Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Chciałbym się tu państwa zapytać czy to normalne u Ryzena 3600, że nie zrzuca zegarów w spoczynku? Z tego co pamiętam (choć mogę się mylić) to podkręcony Ryzen 2600 regulował sobie mnożnik w zależności od potrzeb. Z kolei trzecia generacja trzyma u mnie maksymalny zegar czyli 4.50Ghz.

ryzen3600idle.png

Link to post
Share on other sites

A to nie jest błąd Windowsa? Ze np. pokazuje 7ghz Na i5?

Jezeli udało Ci się uruchomić system na takich ustawieniach w biosie to gratki.

Co do spadków napięć... Dzisiaj to nie jest tylko cool n quiet.

 

Sprawdź ryzen master co pokazuje. Gdzieś się w biosie ustawiało te energetyczne parametry, już nie pamiętam gdzie.

Link to post
Share on other sites

 

 

A to nie jest błąd Windowsa? Ze np. pokazuje 7ghz Na i5?

Masz rację, dzięki. Ryzen Master normalnie pokazuje, że CPU dostosowuje sobie taktowanie, rdzenie normalnie wchodzą w stan uśpienia.

 

Pobawiłem się godzinę w OCCT. Zarówno test klasyczny jak i Linpack. Jednym słowem Fortis 3 wymięka. Jak już temperatura wchodziła na 89 stopni Celsujsza to wyłączałem test w obawie przed usmażeniem sobie procesora.

occt2.png

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy ludzie nadal nie maja pojęcia JAK Amd poprawia proces produkcyjny swoich procków wraz z upływem czasu. Nowa generacja jest testowana w okolicach premiery i mówi się o nich głównie przez następne 2-3 miesiące a potem temat robi się oklepany i nikt do nich nie wraca.

 

Tak było z Summit Ridge, że generalnie "sufit OC" dla najlepszych sztuk był w okolicach 4GHz (±50 Hz), podczas gdy w gdzieś na przełomie nowego roku (czyli dobre 9-10 miesięcy po premierze) nagle był wysyp tematów typu "moja nowo kupiona złota sztuka robi 4,15 na śmiesznie niskim napięciu".

 

Analogicznie było z Pinnacle Ridge i tak samo (zapewne) jest teraz z Rysiami 3000. Bodajże stronę wcześniej był wrzucony test 3600 @4.5GHz... I typ nie piłował tam swojego R5 bynajmniej napięciem rzędu 1.5V...

Link to post
Share on other sites

Ja do 4.3Ghz potrzebuje 1.43v  :cry: 

Zasadnicza różnica jest taka, że te nowe batche mają bardzo niskie napięcie domyślne przez co na stocku w grach nie boostują na 4.2Ghz tylko 3950-4050Mhz. 

U mnie procesor przez większość czasu trzyma sztywne 4.2Ghz bez żadnego dłubania w biosie. 

Link to post
Share on other sites

Ja kupowałem na premierę. U mnie trzyma na auto 4200mhz, ale przy włączeniu PBO z +200mhz to już do okolic 4400 potrzebuje 1.45v+. Trochu testowałem, ale sobie odpuściłem. Proc jak leci na auto to tak zostawiłem.

Wiem jedno, że nie kupować procka AMD na premierę, choć mój jakoś na auto działa-ma te 4.2ghz, ba napięcie też nie dobija do 1.4v w idle ani w grach.

Te nowe mają właśnie niskie zegary na auto/stock, ale za to można je ustawić na sztywno z wyższym zegarem, z niższym napięciem.
Mój to może buty czyścić takiemu nowemu Ryśkowi. :P

Link to post
Share on other sites

Na wspomnianych przez mnie ustawieniach napięcia ścianą jest 4575Mhz.

ryzen-3600-4575-132v.png

 

Ponieważ wyżej procesor potrzebuje już nieludzkiego napięcia 1.38V, a w zamian dostaję 25Mhz oraz wyższe temperatury.

ryzen-3600-138v.png

 

 

 

Co do wyższego taktowania: przy 4700Mhz komputer się restartuje w trakcie ładowania systemu, z kolei przy 4650 system wstaje, działa, ale pewnie musiałby mieć z 1.4V (i jeszcze wyższe temperatury).


Z ciekawości ustawiłem wszystko co związane z procesorem na auto i puściłem OCCT.

ryzen3600-auto.png

Na screenie tego nie widać, ale jak OCCT jeszcze trochę pochodził to napięcie sięgnęło 1.38V :o Przy 4100Mhz. 

Link to post
Share on other sites

No mamy już 7, a sterowników dalej na stronie brak.

 

BTW. Jakby ktoś miał problem z Aorusami B450 polegający na tym, że po wyłączeniu komputera i odłączeniu go od zasilania przy ponownym włączeniu sprzętu BIOS się resetuje to należy pobrać ten program download.gigabyte.com/FileList/Utility/mb_utility_gfu_B19.0227.1.zip zainstalować i uruchomić DualBiosRescue.exe z folderu C:/Program Files (x86)/GIGABYTE. U mnie to rozwiązało problem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do maja, poczekamy na lepsze sztuki.

 

Właśnie, teraz był lipiec a dobre proce od grudnia, więc 6 miesięcy + i dopiero kupować. Dodatkowym plusem będzie unormowanie się sterowników i biosów do b450/x470/x570. 

Link to post
Share on other sites

To teraz wyczekiwać na Bios do płyty i znowu "upgrade" :D

 

Dodatkowym plusem będzie unormowanie się sterowników i biosów do b450/x470/x570. 

5 dni po premierze kupiłem R5 3600 i od samego początku nie miałem z płytą żadnych problemów ;)

Jedyne co to nowsze biosy poprawiały możliwości OC pamięci ram.
 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...