Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Przepraszam, że pod pod postem, ale chciałem zaktualizować sytuację.

 

Podjąłem trzecią (i wszystko wskazuje na to, że ostatnią) próbę przejścia na AM5. Dla formalności, 7800X3D, B650 Mortar WIFI, ADATA XPG Lancer DDR5, 6000MHz, CL30 (są na liście zgodności z płytą).

 

Sprzęt... działa. Tym razem nie wgrywałem najnowszego BIOSu, a zostawiłem ten, z którym przyjechała płyta A90, AGESA 1.1.0.0 i tego co widzę nie jest dostępny na stronie. Bez problemu komputer wstaje z EXPO, a przy Memory Context Restore boot jest szybki. Jednak przede wszystkim nie wywalają się porty USB 5gbps. Występował dalej stutter oraz randomowe rozłączenia bezprzewodowej myszki i klawiatury, ale potem natrafiłem na ten wątek: KLIK!

 

Powiem szczerze, że nie byłem świadomy takiego problemu, to w sumie mój pierwszy bezprzewodowy zestaw, wcześniej miałem wyłącznie Wireless Xbox Controller i działał on bez zastrzeżeń. Sporadyczne rozłączenia zauważyłem też na poprzedniej platformie (X570), ale było to tak rzadko, że w sumie nie zawracałem sobie tym głowy. Wykorzystałem więc "przedłużacze" USB, które gdzieś mi się walały po kartonach i od tej pory myszka i klawiatura nie przerywa. Wydaje mi się, że problem był bardziej widoczny przez większą ilość portów USB w B650, niż to co miałem na poprzedniej płycie.

 

Teraz zastanawiam się czy na poprzednich płytach kontroler nie wywalał się przez odbiorniki wpięte bezpośrednio w płytę, które w jakiś sposób wzajemnie się zakłócały? Profilaktycznie nie chcę wgrywać najnowszego BIOSu, bo z nim mam najgorsze doświadczenia, a na obecnym wszystko działa poprawnie. Jednak mam gdzieś przeczucie, że to mogło być przyczyną.

 

EDIT

Obraz po iGPU działa wyłącznie z DP, HDMI nie daje sygnału, z tego co widziałem nie tylko ja mam takie problemy. Osobiście mi to wisi, bo i tak mam osobne GPU, niemniej jak ktoś chce korzystać ze zintegrowanej karty, to może mu się nie udać. Pozostaje liczyć na to, że kolejne wersje BIOSu to naprawią.

Edytowane przez druteron
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ja bios aktualizuje na bieżąco i nic sie nie dzieje. Było to do przewidzenia że dwie płyty pod rząd z uwalonym kontrolerem USB raczej się nie trafiają. Szkoda że tyle nerwów było po drodze. Co to za mysz i klawiatura żebyśmy wiedzieli czego nie kupować?

 

Link to post
Share on other sites

MX Keys Mini z odbiornikiem Bolt (to chyba zmodyfikowany protokół BT) oraz G502 X Lightspeed z odbiornikiem 2,4GHz. Generalnie wydaje mi się, że to nie koniecznie może być wina tych konkretnych urządzeń, a samych odbiorników 2,4GHz i nakładających się pasm.

 

Te moje wnioski traktujcie też z rezerwą, bo próbka jest jednak dosyć mała, ale to jedyne co w tej chwili przychodzi mi do głowy.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Coś cicho tu jak na ilość przecieków z nowymi  Ryzenami 9000, ciekawe czy w nowych prockach poprawią IMC.

 

Co od obecnej generacji, to podzielę się z wami, co mnie niedawno spotkało, a nie myślałem, że to w ogóle jest możliwe.  Kupiłem Ryzena 7950X, który był prawdziwym Antyselektem, paździerzowa nagroda roku jego IMC po prostu świecił przykładem. Skąd takie przypuszczenia? Ano chciałem go sparować z RAM 6000 CL30 2x32GB. Ten procek nie był w stanie nic wykrzesać ponad 4800, a i nawet przy tak niskiej szybkości miał podejrzanie wysokie napięcie na IMC. Ustawienie czegokolwiek powyżej... niestabilnie, dociskanie timingów.... niestabilnie, po prostu nic z nim nie gadało. 4800 i koniec. No cóż, tyle wygrać :) Odesłałem procka i wziąłem drugiego i nagle okazuje się, że nawet na 6400 CL 32 jest sto procent stabilnie.

 

Loteria sylikonowa działa...

Link to post
Share on other sites

Nie lubię pisać o czym czego nie używałem i nie używam , ale ja od pierwszej generacji i5 750 siedzę tylko na Intelu . Myślałem kilka razy aby może kupić cpu od AMD ale jak widzę ile ciągle poprawek wchodzi do AGESA to mi się odechciewa... 

Wiem że teraz na intel jest problem z Z790 i zrywaniem Wi-Fi dlatego grzecznie siedzę sobie na Z690.

BTW 

AMD coś tam planuje porzucić AGESE , może wtedy wpadnie jakiś cpu od AMD ;) 

https://www.purepc.pl/amd-planuje-porzucic-mikro-kod-agesa-do-2026-roku-powodem-zwiekszenie-bezpieczenstwa-i-skalowalnosci-oprogramowania

Link to post
Share on other sites
W dniu 19.04.2024 o 21:10, Adames napisał:

Coś cicho tu jak na ilość przecieków z nowymi  Ryzenami 9000, ciekawe czy w nowych prockach poprawią IMC.

Do czerwca daleko, a trzeba jeszcze dożyć ;p Ja tutaj szału się nie spodziewam, +15% IPC, symbolicznie wyższe zegary, symbolicznie lepsze IMC. Raczej nie będzie przesiadki na 9700/9700X3D u mnie. Będę natomiast z ciekawością śledził temat Zen5c - szczególnie gdy przecieki mówią o podniesieniu liczby rdzeni na segment więc daję sobie kesz uciąć, że R5 będzie dopakowany "małymi" rdzeniami typu 6x Z5 + 8x z5c. Zobaczymy jak to będzie vs Arrow Lake-S gdzie ten porzuci HT... 

Link to post
Share on other sites

Próbowaliście może nowe biosy pod AM5? Ostatnio wyszedł na B650 Tomahawk WIFI z takim opisem: - AGESA ComboPI 1.1.0.2b Patch A updated. Nie wiem czy instalować, bo szczerze teraz jest dobrze, a oczywiście kusi..

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, EvenQ napisał:

Próbowaliście może nowe biosy pod AM5? Ostatnio wyszedł na B650 Tomahawk WIFI z takim opisem: - AGESA ComboPI 1.1.0.2b Patch A updated. Nie wiem czy instalować, bo szczerze teraz jest dobrze, a oczywiście kusi..

Poczekaj, aż ktoś inny to zrobi :D pamiętaj - Lepsze jest wrogiem dobrego.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja regularnie aktualizuje po cyrkach z przypalaniem procesorów. Mam niby tę wersję przygotowaną pod nową generację i wszystko jest ok. A przynajmniej, gdy używam kąkutera do pracy biurowej i gier w 1440p.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nowy teścik pamięci w oparciu o R5 7600x. 

 

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-ddr5-do-procesora-amd-ryzen-7000-optymalizacja-timingow-dla-zestawu-ddr5-6400-mhz?page=0,31

 

TLDR:

* 6000 CL30 "Gear1" jest praktycznie tak samo szybkie jak 7000 CL32 "Gear2" 

* 6400 CL28 G1 (max stabilne freq 1:1, najszybsze stabilne CL na testowanym egzemplarzu) odjeżdża na ~10% od zestawu 6000/30 1:1

 

Wychodzi ponownie na to, że OC ramu daje na AM5 więcej niż OC CPU (~10 vs 4-5%), szczególnie że kostki które ogarną taki profil wcale nie są drogie. 

  • Dzięki 4
Link to post
Share on other sites

 

Jest tu jakiś hydraulik? Bo cieknąć zaczyna: 

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-granite-ridge-zen-5-desktop-cpu-leak-5-8-ghz-19-percent-faster-7950x/

 

Próbka inzybieryjna nieznanego CPU na AM5 osiąga 5800 MHz turbo i wykręca o 19% wyższy wynik niż 7950x. Z TDP wynika, że to 9900x lub 9950x.

 

Przypominam, że prezentacja AMD keynote będzie miała miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek 2-3/6 o 3:30 nad ranem polskiego czasu. 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Prezentacja Zen5 za nami. Jak na razie wszystko zgodnie z przeciekami, przyrosty w grach dwucyfrowe (16% średnio wg testów AMD). 

 

Dla odniesienia PR'u do rzeczywistości przypomnę tylko jak to było na premierę Ryzen 7000 i jaka okazała się wydajność faktycznie:

 

Wg slajdu z września 2022 R5 7600x miał być ~porównywalny z i9 12900k w Cyberpunk 2077, w praktyce na teście PurePC wyszedł ~14% wolniejszy (też test w Cyberpunk). Teraz wg najnowszych slajdów z wczoraj R9 9950x ma być 13% szybszy od 14900k (nadal test w Cyberpunk), czyli w praktyce u Oktaby powinniśmy zobaczyć ± poziom i9 Raptor Refresh, czyli ok ~15% więcej niż miał 7800X3D. 

 

Dla mnie niespodzianką były dwie informacje:

* AM5 na być wspierane do 2027, przy czym Czerwoni nie przekreślają możliwości wydłużenia wsparcia

* wszystkie modele oprócz topowego 9950x mają niższe TDP niż poprzednicy (9600x i 9700x 65W, 9900x 120W)

 

Premiera sklepowa w lipcu, cen na razie nie podano, kontroler pamięci teoretycznie BZ (ALE domyślne taktowanie wzrosło z 5200 do 5600 MHz). 

 

https://www.purepc.pl/amd-ryzen-9-9950x-ryzen-9-9900x-ryzen-7-9700x-ryzen-5-9600x-oficjalna-zapowiedz-procesorow-zen-5-dla-komputerow

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

AM5 na być wspierane do 2027, przy czym Czerwoni nie przekreślają możliwości wydłużenia wsparcia

Tylko to nie znaczy, że każde nowa seria procków wyjdzie na AM5.

Teraz wypuszczą 5900xt i 5800xt  tak wygląda wsparcie dla AM4:)

AMD%20COMPUTEX%20CLIENT%20PRESS%20DECK-0

Ale prawda jest że w 2022 był 5800x3d na am4 i już nic nowszego nie ma.

Ja czekam na 9000x3d i wtedy pewnie zmienię pc na coś w stylu 7800x3d/9700x

2 godziny temu, Rebelmind napisał:

w praktyce na teście PurePC wyszedł ~14% wolniejszy

Tylko teraz na innych limitach mocy Intel słabszy:)

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, wrobel_krk napisał:

Tylko teraz na innych limitach mocy Intel słabszy:)

To będzie moim zdaniem bardzo istotna kwestia: na czym redakcje będą robić testy. Bo nie każdego będzie obchodzić wydajność 13/14 gen intela na Z790 bez jakichkolwiek limitów mocy gdy docelowy jego/jej B660/760 te limity będzie miał srogie... 

 

22 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Ja czekam na 9000x3d i wtedy pewnie zmienię pc na coś w stylu 7800x3d/9700x

Styczeń 2025. Przypuszczam, że Czerwoni spokojnie będą w stanie pokazać 9000X3D przy okazji premiery Intel Arrow Lake-S (Q3 2024). 

Link to post
Share on other sites
50 minut temu, wrobel_krk napisał:

Ale prawda jest że w 2022 był 5800x3d na am4 i już nic nowszego nie ma.

Co nie zmienia faktu, że platforma dalej posiada aktualny bios, poprawki, wsparcie i możliwość kupienia nowego procka, który daje ogromny przyrost wydajności niewielkim kosztem. To jest oferta dla tych, co mają całkiem solidny osprzęt pod AM4 i nagle potrzebują więcej mocy. Taki upgrade z np R7 3700X na 5950X przy zachowaniu osprzętu jest mega opłacalna. Wydajność w pracy na poziomie wyższym niż 7700X a koszta o wiele mniejsze niż przy kupnie najtańszej opcji pod AM5. Szczególnie skalowanie kosztów widać jak ktoś do pracy potrzebuje np 128 GB RAM, gdzie sama wymiana z ddr4 na ddr5 to wydatek min. 2 tyś zł, a dolicz jeszcze problemy z stabilnym uruchomieniem takiej ilości RAM na AM5.  Oczywiste, że to nie jest oferta dla tych co budują nowy sprzęt, jest to jednak jak najbardziej słuszne. Zrób Pan teraz upgrade takiego i7 9700K albo i5 10700K, a za rok i dla 12 Gen ścieżka będzie zamknięta.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
59 minut temu, Rebelmind napisał:

Styczeń 2025. Przypuszczam, że Czerwoni spokojnie będą w stanie pokazać 9000X3D przy okazji premiery Intel Arrow Lake-S (Q3 2024)

Skoro styczeń 2025 to nie przy premierze Intel Arrow Lake-S

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...