Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szukam dysku SSD nvme do gier.

1/2 TB i się zastanawiam czy warto brać 4 generacji czy zostać przy 3. Zastanawiam się nad takim https://www.pepper.pl/promocje/dysk-ssd-lexar-2tb-m2-pcie-nvme-nm620-661850 Czasem kopiuje większe pliki na dysk zewnętrzny, a tak to uzywam do grania, internetu, programy typu office, itp.

Czy do takiego dysku z linku potrzebny byłby radiator albo do 4 generacji nvme?

Dysk będzie jako drugi, pierwszy to lexar 1 TB ten co najczęściej był w proponowany w zestawach komputerowych. Teraz chce kupić drugi bo trochę mam mało miejsca a nie chce mocno zapychać dysku.

 

Link to post
Share on other sites
50 minut temu, grzech1991 napisał:

gry w ogóle nie używają SSD, co do 3 vs 4 generacja, przy grach nie ma znaczenia, radiator zwiększa wydajność dysku ale zmniejsza jego żywotność.

 

Radiator zmniejsza żywotność dysku? pierwsze słyszę. Jak gry nie używają ssd :mlotek:, przy ssd czy nvme czas ładowania gier jest o wiele szybszy.

Edytowane przez Tomi29
Link to post
Share on other sites

Jaką masz płytę główna i CPU. 
To ma być SSD do gier, czy jednak też do innych rzeczy.  

szczerze, to nie wiem co obecnie siedzi w NM620 2TB wersji, słyszałem że tam jest inna konfiguracja od reszty mniejszych wersji pojemnościowych tego modelu. 
Jest to jeden z najtańszych SSD 2TB dostępny na rynku, wydajności się tu nie spodziewaj, dostajesz za co płacisz.  

 

Musisz też pamiętać, że topowy SSD PCIe 4.0 2TB jak KC3000 2TB ( Phoison E18 + 2GB DDR4 + 176l TLC microna ) kupisz już za 627zł z dostawą... https://www.amazon.pl/dp/B09K7DRMSC  

 

Co do radiatora, to zależy jaki masz przepływ powietrza przy SSD i jak go używasz. 
SSD zużywają najwięcej energii, pod 10W, podczas zapisu. 
Więc jeśli nie będziesz zapisywać i masz dobry obieg powietrza w PC, to może nie być potrzebny radiator (zawsze można później coś dokupić )

Co do żywotności, to NAND rzeczywiście woli być ciepły podczas pracy i zimny podczas wyłączenia, do wydłużenia jego żywotności. 
Kontroler woli zawsze być zimny. 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 16.04.2023 o 09:52, Tomi29 napisał:

 

Radiator zmniejsza żywotność dysku? pierwsze słyszę. Jak gry nie używają ssd :mlotek:, przy ssd czy nvme czas ładowania gier jest o wiele szybszy.

Niżej kolega Ci już odpisał w sprawie temperatur, napisz mi tylko gdzie napisałem, że gry z SSD nie korzystają?

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Tu napisałeś:

 

W dniu 16.04.2023 o 09:27, grzech1991 napisał:

gry w ogóle nie używają SSD, co do 3 vs 4 generacja, przy grach nie ma znaczenia, radiator zwiększa wydajność dysku ale zmniejsza jego żywotność.

 

Link to post
Share on other sites

ta kwestia jest dość mało zbadana i będzie mocno zależeć od konkretnego modelu SSD, a nawet jego wersji pojemnościowej (ilość pakietów NAND i ich ułożenie, np po dwóch stronach PCB).     

Motyw że NAND woli mieć cieplej podczas pracy, konkretnie zapisu, to chyba każdy kojarzy. (a podczas przechowywania woli mieć zimniej, aby elektrony wolniej uciekały)
Problem w tym, że najgorętszym elementem na PCB jest kontroler i on zawsze podgrzewa NAND przez miedziane Ścieszki na PCB SSD.     
To czy założymy radiator na kontroler i będzie on też dotykał modułów NAND (podgrzewając je też od góry), nie mam pojęcia jak wielkie ma znaczenie. 
Samo chłodzenie kontrolera, nawet bez dotykania NAND-u, już samo w sobie ogranicza ilość energii jaka leci do NAND, przez miedziane Ścieszki PCB. 

Nie podejmę się oceniania co jest lepsze, moim zdaniem nie powinno mieć jakoś super dużego znaczenia (ale jak już powiedziałem, nie widziałem żadnych testów/opracowań, a rzetelne testy czegoś takiego, by musiały dotyczyć konkretnych SSD, we wszystkich wersjach pojemnościowych, no nie ma szans czegoś takiego zrobić kompleksowo, aby dało się sięgnąć do tego później).      

Gdyby ktoś eksperymentował z chłodzeniem LC na SSD, to tak, NAND by musiał specjalnie izolować, przy powietrzu nie ma aż tak dużych różnić (choć znowu 10 stopni C, potrafi wydłużyć okres przechowywania danych w NAND dwukrotnie).    

Link to post
Share on other sites
W dniu 16.04.2023 o 19:22, kokosnh napisał:

Jaką masz płytę główna i CPU. 
To ma być SSD do gier, czy jednak też do innych rzeczy.  

szczerze, to nie wiem co obecnie siedzi w NM620 2TB wersji, słyszałem że tam jest inna konfiguracja od reszty mniejszych wersji pojemnościowych tego modelu. 
Jest to jeden z najtańszych SSD 2TB dostępny na rynku, wydajności się tu nie spodziewaj, dostajesz za co płacisz.  

 

Musisz też pamiętać, że topowy SSD PCIe 4.0 2TB jak KC3000 2TB ( Phoison E18 + 2GB DDR4 + 176l TLC microna ) kupisz już za 627zł z dostawą... https://www.amazon.pl/dp/B09K7DRMSC  

 

Co do radiatora, to zależy jaki masz przepływ powietrza przy SSD i jak go używasz. 
SSD zużywają najwięcej energii, pod 10W, podczas zapisu. 
Więc jeśli nie będziesz zapisywać i masz dobry obieg powietrza w PC, to może nie być potrzebny radiator (zawsze można później coś dokupić )

Co do żywotności, to NAND rzeczywiście woli być ciepły podczas pracy i zimny podczas wyłączenia, do wydłużenia jego żywotności. 
Kontroler woli zawsze być zimny. 

 

Gigabyte B660 DS3H DDR4, procesor i5 12400f, dysk ssd głównie do gier, lexar 1 TB się nie przegrzewa. Gram w większości w gry, czasem jakieś programy niezbyt wymagające, trochę vietualboxa.

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Arvantir napisał:

Gigabyte B660 DS3H DDR4, procesor i5 12400f, dysk ssd głównie do gier, lexar 1 TB się nie przegrzewa. Gram w większości w gry, czasem jakieś programy niezbyt wymagające, trochę vietualboxa.

Nie dziaduj i kup 2tb KC 3000 jak dysk systemowy a 1tb lexar jak drugi

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, worm napisał:

To w ogóle coś korzysta z dobrodziejstw SSD czy nie bardzo? 

Nie mam pomysłu co by mogło w sumie, jak patrzę na bazy danych to tam liczy się bardziej czas dostępu. Poza jakimiś transferami liniowymi (kopiowanie plików, to nie wiem. Może dwa duże dyski i wirtualizacja kilka systemów? Wtedy wysycisz.

  • Że co, proszę? 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, grzech1991 napisał:

Nie mam pomysłu co by mogło w sumie, jak patrzę na bazy danych to tam liczy się bardziej czas dostępu. Poza jakimiś transferami liniowymi (kopiowanie plików, to nie wiem. Może dwa duże dyski i wirtualizacja kilka systemów? Wtedy wysycisz.

Ale bredzisz oderwany od rzeczywistości. Może jeszcze nam wmówisz, że w zasadzie to wszyscy powinniśmy wrócić na hdd.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Kolokwialnie mówiąc nawet upośledzony intelektualnie zauważy, że zmiana HDD na SSD skróci mu czas ładowania systemu, kopiowania plików i wczytywania gier, zwłaszcza tych "większych". Czyli współcześnie w zasadzie wszystkich. Jeśli ktoś tego nie zauważa, tworzy dziwne teorie o wyższości HDD w tych zastosowaniach, to nie zasługuje nawet na miano w/w niepełnosprytnego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 18.04.2023 o 20:11, grzech1991 napisał:

a w dalszej części, że czy 3 czy 4 gen nie ma znaczenia, nie chodzi o to, że na HDD jest tak samo szybko, tylko, że gry nie używają szybkości SSD.

 

10 godzin temu, CrisPell napisał:

Ale bredzisz oderwany od rzeczywistości. Może jeszcze nam wmówisz, że w zasadzie to wszyscy powinniśmy wrócić na hdd.

Moim zdaniem nie potrafisz postów czytać.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, grzech1991 napisał:

Ani słowa nigdzie o HDD nie pisałem, że jest dobre albo jest tak samo szybko, a jak pisałem to wskaż mi gdzie :)

Już ci wskazał i sam nie rozumiesz najwyraźniej co piszesz.

Edytowane przez CrisPell
  • Lubię to 1
  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...