Skocz do zawartości

Temat o kartach Radeon serii 7xxx oraz Rx 2xx


Recommended Posts

Nr biosu jest identyczny jak u mnie fabryczny bios, być może tylko profil wentylatora zmienił i nadpisał.

Sprawdź jakie temperatury karta osiąga i czy np przy 60"C załączą się oba wentylatory?

Nie jestem pewien czy w biosie jest możliwość ustawienia osobnych profili dla każdego z nich, z tego co pamiętam tylko jedna wtyczka idzie do karty od zasilania wentylatorów ale mogę się mylić.

Edytowane przez kosmita
Link to post
Share on other sites

Dla Twojej karty są takie wersje BIOSu:

 

http://www.techpowerup.com/vgabios/129718/sapphire-hd7970-3072-120726.html

 

http://www.techpowerup.com/vgabios/125085/sapphire-hd7970-3072-120717.html

 

http://www.techpowerup.com/vgabios/123523/sapphire-hd7970-3072-120628.html

 

Pozostaje pytanie który będzie pasował - można wgrywać każdy po kolei i sprawdzić czy wentylatory ruszą, wgrywanie BIOSu zgodnie z instrukcją ATIFlsha'a. 

 

Pamiętam że kiedyś podczas próby zmiany BIOSu w Sapphire 7850 po wgraniu jakieś innej wersji również nie startowały wentylatory. Po wgraniu właściwej wentylatory ruszyły normlanie. Cóż... próbuj.  

Link to post
Share on other sites

http://www.techpowerup.com/vgabios/129718/sapphire-hd7970-3072-120726.htmlTen był oryginalnie (na 99.9%), jeśli nie odpalą to dociśnij wtyczkę wentylatorów, choć raczej to nic nie da, bo przy wyższych obrotach jeden z nich kręci się. Zobacz czy kręcąc palcem wyczuwasz jakiś opór. Jeśli tanio ją wylicytowałeś, możesz pomyśleć nad zmianą chłodzenia, jeśli we w miarę "normalnej" cenie to odsyłaj.

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

Dzięki chłopaki za pomoc. Próbowałem wgrywać różne biosy (w tym oryginalne 7970 Vapor-X, R9 280x itd) bez zmian, wentylatory nie pracują od razu po starcie komputera, załączają się dokładnie w momencie uzyskania temperatury 60 stopni.

 

Za kartę zapłaciłem 600 zł, w zasadzie wszystko chodzi dobrze, przetestowałem całość i jest ok, po za tymi wentylatorami. Myślę nad podłączeniem systemu chłodzenia do regulatora obrotów.

Link to post
Share on other sites

Wiesz moja poprzednia karta co prawda nvidia miała też problem wyglądający na niezbyt trudny w naprawie otóż nie kręcił się wentylator. Przy włączeniu komputera robił parę obrotów i milkł. Jedyny moment w którym się włączał to przegrzanie karty do 102stopni.

Wchodził wtedy w tryb pracy suszarki(po zresetowaniu sterował się normalnie i odpowiadał na zmiany prędkości obrotowej w aplikacji). Przy działającym chłodzeniu karta działała jak nowa. Niestety po kilku awaryjnych uruchomieniach chłodzenia wentylator przestał się kręcić całkiem.

Serwis orzekł, że nie opłaca się tego naprawiać(wymiana na inną lub zwrot kasy).

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Przykro to powiedzieć ale tak jak pisałem wyżej - wygląda to na wałek...

 

Co można Ci szczerze doradzić? Jeśli karta jest całkowicie sprawna tzn - przechodzi benchmarki, nie wysypuje się w grach i nic złego się z nią nie dzieje to zastanów się nad kupnem chłodzenia typu Arctic Xtreme Accelero (droższy) albo Gelid Icy Vision (tańszy) które będzie pasowało do tej karty. Szkoda by było żeby w skutek niesprawności tych wentylatorów ta karta się przegrzewała. Zaś po montażu innego chłodzenia miałbyś w pełni sprawną, kompletną kartę i co najważniejsze - dobrze chłodzoną.

 

Twoja decyzja, Twoje pieniążki - być może warto doinwestować w tą kartę. Gdyby koleś się odezwał mógłbyś się domagać zwrotu części kwoty na poczet kupna dodatkowego chłodzenia karty.  

 

EDIT:

 

Tutaj masz przykłady takich cooler'ów:

 

http://proline.pl/?p=AC+ACCELERO+X+7970

http://proline.pl/?p=GC-VGA02-02

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

W życiu bym nie zmieniał chłodzenia

Tu masz gotowe rozwiazanie . Akurat ten pan miał odwrotny problem . Jego went cały czas na 100% dizałały i nie dalo sie nic zrobić oprócz fizycznej ingerencji . Ale jak cicho moze byc .On miał słaby radiator i z tymi went ok 60 stopni .Ty mozesz wziac wolniejsze

Edytowane przez dam111111
Link to post
Share on other sites

Jutro spróbuje podłączyć pod oryginalną kostkę (na karcie) inne chłodzenie aby wykluczyć mechaniczne uszkodzenie karty. Wg mnie dziwnie chodzi samo chłodzenie, wentylator wydaje z siebie dziwne dźwięki, wymuszam jego działanie, pochodzi trochę i i wyłącza się. Mam jakieś dziwne przeczucie, że to nie dotyczy samej karty (obym się nie mylił) a wentylatorów.

 

Jutro podłączę wtyczkę wentylatorów pod zasilacz i zobaczę co się wydarzy a następnie podłączę inne wentylatory pod kostkę na karcie i też będzie wiadomo co jest pięć.

Link to post
Share on other sites

Niestety karta nie ma już gwarancji, nie mniej ruszyło się coś w temacie. Udało mi się skontaktować ze sprzedającym i po krótkiej rozmowie otrzymałem dwie propozycje, a mianowicie zwrot karty i pieniędzy tudzież zakup przez sprzedającego i wysyłka nowego chłodzenia np : Gelid Icy Vision-A (~ 159 zł)

Edytowane przez Su2nny
Link to post
Share on other sites

W grę wchodzi tylko zakup chłodzenia i wysłanie na mój adres :)

 

Tak swoją drogą, zrobiłem to co mówiłem. Zdemontowałem kartę, odłączyłem tę małą wtyczkę chłodzenia od karty i podłączyłem na krótko przez zasilacz i oczywiście oba wentylatory elegancko kręcą. Mój kolejny trop to brak zasilania na kostce karty ?

Link to post
Share on other sites

Z jednej strony miałbym dobre chłodzenie za 150 zł w karcie za którą zapłaciłem 600 zł, z drugiej zaś strony nawet jakbym podłączył te sprawne stare wentylatory np. pod regulator obrotów to zawsze w głowie jest myśl, że ma się w jakichś sposób uszkodzoną kartę :/ chyba trzeba się napić i to przemyśleć.... Spróbuję jeszcze pogadać o odesłaniu 150 zł, wówczas kupiona karta za 450 zł brzmi bardziej zachęcająco.

 

Czy są gdzieś dostępne przejściówki z wtyczki zasilania chłodzenia karty graficznej (np radeon 7970) na 3 pinowa wtyczka (do regulatora obrotów ?) - nic takiego nie znalazłem w sieci. Ta wtyczka od karty jest bardzo mała

Edytowane przez Su2nny
Link to post
Share on other sites

Kupiłem Gigabyte R9 280X Rev.2.0, ma ona zmniejszone napięcie, VDDC w GPU-Z pokazuje 0.850 - 0.950V, ponoć podstawowe napięcie tej karty wynosi 1.2V, oraz taktowanie 1055/1500 a podstawowe to 1100/1500.

Jak mogę zmienić to napięcie, jeśli w Afterburnerze oraz OC Guru opcja zmiany napięcia jest zablokowana?

 

 

http://a.pomf.se/sgxdvr.pnghttp://a.pomf.se/fihpkp.png

 

 

Edytowane przez Feitan
Link to post
Share on other sites

Witam, oraz przepraszam ze nie stworzyłem nowego tematu dot. mojej karty, mam problem z kartą graficzną MSI R9 280X GAMING 3GB odkąd ją kupiłem wraz z całą skrzynką w lipcu 2014 roku, objawiająca się podskakiwaniem obrazu podczas surfowania po internecie na przeglądarce Firefox 34.0.5(na starszej wersji było to samo), mimo że wyłączyłem wspomaganie akceleracji sprzętowej w ustawieniach, zmieniałem sterowniki na starsze, nowsze przy użyciu DDU 13.6.4.2 i instalując ponownie catalyst omega. Posiadałem przedtem starszy monitor z wejściem VGA i na nim zauważyłem te podskakiwanie ekranu, nie dawno zaopatrzyłem się w nowy monitor LED z wejściem HDMI, podskakiwanie na nim także ma miejsce.

 

Posiadam taki sprzęt:

i5 4690K nie podkręcony

AsRock Fatality H97 Performance

8GB Ram

W/w Kartę graficzną

PSU OCZ ModXStream Pro 600W modular SLI PSU

Link to post
Share on other sites

Nie chcąc przynudzać już w sprawie Mojego Vapor-a to napiszę tylko tyle, że sprzedający odesłał mi 150 zł, w związku z czym karta kosztowała mnie 450 zł a to całkiem niezły deal. Przetestowałem już ją Funmarkiem oraz w grach i wszystko jest ok, chłodzenie w trakcie podłączania do regulatora obrotów.

 

Dziękuje za pomoc Panowie :) wagon piwa się należy

Edytowane przez Su2nny
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...