Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

W dniu 25.07.2024 o 17:02, Rebelmind napisał:

Mądrzejsze głowy ode mnie podejrzewają, że AMD bardzo dokładnie obserwuje problemy konkurencji i głównie z tego powodu nie podało ANI cen

 

W dniu 25.07.2024 o 20:52, Rebelmind napisał:

W związku z AMD może na jakiś czas konkurować same z sobą, co wcześniej nie miało miejsca. W takiej sytuacji mają problem JAK wycenić najnowszy gen

Jednak podniosą ceny skubańce, "na szczęście" tylko za oba modele Ryzen 9:

 

https://www.purepc.pl/amd-ryzen-9000-oficjalne-ceny-kilku-procesorow-z-generacji-granite-ridge-zostaly-zmienione-tuz-przed-premiera

 

649$ za 9950x

499$ za 9900x

 

Moim zdaniem tj jedyny powód opóźnia premier. Embargo na testy schodzi o 15:00 dziś. 

Link to post
Share on other sites

Modele bez trójwymiarowej kaszy niespecjalnie namieszają IMHO. Będzie te 10-15% wzrostu w IPC. Może wypadną lepiej w kwestii temperatur/kultury pracy niż seria 7. Ja czekam na 9800X3D tym razem na spokojnie i z pełną cierpliwością. Jakby tak można go było tym razem normalnie podkręcać .... <3

 

Link to post
Share on other sites

@Rebelmind jedno z drugim powiązane XD 

 

Jeżeli nic przełomowego 9800X3d nie dostanie to najwyżej mozna go olać i zakupic później jak stanieje lub wcale. Jeżeli ma to być to samo co 7800X3D + 10-15% IPC i ewentualnie 300MHz wyższy zegar to elo. 

 

Link to post
Share on other sites

Są recenzje Zen5, polecam jak zawsze czytać / oglądać na kilku kanałach. 

 

Średnio generacyjnie wychodzi w grach 5-7% więcej niż Zen4 ale przy o wiele niższych temperaturach / poborze mocy. Zapowiada się bardzo ciekawie dla 9000X3D, bo tam faktycznie pojawia się pole na lekko wyższe taktowania i jednocześnie sporo niższe temperatury. Jeśli to się potwierdzi to 7800X3D leci do Judy Ben Hura. 

 

Dla czytających test na PurePC:

 

"Test Core 13/14 GEN mogą wymagać powtórki, czekam jednak na finał historii i finalny mikrokod, żeby to ostatecznie zweryfikować. Profile Baseline są generalnie bezużyteczne, czasami wręcz szkodliwe jak w przypadku Gigabyte z napięciem 1.7V, a każdy producent płyt interpretuje zalecenia Intela po swojemu, więc tego ustawienia będę raczej unikał"

 

Z testów na GN oraz TPU wychodzi, że intele tracą po 10-15% na POPRAWNIE zaimplementowanych profilach Intel Baseline.... To stawia premierę (i ceny) Zen5 w totalnie innym świetle. 

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Zależy jak patrzeć na to. To nie skok jak 7000 vs 5000. Ale też nie taki refresh jak 14gen Intela vs 13gen. Co tylko zegary skoczyły i pobory.

Wzrosła wydajność energetyczna. Ciekawe czemu nie dali takich samych TDP. Dopóki ceny nie spadną to zero sensu ma ta seria, ale tak to będą to bardzo wydajne i chłodne/energooszczędne procki tylko muszą kosztować tyle co 7000 albo grosze więcej

Link to post
Share on other sites

Należy się zastanowić, czy czekanie 2 lat na 10-procentowy przyrost wydajności to coś, co chcemy oglądać jako potencjalni klienci. 

 

Sama premiera ani nie rozczarowała ani nie oczarowała. Miał być niezbyt duża poprawa i tak też się stało. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

tak jak pisałem waste of sand. Musieli cos wydać i tyle żeby się kręciło, dla mnie to jest to samo jak u intela 10 i 11 gen. Teraz to nawet nie ma co czekać bo intel zanim się odkopie to trochę czasu im zejdzie, a AMD to tak jak widać chyba im się pomysły skończyły.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, joker5513 napisał:

Kurna oglądam właśnie materiał z testem 9700X na Hardware Unboxed. Miejscami nowy procesor wypada GORZEJ od 7700X... No trochę to nie halo...

 

pobierając 1/2 prądu, mając temperaturą proca 55c.

Oni tak przycięli operating paremeters tych proców że nie wiem co, zobacz, że 7700x miało 4.7 base clock, 5.3 boost.
Ten ma 3.9 base, 5.4 boost. Do tego w jakimś teście widziałem, że 9700x w cinebenchu multi-core nie boostuje na maxa, chociaż 9600x leci pod korek.

 

Link to post
Share on other sites
25 minut temu, r1023 napisał:

tak jak pisałem waste of sand

Tj wstęp do 9000X3D. 7800X3D miał praktycznie JEDNĄ wadę: temperatury (OC pomijam @joker5513, bo te procki fabrycznie są pod korek wykręcone). Jeśli 9800X3D zanotuje spadek rzędu 20°C i nie będzie kosztował 2000 PLN to od razu wymieniam na premierę. 

Link to post
Share on other sites
Teraz, Rebelmind napisał:

Tj wstęp do 9000X3D. 7800X3D miał praktycznie JEDNĄ wadę: temperatury (OC pomijam @joker5513, bo te procki fabrycznie są pod korek wykręcone). Jeśli 9800X3D zanotuje spadek rzędu 20°C i nie będzie kosztował 2000 PLN to od razu wymieniam na premierę. 

 

No ale x3d jak będzie znowu słabiej w apkach od podstawowej wersji bez 3d to na co to komu.

Link to post
Share on other sites

Odbiorca jest dokładnie taki sam jak przy 5800X3D i przy 7800X3D: te procki są tworzone praktycznie tylko do gier (i tych trzech programów na krzyż lubiących kasze). 

 

Platformę pod programy masz budować w oparciu o Ryzen 9.

Oczywiście 9900x i 9950x mam na myśli. 

Link to post
Share on other sites

Mnie z kolei martwi fatalne skalowanie wraz z poborem mocy. Na fabrycznych ustawieniach TDP jest okej, ale ustawianie wyższego poboru mocy daje tylko wyższe rachunki za prąd. Wzrost wydajności symboliczny, do zauważenia jedynie w benczmarkach. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...