Skocz do zawartości

Modernizacja złomka z przed kilu lat


Recommended Posts

Cześć.

 

Powoli zbliżam się do podjęcia decyzji o modernizacji obecnego kompa. Głównie gram w World of Tanks i mniej wymagające (graficznie gry) ale może bym zaczął grać w coś nowszego. Obecnie mam płytę Gigabyte Aorus B450 i Pro WIFI i zmian czaiłbym dokonać na jej podstawie. Procek to Ryzen 2400G, 2 x 4GB RAMN DDR 4 3200 G Skill, grafika z procka. Zasilacz Corsair 600. Obudowa pod monitorem Fractal Designe Node. Chcę tak zmodyfikować sprzęt aby uzyskać więcej FPS w WoT przy wyższych detalach i mieć możliwość odpalenia nowszych gier na grywalnym poziomie. 

Budżetu jeszcze nie zakładałem bo nie mam pojęcia jak się obecnie kształtują ceny. Zapewne rozsądna cena do jakości będzie najbardziej odpowiednią opcją.

 

Coś ciekawego możecie zaproponować?

 

Pozdrawiam serdecznie

nizioł

Obudowa NODE 202 ;)

Link to post
Share on other sites

Weź Ryzen 5600, DDR4 2x16GB 3600Mhz CL18

 

Masz tam max 310 mm na kartę graficzną więc np Palit GeForce RTX 4060 Dual (250 mm) albo Sapphire Radeon RX 6700 XT Pulse Gaming (260 mm).

 

Powinno być ok. I tak masz tam PCIe 3.0 i taki też riser.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Jest 3.0 ale co to ten riser? Co do grafiki to mam taki element, który wpinam w gniazdo w karcie i jakby w literkę L przenosi do kolejnej komory (pustej) w obudowie. Te karty graficzne to muszą być low profile czy zwykłe al z tymi wymiarami co podałeś/łaś?

A te DDR 4 to mogą bć G Skilla czy coś innego?

A ten ryzen 5600 to z jakąś literką na końcu czy zwykły?

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, niziolek21 napisał:

Dzięki za odpowiedź. Jest 3.0 ale co to ten riser? Co do grafiki to mam taki element, który wpinam w gniazdo w karcie i jakby w literkę L przenosi do kolejnej komory (pustej) w obudowie.

To jest właśnie ten riser. 

 

3 godziny temu, niziolek21 napisał:

Te karty graficzne to muszą być low profile czy zwykłe al z tymi wymiarami co podałeś/łaś?

Nie, nie muszą. Właśnie przez ten kabel przenosisz kartę do komory wyżej ale na "płasko". Masz na stronie producenta w instrukcji przykład.

 

3 godziny temu, niziolek21 napisał:

A te DDR 4 to mogą bć G Skilla czy coś innego?

Nie, nie muszą. Po prostu potrzebujesz 2x 16GB 3600 CL18. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Co do RAMU to dwie kości po 16 czy lepiej jedna 32? No i co z tą grafiką. Widzę, że Radeon droższy i chyba zasilacz większy będzie do mniej potrzebny. Która z tych dwóch kart ww zaproponowanych jest rzeczywiście bardziej wydajna?

 

Ogólnie widzę, że trzeba bedzie liczyć ok 2500zł aby coś polepszyć...może warto jeszcze z pół roku poczekać aż ceny spadną?

W ryzena 7 nie warto iść? czy po prostu są dużo droższe?

Link to post
Share on other sites
16 minut temu, niziolek21 napisał:

Co do RAMU to dwie kości po 16 czy lepiej jedna 32?

2x 16GB

 

17 minut temu, niziolek21 napisał:

Widzę, że Radeon droższy i chyba zasilacz większy będzie do mniej potrzebny.

Zasilacz powinien być ok, ceny tych kart się wahają ale są prawie identyczne, wydajnościowo trochę lepiej wypada Radeon, ale za to RTX ma FG i DLSS. 

 

19 minut temu, niziolek21 napisał:

W ryzena 7 nie warto iść? czy po prostu są dużo droższe?

Droższy o 150zł Ryzen 7 5700X, też będzie ok, trochę wydajniej ale nie podałeś budżetu to podałem mniej więcej jak ja to widzę ;) 

 

20 minut temu, niziolek21 napisał:

Ogólnie widzę, że trzeba bedzie liczyć ok 2500zł aby coś polepszyć...może warto jeszcze z pół roku poczekać aż ceny spadną?

Za pół roku to znów coś wyjdzie wydajniejszego, coś się zmieni i tak można w nieskończoność. Myślę, że 2,5k to tak racjonalnie. Ew możesz wziąć słabszą kartę, też da radę. Ogółem to trzeba liczyć 1k na procesor+ram i karta to w zależności ile chcesz wydać. Może być równie dobrze RX 6600 za ~900zł, wciąż będzie wydajniej. Ponieżej bym nie schodził bo trochę mija się to z celem.

Link to post
Share on other sites

W sumie racja...tak myślałem, że może się w 1500-1900 zmieszczę, ale chyba jednak nie. Nie ma sensu zmikenić czegoś aby tylko trochę bylo lepiej. Chcę widzieć różnicę. Ale może wtdy bym sprzedal obecny procek i ramy i zawsze kilka zl by było. Dzięki za uwagi. Przemyślę temat. 

Link to post
Share on other sites

Jezeli akceptujesz to mozesz poszukac uzywki, sprzedajesz to co masz i szukasz cos w takiej konfiguracji:

 

https://www.olx.pl/d/oferta/komputer-gamingowy-acer-nitro-rtx-3060-i5-16gb-ram-1tb-ssd-m2-CID99-IDVMFpO.html

Szukaj i5 10gen+ lub jakis rozsadny ryzen

grafika 3060, przesiadka z Twojej grafiki na 3060 to bedzie kolosalna roznica

Link to post
Share on other sites

Czesc kasy uzyskasz ze sprzedazy swojego komputera wez to pod uwage. Jezeli dobrze poszukasz to dostaniesz taka uzywke za 2300 a moze i mniej jak sie potargujesz.

Druga sprawa w takiej uzywce masz grafike 3060 ktora jest duzo bardziej wydajna niz grafika na procku, to jest ogromna roznica w fps.

 

W WOT powinienes miec 150-200+klatek z grafika 3060

 

 

Link to post
Share on other sites

Gdyby Autor tematu miał 2500zł na całą skrzynkę od podstaw to może miałoby to rację bytu. Podstawa na AM4 już jest i patrząc, że to było budowane na format ITX to płyta główna i zasilacz kosztowały trochę siana. Zdecydowanie min. R5 5600 za ok 600zł(nowy), który jest do tego wydajniejszy od tych i5 10/11gen. RAM 16/32 GB to 200-300zł, po sprzedaży procka i pamięci (300zł?), przy budżecie 2500zł zostaje prawie 2000zł na GPU, a tu już można jakiegoś RTX4060Ti/RX7700XT czy jakąś mocniejszą używkę wsadzić.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, joker5513 napisał:

Nie zapomnij zaktualizować biosu płyty głównej, póki jeszcze siedzi stary procesor w sockecie. 

A jak to zrobić bądź jak sprawdzić czy mam aktualną wersję? Czemu trzeba zaktualizować przed zmianą procka? A co z RAMem coś czytałem, że jak wsadzę 2x16 GB to też coś w BIOSie muszę zmienić aby szybciej działały.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

 

I po Polsku tylko inne modele płyt Gigabyte:

 

 

 

 

Ważne rzeczy:

- pendrive musi być sformatowany do systemu plików FAT32,

- jak masz stary BIOS jeden z pierwszych, to będziesz musiał zainstalować najpierw BIOS F32, potem F40 i dopiero potem najnowszy, a najlepiej doczytaj na stronie producenta co po kolei trzeba zrobić:

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/b450_i_aorus_pro_wifirev_10/support#support-dl

- w trakcie aktualizacji nie wyłączaj, nie restartuj komputera, bo możesz uwalić płytę.

 

Jak nie czujesz się na siłach żeby to zrobić to poproś kogoś znajomego kto ogarnia albo ostatecznie oddajesz sprzęt do serwisu odpłatnie.

Edytowane przez bmi86
Dodatkowe linki.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
W dniu 22.01.2024 o 19:47, bmi86 napisał:

 

I po Polsku tylko inne modele płyt Gigabyte:

 

 

 

 

Ważne rzeczy:

- pendrive musi być sformatowany do systemu plików FAT32,

- jak masz stary BIOS jeden z pierwszych, to będziesz musiał zainstalować najpierw BIOS F32, potem F40 i dopiero potem najnowszy, a najlepiej doczytaj na stronie producenta co po kolei trzeba zrobić:

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/b450_i_aorus_pro_wifirev_10/support#support-dl

- w trakcie aktualizacji nie wyłączaj, nie restartuj komputera, bo możesz uwalić płytę.

 

Jak nie czujesz się na siłach żeby to zrobić to poproś kogoś znajomego kto ogarnia albo ostatecznie oddajesz sprzęt do serwisu odpłatnie.

Jeżeli mam F50 to muszę po kolei instalować wersje BIOSU czy mogę od razu zainstalować najnowszą? Wydaje mi się, ze mogę od razu najnowszą ale wolę się upewnić. Czy coś potaniały podzespoły? Czy taka karta jest dobra? https://www.empik.com/geforce-asus-rtx-4060-ti-dual-oc-edition-8gb-asus,p1402234422,elektronika-p?mpShopId=0 mogę ją mieć kilkaset zł taniej niż w linku.

Link to post
Share on other sites

A jeżeli wrzucę tylko sam ram 2x16 to też muszę go aktualizować czy tylko aktualizacja jest wymagana gdy nowego procka wrzucę? Sorry za pewnie proste pytania, ale ostatnio gdy coś sam wymieniałem upgradowałem to było za czsów AMD k6/2 :) a obecny sprzęt otrzymałem od kogoś i chcę go zmodernizować aby na kolejne kilka lt...z 5 był dobrym sprzetem.

Link to post
Share on other sites

Pod każdym BIOSem masz informację co zostało poprawione, kolejne wersje poprawiają kompatybilność pamięci, wsparcie dla Smart Access Memory (SAM), poprawki bezpieczeństwa itp, ogólnie warto ale jak nie masz pewności i wszystko działa to możesz zostawić.

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)
W dniu 28.12.2023 o 14:44, mlekolak napisał:

Weź Ryzen 5600, DDR4 2x16GB 3600Mhz CL18

 

Masz tam max 310 mm na kartę graficzną więc np Palit GeForce RTX 4060 Dual (250 mm) albo Sapphire Radeon RX 6700 XT Pulse Gaming (260 mm).

 

Powinno być ok. I tak masz tam PCIe 3.0 i taki też riser.

Hej. Widzę, że w promo jest taki Ryzen https://www.empik.com/procesor-ryzen-5-5600g-4-4ghz-am4-100-100000252box-amd,p1362635169,elektronika-p 543 zł to chyba dobra cena. Czy do niego muszę dokupić dodatkowe chłodzenie? Wyżej też wspomniałem o karcie graficznej na którą mogę mieć zniżkę https://www.empik.com/geforce-asus-rtx-4060-ti-dual-oc-edition-8gb-asus,p1402234422,elektronika-p?mpShopId=0 @mlekolak zerkniesz jak to widzisz swoim okiem?

W dniu 20.02.2024 o 17:14, bmi86 napisał:

Pod każdym BIOSem masz informację co zostało poprawione, kolejne wersje poprawiają kompatybilność pamięci, wsparcie dla Smart Access Memory (SAM), poprawki bezpieczeństwa itp, ogólnie warto ale jak nie masz pewności i wszystko działa to możesz zostawić.

Dzięki za odpowiedź. Czy coś jeszcze w BIOS powinienem ustawić jak już kupię nowe kości i je zamontuję? 

Ogólnie na Proline https://proline.pl/koszyk/dda523a2 wychopdzi mi procek i ramy za 967, a na Empiku 896 zł. Upieram się przy tym empiku bo mam tam środki, które mogę wydać na elektronikę.

I tam się zastanawiam, czy lepiej te środki wykorzystać na prock ai ram, czy jednak na kartę graficzną, a resztę kupić oddzielnie gdzieś indziej.

 

PS. Co jeszcze potrzebuje aby zamontować procka? Jaką pastę polecacie i jak to zrobić...nigdy nie montowałem procesorów.

 

Edytowane przez niziolek21
Link to post
Share on other sites

5600G to jest procesor ze zintegrowaną grafiką, który jest słabszy od zwykłego 5600, jak masz dedykowaną grafikę to lepiej brać 5600 - wersja OEM na morele i być może w innych sklepach kosztowało ok 529zł jak ma być oddzielnie chłodzenie to sprawdź jaka jest max. wysokość chłodzenia, które możesz zamontować.

 

W BIOS ustawiasz w zasadzie tylko profil pamięci RAM na XMP żeby chodziły z taktowaniem 3600MHz, a nie bazowych 2133MHz i ewentualnie ustawiasz sobie krzywą (prędkości) wentylatorów na chłodzeniu i w obudowie.

 

GPU możesz jeszcze sprawdzić w outlecie x-kom na allegro czy jest coś ciekawego:

https://allegro.pl/uzytkownik/X-KOM_PL/podzespoly-komputerowe-karty-graficzne-260019?string=outlet&order=p&p=2

 

Z GPU też zwracaj uwagę czy zmieści się w obudowie. Sprawdź specyfikację obudowy jakiej wysokości chłodzenie i jakiej długości GPU możesz wsadzić.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, niziolek21 napisał:

Aa no i pytanie czy warto dopłacać do 4060 TI czy jednak 4060 wystarczy. Czy może jednak iść w Radeona?

 

Trwa wojna co jest lepsze, bigos czy śledzik. Materiał trochę stary, ale przynajmniej w części aktualny:

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...