Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Odbiorca jest dokładnie taki sam jak przy 5800X3D i przy 7800X3D: te procki są tworzone praktycznie tylko do gier (i tych trzech programów na krzyż lubiących kasze). 

 

Platformę pod programy masz budować w oparciu o Ryzen 9.

Oczywiście 9900x i 9950x mam na myśli. 

 

 

To niech oni sie wreszcie zdecydują i zrobią procesor który będzie i do grania i do pracy.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, r1023 napisał:

To niech oni sie wreszcie zdecydują i zrobią procesor który będzie i do grania i do pracy.

Tak niestety u Czerwonych nie będzie w najbliższej przyszłości. Najbardziej uniwersalnym CPU do gier ORAZ programów ma być ponownie 9950X3D, z jednym CCD X3D i drugim bez za to z wyższymi taktowaniami. 

6 minut temu, Artok napisał:

Mnie z kolei martwi fatalne skalowanie wraz z poborem mocy.

Dokładnie to samo jest u konkurencji, 12 i 13 gen mają serio mało przyrosty okupione ogromnym skokiem poboru. Trzeba się przyzwyczaić, że prosto z pudełka te CPU są już w górnej granicy sweet spot'a freq/volt. 

 

Na pocieszenie dodam, że następcy Arrow Lake-S, czyli 16 gen Core Ultra ma mieć więcej rdzeni performance monolitycznych i wzrost rdzeni ma nastąpić w każdym segmencie. A to oznacza zaś, że ZEN6 - czyli na obecną chwilę ostatnia oficjalnie planowana archi pod Zen5 - też zaliczy wzrost liczby rdzeni. Mam tylko nadzieję, że to nie będzie kanapka hybrydowa typu 6x ZEN6 + 4x Zen6c... 

Link to post
Share on other sites

 O ile skalowanie Intela z watami było słabe, to skalowanie AMD tragiczne

 

Przykład:

 

7900X PPT 230 W (realny pobór 220 W) - 2227 pkt w Cinebenchu 2024

7900X PPT 142 W  - 2122 pkt

14900K 253 W - 2322 pkt

14900K 125 W - 1900 pkt

 

Czyli u niebieskiego 22% przyspieszenie przy 2x większym poborze, u czerwonego 5% przy 55% wyższym poborze.

 

Takie coś ukradłem z ITHardware

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Rebelmind napisał:

Tak niestety u Czerwonych nie będzie w najbliższej przyszłości. Najbardziej uniwersalnym CPU do gier ORAZ programów ma być ponownie 9950X3D, z jednym CCD X3D i drugim bez za to z wyższymi taktowaniami. 

Dokładnie to samo jest u konkurencji, 12 i 13 gen mają serio mało przyrosty okupione ogromnym skokiem poboru. Trzeba się przyzwyczaić, że prosto z pudełka te CPU są już w górnej granicy sweet spot'a freq/volt. 

 

Na pocieszenie dodam, że następcy Arrow Lake-S, czyli 16 gen Core Ultra ma mieć więcej rdzeni performance monolitycznych i wzrost rdzeni ma nastąpić w każdym segmencie. A to oznacza zaś, że ZEN6 - czyli na obecną chwilę ostatnia oficjalnie planowana archi pod Zen5 - też zaliczy wzrost liczby rdzeni. Mam tylko nadzieję, że to nie będzie kanapka hybrydowa typu 6x ZEN6 + 4x Zen6c... 


A zenX i zenXc to nie jest ten sam rdzeń, tylko w jeden w Ynm a drugi w Y-1nm?

3 godziny temu, Artok napisał:

 


 O ile skalowanie Intela z watami było słabe, to skalowanie AMD tragiczne

 

Przykład:

 

7900X PPT 230 W (realny pobór 220 W) - 2227 pkt w Cinebenchu 2024

7900X PPT 142 W  - 2122 pkt

14900K 253 W - 2322 pkt

14900K 125 W - 1900 pkt

 

Czyli u niebieskiego 22% przyspieszenie przy 2x większym poborze, u czerwonego 5% przy 55% wyższym poborze.

 

 

Takie coś ukradłem z ITHardware


Flawed testing, jakby 7900x puścili na 70W to pewnie by miało 22% mniej niż na 142W i by mieli swoje skalowanie. Ja się nie spodziewam że 14900k będzie miał w nieskończoność +22% podwajając prąd co mu dajesz, to czemu oni się spodziewają tego po 7900x...

Link to post
Share on other sites

Ciekawi mnie jak to jest z tą "stabilnością", Gamers Nexus wspominał, że sporo problemów z tym miał, samo IMC nie chciało mu wyciągnąć nawet tego co "stare" Ryzeny 7xxx. Z jednej strony ja akurat lubię kiedy procek da się schłodzić bez ciekłego azotu, tylko z drugiej strony trochę patologia na rynku, a nie jestem fanbojem żadnej marki, hejtuję wszystko po równo -.-" . 

Link to post
Share on other sites

Siemanko Miruny, do mojej MSI B650 Tomahawk WIFI wpadł kolejny bios update, ale jego opis mnie zaciekawił mianowicie:

 

7D75v1J2024-08-0913.45 MB

  • Opis:
  • - AGESA ComboPI 1.2.0.0a Patch A updated.
  • - Optimized with “Curve Optimizer” and “Curve Shaper” with Ryzen 9000 series CPU.
  • - Optimized with “Memory OC OTF” and “Memory OPP” overclocking capabilities with Ryzen 9000 series CPU.
  • - Fixed CVE-2024-36877 security issue.
Najciekawsza jest jest ostatnia pozycja, nie mogę znaleźć w PL tej pozycji, ale na redditcie pisali, że to coś poważnego. Jak myślicie, instalować czy nie?
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...