Skocz do zawartości

Modernizacja złomka z przed kilu lat


Recommended Posts

Tylko  RTX 4060 ma właśnie 8GB, 4060Ti także, chyba że szarpniesz się na 4060Ti 16 GB, który jest średnio opłacalny. RX 6700 XT ma 12 GB, gdzie można się kłócić o cuda i raytracing a potem mieć 4060 i irytować się dlaczego nie ma tekstur.  Teraz zastanawiając się nad IMHO nieopłacalnym 4060Ti 16GB (~2 tys), myślisz czy może nie warto kupić RTX 4070 z 12 GB (~2,5 tys), albo niewiele droższy a jednak szybszy 4070 Super (~3 tys) też z 12 GB. Pierwsza sensowna karta os nvidii z normalną ilością VRAM to RTX 4070Ti Super, którego cena zaczyna się od ~3700 zł. Taki RX 7800XT 16GB startuje od ok 2400 zł (za normalny model, np Asrock PG z proshop).

 

Nie namawiam do żadnej konkretnej opcji, wybór jest jednak dosyć złożony w średnim segmencie, bo z jednej strony jest bogate wsparcie dla ficzerów ze strony nvidii a z drugiej vram i szybsza rasteryzacja od AMD. Tym trudniej wybrać jeżeli masz ochotę zostać z sprzętem na dłużej. Filmik wkleiłem jako uświadomienie, dlaczego kupno karty z 8GB może oznaczać problemy. 

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites

Te droższe karty odpadają, zgodnie z tym co na początku pisałem, chcę zmienić procka, ram i dodać grafikę...dobrze jakby się wszystko zamknęło się w ok 2300-2800zł. Coś o tej 4060 Ti czytałem, że podobno nie warto dopłacać więc chyba wybór zostaje między 4060, a RX 6700 XT. Ma to być modernizacja na dłużej i chcę wykorzystać te możliwości co daje obecna płyta główna.

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie tylko w aplikacji wchodzi. 4060Ti jest źle wycenioną kartą w stosunku do osiągów. Standardowo +/-2000zł i w tej kwocie są mocniejsze karty. Jednak w okolicach 1500-1700zł można ją rozważyć bo dalej to jest wyższa wydajność od zwykłej 4060. 6700XT w standardowej rasteryzacji będzie wydajniejszy poza kilkoma tytułami. 4060/Ti będzie na pewno chłodniejsza co w Twojej obudowie może mieć znaczenie, RX z serii 6000 nawet w większych obudowach po UV potrafią się grzać i temperatury rzędu 70 stopni na rdzeniu 85/90 stopni w mocno obciążających GPU tytułach to norma (piszę z doświadczenia z moimi RXami 6800 i 6800XT).

W outlecie x-kom na allegro tydzień temu było kilka RTX 4060Ti w cenie 1549zł, czy jeszcze się pojawią w takich cenach trzeba na bieżąco sprawdzać.

Sam musisz dokonać wyboru co jest w Twoim przypadku wystarczające, jaka wydajność Cię satysfakcjonuje. Sprawdź na youtube testy jak wypadają 4060/TI/RX6700XT.

Link to post
Share on other sites

Poczytałem o tych kartach i obejrzałem kilka filmów na YT...i chyba bliżej mi do Radeona 6700 XT lub nawet 6759 XT o ile mi wejdzie. Z tym grzaniem mnie zaciekawiłeś i to też ważny element. Te 12 GB vram jest chyba bardziej przyszłościowe niż 8GB w 4060. 

Takiemam maksy do obudowy 

  • GPU max dimensions (LxHxD)
    310x145x47 mm

No i wyhgląda na to, że tylko 4060/4060Ti wchodzą w grę bo Raeony za wysokie

 

To tak, bebechy zamówione..Ryzen 5 5600 , 2 x 16 GB G skill 3600 CL 18, oraz MSI GeForce RTX 4060 Gaming X NV EDITION 8GB GDDR6 :) 

 

Jaką pasę do procka dokupć, która będzie najlepsza i  jak ten procesor wymineić...czyli jak wyjąć stary i jak zamontować nowy? Czy stary wyjąć razem z wiatrakiem i czy jakoś osobno, najpierw wiatrak, a potem od pasy odkleić i sam procesor...pytam jak laik bo nigdy tego nie robiłem. I ile tej pasty nałożyć...czytam to jedni piszą, że taki X zrobić inni, że trzeba rozsmarować jak masło...jak to ugryźć aby było najlepiej? 

 

Czy wszystko na raz włożyć czy najpierw Ramy i zobaczyć czy działają ok i ewentualnie coś poprawiać w ustawieniach (co i gdzie?), potem dodać grafę i też to samo poustawiać i posprawdzać, a na końcu procek?

 

Trochę strachu czuję z tym upem BIOSU, ale to chyba jeszcze zrobię zanim nowe podzespoły do mnie trafią.

 

Czy jeszcze jakieś kable czy coś muszę dokupić?

 

 

Aaa i co z elektrostatyką? Wystarczy ręce do ściany czy kaloryfera przyłożyć czy coś innego?

 

Czy po wyjęciu starego procka trzeba to gniazdo jakoś przeczyścić czy od razu nowy procek włożyc?

 

Link to post
Share on other sites

Możesz podsumować co tutaj się wydarzyło bo straszny chaos. Rozumiem, że wciąż obudowa to Fractal Designe Node. 

 

W dniu 25.02.2024 o 18:40, niziolek21 napisał:

Jaką pasę do procka dokupć, która będzie najlepsza i  jak ten procesor wymineić...czyli jak wyjąć stary i jak zamontować nowy? Czy stary wyjąć razem z wiatrakiem i czy jakoś osobno, najpierw wiatrak, a potem od pasy odkleić i sam procesor...pytam jak laik bo nigdy tego nie robiłem. I ile tej pasty nałożyć...czytam to jedni piszą, że taki X zrobić inni, że trzeba rozsmarować jak masło...jak to ugryźć aby było najlepiej? 

Puść jakiś benchmark na PC, wygrzej procesor, odłącz zasilanie i odkręć chłodzenie i sam się CPU powinien odkleić od chłodzenia. Jak wymienić CPU to masz milion filmów na YT, a w najgorszym przypadku instrukcję do płyty, tam powinno być napisane jak to zrobić. Pastę rozsmaruj na nowym CPU, możesz zrobić X, możesz punktowo, bez znaczenia tak na prawdę, grunt żeby była na całej powierzchni CPU. Jak nie jesteś pewien to zamontuj chłodzenie, zdejmij i zobacz czy pasta się ładnie rozsmarowała, ew uzupełnij.

W dniu 25.02.2024 o 18:40, niziolek21 napisał:

Czy wszystko na raz włożyć czy najpierw Ramy i zobaczyć czy działają ok i ewentualnie coś poprawiać w ustawieniach (co i gdzie?), potem dodać grafę i też to samo poustawiać i posprawdzać, a na końcu procek?

Wszystko na raz złóż i zobacz czy wstanie. Jak wstanie to się odezwij, będziemy kminić dalej.

 

W dniu 25.02.2024 o 18:40, niziolek21 napisał:

Trochę strachu czuję z tym upem BIOSU, ale to chyba jeszcze zrobię zanim nowe podzespoły do mnie trafią.

Bez stresu, zrób to sobie na spokojnie przed, wystarczy pendrive. Jak nie wyłączysz kompa w trakcie to nic się nie stanie ;) 

 

W dniu 25.02.2024 o 18:40, niziolek21 napisał:

Aaa i co z elektrostatyką? Wystarczy ręce do ściany czy kaloryfera przyłożyć czy coś innego?

 

Czy po wyjęciu starego procka trzeba to gniazdo jakoś przeczyścić czy od razu nowy procek włożyc?

Możesz czegoś dotknąć, ale raczej trzeba mieć niesamowitego pecha żeby tak coś zepsuć. Gniazda nie ruszaj, raczej powinno być czyste.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Podsumowanie...

 

Zamówiłem Ryzen 5600, Ramy 2x16 Gskille, mająbyć pod koniec tygodnia. Zamówiłem kartę graficzną  https://pl.msi.com/Graphics-Card/GeForce-RTX-4060-GAMING-X-NV-EDITION-8G i godzinę temu ją już odebrałem z paczkomatu :)

 

Nie ma w zestawie kabla zasilającego i nie wiem czy jakiś mi odstaje w obudowie. Jutro rozkręcę i zobaczę. Jak nie ma to jaki najlepiej powinienem dokupić?

 

Korci mnie aby nie czekać na resztę i są kartę włożyć aby sprawdzić czy działa...ale postaram się poczekać na resztę.

 

Pytanie jest jaką pastę do tego procka i wentylatora dokupić? Czy jak ją nałożę na przykład w X to jeszcze czymś rozsmarować jak masło na chlebie czy nie ma potrzeby?

 

Wyniki obecnego sprzętu: 

image.thumb.png.0d3e8865720a9460a3cd8988f3ee0cbd.png

image.thumb.png.3d3cf444abe87a8badead6056828e923.png

 

W World of Tanks mam ok 40-50 FPS.

Ciekawe jak się zmienią liczby z nowym sprzętem.

Link to post
Share on other sites

To chyba będę musiał kupić jakiś kabel zasilający bo w zestawie z kartą nie ma i w kompie też nie mam.

 

Poniżej zdjęcia środka. Jest tam ciasno. Po kablami wychodzącymi z zasilacza jest jeszcze 2x6 pin PCI e z czego jeden kabel jest wpięty idzie na około płyty i kończy jak widać na zdjęciu z napisem CPU. Rozumiem, że to zasilanie procesora i nie mogę go odłączyć aby podłączyć grafikę?

 

Kolejne pytanie odnośnie radiatora...czy mogę wykorzystać ten co jest (beżowo brązowy)...nie wiem jak wysokie będzie chłodzenie w tym procku co zamówiłem.

 

I znalazłem te przejściówki do grafiki...są jakby z dwóch elementów..jeden dó góry i w lewo, a drugi jakby to lewo przedłużał. Z tego co przymierzałem wentylatory będą do dołu w tej drugiej komorze. Czy nie będzie przeszkadzać, że będą wentylować w..stół bo to jest dół obudowy?

 

IMG_20240227_180004_resized_20240227_064058018.jpg

IMG_20240227_180021_resized_20240227_064057590.jpg

IMG_20240227_180044_resized_20240227_064057354.jpg

IMG_20240227_180102_resized_20240227_064057055.jpg

IMG_20240227_181825_resized_20240227_064057796.jpg

IMG_20240227_182230_resized_20240227_064058270.jpg

I jeszcze pytanie odnośnie BIOSu. Mam wersję F50...czy mam zgodnie z poniższym po kolei każdą instalować czy od razu najnowszą F64f?

image.thumb.png.ac4841a85d88bd1829ed8f402a6fbd28.png

Doszedł procek i ramy ale jest problem z zasilaniem karty graficznej. Pytałem w dwóch lokalnych sklepach/serwisach i niestety nie mają takiego kabla zasilającego bo powinien być w zestawie z zasilaczem. Niestety ale jest to komp "odziedziczony" i nie mam pudełka po zasilaczu. Rozkręcę go jeszcze raz aby sprawdzić jaki to model.

 

A miało być tak łatwo i przyjemnie :(

Doszedł procek i ramy ale jest problem z zasilaniem karty graficznej. Pytałem w dwóch lokalnych sklepach/serwisach i niestety nie mają takiego kabla zasilającego bo powinien być w zestawie z zasilaczem. Niestety ale jest to komp "odziedziczony" i nie mam pudełka po zasilaczu. Rozkręcę go jeszcze raz aby sprawdzić jaki to model.

 

A miało być tak łatwo i przyjemnie :(

 

Więc tak kabli wolnych nie widać. Jest to zasilacz Corsair SF 600...wypiąłem wtyczki i pod nimi jak na niższym zdjęciu są wyjścia. Skąd ja taki kabel teraz mam ogarnąć aby nic nie popalić?

 

IMG_20240228_121531_resized_20240228_122351761.jpg

Doszedł procek i ramy ale jest problem z zasilaniem karty graficznej. Pytałem w dwóch lokalnych sklepach/serwisach i niestety nie mają takiego kabla zasilającego bo powinien być w zestawie z zasilaczem. Niestety ale jest to komp "odziedziczony" i nie mam pudełka po zasilaczu. Rozkręcę go jeszcze raz aby sprawdzić jaki to model.

 

A miało być tak łatwo i przyjemnie :(

 

Więc tak kabli wolnych nie widać. Jest to zasilacz Corsair SF 600...wypiąłem wtyczki i pod nimi jak na niższym zdjęciu są wyjścia. Skąd ja taki kabel teraz mam ogarnąć aby nic nie popalić?

 

Grafa ma takie wejście:

 

grafa.jpg

UPDATE: BIOS zaktualizowany do najnowszej wersji :)

Link to post
Share on other sites
W dniu 27.02.2024 o 18:49, niziolek21 napisał:

Kolejne pytanie odnośnie radiatora...czy mogę wykorzystać ten co jest (beżowo brązowy)...nie wiem jak wysokie będzie chłodzenie w tym procku co zamówiłem.

 

Możesz jak najbardziej. Z tego, co widzę to będziesz musiał wyjąć płytę główną, by wymienić procesor.

 

W dniu 27.02.2024 o 18:49, niziolek21 napisał:

Więc tak kabli wolnych nie widać. Jest to zasilacz Corsair SF 600...wypiąłem wtyczki i pod nimi jak na niższym zdjęciu są wyjścia. Skąd ja taki kabel teraz mam ogarnąć aby nic nie popalić?

Twój zasilacz ma standard wyjść Corsair Type 4

Cytat

Type 4 cables are compatible with the following Corsair® PSUs:

AX1600i (TITANIUM)

AX (TITANIUM)

HX (PLATINUM)

RM (2019)

RMi

RMx

SF

 Twój zasilacz jest z seri SF, także musisz kupić ten kabel do zasilacza - nówka oryginał za 50 PLN, by podłączyć zasilacz do karty graficznej.

W dniu 27.02.2024 o 18:49, niziolek21 napisał:

I znalazłem te przejściówki do grafiki...są jakby z dwóch elementów..jeden dó góry i w lewo, a drugi jakby to lewo przedłużał. Z tego co przymierzałem wentylatory będą do dołu w tej drugiej komorze. Czy nie będzie przeszkadzać, że będą wentylować w..stół bo to jest dół obudowy?

 

Nic nie będzie przeszkadzać, najważniejsze jest to by komputer działał poprawnie. Poza tym to z tego co widzę, to możesz zamontować dwa dodatkowe 120 mm wentylatory na dole obudowy pod kartą graficzną, by miała lepsze chłodzenie.

Link to post
Share on other sites

Zamontowałem wszystko tj Ryzen 5 5600, 2x16 gb ran 3600 cl 18 g skill oraz grafika MSI rtx 4060 gaming x NV edition.

 

W WoT mam od 180 do 220 fps, a w trybie snajperskim skacze do 260. Procek podczas gry grzeje się do ok 64 stopni, a grafa do ok 50.

Teraz jakpiszę ten post procek ma ok 46-47 stopni z wlączoną w tel grą WoT.

 

Ale przy każdym uruchomieniu kompa pojawia się poniższy komunikat. Jak klikam N to wszystko się uruchamia normalnie.

 

 

komunikat.jpg

Pytanie moje jest takie. Jak sprawdzić czy wszystko działa dobrze i jakie wartości będą mówiły, że jest ok.

Drugie jak ustawić kartę graficzną. Co wlączyć co wyłączyć i w jakim programie. Wghrałem narazie GeforceExpierence...może jest coś innego od MSI? Mam bardzo jasny monitor..wykasowało mi stare ustawienia z integry r5 2400...jak najlepiej ustawić tutaj kolory aby bylo super.

 

W wot mam dużo fps na ultra ale mam wrażenie, że czasem jakby obraz przyrywał przy skalach ale bez spadku fps.

Link to post
Share on other sites

Jaki masz system operacyjny? Windows 10 czy 11? Wersja Pro, czy Home? Jak masz Home to wciśnij Y na tym ekranie biosu, bo w tej wersji BitLockera nie ma. Natomiast jak masz Pro, to zobacz czy masz włączonego BitLockera. By sprawdzić czy masz go włączonego, wejdź w Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Szyfrowanie dysków funkcją BitLocker. Jak masz wyłączony BitLocker tak jak na grafice, to na ekranie biosu wciśnij klawisz Y. Po tym już więcej nie będzie się pojawiał się ten ekran biosu.

bit01.png

Link to post
Share on other sites

Dżojstikiem z tyłu monitora ustaw sobie obraz tak jak na filmiku, jak chcesz tylko zmniejszyć jasność, to zmniejsz wartość parametru Brightness.

 

Link to post
Share on other sites

w MONITORZE TO WIEM, ALE MIAŁEM OSTATNIOO PROGRAM DO KARTY GRAFICZNEJ vEGI TEJ ZINTEGORWANEJ CO MOŻNA BYLO RADEONY WNIEJ USTAWIAC I W TAKIM PROGRAMIE TEŻ BYM CHIAL TERAZ PROFESNPNALNIE USTAWIĆ GDYŻ NTE USTAWIENIA MONITORA SĄ BARDZOOKROJONE.

 

A co ze sprawdzeniem czy procek i karta działają dobrze i co z tymi skokami w wot?

 

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, niziolek21 napisał:

PROGRAM DO KARTY GRAFICZNEJ vEGI

Vega = AMD

RTX = nVidia.

Program z AMD nie będzie działał na nVidii.

Zainstaluj MSI Afterburner oraz skonfiguruj go mniej więcej tak, jak jest pokazane na filmiku (dodaj tyle opcji, ile chcesz) - wtedy będziesz widział jak wykorzystywane są poszczególne podzespoły komputerowe. Po konfiguracji zminimalizuj Afterburnera i uruchom czołgi - wtedy zobaczysz jak gra wykorzystuje komputer.

 

Link to post
Share on other sites

Ok. A jak mam sprawdzić, że karta działa dobrze i procek też? Jakie wartości powinienem otrzymywać w temperaturach i innych elementach. Jutro może jakąś bardziej ambitny grę uruchomię. 

 

Co do wyświetlania to mam w czołgach ustawione 50mhz...czy tak ma być czy zwiększyć. Pytam bo uruchomiłem na chwilę Dirt Rally i tam mi wrzuciło 71 mhz. Mój monitor to full hd ale jak to ustawiać w grach aby było lepiej. 

Ok. A jak mam sprawdzić, że karta działa dobrze i procek też? Jakie wartości powinienem otrzymywać w temperaturach i innych elementach. Jutro może jakąś bardziej ambitny grę uruchomię. 

 

Co do wyświetlania to mam w czołgach ustawione 50mhz...czy tak ma być czy zwiększyć. Pytam bo uruchomiłem na chwilę Dirt Rally i tam mi wrzuciło 71 mhz. Mój monitor to full hd ale jak to ustawiać w grach aby było lepiej. 

 

W środku prezentuje się tak jak na zdjęciu. Mnóstwo kabli i mało miejsca aby je schować. 

IMG_20240301_001045.jpg

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, niziolek21 napisał:

Co do wyświetlania to mam w czołgach ustawione 50mhz...czy tak ma być czy zwiększyć. Pytam bo uruchomiłem na chwilę Dirt Rally i tam mi wrzuciło 71 mhz. Mój monitor to full hd ale jak to ustawiać w grach aby było lepiej. 

Pokaż na zrzucie ekranu/zdjęciu o co Ci dokładnie chodzi, gdyż nie mogę tego zrozumieć. :?: Co do reszty to się wypowiem, jak pokażesz statystyki z MSI Afterburnera.

 

Link to post
Share on other sites

Teraz odpaliłem to przy rozruchu procek skoczył do max 61,6, a teraz oscyluje w okolicach 47 stopni.

 

GPu jest na 37 stopniach, a hot psot pokazało na max 47 stopniach.

 

Zaraz sprawdzę to co bmi86 polecił i wrzucę skreena

image.thumb.png.ec59d972edb2c34152a3c3ed49e3faf6.png

to powyzej to po Time Spy

image.thumb.png.98626744a71688574104c7a41a37391b.png

A trak to wygląda chwle po teście 3d

image.thumb.png.df2d3bb68348a39d3ff537175b12da95.png

Dość głośno chodzi wentylator od procka

Wczoraj testy były bez obudowy, dzisiaj jest już wszystko zamknięty i stoi na tym monitor. Może przez to, że obudowa mała to i cieplej przez ro głośniej chodzi wiatrak? W poprzednim procku tak głośnjo chodizłjak już sporo grałem w tanki 

Chyba jest tak, że przekracza 60 stopni to szybciej chodzi, a poniże zwalniaj 

W ustawieniach wot odnośnie wyświetlania chodzilo mi o tą opcję. Ma teraz 50 ustawione.

image.thumb.png.f58ad0117e8cbf286d61f2e6eb210487.png

Staty z gry ale chyba coś nie wszystko pokazuje

 

 

shot_003.jpg

shot_004.jpg

shot_005.jpg

shot_006.jpg

Plus info z monitora tem

image.thumb.png.54eae6476d1b1086f837a011d921c591.png

Oooo na screenach nie widać tych info z Afternburnera i Rivy tunera

Poniżej zdjęcia z gry WOT i jedno z Dirt Rally 2

 

IMG_20240301_131135_resized_20240301_011810978.jpg

IMG_20240301_131254_resized_20240301_011810343.jpg

IMG_20240301_131350_resized_20240301_011812133.jpg

IMG_20240301_131621_resized_20240301_011812752.jpg

IMG_20240301_131719_resized_20240301_011811606.jpg

A tak wyglada tem po wyłączeniu czołgów

image.thumb.png.09340a2aedc66b54abccd8b75f95165a.png

Martwi mnie ta temperatura dochodząca do 90 na procku...i nadal mam wrażenie, że lekko chaczy te czołgi..ale fps jakos nie spadają drastycznie choc wachaja sie miedzy 180 a 250

I do tego obudowa bardzo nagrzana. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...