Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

To było tylko sprawdzanie co można max zrobić, nic dłuższego niż 5min ;p Temperatury o dziwo nie były dramatyczne, dobijały do 80c ale też nie strzelałem go żadną wypalanką tylko kilka cb20/15 i koniec. 

 

Windows włączył się na 4.775ghz, 1.45 ale nie zdążyłem kliknąć w validate cpu-z i się wyłączył, potem o tym zapomniałem. SuperPi poszło 4.725ghz reszta testów 4.65-4.675ghz.

 

Potem siadłem do szukania sensownego all day i wychodzi, że 4.6ghz ~1.3v z ramammi 3600 15-15-15-15-30 działa stabilnie i się nie grzeje. Więc między 4.6ghz a 46.5ghz trzeba załadować +0.08-0.1v żeby ustabilizować system. Potem każde dodanie hz potrzebuje jeszcze więcej papu. 

 

Może wróci mi ochota kiedyś to poszukam if 1900mhz. 


LBtk2Qz.jpg

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Niech spadają

Coś nie pasuje ? płyta to bardzo ważny element PC. Jeśli to ma starczyć na 2 generacje procesorów czyli tak gdzieś 4-5 lat. To według mnie cena nie jest za wysoka.Jeszcze pamiętam czasy 2000r wówczas za dobre płyty się płaciło 400-600zł ,co dziś daje ponad 1200. Taka pogoń za jak najtańszymi częściami skończy jak zwykle narzekaniem na forum ,ze coś nie działa.

Link to post
Share on other sites

Jeśli to ma starczyć na 2 generacje procesorów czyli tak gdzieś 4-5 lat.

Jak na 2 generacje? 

Zen2 na rynku jest już prawie rok czasu. Teraz wchodzi chipset B550 a pod koniec roku wyjdzie Zen3 i to wszystko. Za rok pojawi się Zen4 już na nowej podstawce więc płyta będzie miała bardzo krótki żywot.

Taka pogoń za jak najtańszymi częściami skończy jak zwykle narzekaniem na forum ,ze coś nie działa.

Nie zauważyłeś, że ceny poszczególnych segmentów poszły do góry?

B550M DS3H vs B450M DS3H - 99$ vs 69$. To jest ponad 40% wzrost cen płyt w tym segmencie.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Ja to odbieram inaczej. Tak jakby płyty wskoczyły oczko do góry.

 

B450 - brak alternatywy atm

B550 na poziomie X470

X570 jako poziom wyżej względem X470

 

W przypadku B550 DS3H (względem B450 DS3H) mamy lepszy VRM i bogatszy I/O. Parę dolarów pewnie by to było, ale raczej nie więcej niż 10 USD. :)

Reszta to pewnie koszt chipsetu. Ale też pewnie groszowa sprawa. Większa część podwyżki to po prostu marża... 

Link to post
Share on other sites

Na jakim procesorze? Bo jak na jakimś Ryzenie poniżej 3900X to raczej ciężko sprawdzić AiO podczas dłuższego testu. Najlepszy byłby topowy Intel przy wysokim OC (i różnice pomiędzy np. 1,35v i 1,4v) do testu prawdziwej wydajności.

 

PS: odpowiedziałeś w odpowiednim wątku? Nikt o Navisie nie mówił przez kilka ostatnich postów. :P 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Bo de-facto z tego co paczałem to wszędzie Navis wypada słabo, prócz może paru źle przeprowadzonych polskich testów. Rozwala mnie jak ktoś testuje AiO na takim Ryzenie 1600, 2600 czy 3600.  :D

 

Według mnie taka procedura jest najlepsza do testowania CLC:

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/alphacool_eisbaer_ex_black_lcs_review,11.html

wykres na samym dole, napięcia od 1,3v do 1,45v

 

W przypadku AiO, prawdziwa wydajnośc i różnice pomiędzy róznymi coolerami wyjdą dopiero przy wysokim napięciu, takim jak 1.4V (i wyżej o ile cooler da radę). W przypadku niskiego napięcia może się okazać że lider ląduje na środku stawki bądź na końcu. 

Inna sprawa to potem porównanie tego z hałasem.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

 

 

Bo de-facto z tego co paczałem to wszędzie Navis wypada słabo, prócz może paru źle przeprowadzonych polskich testów. Rozwala mnie jak ktoś testuje AiO na takim Ryzenie 1600, 2600 czy 3600. 
 

 

Dla entuzjasty liczy się każdy stopień  :P

 

Schłodzić 2010SUS to nie lada wyzwanie  :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Dla mnie freezer jest przereklamowany.

 

Nie daje rady z navisiem 280 być może dlatego nie spc nie jest tak wychwalane.

 

Wady freezera:

 

- ten mały wentylatorek na bloko pomoce bardzo terkocze.

- wentylatory wapadają w rezonans

- obroty wentylatorów spadają wraz z obrotami pompki

- sruby bloko-pompki są umiejscowienie po montażu na ihs ryzena

- montaż jeszcze gorszy niż w navisie

 

W grach z ryzenem 3600 4.55 i 1.27v mam 75st i to nie w BF a RDR2 miasto.

 

Przereklamowany produkt. Moja opinia jest wystawiona na podstawie użytkownika produktu.

Link to post
Share on other sites

Jak sobie czytam te wasze problemy z chłodzeniami to aż nie mogę w to uwierzyć :co: Na Fortisie 3 nigdy w grach nie miałem więcej jak 75 stopni Celsjusza, ze średnią w okolicy 60.

No i to jest mało? Mam podobnie na ryzenie 3600 z arctic 34 duo z tym ze ryzen 2600 miał jakieś 45-55 w grach wiec to jest ogromna różnica, musi być jakiś problem z oddawaniem ciepła bo pobór jest taki sam
Link to post
Share on other sites

AiO jest w ogóle przereklamowane, taka bieda wersja LC. Ani to ciche, ani wydajne. Porządne AC (top tier np. noctua) wypada zazwyczaj lepiej i do tego chłodzi jeszcze sekcję zasilania. Rozważałem kiedyś zakup ale stwierdziłem że szkoda sensu. Jedyny plus jaki widzę to więcej miejsca w budzie i brak problemów z radiatorami na ramie.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Niestety Panowie, co sztuka ryzena to inne temperatury, chłodzenie w tym przypadku to sprawa drugorzędna. Nawet nieraz, się zastanawiam czy przypadkiem, fortis 3 nie ma lepszych temperatur na ryzenach z jednym czipletem, niż nawet topowe aio :)

Sztuka 2010 znajomego : 

"A jakie tempy w R15 na 4.5/1.43v....90C na custom LC i przy ledwo 26C temp. cieczy shocked.gif

4.4/1.25v w Cinebench ukręcił 68C."

 

Ogólnie miałem parę ryzenów 3600 i tylko trzy były całkiem chłodne, 1932sus i 2001sut i 1923sut, wszystkie  w grach po 50* średnio trzymały, chłodnica na topie, coolery to navis 360/arctic freezer II v2 360, 1932 4.35ghz@1.35v , 2001 4.4ghz@1.29v , 1923sut 4.2@1.36v .

Tak wyglądał 2010sus na arcticu , prawie po godzinnej rozgrywce w apexa na fps max 240 : 

 

https://images92.fotosik.pl/375/ce8bb3aca624fe32.jpg

 

A tak 1923sut, widać jaka różnica w napięciu :):

 

https://images90.fotosik.pl/375/2635205c6cabc786.jpg

 

Te samo chłodzenie, ta sama płyta, podobna temperatura w pokoju, ta sama gra :). Więc widać jakie różnicę potrafią być pomiędzy egzemplarzami. Na moje oko nie ma co wieszać psów na chłodzeniach, bo jak widać, co sztuka to inaczej. Ciekawe, czy w XT coś poprawią, może zaczną robić równiejsze ihs, bo każdy ryzen ma krzywą czapę , jeden mocniej, drugi słabiej. 

Edytowane przez novator14
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...