Skocz do zawartości

Płyta Główna Gigabyte GA-MA790XT-UD4P


Recommended Posts

  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Skoro wątek ma już trafny tytuł, to pozwolę się podpiąć z pytaniem skierowanym do Sz. Przedstawiciela Gigabyte (chyba, że kto inny jest w stanie odpowiedzieć).

 

Czy jeśli na tytułowej płycie głównej, tj.:

Gigabyte GA MA790XT UD4P BIOS F5 (zasilacz BeQuiet 600W, OS Vista x64 SP2).

nie mam możliwości ustawienia pamięci:

Kingston HyperX HX1600C9D3K2/4G 4GB 1600MHz DDR3 CL9 9-9-9-27 1.7-1.9V

w tryb pracy 1600 MHz, ponieważ wymagane do ustawienia:

- podniesienie mnożnika pamięci,

- podniesienie mnożnika NB (do 2200/2400 MHz),

- podniesienie napięcia NB,

(łącznie i osobno) skutkuje tym, iż płyta nie wstaje ( :] ) i konieczne jest CLR CMOS, to korzystnym jest oddanie płyty w ramach gwarancji teraz, czy czekanie na nowszy BIOS/rewizję? Czy plany Gigabyte obejmują dopracowanie tej płyty?

 

Próbowałem chyba każdej możliwej konfiguracji. Dodam, iż BEMP w AMD OverDirve 3.0.2 nie działa ("no new updates available"), a chyba powinien, gdyż mam procesor BE, (Phenom II X2 550 BE) oraz moduły podobno zgodne z BEMP, ale to już osobna kwestia.

 

 

Wdzięcznym byłbym za ustosunkowanie się.

Link to post
Share on other sites

Edytka: Sorki za zły cytat.

 

Czy jeśli na tytułowej płycie głównej, tj.:Gigabyte GA MA790XT UD4P BIOS F5 (zasilacz BeQuiet 600W, OS Vista x64 SP2).nie mam możliwości ustawienia pamięci:Kingston HyperX HX1600C9D3K2/4G 4GB 1600MHz DDR3 CL9 9-9-9-27 1.7-1.9Vw tryb pracy 1600 MHz, ponieważ wymagane do ustawienia:- podniesienie mnożnika pamięci,- podniesienie mnożnika NB (do 2200/2400 MHz),- podniesienie napięcia NB,(łącznie i osobno) skutkuje tym, iż płyta nie wstaje ( ) i konieczne jest CLR CMOS, to korzystnym jest oddanie płyty w ramach gwarancji teraz, czy czekanie na nowszy BIOS/rewizję? Czy plany Gigabyte obejmują dopracowanie tej płyty?

Widzę że naprawdę sporo osób z Gigabyte'ami ma problem z ustawieniem pamięci na 1600Mhz. Ja miałem swoje ustawione w ten sposób i wszystko było 100% stabilne. Jedyne co zrobiłem to podniosłem ich mnożnik i podbiłem lekko napięcie (pamięci).
Link to post
Share on other sites

Z jakiego powodu chciałbyś reklamować płytę?

Rozmawiałem ze sprzedawcą, który potwierdził, iż przyjmuje zwroty ww. przypadku.

 

Producent podaje, iż umożliwia pracę pamięci 1600 MHz po OC, a jednocześnie dany egzemplarz płyty głównej żadnego OC pamięci (markowych pamięci ze spisu kompatybilnych!), nie umożliwia, gdyż jest skrajnie niestabilny przy zmianie jakiegokolwiek z ww. parametrów. A nadto, w sytuacji, gdy zaznacza się, iż pamięci 1666 MHz pracują tylko z procesorami AM3, to chyba jasnym jest, iż związane jest to z koniecznością podniesienia mnożnika oraz napięcia NB, bo tak właśnie działa BEMP AMD Overdrive, ew. ustawianie ręczne.

 

Jeśli uważasz, iż płyta główna, która nie umożliwia stabilnego, ręcznego ustawienia pamięci na 1600 MHz, z uwagi na jej niestabilność wywołaną podniesieniem mnożnika pamięci (czy opcjonalnie wraz z mnożnikiem i napięciem NB jak w BEMP), jest w pełni sprawna, to gratuluję dobrego samopoczucia.

Link to post
Share on other sites

Sugeruję zatem poszukać na IN4 artykułu "8 x PATRIOT DDR3 1333, 1600, 1800 i 2000" (wprawdzie test bazuje na wyższym modelu).

Żaden producent nie jest w stanie zagwarantować iż na każdym modelu pamięci dajmy na to 1600MHz będzie działać. Oczywiście zgadzam się iż jest to problematyczne raz dobrać pamięci a dwa ustawić je.

 

"Jeśli uważasz, iż płyta główna, która nie umożliwia stabilnego, ręcznego ustawienia pamięci na 1600 MHz, z uwagi na jej niestabilność wywołaną podniesieniem mnożnika pamięci (czy opcjonalnie wraz z mnożnikiem i napięciem NB jak w BEMP), jest w pełni sprawna, to gratuluję dobrego samopoczucia."

 

Uważam że umożliwia jednak możliwe że nie na tych pamięciach :]

Link to post
Share on other sites

Uważam że umożliwia jednak możliwe że nie na tych pamięciach ;)

W takim razie nie widzę sensu publikowania przez Gigabyte listy kompatybilności pamięci, skoro i tak poprawna praca zależy od szczęścia. Specjalnie wybrałem Kingston HyperX z wyższymi timingami, niż np Patriot, a to właśnie by zapewnić sobie spokój i łatwość konfiguracji, he he ale nic z tego. Świetna postawa firmy. Pierwsza i ostatnia płyta Gigabyte jaka gościła w mojej obudowie. Proponuję zmienić opis produktów na:

"Płyta obsługuje pamięci 1600 MHz OC ... jeśli Ci się poszczęści". Nadto podziwiam zdolności diagnostyczne pracowników Gigabyte via internet. Ubolewam, iż nie odznaczają się równą biegłością w dopracowywaniu własnych produktów.

 

Sugeruję zatem poszukać na IN4 artykułu "8 x PATRIOT DDR3 1333, 1600, 1800 i 2000" (wprawdzie test bazuje na wyższym modelu).

Hehe, nie ma jak powiedzieć klientowi, który kupił dwa miesiące temu płytę główną, iż właśnie ukazały się na rynku pamięci gwarantujące (choć biorąc pod uwagę wstęp do recenzji można mieć wątpliwości) bezproblemową pracę. :D

Większość testów jest przeprowadzana na płytach UD5 790FX (ciekawe czemu? ;) ), zauważ jednak, iż gros osób ma problemy z UD4P (gdyż ten model jest po prostu popularniejszy) a nie UD5. Istnieją wątki-rzeki na pclab czy pcformat. Zresztą, kiedy kupowałem płytę w połowie sierpnia o pamięciach "AMD Special Edition bla bla" było cichutko. Wow, teraz mam próbować wymieniać sprawne pamięci tylko dlatego, iż Gigabyte wypuszcza niedopracowane produkty (nie pierwszy raz z resztą).

 

Oczywiście zgadzam się iż jest to problematyczne raz dobrać pamięci a dwa ustawić je

Damn right. Nie zajmuję się komputerami zawodowo, parę konfiguracji zdążyłem złożyć, ale chyba już jestem za stary na to, by marnować weekendy na konfigurację sprzętu, złożonego z nowych, markowych podzespołów i to dobranego wg zaleceń producentów, może jestem zbyt wygodny.

 

Jeszcze raz gratuluję polityki firmie.

 

A wracając do mojego pytania, czy może znasz plany producenta odnośnie tego modelu w zakresie BIOS/rewizja? Czy pracownicy Gigabyte mają za zadanie tylko prowadzić dyskusje z klientami oraz bronić produktów pracodawcy do ostatniej kropki błękitnej krwi? :P

Link to post
Share on other sites

1. Nie zależy od szczęścia tylko umiejętności i dobrania odpowiednio sprzętu.

2. Jeśli nie zajmujesz się komputerami zawodowo sugeruję przekazać sprawę specjaliście, który sprawdzi te i inne moduły (1600).

 

P.s. Akurat testuje pamiątki KHX1600C8D3K2/4GX na 1600 na EP45T-UD3L jeśli to ma jakiekolwiek dla Ciebie znaczenie i tylko odpowiednie ustawienie i ...nastawienie daje rezultaty.

Link to post
Share on other sites

Ech, no dobra. Piszę, iż dobrałem pamięci z listy którą Gigabyte określa jako lista kompatybilności pamięci, ale rozumiem, iż dla Gigabyte nie można tego uznać za należytą staranność :co: . Z całym szacunkiem, ale skonfigurowanie sprzętu nie wymaga ponad przeciętnych umiejętności, jak napisałem, nie zajmuję się tym zawodowo, ale mam spore doświadczenie. Zresztą fakt, iż poddałem się po dwóch miesiącach testów na pewno świadczy o moim narwaniu i powierzchowności przeprowadzanych prób. Spoko.

 

E.. jasne, nie twierdzę, że te pamięci nie pracują poprawnie na żadnym modelu płyty Gigabyte, jednak mojego zdania, iż model MA790XT-UD4P jest skopany pod kątem kompatybilności pamięci oraz pracy z jednocześnie podniesionym mnożnikiem pamięci oraz NB nic nie zmieni. Taki jest fakt i moim zdaniem Gigabyte powinien szybciutko wypuszczać dopracowaną rewizję (tak jak to miało miejsce z GF 8800 GT TurboForce, którego również niestety jest właścicielem, tzn. po wymianie na rewizję 2.0 z Zalmanem VF 700 oraz BIOS-em podnoszącym napięcie na 1.15V jest już OK), a nie wykłócać się z klientami, iż to z nimi jest coś nie tak, a nie z naszym super-duper sprzętem... Szczerze, dziwi mnie taka postawa, ale mamy wolny rynek, więc cóż rzec więcej, już wiem jakich błędów w przyszłości nie popełniać.

 

Aha i sorry, ale żeby nowoczesna płyta główna, za 450 pln, nie potrafiła się podnieść (nawet zgłaszając błędy), a wymagała CLR CMOS, po zmianie tylko i wyłącznie częstotliwości NB na 2200 MHz i podniesieniu napięcia tegoż do 1.2V, to już jest lekka żenada i kpina.

Link to post
Share on other sites

Szczerość jest u mnie gwarantowana, a na Benchmark.pl jest nawet wartościowsza, gdyż nieanonimowa.

 

Pamięci to Patriot Viper II, uruchomiły się za drugim podejściem! Szok! W konfiguracji 1600 MHz 7-7-7-20 1.9V!

 

Do tego teraz ładnie podkręciłem FSB do 240 MHz, także pamięci nadal w powyższym confingu, a procesor 3,8 GHz 1.375V (trzymane przez sekcję płyty bardzo dobrze).

 

Radzę, Wam, Ludziom z Gigabyte, umieścić te moduły na liście kompatybilności wytłuszczoną czcionką. Oszczędzi to wielu użytkownikom nerwów.

 

Dzięki za współpracę, choć pominę, iż w trakcie naszej dyskusji wyszedł nowy BIOS do tytułowej płyty głównej, o czym chyba Sz. Przedstawiciel zapomniał wspomnieć.. :>

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...