Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

Mam nadzieję, że Ryzeny 4000 przebiją magiczną granicę 4.5Ghz,gdyż jeżeli aktualne zegary to max możliwości ZEN to cienko widzę konkurowanie z Intelami 10nm.

 

Nie jest tak źle, nawet jeśli dla Zen jest to max. TO wystarcza dla 70% użytkowników. A przypływ gotówki pozwoli AMD pracować nad nowymi rozwiązaniami CPU/GPU

 

Co do 10nm na ten ten moment wierzę w nie tak jak zapowiedzi o obniżkach Intela :D

Link to post
Share on other sites

Mam nadzieję, że Ryzeny 4000 przebiją magiczną granicę 4.5Ghz,gdyż jeżeli aktualne zegary to max możliwości ZEN to cienko widzę konkurowanie z Intelami 10nm.

 

Przecież przebiły magiczną granicę 4.5 GHz? 3800x oraz 3900x - jeżeli ustawisz im autoOc - boostują w grach do deklarowanych zegarów. Chyba, że masz na myśli ALL CORE 4.5 GHz.... No to tu już ciut gorzej, ale @ll core OC do 4.4 GHz na 8/12 rdzeniach to całkiem OK. Jak poczytasz w necie to dowiesz się, że już ludzie na najlepszych sztukach robią 4.55 GHz - to teraz przypomnij sobie, gdzie kończył się 2700x i można o R4000 być spokojnym ;) 

 

Poza tym, zobacz jaki był przyrost zegarów pomiędzy Zen, Zen+ a Zen2: 1600x 4.0GHz vs 2600x 4.2GHz vs 3600x 4.4 GHz. Można przypuszczać, że 4600x zrobi te 4.6GHz, nieprawdaż? 

 

Poza tym, z jakimi 10mn Intela ty chcesz, żeby Zen3 konkurował? W przyszłym roku to te 10nm Intela będą, ale tylko w laptopach. Desktopowe 10nm to najwdześniej rok  2021 - a wtedy to już Czerwoni Z4 mogą mieć za rogiem. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Chyba, że masz na myśli ALL CORE 4.5 GHz....
 

Tak, zgadza się, oczekuję, że Ryzen 4600 będzie trzymał pod obciążeniem 4.5Ghz lekką ręką albo lekkim kontrolerem (czy coś :P

 

 

Poza tym, z jakimi 10mn Intela ty chcesz, żeby Zen3 konkurował?

Po prostu nie wierzę, ze firma z takim zapleczem finansowym, inżynierskim będzie się przyglądać jak flagowy konsumencki i9 9900K jest stopniowo spychany w dół przez Ryzeny. 

Link to post
Share on other sites

W 2000 dysproporcja między Intelem a AMD była jeszcze większa i prawie 6 lata się przyglądali a kolejne 3-4 lata byli mniej więcej równo i dopiero Intele i3 5xx/i5 7xx/i7 9xx/8xx nakopał AMD. Chociaż taki phenom II x4 i x6  jeszcze z pierwszą generacja mógł konkurować.

Link to post
Share on other sites

Chociaż taki phenom II x4 i x6  jeszcze z pierwszą generacja mógł konkurować.

Miałem w tamtym czasie Phenoma II X4 955 / 965 Black Edition odblokowanego do X6 i Intela I5 2500k. 

i5 2500k gniótł te Phenomy jak chciał w praktycznie każdym zastosowaniu. 

Phenom dobrze wypadał na tle C2D i C2Q. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Intel może wyskoczyć z jakimiś 9900kxs, wyselekcjonowanymi chipami(w końcu tyle tych chipów robią, że selekty robiące 5.2-3 allcore się trafią-ogarną lepszy boost mechanizm w stylu AMD, 5.5 na 1 rdzeniu. Wypuszczą i będą dalej best-gaming chip vs zen3. Na zen4 już 7nm pewnie będą mieli, ale ile to poprawi wydajność ciężko powiedzieć. Intel, patrząc na historię generacji, też miał dropy zegarów z i5 2500k na i5 4670k a skok %nm był równie duży[tylko tam nie było presji AMD]. Dochodzi też temperatura chipów i odprowadzanie ciepła przy tak małej powierzchni będzie problemem.

 

Ogólnie póki co dla konsumenta sytuacja gdzie obie firmy są b. blisko siebie jest idealna.

Link to post
Share on other sites

AMD potwierdza plany z wcześniejszych RoadMap, ogłaszając zakończenie fazy projektowania dla Zen3 i przechodząc do fazy testów.

 

https://www.techpowerup.com/258099/amd-designing-zen-4-for-2021-zen-3-completes-design-phase-out-in-2020

 

Szczerze powiem, że nie śledziłem tematu i wydawało mi się ze 4gen to będzie Zen2+ z podobnym skokiem wydajności jak to miało miejsce między 1 i 2 gen. teraz tylko żeby utrzymali relatywny poziom cen nie większy niż w przypadku 3gen i nie ma na co narzekać.

Link to post
Share on other sites

Jaki RAM lepszy do r5 3600: Crucial Ballistix 3000mhz cl15 czy Hyperx Fury 3200mhz cl16. Jak kręcą się te pamięci? Da sie uzyskać 3200 cl15 na Crucialach?

crucial ballistix sport lt 3000 cl15 (aes) spokojnie powinien pójść na 3600 cl 16 bo to micron e-die. O hyper nic nie wiem, a adata to często i gęsto szrot, który się słabo kręci.

Link to post
Share on other sites

Ma ktoś z Was już płytę X570? Coś możecie polecić? Przydało by się USB-C (na przyszłość) i im taniej tym lepiej.

jaki budżet i jaki procesor ? (zakładam, że ma udźwignąć 3900x): najbardziej opłacalne jeśli idzie o vrm i chłodzenie jego to: aorus elite, asus tuf wifi, aorus pro (w pl nie ma pro wifi, więc jak ma ktoś ciśnienia na wifi i 3 sloty m2 to aorus ultra), asus prime pro, aorus master, crosshair viii hero, drożej to już jeden wuj co się kupi i nieopłacalne. Reszta albo totalny badziew albo nieopłacalne (asrock ssie, msi też tragedia poniżej meg ace, asus strix ma taką samą sekcję i budowę jak tuf).

Link to post
Share on other sites

jaki budżet i jaki procesor ? (zakładam, że ma udźwignąć 3900x): najbardziej opłacalne jeśli idzie o vrm i chłodzenie jego to: aorus elite, asus tuf wifi, aorus pro (w pl nie ma pro wifi, więc jak ma ktoś ciśnienia na wifi i 3 sloty m2 to aorus ultra), asus prime pro, aorus master, crosshair viii hero, drożej to już jeden wuj co się kupi i nieopłacalne. Reszta albo totalny badziew albo nieopłacalne (asrock ssie, msi też tragedia poniżej meg ace, asus strix ma taką samą sekcję i budowę jak tuf).

Budżet na płytę, to powiedzmy max 900 zł, ale im tańsza tym lepsza. Co do procka to chcę kupić Ryzena 7 3700x na chwilę obecną, ale możliwe, że w przyszłości przejdę na 9 któreś kolejnej generacji.

Szkoda, że Aorus Elite nie ma USB-C, bo wygląda całkiem przyzwoicie.

Edytowane przez Ster85
Link to post
Share on other sites

Co do płyty to chyba jednak skłaniam się ku B450 Tomahawk Max ze względu na cenę. Teraz jeszcze kwestia ramów. Celuję od razu w 32 GB i zastanawiam się nad dwoma modelami:

https://www.komputronik.pl/product/306809/g-skill-ripjawsv-32gb-black-2x16gb-3200mhz-ddr4-cl16-xmp-2-0-rev2-dimm-.html

https://www.komputronik.pl/product/534303/hyperx-predator-xmp-32gb-2x16gb-3200mhz-ddr4-cl16-dimm-.html

Podpowiecie, które lepiej wybrać? Ogólnie co do ceny ramu to chciałbym się zmieścić w 900 zł. Dla przypomnienia, procek to Ryzen 7 3700x.

Link to post
Share on other sites

Co do płyty to chyba jednak skłaniam się ku B450 Tomahawk Max ze względu na cenę. Teraz jeszcze kwestia ramów. Celuję od razu w 32 GB i zastanawiam się nad dwoma modelami:

https://www.komputronik.pl/product/306809/g-skill-ripjawsv-32gb-black-2x16gb-3200mhz-ddr4-cl16-xmp-2-0-rev2-dimm-.html

https://www.komputronik.pl/product/534303/hyperx-predator-xmp-32gb-2x16gb-3200mhz-ddr4-cl16-dimm-.html

Podpowiecie, które lepiej wybrać? Ogólnie co do ceny ramu to chciałbym się zmieścić w 900 zł. Dla przypomnienia, procek to Ryzen 7 3700x.

W kwestii płyty pytałem dzisiaj któryś ze sklepów i dostałem informację, że Tomahawk Max będzie dostępny dopiero w połowie września....

Link to post
Share on other sites

AGESA 1.0.0.3 AB nadaje się jednak do kasaty. Jakiś czas temu moja płyta główna wróciła z serwisu z niemal najnowszym BIOSem i wspomnianą wcześniej AGESą. O ile do obsługi serwisowej zastrzeżeń nie mam, naprawili co trzeba, tak BIOS F41 nie pozwala praktycznie na OC pamięci RAM. Z początku myślałem, że moje druciarskie chłodzenie na Vedze nie wyrabia i dlatego obraz znika z monitora, ale po dzisiejszym bluescreenie PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA wszystko się wyjaśniło. W wolnej chwili zainstaluję najnowszy BIOS z AGESĄ 1.0.0.3 ABB i sprawdzę, czy naprawili problem.

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że te nowe sterowniki chipsetów coś mogły wnieść do Ryzena 3600. Na reddit nie którzy zauważyli trzymanie boosta, dobijanie do boosta, a nawet OC i mają do 4.4ghz.

Ja testowałem najnowsze sterowniki GPU z antylagiem, te stery od chipsetu i wydaje mi się, że jest dużo lepiej.

Ktoś coś testował? może się wypowiedzieć?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...