Skocz do zawartości

Czy już czas na nową platformę, czy jeszcze można obecną "podrasować" po kosztach?


Recommended Posts

38 minut temu, Skylaker napisał:

Czy to jest tak ciche i bezobsługowe jak jakiś dobre chłodzenie powietrzem? Wejść w to?

Ja bym odradzal. Często po gwarancji albo jeszcze w trakci w płynie tworzy się syf który zatyka przepływ.

Chcesz mieć spokój na lata to tylko dobre masywne chłodzenie powietrzne z wentylatorami 140mm np. dwuwieżowy Deep Cool Assassin III albo coś od Noctua albo coś od Be Quiet!

Link to post
Share on other sites

To proszę zestaw pod 13600k wyjdzie 5250zł, płyta bez wifi - pod 13700k też by była ok ta płyta jakby co, chłodzenie mniejsze 280 aio, za tym inna buda - tańsza bo nie trzeba miejsca na 360mm
https://proline.pl/koszyk/a770b45b

 

Co do obudów to chyba te z małych bez rgb można wybrać

Chłodzeni wodne jest bezobsługowe i wydajniejsze od powietrznych i cichsze dla tych samych temperatur, do 13600k jeszcze można by dać powietrzne, ale do 13700k lepiej już AIo

Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycję. Zdecydowałem się na 13600k i chłodzenie powietrzem- czy spośród Deepcool AK62, Noctua NH-D15 i Be quiet! Dark Rock 4 PRO ten ostatni będzie takim sweet spotem jak chodzi o hałas, cenę i wydajność, jakość? Deepcool jest najtańszy z całej trójki ale maksymalny poziom hałasu ma 28dB vs 24dB u pozostałych- będzie to odczuwalne w normalnym użytkowaniu?

 

Jak rozumiem zaproponowany zasilacz 650W nie ograniczy mnie, gdybym zdecydował się kiedyś na jakąś mocniejszą kartę?

 

Niedużej obudowy pod chłodzenie powietrznemu (może być z szybą- trudno...) wciąż szukam...

 

@kajtek. Budżet zwiększyłem do 6,5 tyś- miałbyś ewentualnie może jeszcze jakieś inne spojrzenie na przedstawioną propozycję wrobel_krk? Opcji nigdy za dużo :)

Dzięki

Link to post
Share on other sites
36 minut temu, Skylaker napisał:

28dB vs 24dB

Nie wiem co to za dane ale to byłoby niesłyszalne.

 

Generalnie Dark Rock będzie złotym środkiem zwłaszcza że planujesz UV.

Jak idziesz w takie chłodzenie można inna obudowę dać która jest pod tym względem opracowana:

 

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-pop-air-black-solid-p8115190

45 minut temu, Skylaker napisał:

650W nie ograniczy mnie, gdybym zdecydował się kiedyś na jakąś mocniejszą kartę

Zależy jak mocniejsza 4070ti jeszcze ok. Wyżej to już lepiej byłoby wybrać 750w. Ale to nie ma być pc do gier więc tak mocna karta będzie zbędna.

Link to post
Share on other sites

Jest noctua i jest assasyn to mówisz że ten ak620, byłby lepszy ale tu przy tej samej głośności jest 3 stopnie mniej na dark rock pro4?
temp_oc_aida_intel_no.png

 

Co to za test @zbiku90 ?

30 minut temu, zbiku90 napisał:

w tych pieniądzach jest po prostu słaby

Bo opinie i testy są raczej takie że jest dobry i cichy tylko za drogi, a nie że jest słaby:)

Znalazłem obejrzałem i się zgadzam coś się pozmieniało na 13gen. To do autora albo tego assysna albo dołożyć do Noctua dh15, na tym ak620 po prostu żeby nie było głośno trzeba ustawić wentylatory żeby nie kręciły się na 100%

11 godzin temu, Skylaker napisał:

Deepcool AK62, Noctua NH-D15 i Be quiet! Dark Rock 4 PRO

Jednak albo Asaysn albo dołożyć do Noctua Dr4Pro może był dobry z 10gen ale już nie pod 13 gen

 

47 minut temu, zbiku90 napisał:

BTW nie odpisałeś na priv ;)

Nic nie mam w priv:)

Edytowane przez wrobel_krk
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

To mamy zatem tak w Proline:

NH-D15- 497zł

NH-D15S - 432 zł

NH-U12A - 612 zł

AK620- 318 zł - BRAK TOWARU

Assassin III- 328 zł- BRAK TOWARU

Assassin IV (499zł) - chyba nowy model (BRAK TOWARU)

 

Czy ta asymetryczna wersja D15S ma jakieś wady w stosunku do normalnej wersji? 60 zł taniej....

 

Link to post
Share on other sites

https://proline.pl/chlodzenie-cpu-deepcool-ak620-zero-dark-r-ak620-bknnmt-g-1-p8117769

Jest AK620 w wersji czarnej ciut drożej, ale wciąż taniej niż DR 4.

6 godzin temu, wrobel_krk napisał:

na tym ak620 po prostu żeby nie było głośno trzeba ustawić wentylatory żeby nie kręciły się na 100%

Pod max obciążeniem wszystko będzie się kręcić na 100% :P

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zatem powoli sytuacja u mnie się klaruje:

  1. Procesor Intel Core i5-13600K
  2. Płyta główna Gigabyte Z790 D DDR4 LGA1700
  3. Pamięć Kingston FURY Renegade 32GB (2x16GB) DDR4-3600 Non-ECC CL16 KF436C16RB1K2/32
  4. Gigabyte GeForce RTX 3060 VISION OC 12GB GDDR6 LHR (GV-N3060VISION OC-12GD 2.0)
  5. Chłodzenie procesora Noctua NH-D15 Chromax.black
  6. Zasilacz Seasonic CORE GM-650 Gold 650W (SSR-650LM)

Pozostałe wątpliwości:

1) OBUDOWA- przeglądam różne recenzje i tendencja jest chyba taka, że wszyscy stawiają teraz na front z siatki- trzymać się tej tendencji ze względu na temperatury wewnątrz?

Do ściany mam 57 cm więc zakładam, że powinienem mieć obudowę nie dłuższą niż 52 cm, aby zostawić miejsce na kable i wyrzucane powietrze, zgadza się?

 

Chwalona jest Lian Li LANCOOL 216, ale wersja bez RGB jest obecnie niedostępna- z innych opcji to jeszcze  Fractal Design Pop Air lub SILENT (bez siatki)- inne wersje Fractala są dłuższe niż 50 cm..

Są jeszcze jakieś inne budy godne polecenia (nie za długie i bez RGB, w miarę minimalistyczny wygląd, najlepiej solid z przodu, ale nie upieram się)?

Będzie stała na ziemi, dobrze aby miała filtry przeciwkurczowe łatwo dające się czyścić...

 

2) Czy do i5-13600K warto kupić poniższą ramkę? Jeśli tak, to wykorzystać jej pastę na procesor, czy tą dostarczaną  prockiem?

Thermalright ramka kontaktowa LGA1700-BCF Black 18XX ILM Bending Correct Frame

 

3) Czy do zestawu na 5-7 lat warto kupić zasilacz, który zamiast 7-letniej gwarancji ma 10 lat?

Czy wymiana z proponowanego 650W na 750W nie spowoduje, że wentylator tego drugiego nie będzie się w ogóle włączał podczas zwykłego przeglądania neta, więc będzie ciszej? 

 

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

AD 1)

Tak ze względu na temperatury obudowy mają mesh na froncie.

 

Jak wchodzimy na półkę cenową koło 500zł (li 216) to masz jeszcze:

 

Fractal Design Meshify 2 Compact Black Solid - ma łatwo wymienianie filtry. BArdzo dobra obudowa i kompaktowa(474 x 210 x 427 mm:

https://proline.pl/obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-2-compact-black-solid-p8077406

 

ad2) do 13600k nie ma co kupować ramki, pasta w zestawie jest z chłodzeniem jest zawsze wystarczająco dobra

 

ad3) Seasonic CORE GM-650 Gold 650W nie ma trybu pasywnego, ale 650w to jest duży zapas i wentylator będzie bardzo cicho działał nawet do 70% obciążenia zasilacza, który Twój zestaw nawet nie osiągnie:)

 

Jak Ci bardzo zależy na tym trybie pasywny(do 30% obciążenia) to 450zł kosztuje Seasonic FOCUS GX-650 80Plus Gold 650W ma też 10 lat gwarancji

 

750w nie ma sensu

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...