Skocz do zawartości

Czy już czas na nową platformę, czy jeszcze można obecną "podrasować" po kosztach?


Recommended Posts

Witam,

 

Do typowych zastosowań domowych posiadam odziedziczony po synu kilka lat temu poniższy PC, natomiast coraz częściej AMATORSKO obrabiam zdjęcia (DX0 PhotoLab) i filmiki (Cyberlink Power Director 16) i praca z większą liczbą zdjęć i np. 10 minutowymi filmikami w 4k stają się powoli niewykonalne przy 8GB RAM i podzespołami jak niżej.

Przez myśl przemknęła mi wymiana całej platformy, ale jeśli mogę obecną konfigurację jeszcze jakoś reaktywować, to wolałbym jeszcze z rok-dwa na niej pozostać...

 

PYTANIA:

1. Czy jest sens doinwestować delikatnie aktualny sprzęt czy lepiej od razu wymienić płytę, RAMY, proca?

2. Jeden z banków RAM jest zasłonięty przez chłodzenie- czy dokupić jedną 1 x16 GB i wsadzić w wolny slot, czy lepiej kupić 2x8 (lub 2x16GB?) i jedną z obecnych 4GB wsadzić w wolny slot?

Jakie taktowanie wybrać, aby zgrało się to z płytą/prockiem i nie kosztowało majątku? Jakieś pewniaki?

 

3. Czy kupić na dane dysk 2TB SSD 2,5 cala i na nim wydzielić partycję na pliki i zdjęcia, które obrabiam czy dokupić lepiej kupić mały SSD na surówkę i HDD na obrobione już zdjęcia/filmy, aby było bezpieczniej? Aktualny HDD właśnie padł...

 

4. Moja płyta ma niby już slot M.2 ale nie wiem, który z nowoczesnych dysków byłby odpowiedni do poniższych ograniczeń- może jednak jakiś dobry 2,5 cala, żeby nie kombinować (łatwość przenoszenia, niższe temperatury, prędkości chyba akceptowalne do moich potrzeb?

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc..

 

Złącza SATA
• Chipset Intel® Z170
• 6 x port SATA 6 Gb/s*
• 1 x złącze M.2 (Key M)
- Obsługa PCIe 3.0 x4 oraz SATA 6 Gb/s, obsługa kart M.2 SSD o długości 4,2 cm / 6 cm / 8 cm
- Obsługa PCIe 3.0 x4 NVMe Mini-SAS SSD z kartą Turbo U.2 Host Card**

• 1 x  port SATAe (PCIe 3.0 x2)***
• Obsługa macierzy RAID 0, RAID 1, RAID 5 I RAID 10 dla napędów z interfejsem SATA
• Obsługa technologii Intel® Smart Response Technology dla procesorów Intel Core™
* Złącza SATA 5 i SATA 6 będą niedostępne w chwili, gdy w złączu M.2 (M2_1) zainstalowany zostanie moduł M.2.
*** Karta Turbo U.2 Host Card nie jest dołączana do zestawu. Należy nabyć ją oddzielnie.

 

MÓJ ZESTAW:

Karta graficzna: MSI GeForce GTX 970 GAMING 4GB DDR5

Procesor: Intel Core i5-6600K, 3.5GHz, 6 MB

Płyta: Płyta główna MSI Z170A-G43 PLUS, Z170, DDR4, USB3.1, SATA 3

Pamięci: HyperX Fury, DDR4, 8 GB, 2666MHz, CL15 (HX426C15FBK2/8)

Chłodzenie: Thermalright Macho Rev. B

Dysk na system: Dysk SSD Crucial 250 GB 2.5" SATA III (CT250MX200SSD1)

Dysk na dane: właśnie padł HDD 2TB Hitachi, dane udało się odzyskać ale muszą kupić coś nowego, ale nie wiem czy SSD czy HDD

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

1. Zależy od budżetu, generalnie obecnie ram masz ddr5, gpu przełożysz bez problemu, z drugiej strony za dwa lata będzie nowa generacja. Można w nieskończoność tak, policz sobie ile wyjdzie Ci upgrade obecnej platformy i ile nowa. Po drugie, jak zarabiasz na tym to tym bardziej większa motywacja do zmiany sprzętu, jak robisz to amatorsko, no to nie ma sensu. Jeśli nie grasz to rozważyłbym mac mini
2. Kupić 2x16GB sensowne
3. Po co robić partycje? Robisz foldery o jeden poziom niżej i miejscem zarządzasz dynamicznie. 

4. To trzeba sprawdzić w spec płyty, niższe temperatury są gorsze dla kości przecież. Weź m2 i tyle w temacie

Link to post
Share on other sites

6600k + 970 to już jest lekki bottleneck ze strony GPU.

 

Jeżeli obecnie FPSy w grach AAA - podbicie detali wyżej powoduje spadek wydajności, obniżenie - analogicznie wzrost FPS - szukaj lepszej grafy, ją zawsze możesz zabrać ze sobą do następnego kompa.

Do esportówek trzeba myśleć w pierwszej kolejności o CPU, bo tutaj z detalami schodzi się w dół bez żalu.


Jak dowalisz grafę mocno na wyrost, okaże się że odblokujesz CPU na jakieś powiedzmy 15-20 FPS, a wyżej nawet zmiana jakości grafiki nie będzie miała wpływu na ilość FPSów - w sensie "ładność gry" czy to ustawisz na ultra czy na high, będziesz miał tyle samo FPS (bo to liczy tylko GPU) a procek więcej z siebie nie da.
(to tylko taki przykład, by przedstawić jak to działa)

Kiedyś procki się tak testowało, wieki temu, wszystko na LOW, rozdzielczość jakaś kartoflana - i patrzyło się ile FPSów masz MAX, żeby totalnie zdjąć jakiekolwiek ograniczenie z GPU by nie przeszkadzała.
Teraz się wymyśla, tu miejsca procesorowe, tam nieprocesorowe itd itp :D wiadomo, gamedev i gówniana optymalizacja poszły mocno do przodu i skomplikowanie pewnych mechanizmów, jednakże w przybliżeniu nawet teraz zasada jest taka sama.

 

Masz procka z serii "k" i to jednego z tych dość znanych z konkretnych wyników OC - masz tutaj zapas 10-15%, pytanie czy Ty jesteś w stanie to ogarnąć i Twoje chłodzenie, bo o nie bym się bardziej martwił, niby duże, niby powinno dobrze chłodzić, ale to sam się musisz przekonać na ile buda też wyprowadza gorące powietrze ze środka.

 

8GB ram jak wspominali przedmówcy - to jest niestety już problem. Czy 32? 16 na pewno powinieneś w kompie mieć.

"Najgorzej" że jedyne sensowne "budżetowe" przesiadki teraz to minimum 5600 lub 12400F - wówczas ten GTX 970 pozostanie daleko w tyle.

Edytowane przez wid3l3c
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za odzew..

 

1. Ten PC od dawna nie służy już do gier (i nie będzie), być może mylnie założyłem, że rozszerzenie RAMu powinno w tej sytuacji zdecydowanie pomóc. Faktycznie nie pomyślałem, że nawet jak nie pomoże, to mogę ją później wykorzystać do nowej platformy... Podpowiecie jakiś konkretny model 2x16gb 3200cl16?

 

2. Jakiś dobry (niezawodny) dysk 2TB i tak muszę kupić, natomiast nie jestem pewien, czy jak kupię np. wspomniany M.2 Samsung 970 Evo plus, to będzie on działał poprawnie.. Wg specyfikacji mojej płyty potrzebuję jakiś adapter, aby obsłużyć NVMe- jak to rozumieć?

 - Obsługa PCIe 3.0 x4 oraz SATA 6 Gb/s, obsługa kart M.2 SSD o długości 4,2 cm / 6 cm / 8 cm
- Obsługa PCIe 3.0 x4 NVMe Mini-SAS SSD z kartą Turbo U.2 Host Card**

Jakiś inny, dobry dysk ewentualnie wziąć pod uwagę?

 

3. Kartę graficzną na razie nie będę wymieniał- do amatorskich zastosować w obróbce zdjęć i filmików niestety nie ma to w tej chwili chyba sensu.

 

P.S Myślałem kilkakrotnie o kupnie Mac mini, ale jednak przyzwyczajenie do Windy robi swoje :-)

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Skylaker napisał:

Obsługa PCIe 3.0 x4 oraz SATA 6 Gb/s, obsługa kart M.2 SSD o długości 4,2 cm / 6 cm / 8 cm

Tu masz napisane ze obsługuje M2 SSD, jak każda z170

 

12 godzin temu, Skylaker napisał:

NVMe Mini-SAS SSD

 

Kolejna linijka dotyczy innego typu

 

970 Evo plus podalem jako że jest trwały 5lat gwarancji m.in i 1200TBW i ma dram ale znajdzie się coś tańszego jak budżet nie pozwoli

 

@kokosnh może pomoże jest ekspertem, podaj budżet albo załóż temat w dziale SSD, ja wiem mniej więcej na bieżąco co jest sensowne

 

 

2x16 ddr4 możesz praktycznie każde brac jak nie grasz w gryi nie zamierasz to nawet taktowanie 3200 nie jest potrzebne. Po prostu tanio kupić np 3000mhz 228zl:

https://m.ceneo.pl/63124694

Link to post
Share on other sites

Wychodząc założenia że 6600k i 8gb ramu jeszcze jako tako starczało to i tak niskim kosztem upgrade będzie na coś na DDR4. Takie i5-12400 na b660 czy Ryzen 5600 na b450/b550 nagle nie zniknie za rok. DDR3 mamy od 2007 roku i nadal ludzie mają pc;) DDR4 szybko nie zniknie

Pamiętajmy że to komp do zajęć domowych o okazjonalnej edycji zdjęć wideo gdzie DDr5 nic nie wnosi pod ceną duża większą całej platformy.

 

 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, grzech1991 napisał:

za rok to pewnie standardem będzie ddr5

Raczej nieprędko.

 

To tylko głupia moda i jakaś wymyślona presja by mieć "najnowsze" - to jest bzdura i sami siebie tym krzywdzimy.

DDR4 prędko nie odejdzie do lamusa, i wyraźny sygnał ku temu dał Intel wypuszczając refreshe na stare płyty główne, czym przystopował cały proces na którym mam wrażenie AMD bardzo zależało.

 

Spokojnie jeszcze wiele lat DDR4 będzie w modzie i bez wstydu będzie można złożyć na tym kompa - dlaczego?

Bo bardziej będziemy wchodzić w erę zapomnienia o FHD (co niejako mimowolnie "wymuszą" kolejne generacje kart graficznych),

gdzie RAM może i mógł być jakąkolwiek kartą przetargową, i to też do kompów za grubszą kasę, gdzie karta jest w stanie pociągnąć więcej FPSów, aniżeli coś low-mid end.

 

Do tego stany magazynowe w sklepach jeszcze muszą się zgodzić :D

Edytowane przez wid3l3c
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, wrobel_krk napisał:

DDR4 szybko nie zniknie

 

32 minuty temu, wid3l3c napisał:

To tylko głupia moda i jakaś wymyślona presja by mieć "najnowsze"

Rozsądne odpowiedzi. A dla @grzech1991pewnie za rok standardem będzie 8k w monitorach, bo przecież są na rynku takie TV.

 

I jak to jest możliwe, że przykładowo w x-kom są w sprzedaży procesory 10-gen, jak przecież standardem jest 13-gen?:P

Link to post
Share on other sites

Wasza dyskusja podrzuciła mi jeszcze jeden pomysl- wyciągnę od kompa syna (Ryżem 5-3600 i RTX 2070) pamięci i zobaczę, czy będzie różnica podczas obróbki.
Dysk i tak muszę kupic- budzet do powiedzmy 600 zł za 2TB- brać Samsunga czy coś innego?
W ostateczności wezmę kompa od syna, a jemu kupię coś nowszego, ale jednak kilka tysięcy w plecy...

Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, wodego napisał:

I jak to jest możliwe, że przykładowo w x-kom są w sprzedaży procesory 10-gen, jak przecież standardem jest 13-gen?:P

Dla mnie różnica jest pomiędzy standardem, a tym co można kupić. Zawsze możesz kupić to core 2 duo z obsługą ddr 4 (bo są od 2007 r. przecież), da się? da się.

AMD ma tylko ddr5 w AM5 i to jest standard, intel zrobi zaraz to samo. A stare szroty zawsze da się kupić.

Link to post
Share on other sites

No i wszystko się wyjaśniło..

Zamieniłem na chwilę moje pamięci na 2x8 3000 MHz, ustawiłem je na tyle w Biosie i zacząłem obrabiać 10 minutowy filmik 4k, który umieściłem dla pewności na systemowym dysku SSD.

Okazało się, że procesor od tej chwili zaczął być wykorzystywany permanentnie w 100% (różne operacje na timeline i późniejsza produkcja z 4k na Full HD), a zużycie pamięci oscylowało w okolicy tylko 7 GB (przy łączeniu kilku plików w większe produkcje pewnie te 32GB będzie optymalne).

Reasumując zamówiłem zamiennik padniętego dysku (SSD Samsung 970 EVO PLUS 2TB) i zaczynam rozglądać się za nową platformą.

 

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie...

Czy lepiej jest złożyć całkiem nowego kompa od zera i starego spróbować sprzedać (poza kartą graficzną GTX 970), czy też mogę zostawić sobie 7 -letni zasilacz (Black Edition XTR 550W Fully Modular 135mm 80+ Gold), chłodzenie (HR-02 - Macho Rev. B) i budę (Pax M70 Midi-Tower)?

 

Link to post
Share on other sites

Jak najbardziej można zostawić kartę, zasilacz  to też bo chociaż ma 7lat ale to nie czarna lista :)

chłodzenie - i tu też w zależności od platformy może trzeba będzie dokupić zapinkę np pod lga1700

Co do obudowy jeśli nie zmienisz na jakiegoś prądożernego procka też można ją zostawić.

Zawsze to się coś oszczędzi

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Po kilku dniach przerwy chciałbym powrócić do tematu zmiany platformy po ówczesnej sprzedaży całego zestawu lub części komponentów. Proszę o poradę, mianowicie:

1. Czy dobrze myślę, że najkorzystniej i najszybciej byłoby sprzedać cały poniższy zestaw? Ile za niego mógłbym wziąć?

2. Mógłbym go sprzedać ze starym dyskiem SSD 120 GB lub HDD 640 GB i zainstalować goły Windows 10 ale bez aktywacji (oryginalny system zostawiam sobie)-którego dysku się lepiej pozbyć? Na SSD śmiga- uruchamia się w 20 sekund do pulpitu...

3. Czy gdybym się zdecydował na zmianę tylko płyty głównej, procesora, pamięci i chłodzenia to jest w ogóle szansa, że ktoś taki komplet kupi? Ile to może być obecnie warte?

4. Czy sprzedając komponenty jak w punkcie 3 zostawić sobie na jakiś czas obecną kartę graficzną, czy lepiej ją od razu osobno sprzedać? Ile może być warta?

Za cały zestaw zapłaciłem w 2016 roku 5000 zł :) Dobrze służył....

Wymienić będę na coś z Intelem i kartą Nvidii, aby ładnie obsługiwało DaVinci Resolve (początkowo darmową wersję...), ale do tego jeszcze wrócimy...

 

Z góry dziękuję za Wasze opinie...

 

 

Link to post
Share on other sites





  Jakim obecnie maksymalnym budżetem dysponujesz? 


Myślę, że jakieś 5000 zł mógłbym przeznaczyć, gdybym odzyskał w okolicach 1000zl...
Najchętniej zostawilbym sobie kartę graficzną na początek, ale wtedy pewnie miałbym problem, aby sprzedać budę bez karty...

Jarkko
Nie rozważałem "delikatnego" upgradu procka, gdyż zwykle trzymam stacjonarki przynajmniej po 5-6 lat bez zmian komponentów (poza dyskami)....
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Skylaker napisał:

. Mógłbym go sprzedać ze starym dyskiem

Co dobre z dysków to zostaw  w pc wystarczy 1 aby go sprzedać jako zestaw

Coś z Ryzenem 5600 i  rtx 4070

Godzinę temu, Skylaker napisał:

Najchętniej zostawilbym sobie kartę graficzną na początek

Daj  jej odejść

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Na allegro zestaw płyta+procek+chłodzenie około 650zł (sam procek 200zł), moja karta graficzna między 400-500zł- spróbuję wystawić na olx komplet za 1200 zł z nieaktywnym systemem....

Trochę mnie "boli" konieczność kupna od razu nowej karty graficznej za około 2500-3000 zł jeśli nie gram w ogóle w gierki, ale rozumiem że nawet przy amatorskiej obróbce video jest to poza dobrym prockiem i RAM "a must have".

 

Co będzie zatem bardziej przyszłościowo (5-6 lat bez zmian) na dzień dzisiejszy: jakiś Ryzen 5-7... czy jednak Intel i5-13600K  i 32 GB RAM przy budżecie około +/- 5000 bez dysków i systemu? 

Czy obecne zestawy do amatorskiej obróbki video i zdjęć oraz zwykłej obsługi (przeglądarka) mogę upchnąć w jaką stosunkowo małą i dobrze wyciszoną obudowę (najlepiej matowa czarna bez okna) typu Fractal Design Meshify C (syna ma taką- bardzo zgrabna). Moja obecna to duża krowa jednak...

Chłodzenie mogę również kupić droższe, byle było cicho....

 

Dziękuję 

  

 

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Skylaker napisał:

Trochę mnie "boli" konieczność kupna od razu nowej karty graficznej za około 2500-3000 zł jeśli nie gram w ogóle w gierki, ale rozumiem że nawet przy amatorskiej obróbce video jest to poza dobrym prockiem i RAM "a must have".

Jesli software z ktorego kozystasz wykozystuje tylko moc obliczeniowa procesora to moze zintegrowana grafika wystarczy?

Link to post
Share on other sites

Zapadła decyzja, iż wymieniam całego PC-ta.

Proszę polećcie jakiś gotowy zestaw, w który teraz warto byłoby zainwestować.

Budżet rozszerzony do około +/- 6,5 tysiąca (bez dysków- mam dwa M.2 i jeden HDD do wrzucenia). Jeśli jest to uzasadnione, to dołożę więcej, ewentualnie chwile pojadę na obecnej GTX970/integrze i grafikę dokupię za kilka tygodni...

Powinno być cicho- zgrabna, możliwie niezbyt duża obudowa (matowa, bez szyby i światełek)- aby starczył do normalnego użytku (bez grania) na 5-6 lat...

Będę robił Undervolting, bo czytam iż warto- nie będę podkręcał procka...

 

Programy które głownie będę używał AMATORSKO to Davinci Resolve (darmowa na początek, potem zobaczę) i obróbka zdjęć w DXO Photo LAB.

Złożę komputer w Proline...

 

Dziękuję...

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Za 6000zł myślę że już będzie wszystko co potrzebne: https://proline.pl/koszyk/5ae2b10e

 

13700k na płycie z790 z wifi - chyba ze wifi nie potrzebne

32 gb ramu ddr4

GPU - dałem rtx3060 ze względu na 12gb vram

 

obudowa tu się zastanawiałem -nieduża ale przewiewna i dałem i bez szyby - to ostanie powoduje że mało do wyboru - dałem:
Fractal Design Meshify 2 Compact Black Solid

 

Komputer nie do gier tzn, że chłodzenie CPU będzie priorytetem więc jest Aio 360 i miejsce w obudowie z przodu do jego zamontowania

 

Montaż proline w 5 dni za 1zł jest z kodem PROPRO

Link to post
Share on other sites

Elegancko, dzięki wielkie... Biorę się za analizę...

  • Czy w ramach alternatywy mógłbyś zaproponować coś jeszcze na i5-13600K? Zaczynam się zastanawiać, czy 13700k nie okazałby się overkillem dla mnie...
  • Jak chodzi o płytę, to Wifi w zasadzie nie potrzebuję- może pod 13600k i tu kilka złotych udałoby się zbić, oczywiście zachowując odpowiednią jakość/funkcjonalność...
  • Gdybym pogodził się z szybą, to jakie jeszcze obudowy byłyby godne uwagi?
  • Chłodzenie wodne- widzę, że bardzo polecane, choć nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia? Czy to jest tak ciche i bezobsługowe jak jakiś dobre chłodzenie powietrzem? Wejść w to?

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...