Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

@UP

Ja na DS3H miałem chłodzenie wieżowe (Gelid Phantom) jak i chłodzenie referencyjne wiejące bezpośrednio na procesor (BOX AMD Spire i AMD Stealth) i żadnej różnicy dla sekcji zasilania to nie robiło. temperatury były bardzo podobne ;)

W przypadku AiO względem wieżowca/Boxa również dużej różnicy nie ma co zresztą potwierdził Blackwhite w swoim materiale 

W materiale Blacka masz płytę B450 Aorus Pro, która ma nieco bardziej rozbudowaną sekcję ale to głównie dla zasilania pamięci bo dla procesora jest taka sama jak na DS3H i widać jak sobie radzi z R7 2700X w dodatku podkręconym do 4.0Ghz 1.39v. 

Dla porównania podkręcony R7 3700X pobiera znacznie mniej niż starszy brat więc płyta bez problemu sobie z nim poradzi ;) 

Link to post
Share on other sites

 

 

ale to głównie dla zasilania pamięci
 

jak zawsze, bo wychodzi taniej w produkcji. Nie ma płyty głównej, gdzie sekcja zasilania pamięci byłaby za słaba. Jest to nieekonomiczne. Często stosuje się 2 fazy z vCore vrm... czyli powiedzmy 2x 40A czy też 2x 60A etc. (to takie najpopularniejsze, bo takie lecą na vcore vrm właśnie) pamięci tyle pałera nigdy nie wezmą, ale jest tanio.

Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że Pinnacle Ridge ma starszy kontroler pamięci więc najprędzej spodziewałbym się po ramie czegoś w okolicach 3400 MHz max (chociaż niektórzy mają problem i 3200 ustabilizować).

 

W cenie tego Tufa można znaleźć Tomahawka, Mortar jest jeszcze taniej.

Link to post
Share on other sites
Pamiętaj, że Pinnacle Ridge ma starszy kontroler pamięci więc najprędzej spodziewałbym się po ramie czegoś w okolicach 3400 MHz max (chociaż niektórzy mają problem i 3200 ustabilizować).

 

 

I tak i nie... większość to imo sprawa pamięci, no chyba że tylko u mnie takie Lt-ki 3000 latają na 3600@CL16 z  R7 1700 :->

na hynixach zazwyczaj owszem lepiej nie pójdzie niż to co w XMP, a co do samego 1600AF, to czy czasem on nie ma zapakowanego również kontrolera od ZEN+? 

 

E:literówka

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Starszy procesor w nowszym procesie technologicznym na starszej płycie z nowym mikrokodem (AGESA).

 

Np takie płyty B450 były głównie testowane w okolicach premiery, a najpopularniejsze modele dostają update do QVL. Większy sens ma porównanie kompatybilności pamięci na podstawie testów producentów ramu. Bierzesz takiego GoodRam IRDM PRO i patrzysz na jakich płytach testowali go ludzie od Wilka.

Link to post
Share on other sites

@pendzel

Mylisz się. Głównie od kontrolera w procesorze zależy jakie osiągniesz taktowanie pamięci.

W przypadku pierwszej i drugiej serii Ryzenow była loteria kontrolera. Mogłeś trafić na taki który miał problem z uzyskaniem 3200mhz a mogłeś również trafić taki który pozwalał na 3600mhz.

Ja mam płytę główną b450m ds3h i pamięci g.skill flare x 3200cl14 i na tym zestawie przerobilem 3 procesory i każdy z nich pozwalał na inne taktowanie pamięci.

R7 1700 działał stabilnie jedynie na 3400mhz cl14. R7 2700x działał na 3600cl14. W obydwu przypadkach mogłem luzować timingi na cl16 a kontroler nie pozwalał na wyższe taktowanie.

Obecnie mam R5 3600 i te pamięci śmigają na 3800mhz cl16

Na tych nastawach pamięci to r7 2700x nawet na biosie się zawieszał.

Także jedynym ograniczeniem jest kontroler

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

 

 

W liście od producenta z kompatybilną pamięcią pojawiają się ramy 3600MHz. A sam producent na stronie głównej chwali się obsługa pamięci do 4400Mhz więc jak to jest
 

 

Co innego płyta główna, a co innego procesor i kontroler. Tak jak koledzy wyżej piszą, to, że płyta główna ogarnie takie ramy, nie znaczy, że procesor będzie przy takim taktowaniu działał z nimi stabilnie. 

Link to post
Share on other sites
Głównie od kontrolera w procesorze zależy jakie osiągniesz taktowanie pamięci.

oczywiście że tak, niemniej pisałem w odniesieniu do samych kości hynix/micron/samsung.

 

 

 

Obecnie mam R5 3600 i te pamięci śmigają na 3800mhz cl16

Ruszyło Ci to 1:1?

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

3733 podobnież jest najwyższym wynikiem przy 1:1, ale mogę być w błędzie.

U mnie przekroczenie 3600mhz przestawia na 2:1 ale ręcznie można wymusić 1:1 i to czy będzie działać zależy od jakości kontrolera i biosu. U mnie na starym BIOS-ie ustawiając 1:1 na 3800mhz miałem trzaski dźwięku przy odtwarzaniu audio.na obecnym BIOS-ie wszystko działa prawidłowo.

3800mhz 1:1 działał stabilnie i bez żadnych problemów

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...