Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

Specyfikacja komputera tak jak w stopce. Moja płyta Gigabyte b550 gaming x v2 posiada dwa gniazda M.2.

Chciałbym kupić dysk SSD M.2 w wielkości 2TB. Co polecacie?

 

Z tego co wyczytałem, to płyta posiada tylko jedno złącze M.2 w standardzie Gen4, a drugie Gen3. Co to oznacza? Mój obecny dysk M.2 to ADATA SX8200PNP

Link to post
Share on other sites

To samo co WD black sn750 za lepsza kapuche.

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-western-digital-sn700-2tb-m-2-pcie-13919440854
Jak chcesz z pcie4 to Kc3000 lub WD black 850, ale zysk żaden a kasa x2.
Pamiętaj też że dwa dyski M2 wyłączą dwa zlacza sata.
No i następna opcja, jak ta twoja ADATA ma z 500gb to dołożyć sate, i czekać aż gen4 spadnie do dobrej ceny typu 450zł i z czasem kupić WD 850 lub Kc3000.

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-crucial-mx500-2-tb-2-5-sata-3-9819112496

Link to post
Share on other sites

Przeważnie w instrukcji obsługi płyty jest napisane że jak włożysz w dolne M2 dysk to wyłączy dwie saty. Ale u ciebie może być inaczej. Wszystko zależy co stwórca miał na myśli.

Dlatego mam tylko w górnym M2 a dodatkowo 2 x crucial sata 2tb, nagrywarkę LG i kieszeń na dysk. Bo mi wszystkie saty potrzebne.

Link to post
Share on other sites

Wiesz ja ogólnie patrzę na parametr tbw, czyli ile wytrzyma do awarii.
No i lex ma 1200 a sn700 2500.

https://www.x-kom.pl/p/1115320-dysk-ssd-lexar-2tb-m2-pcie-gen4-nvme-nm710.html

https://www.backupacademy.pl/testujemy-ssd-wd-red-sn700-m-2-nvme/

I w zasadzie muszę się zgodzić z "nie dziaduj"

Kupisz porządny to masz spokój i się nie zastanawiasz kiedy stracisz wszystkie dane.
Mam nadzieję że jakieś kopie w chmurach czy na zewnętrznym dysku robisz. Bo z tymi ssd to nie znasz dnia ani godziny, pyk i nic nie ma.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, AudiAWX napisał:

Wiesz ja ogólnie patrzę na parametr tbw, czyli ile wytrzyma do awarii.
No i lex ma 1200 a sn700 2500. emoji1787.png

To wybierasz popierdółki

https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dysk-ssd-transcend-220s-2tb-m-2-2280-ts2tmte220s?utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=939a497c-7d61-82b3-b539-954cedd4d310

a poza tym głupoty piszesz

Link to post
Share on other sites

Tylko że dyski ogólnie rzadziej padają, a jak pada to kontroler w rozsądnym okresie używania oczywiście. SN700 jest targetowany do nas więc ma tbw wysokie. To trochę marketingu (jak nie więcej patrząc po innych warunkach gwarancji ;) ), większy OP i lekko zmieniony firmware. To ogólnie bardzo dobry dysk PCIE 3.0 ale za drogi. Ogólnie kostki kioxia/san disk(wd) są trwalsze od microna ale dla zu nie ma to żadnego znaczenia.

BTW WD celowo zepsuło 750 wersją SE, a potem 770 by wprowadzić wysokomarżowego red...

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, AudiAWX napisał:

Kupisz porządny to masz spokój i się nie zastanawiasz kiedy stracisz wszystkie dane. emoji1787.png
Mam nadzieję że jakieś kopie w chmurach czy na zewnętrznym dysku robisz. Bo z tymi ssd to nie znasz dnia ani godziny, pyk i nic nie ma. emoji1787.png

wiesz, że te dwa zdania się wykluczają?

Lepiej robić kopie przyrostowe na NAS.

 

23 godziny temu, AudiAWX napisał:

Wiesz ja ogólnie patrzę na parametr tbw, czyli ile wytrzyma do awarii.

ja na gwarancję, co mi po TBW jak dysk pada przed wartością podaną przez producenta?

Link to post
Share on other sites

To są często wabiki marketingowe. Pierdyliard TBW ale rok gwarancji albo i pięć lat gwarancji i wysokie TBW ale cena wygórowana by skompensować koszty obsługi gwarancyjnej bo dyski w realu mają taki sam odsetek awarii co inne modele. Tak czy siak ja wychodzę z założenia, że co mi z obiecanek producenta skoro będę musiał tracić czas by eliminować efekty awarii? Opieram się na doświadczeniach innych i własnych choć to potrafi być też zdradliwe bo producenci to wyczaili i po wyrobieniu renomy podmieniają komponenty. Pół biedy jak na porównywalne czy lepsze (tak, to też się zdarza).

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Gdyby ludzie nie patrzyli tak na czas dostępu, to może by to jakoś było. A tak te przygłupy zamiast skupić się na bezawaryjnosci to walczą o cyferki...

Z tym WD red co to jest WD black tylko możesz sobie kupić z naklejką WD red..., a jak źle trafisz to się okaże że to WD blu czy green... Ale to WD...

Swoją drogą co kupić : WD black 850X, Kc3000 czy Renegade? Wygląda jak jeden pies...

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, AudiAWX napisał:

zamiast skupić się na bezawaryjnosci to walczą o cyferki...

Przecież cyferki najważniejsze!

 

Komputer do biura, word czasem excel, ktoś wybrał dysk jakiś tam na PCIe 3.0...

- Zły wybór... Bierz na PCIe 4.0, bo jest znacznie szybszy i przyszłościowy, najnowsza technologia.

 

Nie zmyślam, dopiero co był taki wątek.

 

- Jaki dysk pod system?

- Tylko i wyłącznie na PCIe 5.0, bo inaczej będzie haczyć. Zobacz sobie na prędkości!

 

Tutaj trochę wymyśliłem, ale tak to wygląda.

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, AudiAWX napisał:

Gdyby ludzie nie patrzyli tak na czas dostępu, to może by to jakoś było. A tak te przygłupy zamiast skupić się na bezawaryjnosci to walczą o cyferki...

Z tym WD red co to jest WD black tylko możesz sobie kupić z naklejką WD red..., a jak źle trafisz to się okaże że to WD blu czy green... emoji1787.png Ale to WD... emoji1787.png

Swoją drogą co kupić : WD black 850X, Kc3000 czy Renegade? Wygląda jak jeden pies... emoji1787.png

Współczesne dyski mają podobną bezawaryjność, a TBW to tylko kolejna cyferka o którą jak to nazwałeś? "Przygłupy" mogą powalczyć. Tylko tym razem nic z tego nie będą miały. Ani szybciej lądujących się gier, ani możliwości sprawnniejszego wykonywania wielu operacji dyskowych na raz, ani skrócenia zwykłego kopiowania...

49 minut temu, wodego napisał:

Przecież cyferki najważniejsze!

 

Komputer do biura, word czasem excel, ktoś wybrał dysk jakiś tam na PCIe 3.0...

- Zły wybór... Bierz na PCIe 4.0, bo jest znacznie szybszy i przyszłościowy, najnowsza technologia.

 

Nie zmyślam, dopiero co był taki wątek.

 

- Jaki dysk pod system?

- Tylko i wyłącznie na PCIe 5.0, bo inaczej będzie haczyć. Zobacz sobie na prędkości!

 

Tutaj trochę wymyśliłem, ale tak to wygląda.

 

Ale skoro sprzęt obsługuje PCIE 4.0, a dobre dyski kosztują tyle samo albo i taniej co średnie PCIE 3.0 to po co kupować coś gorszego nawet jak sporadycznie to wykorzystamy? Gdyby dyski PCIE 5.0 kosztowały by tyle samo i miały znacząco lepsze osiągi to każdy rozsądny zrobił by to samo.

Zdrowy rozsądek podpowiada kupić najlepszy produkt w danej cenie.

Kolega określił cenę na 400 zł i ma wolne gniazdo jak mniemam PCIE 3.0 (w zależności które obsadził Adatą na PCIE 4.0 i czy chce ja podmienić czy nie). Tego się trzymajmy, a nie bluzgów na innych i swoich teoryjek. Chce najlepszego sprzętu w zakresie narzuconych wymagań.

Link to post
Share on other sites

W tej cenie do 400 zeta z rozsądnych są tylko WD SN570 dramless na PCIE 3.0 i Lexar NM710 dramless PCIE 4.0 (gen 1). Nieco droższe i nie trzymające się w budżecie Samsung 970 Evo Plus i Adata S70 (Legend 900 nie wiem co to więc się nie wypowiadam). Koło 500 zeta już wysyp w zależności od zastosowań i wymagań oraz aktualnych promocji (KC3000, Legend 960, SN700, XLR8 CS3140, P5 Plus). Pod 600 litania jest jeszcze dłuższa.

Mnie udało się do lapka z PCIE 3.0 (Opal wymagany) kupić 970 Evo Plus za 357 zł ale to była chwilowa promka.

30 minut temu, AudiAWX napisał:

Dalej nie wiem co myślę, bo ten "najlepszy", "najnowszy" się grzeje, a pożytku z tego zero.
Czyli chyba lepszy wolniejszy, chłodniejszy i bezawaryjny. emoji1787.png

Akurat już ci tłumaczyłem, ze bezawaryjność nie ma jakiegoś powiązania z resztą cech, które wymieniłeś.

Temperatury to już kwestia czego wymagasz i gdzie to wkładasz. Czy pożytku z tego zero pozwól ocenić użytkownikom czy te parę, paręnaście czy nawet parędzisiąt s na powszechnych operacjach jest warte uwagi bo wielu może uznać, ze jednak zysk jest dość spory. Poza tym jak mnie uświadomiono i faktycznie to ma miejsce dyski pcie 4.0 gorące na tym interfejsie potrafią być chłodne na pcie 3.0 i wydajniejsze od konkurencji. Testowałem na KC3000

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

WD SN570 - wyróżnia się TBW 300TB, a nie "pierdyliard TBW". Na tle tej pojemności jest to śmiesznie mało. Nie chce mi się sprawdzać, ale tak marny parametr wskazuje na kości QLC. Lexar ma 1200TBW dla porównania przy tej samej pojemności. Dramless, to nie dla mnie, ale jak ktoś chce tanio, niech wybiera najtańszy model na rynku i na nic nie patrzy.

Link to post
Share on other sites

@kokosnh pisał w innym wątku, że podmienili kostki więc nie warto choć akurat ma 900TBW w wersji 2TB (w 1T 600, z tą starszą miałem do czynienia) choć to dalej cyferki jak pokazuje 220s z 4400TBW dla 2TB, a jednak wyjątkowo awaryjne dziadostwo. Zdecydujcie się w końcu czy pogoń za cyferkami jest głupia czy nie. W najtańszych są głównie dramless. Jednak i tu można się wpakować na potężną minę (nm620, p3, m371) więc nie można podchodzić "a bierz co chcesz".

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

@anemus, najpierw piszesz o "pierdyliard TBW", że to parametr bez znaczenia, po co na niego patrzeć. Po uśpieniu czujności proponujesz dysk z 300 TBW, gdzie ten parametr w porównaniu do innych, to śmiech na sali. Producent wypuścił dysk padakę, nie ukrywa tego i nie kłamie w specyfikacji.

 

że podmienili kostki więc nie warto choć akurat ma 900TBW w wersji 2TB - a więc tak: dysk ma na początku 300TBW, bo wstawili jakieś kości QLC, by było tanio. Ale pracownicy linii produkcyjnej na własny koszt zakupują i podmieniają na lepsze kostki w zasobniku, bo głupio im produkować takie padaki. Jednak do oficjalnej strony ze specyfikacją nie mają dostępu (inny dział) i nie mogą w oficjalnej specyfikacji na stronie zmienić danych i dalej stoi tam 300TBW. Ale na opakowaniu naklejają nalepkę - kości podmienione, żeby klient wiedział jaki odróżnić ten lepszy model w sklepie. Podmiana podzespołów na lepsze w SSD, to znany zabieg w dzisiejszych czasach:D

 

bo dyski w realu mają taki sam odsetek awarii co inne modele - i tutaj ściemę walisz, bo są modele bardzo awaryjne i sporadycznie awaryjne, ale dla Ciebie wszystko jest takie same.

 

a jednak wyjątkowo awaryjne dziadostwo - a tutaj wiatr zmienił kierunek, więc znowu zmieniasz zdanie - jednak jest różna awaryjność modeli?

 

W najtańszych są głównie dramless - skoro w najtańszych jest dramless, jest to dobre czy złe? Nie musisz odpowiadać, bo zdanie będzie różnić się od kierunku wiatru:P

 

Zdecydujcie się w końcu czy pogoń za cyferkami jest głupia czy nie - są cyferki i są parametry. Trzeba umieć rozróżnić.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...