Skocz do zawartości

M.2 Gen4 1TB - który dysk przeżyje Waszym zdaniem najdłużej? (licząc w latach)


Recommended Posts

Szukam dysku, który przeżyje prawdopodobnie najdłużej licząc w latach.

Wiem, że "nikt nie przewidzi przyszłości". Chodzi o prawdopodobieństwo ;)

 

M.2 Gen4 1TB

max 450 zł

 

Zwykły użytek domowy 8-12h/dobę.

Przez ostatnie kilka lat nabiłem niskie TBW rzędu 30 TB.

Blokuje/usypiam PC kilka-kilkanaście razy na dobę - nie wiem, czy ma to znaczenie.

Nie zależy mi na żyłowaniu max prędkości tylko na niezawodności i trwałości jak najdłużej.

 

Znalazłem:

WD SN580

Lexar NM790 (wersja z radiatorem)

PNY XLR8 CS3140

KC3000

 

Porównania:

https://www.morele.net/porownaj/6337755,6221137,13138097,13128577,5949889,13093900,5946955/518/0/

https://www.x-kom.pl/porownanie/1160141,1197067,691100,635776

 

PNY XLR8 CS3140 zdaje się mieć najwięcej "bajerów" typu SMART, TRIM itp., które teoretycznie powinny zapewnić najdłuższą żywotność, ale nie znam się za bardzo + nigdy nie miałem do czynienia z tą firmą.

 

To oczywiście tylko moje znalziska - jeśli są lepsze to proszę o wskazanie.

Edytowane przez piwniczak5000
Link to post
Share on other sites

PNY XLR8 CS3140  Phison E18 + DDR4 + 96l TLC microna (FG)  319zł https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-wewnetrzne/dysk-ssd-pny-cs3140-1tb-m-2-pcie-nvme-xlr8-z-radiatorem

KC3000 Phison E18 + DDR4 + 176l TLC microna (RG) lub 112l TLC kioxia (CTF)   359zł https://www.ceneo.pl/118023289  

Wszystkie maja po 3000 cykli odczyt zapis + dobry kontroler Phison E18 i DRAM  

Brałbym tego CS3140 z radiatorem za 319zł, o ile ci wejdzie do PC, radiator ma 2 cm wysokości. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, piwniczak5000 napisał:

Swoją drogą - jak znalazłeś te oferte w ME? :D

google 

Bierz zanim wykupią... 

Powinien wejść bez problemu w pierwszy slot M.2 na tej płycie (oczywiście radiatora płyty już na to nie zakładasz, SSD ma swój radiator)

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Podepnę się pod to pytanie, ale z 2TB.

Co z tego ma największy sens:

PNY XLR8 CS3140 - Trochę się ich obawiam, bo już kiedyś potrafili zmienić specyfikację po cichu.

Kingston KC3000 - Jakoś najbardziej do mnie przemawia, chociaż cenowo ostatnio nie jest zbyt atrakcyjny.

Kioxia Exceria Pro - Czasem trafia się w fajnej cenie na Amazonie.

MSI Spatium M480 Pro - Duże różnice w sklepach pomiędzy cenami.

Goodram IRDM PRO - Przekonuje mnie, że to jednak polska firma, zastanawiam się jednak, czy jest sens dopłacać do wersji z radiatorem.

Lexar NM790 - Zbiera całkiem niezłe opinie.

WD SN770 - W promocjach można go kupić poniżej 600 zł, a ma dobrą gwarancję.

Samsung 980 PRO - Dysk o różnych opiniach, ale trafia się w ciekawych promocjach.

Link to post
Share on other sites

Dysk całkiem fajny, ale tego producenta akurat chcę uniknąć. Kolega buja się już z 2 wymianą dysku SP i reklamacja nie jest zbyt szybka, a do tego lubią podmieniać podzespoły w dyskach, ale nigdzie się tym nie chwalą. Trochę to ostudziło mój entuzjazm do nich. Coraz bardziej się skłaniam do Goodrama, zastanawiam się tylko, czy warto dopłacać do tego radiatora. Kingston za mocno odleciał z cenami.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

PNY XLR8 CS3140 - Trochę się ich obawiam, bo już kiedyś potrafili zmienić specyfikację po cichu.

Phison E18 + DDR4 + 96l TLC microna (NAND już dawno niedostępny w sprzedaży, więc jeśli nie mieli zapasów, to możliwe jest podmienili przynajmniej nand na inny, ale jak na razie brak przykładów takiej podmiany)

W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

Kingston KC3000

Phison E18 ale podmienili NAND na 50% wolniejszy 112l TLC KIOXIA. 
Nadal OK SSD mid-high end, ale już nie topowy SSD PCIe 4.0. 

 

W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

Kioxia Exceria Pro


to samo co obecna wersja KC3000, Phison E18 + DDR4 + 112l TLC Kioxia 

 

W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

MSI Spatium M480 Pro


Topowy SSD PCIe 4.0 Phison E18 + DDR4 + 176l TLC microna (o ile nic nie zmienili w spec)

W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

Goodram IRDM PRO

Topowy SSD PCIe 4.0 Phison E18 + DDR4 + 176l TLC microna (o ile nic nie zmienili w spec)

W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

Lexar NM790

Maxio MAP1602 ( 4-rdzenie R5, 4-kanały 2400MT/s, 4CE na kanał, 12nm TSMC, DRAMless + NAND: 232l TLC YMTC (2400MT/s, CTF)
4TB wersje oparte o MAP1602 +  232l TLC YMTC maja problemy z opóźnieniami i losowym 4K. 
Jest to OK budżetowy SSD, ale to nadal tylko 4 kanałowy DRAMless 
 

W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

WD SN770

Polaris MP16+ (4 kanałówka 1600MTps, 16nm tSMC, DRAMless) + 112l TLC kioxia  
Warto się rozglądnąć za SN580, bo to to samo co SN770, tylko ograniczone w FW wydajność trochę. 
Ogólnie zwykle drago, jak na specyfikacje, bo to wolna 4-kanałówka DRAMless 
 

W dniu 21.02.2024 o 20:46, Pawel7 napisał:

Samsung 980 PRO

Pamiętać o aktualizacji FW!!! 
SSD nawet OK, nie jest to top PCIe 4.0, ale spokojnie mid-high end. 
Trochę mnie martwi użycie ich NAND v6 128l TLC w nich, bo wiemy że ten NAND padał w 870 evo i został zastąpiony na v6 133l TLC.   


 

  • Dzięki 2
Link to post
Share on other sites

Poszło zamówienie na IRDM, niewiele droższy niż MSI, ale jest duży radiator i trochę pieniędzy zostanie w kraju :)

Zamówiłem do tego adapter Savio AK-41 M2->PCIE, wybór tych adapterów jest spory, ale chyba tak na dobrą sprawę niczym się nie różnią. Po zmontowaniu wszystkiego okaże się, czy adapter nic nie ogranicza i będzie pełna prędkość PCIE 3.0.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Pawel7 napisał:

Poszło zamówienie na IRDM

Naprawdę?

 

W dniu 21.02.2024 o 20:01, Pawel7 napisał:

Tylko który najpewniejszy i producent w razie czego nie robi problemów z gwarancją?

W przypadku tej firmy nie ma żadnej możliwości reklamacji u producenta.

Link to post
Share on other sites

Ostatecznie postawiłem na GoodRama, bo to już kolejny produkt od nich, zresztą mam styczność z ich produktami od czasów DDR1.

Do tej pory wśród znajomych też nie było problemów z GR, ani z reklamacjami ich sprzętów.

Kolega miał przypadek kiedy padł RAM kupiony w sklepie, który się zawinął, po napisaniu do GR wymienili mu pamięć na nową, więc jednak jakaś tam możliwość reklamacji u nich jednak jest.

W MSI też nie ma możliwości reklamacji u producenta.

Co według Ciebie by było lepszym wyborem?

Link to post
Share on other sites

GoodRam nie robi produktów wyróżniających się. Dawno temu, kiedy jeszcze SSD nie były popularne, robili pendrive. Jak wypuścili nowy model, rozsyłali do redakcji na testy, a po testach podmieniali komponenty na gorsze, tak jak teraz jest to modne. Można więc powiedzieć, że byli pionierami ;) Co do awaryjności ich dysków, to pełno jest tematów szczególnie o serii CX.

 

Ja bym miał kupować, to konkretny dysk gen3, bo cyferków mi nie potrzeba.

Link to post
Share on other sites

Teraz się okazuje, że GoodRam jest jednym z nielicznych, który jak na razie nie podmienił podzespołów w dyskach IRDM, nie wyróżnia się, ale jednak jest dobry.

Wilka znam z czasów, jak jeszcze nie było mowy o marce GoodRam, całkiem sporo się tego wkładało do komputerów i bardzo mało wracało na reklamację (jak wyżej napisałem czasy DDR1, najpierw to co sprowadzali, a później ich własna produkcja, która dopiero po jakimś czasie zyskała własną markę GoodRam). Dawno temu jak jeszcze SSD nie były popularne, GoodRam zaczynał produkcję SSD, było to w tym samym roku co WD (2009 rok), ale o niczym to tak naprawdę nie świadczy. Mój najstarszy SSD pochodzi z 2015 roku i jest to GoodRam, w tamtych latach wielu dzisiejszych producentów SSD jeszcze o tym segmencie nawet nie myślało, PNY wypuścił swój pierwszy dysk w 2016 roku, a MSI w 2021 roku.

Po co mam wybierać słaby dysk G3, jak w tych samych pieniądzach, albo za niewielką dopłatą jest G4 z dobrą specyfikacją?

Nie bardzo wiem, co Ty chcesz udowodnić, bo żadnych konkretów nie napisałeś.

Jak chciałeś jakiś SSD zaproponować, to trzeba było to zrobić.

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Pawel7 napisał:

Po co mam wybierać słaby dysk G3

Nie wiem na czym polega słabość dysków gen3, jeśli potrafisz, to uzasadnij. Dla grubo ponad 95% użytkowników, którzy używają komputera do rozrywki (nie praca polegająca na mieleniu danymi), dysk gen3 jest i tak topową wydajnością. Żadnego dysku nie proponuję, bo i tak jakiś "słabeusz" gen3 Ciebie nie zainteresuje. Te prędkości gen4 naprawdę potrzebujesz czy też na zasadzie "bo w benchmarku dobrze wygląda"?

 

Fajnie, że masz dobre doświadczenia z produktami tej firmy. Jeśli chodzi o pamięci, nigdy nie stosowałem, ale w internetach nie ma złych opinii. Czasem komuś nie działał jakiś moduł, ale bez problemu wymienili. Ale na SSD jest trochę narzekań. Firma na początku miała dobry model, często polecany, potem nowa generacja bardzo się zepsuła i była niepolecana. Ale to piszę o SATA, więc nie dotyczy tematu.

 

Tak z ciekawości ściągnąłem datasheet PX500 GEN.2 i od razu wiedziałem, że to odpad dyskopodobny. Zero konkretnych informacji, a więc producent ma pole do popisu w podmienianiu podzespołów "dla dobra użytkownika":D. Brak kontrolera, rodzaju kości, toteż QLC można stosować aż miło i nikt się nie przyczepi.

 

Ściągnąłem też dokumentację IRDM M.2 i tu wszystko w porządku. Jest wymieniony kontroler, kości 3D TLC, informacja o buforze SLC - nie ma z czym się kryć jak w w/w odpadzie dyskopodobnym. Tak więc naprawdę ten model ma konkretną specyfikację od producenta.

Link to post
Share on other sites

Wybrałem Gen4 bo dyski kupuję na dłużej, więc nie chcę kupować starszych technologii.

Nie brałem pod uwagi serii PX, to jest budżetówka tak jak kiedyś CL i CX, która jest robiona tak, aby ich cena była jak najniższa.

Teraz już wiesz dlaczego wybrałem IRDM, a im jestem starszy tym bardziej doceniam, jeśli coś jest dobre i produkowane u nas.

Jestem po pierwszych testach i jest naprawdę dobrze. Przejściówka M2->PCIE nie ogranicza dysku (niektórzy pisali takie opinie), wszystko idzie z pełną dostępną prędkością. Kopiowanie z 2 dysków na raz nie jest żadnym problemem, jedynym ograniczeniem była prędkość odczytu na pozostałych dyskach. Trochę szybciej wczytuje się GTAV, ETS2 i Wiedźmin 3, chociaż byłem wręcz pewny, że różnica będzie niezauważalna, to jednak się miło zaskoczyłem szybszym startem gier. IRDM pod pełnym obciążeniem grzeje się tak samo, jak Samsung bez obciążenia :)

Nie rozumiem dlaczego do dysku z radiatorem jest przyczepiona naklejka z informacją, że jej zerwanie grozi utratą gwarancji, to jakieś kuriozum.

Kilka testów po zakupie.

 

GoodRam IRDM PRO M.2

IRDM.png

 

Samsung 970 EVO

Samsung.png

 

Micron 1300

Micron.png

 

GoodRam Iridium Pro

GoodRam.png

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Pawel7 napisał:

Wybrałem Gen4 bo dyski kupuję na dłużej, więc nie chcę kupować starszych technologii.

A jak powszechnie wiadomo, za kilka lat winda 1x będzie wymagała dysku gen5 z chłodzeniem wodnym. Ale nie ma co się martwić, bo stare SSD gen4 będą kupować fani retro komputerów :menda:

Link to post
Share on other sites
40 minut temu, janek20 napisał:

Gry startują tak samo bo potrzebują jakieś 30 MB/s odczytu

Widocznie ETS2 o tym nie wie, bo spokojnie dochodzi do 130MB/s, GTAV do 180MB/s, Wiedźmin 3 do 335MB/s. Wszystkie te gry startują trochę szybciej na IRDM niż na Micronie, na którym ten odczyt był niższy, a teoretycznie interfejs tutaj prędkości nie ograniczał. Największa różnica w prędkości wczytywaniu zapisów jest na ETS2 i Wiedźminie, bo wyraźnie można to odczuć. Podejrzewam, że wpływ ma na to nie tylko sama prędkość odczytu, ale pewnie też ilość wykonywanych operacji.

15 minut temu, wodego napisał:

A jak powszechnie wiadomo, za kilka lat winda 1x będzie wymagała dysku gen5 z chłodzeniem wodnym. Ale nie ma co się martwić, bo stare SSD gen4 będą kupować fani retro komputerów :menda:

Nie rozumiem po co przystąpiłeś do dyskusji, skoro nie miałeś w tym temacie nic merytorycznego do przekazania.

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, Pawel7 napisał:

Nie rozumiem po co przystąpiłeś do dyskusji, skoro nie miałeś w tym temacie nic merytorycznego do przekazania.

No rzeczywiście, analiza datasheet'ów i pokazanie na co zwracać uwagę przy wyborze SSD, to nic merytorycznego, bo przecież najważniejszy jest benchmark i cyferki.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Pawel7 napisał:

, Wiedźmin 3 do 335MB/s.

to ze mialeś pik choć watpie ze do tego stopnia nie zmienia ze tam jest średnio 2 procent ssd load na dorym sata a wynik w sekundach taki sam jak na dobrym nvme

Edytowane przez janek20
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...