Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

AiO od EK zdaje się być zaprojektowane pod Ryzeny (a nie pod Intela jak Aseteki i CoolITy).

 

ek-aio-360-review_3950x-oc-35dba.png

 

Coldplate pokazany na video Tech Jezusa jest większy zdecydowanie od Aseteka i dużo lepiej pokrywa CCD i czapę Ryzena.

 

No i jest jednym z tańszych 360mm AiO. Seems not bad after all. 5 lat gwary. 

Link to post
Share on other sites

@up muszę Panocki nieco przygasić wasze ploteczki... :rudolph:

 

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-x590-zapowiedz-nowych-plyt-glownych.html

 

"Według serwisu GamersNexus, producent początkowo miał zamiar wydać chipset X570 z liniami PCI-Express 3.0 i X590 z liniami PCI-Express 4.0, ale ostatecznie zdecydował się tylko na X570 z liniami PCI-Express 4.0. W plikach BIOS-u pozostały jednak wpisy z X590."

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Próbował ktoś tu podkręcać ryzena 3000 zostawiajac napiecia na auto? Jest to bezpieczne? Ja spróbowałem i pierwszy raz 4.2GHz było stabilne, a napiecia pod obciążeniem ok 1.33V. Trochę mindfuck, bo na offsecie 1.325V od razu wykrzaczalo

Link to post
Share on other sites

Powodzenia

W czym problem? Przy premierze Ryzen 3000 taki R7 2700x potaniał w ciągu miesiąca z 1200 na 700-800 pln. Wszystko dlatego, że R5 3600 był od niego szybszy w grach.

 

Wystarczy, że 4600 będzie miał zegary jak 3600xt (4/4.5), ipc większe o 5% i przy cenie 850-900 PLN (regularna stawka za R5) wciągnie Mattise'a nosem.

Link to post
Share on other sites

W czym problem? Przy premierze Ryzen 3000 taki R7 2700x potaniał w ciągu miesiąca z 1200 na 700-800 pln. Wszystko dlatego, że R5 3600 był od niego szybszy w grach.

 

Wystarczy, że 4600 będzie miał zegary jak 3600xt (4/4.5), ipc większe o 5% i przy cenie 850-900 PLN (regularna stawka za R5) wciągnie Mattise'a nosem.

Nie mozna tego odbierac tak zero jedynkowo - zen+ a zen2 to ogromna zmiana w praktycznie kazdym aspekcie a zen 3 prawdopodobnie wprowadzi monolit co doda troche wydajnosci, pewnie na tyle zeby przegonic intela

No i wlasnie - co wtedy? Mozliwe, ze R5 juz nie bedzie kosztowal 850-900 BO czemu ma?

Link to post
Share on other sites

Mój Ryzen przy napięciu 1,3v siedzi na 4300. Aby utrzymać 4,4 trzeba mu dać 1.4v, a to trochę za dużo według mnie.
W CB20 w multi wyciągnął 5166 pkt.
Nie jest to problem, jeśli cep siedzi na sztywno na takich zegarach ? Nie lepiej byłoby, aby w idle zrzucał zegary do jakiś niższych wartości wraz z napięciem ?
 

Edytowane przez Fikuzi
Link to post
Share on other sites

Amd przy każdej możliwej okazji podkreśla, że skok z Z2 na Z3 będzie porównywalny jak przy przejściu z Z+ na Z2 (stąd mówimy o Zen3 zamiast Zen2+). Sam ośmio-rdzeniowy, monolityczny CCX oznacza znaczący spadek opóźnień w obrębie tegoż CCX'a. Jak się dołoży do tego zegary wyższe o 200 Hz (imho pewnik), dalsze śrubowanie obsługiwanych szybkości Ramu (4000+ sync mode również uważam za pewnik) oraz przejęcie przez Amd części mocy przerobowych fabów TSMC (bo coś czuję, że Donald T wykoleguje jednak Huawei z łańcucha dostaw) to będzie po prostu długo wyczekiwany nokaut.

Link to post
Share on other sites

Amd przy każdej możliwej okazji podkreśla, że skok z Z2 na Z3 będzie porównywalny jak przy przejściu z Z+ na Z2 (stąd mówimy o Zen3 zamiast Zen2+). Sam ośmio-rdzeniowy, monolityczny CCX oznacza znaczący spadek opóźnień w obrębie tegoż CCX'a. Jak się dołoży do tego zegary wyższe o 200 Hz (imho pewnik), dalsze śrubowanie obsługiwanych szybkości Ramu (4000+ sync mode również uważam za pewnik) oraz przejęcie przez Amd części mocy przerobowych fabów TSMC (bo coś czuję, że Donald T wykoleguje jednak Huawei z łańcucha dostaw) to będzie po prostu długo wyczekiwany nokaut.

Nie chodziło mi tu o IPC, a dwa CCD które właśnie po części przyczyniły się do spadku cen. Sam widzisz, nokaut może spowodować „premium” ceny
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem nie. Nokaut cenowy będzie przy AM5, jeżeli Ryzen 4000 okaże się takim sukcesem jak się zapowiada, a Intel nadal będzie udawał, że nic się nie dzieje :/ 

 

 

Mój Ryzen przy napięciu 1,3v siedzi na 4300. Aby utrzymać 4,4 trzeba mu dać 1.4v, a to trochę za dużo według mnie.
W CB20 w multi wyciągnął 5166 pkt.
Nie jest to problem, jeśli cep siedzi na sztywno na takich zegarach ? Nie lepiej byłoby, aby w idle zrzucał zegary do jakiś niższych wartości wraz z napięciem ?
 

 

Ostatnio czytałem fajne porównaniem, które pozwala zrozumieć trochę lepiej o co chodzi z tym zrzucaniem zegarów przez Ryzena:

 

Wyobraź sobie, że masz samochód wjeżdżający pod górę. Jeżeli każesz mu utrzymać stałą, wysoką prędkość (powiedzmy 100 km/h) i zostawisz go na najwyższym biegu to jeżeli podjazd będzie odpowiednio długi i stromy to możesz nawet zarżnąć silnik (nie mówiąc już o tym, jakie będziesz miał spalanie podczas takiego podjazdu). 

 

A teraz weź ten sam samochód i każ mu z tej samej góry zjechać - ponownie z prędkością 100 km/h i na najwyższym możliwym biegu.... Żaden problem, a spalanie wyjdzie jakieś absurdalnie małe. I nawet jeżeli ten zjazd miałby być baaardzo długi to dla silnika nadal żaden problem (ot, wakacje :D). 

 

Czyli taki Ryzen, żeby nie "zarżnąć silnika podczas wjazdu pod stromą górę" (obciążenie wypalarkami np z instrukcjami AVX) musi zredukować sobie bieg, a i tak będzie potrzebował zauważalnie większej ilości "paliwa" (VCore) żeby dojechać. Gdy zaś puścisz tego Rysia z górki (obciążenie w grach), to nie dość że będzie on miał mniejsze spalanie, to jeszcze bez trudności utrzyma wysoki bieg (wyższe zegary turbo i/lub PBO).  

 

Próbował ktoś tu podkręcać ryzena 3000 zostawiajac napiecia na auto? Jest to bezpieczne? Ja spróbowałem i pierwszy raz 4.2GHz było stabilne, a napiecia pod obciążeniem ok 1.33V. Trochę mindfuck, bo na offsecie 1.325V od razu wykrzaczalo

 

Ja próbowałem, tyle że przy R5 2600. Musisz monitorować bardzo uważnie temperatury i napięcie, bo płyta będzie próbowała zapodać "ile wlezie" żeby utrzymać zegar. Jak przetestujesz stabilność "grą" to może nawet być ok, jak odpalisz wypalarkę to będzie zwiecha na bank. 

 

Moim zdaniem nie warte ryzykowania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Ja próbowałem, tyle że przy R5 2600. Musisz monitorować bardzo uważnie temperatury i napięcie, bo płyta będzie próbowała zapodać "ile wlezie" żeby utrzymać zegar. Jak przetestujesz stabilność "grą" to może nawet być ok, jak odpalisz wypalarkę to będzie zwiecha na bank. 

 

Moim zdaniem nie warte ryzykowania.

Tez na 2600 probowalem i rzeczywiscie dawal mocno 1.4+V, a ja wlasnie w prime95 small fft probowalem i tam bylo ¬¬1.33V pod pelnym obciazeniem wiec moze inaczej to dziala w 3000

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...