrzeć do mnie ten kompik z Athlonem 3000G. Bawił się ktoś może w ustawianie niższego cTDP? (tzn. gdzie to się ustawia w biosie, przy C7H i 2600 nigdzie nie widziałem takiej opcji a znam swój bios na pamięć). Athlon ma ponoć opcję wł. limitu 25W (zamiast fabrycznego 35W). Do tego dowaliłbym wtedy solidne UV.

 

I czy jest sens uV iGPU Vegi 3? Monitor 720p jest podł. do tego magazynu.

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dopóki nie zadasz iGpu obciążenia to będzie pracować w trybie 2D, w którym pobór mocy nie przekracza 15W (na włączonej przeglądarce, w totalnym iddle szamie jeszcze mniej), a że stany energetyczne są kontrolowane napięciowo to nie masz z czego robić UV ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dopóki nie zadasz iGpu obciążenia to będzie pracować w trybie 2D, w którym pobór mocy nie przekracza 15W [...]

 

Zapomniałem już o istnieniu trybu 2D.  :rotfl:

 

Poprzednik jedzie na zintegrowanym w chipsecie G31 Intel GMA3100 o TDP wynoszącym max 13W. Ciekawe jaka będzie różnica pomiędzy obciążeniem iGPU w C2D a Athlonem w idle (czyli bezpośrednio też w poborze prądu). VEGA powinna przysypiać z nudów, tam gdzie GMA się zaczynał pocić. 

 

Najlepsze jest to że wymiana starego kompa zwróci mi się po około 18-22 miesiącach tylko na samym rachunku za prąd (na podstawie wstępnych obliczeń, precyzyjniejsze będą po złożeniu kompa i uV). A to nie jest powód upgrade'u... Athlony i Ryzeny G mogą być fajną opcją dla firm gdzie jest kilkanaście starych kompów z przed dekady.

 

Sama ewolucja przez 10 lat iGPU jest spora...

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-vega-3-mobile.c3078

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/gma-3100.c1733 (wariantdla G31)

VEGA 3 (Athlon):

Pixel Rate 4.400 GPixel/s Texture Rate 13.20 GTexel/s

 

Intel GMA 3100 (G31 chipset):

Pixel Rate 400.0 MPixel/s Texture Rate 3.200 GTexel/s

 

 

Musze się zainteresować tym tematem cTDP. Jeszcze się okaże że do końca roku wymienię resztę kompów.  :menda: "Łoszczendność na prundzie, asz mi sie pejsy trzensom". Szczególnie przy nowych cenach prądu :/ Za 2 lata pewnie dowalą znów podwyżkę 40%...

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Ja przyznam się szczerze, że jeżeli dalej tak pójdzie z rozwojem APU, to najbliższa generacja oparta na architekturze Navi mogłaby się okazać wystarczająca dla mnie do giercowania :o Aczkolwiek wątpię, żeby wydali ją jeszcze pod AM4 :/ (chociaż chciałbym się mylić).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...