Skocz do zawartości

Możliwie tania karta graficzna do najnowszych tytułów


Recommended Posts

1 godzinę temu, maxxam97 napisał:

PCIe x16 4.0 @ x4 3.0

Tak jak mówiłem. Karta korzysta z... 1/8 dostępnej przepustowości :rudolph:

1 godzinę temu, maxxam97 napisał:

Musiałbym zamienić na starą, ustawić i dopiero wtedy włożyć nową

No to spróbuj, gorzej nie będzie. 

1 godzinę temu, maxxam97 napisał:

Bo rozumiem, że zmiana pasty i termopadów to konieczność? Innymi słowy - czy te 80 (max 83 stopnie) przeszkadzają jej w czymś?

Karcie nie przeszkadzają, ale czy przeszkadzają tobie? Pewnie wentylatory nie pracują najciszej przy 80°C na rdzeniu? 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Artok napisał:

Tak jak mówiłem. Karta korzysta z... 1/8 dostępnej przepustowości :rudolph:

 

Pomyśleć, że przez dobrych kilka lat używałem GTX 970 właśnie na tym slocie :D 

Aż jestem ciekaw jak dużą różnice w grach odczuję po przejściu na ten slot u góry ;) 

 

1 godzinę temu, Artok napisał:

No to spróbuj, gorzej nie będzie. 

Te objawy o których piszę (brak jakiegokolwiek obrazu, ciągłe restarty) wskazują na coś konkretnego? Zmiana zasilacza może pomóc? Nadal mam ten SPC Vero. Na stole leży nowy Seasonic Gold, którego nawet jeszcze nie otworzyłem bo nie chciałem znowu bawić się wszystkimi kablami. 

 

1 godzinę temu, Artok napisał:

Karcie nie przeszkadzają, ale czy przeszkadzają tobie? Pewnie wentylatory nie pracują najciszej przy 80°C na rdzeniu? 

No wiadomo, nie jest to jakoś komfortowe- z drugiej strony, komputer leży na ziemi. Do tego najczęściej gram z dźwiękiem więc nie jest to aż tak uciążliwe. 

 

Nie mniej, te 1/8 przepustowości to duża różnica. Postaram się coś z tym ogarnąć. Dzięki!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Cześć! Trochę odkop.

Kartę sprzedałem chwilę temu. Obniżyłem jeszcze cenę- trudno, następnym razem będę mądrzejszy.

 

Stąd pytanie ponownie szukam karty. Widzieliście coś ciekawego na horyzoncie? 

Zmieniło się może coś ostatnio w perspektywie cen, albo na przykład planowane są jakieś premiery- co mogłoby się przyczynić do spadku obecnych egzemplarzy?

 

Z góry dzięki!

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
47 minut temu, zbiku90 napisał:

IMO jak najbardziej można brać, tym bardziej pod 1440p będzie to lepsza opcja od jakiegokolwiek RTXa w podobnej cenie.

Sferis widzę, że wyprzedany z tym RX 6700XT. Zostal tam power cool figher w podobnej cenie lub Gigabyte Radeon RX 6700 XT Eagle w xkomie za chyba 100zł więcje. 

 

Ewentualnie coś drożej co by wystarczyło na dłużej? 

Używanych RX 6700XT z tego co widzę to niezbyt się opłaca szukać skoro nowe pospadały z cenami.

Link to post
Share on other sites

Fighter i Eagle jednak bym omijał, to jedne z najgorszych wersji. Jak już czekasz tyle czasu to poluj na okazje, ta była bardzo dobra. Jednocześnie radzę kupić coś do końca wakacji, we wrześniu tradycyjnie GPU mogą zacząć drożeć.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Fighter i Eagle jednak bym omijał, to jedne z najgorszych wersji.

Patrząc po opiniach tu na forum osób które kupiły RX od 6600 do 6700/XT to Pulse też jest w tej dolnej połówce pod względem temperatur i kultury pracy, dopiero wersje od 6800 w górę mają lepsze opinie, chyba w tej budżetowej/średniej półce coś dla szafirka nie pykło tym razem.

 

Oczywiście dużo zależy od obudowy i temperatury otoczenia ale o tym akurat mało kto wspomina narzekając na dane podzespoły :)

Link to post
Share on other sites

Niby 2 wentyle ale widziałem gdzieś rzetelnie wyglądający test w którym niewiele ustępował Nitro właśnie w 6700xt. Dużo zależy też od radiatora i ciepłowodów. Porównajmy sobie rozmiary powyższych kart:

Eagle 282 x 113 x 40 mm, wentylatory 3 x 78mm, objętość 1275 cm3

Fighter 228 x 109 x 39 mm, wenty 2 x 85mm, obj. 969 cm3

Pulse 260 x 120 x 49 mm, wenty 2 x 95mm, obj. 1529 cm3

 

Niestety wagi wymienionych nie mogę znaleźć, ale i bez tego wnioski nasuwają się same. Sam mam 6600xt Pulse jako zapasową, szału może i nie ma, ale w porównaniu do Eagle czy Fightera to jest co najmniej jedna klasa wyżej. Ot, poprawna karta ze średniej półki, którą lekko słychać pod pełnym obciążeniem na stocku, o dwójce pozostałych tego samego nie mogę powiedzieć bo są po prostu głośne

 

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, zbiku90 napisał:

Sam mam 6600xt Pulse jako zapasową, szału może i nie ma, ale w porównaniu do Eagle czy Fightera to jest co najmniej jedna klasa wyżej.

Ale to tak z własnego doświadczenia, że miałeś te karty u siebie i Pulse wypadł najlepiej czy tylko domysły na podstawie "parametrów"?

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Rebelmind napisał:

W morelkach jest za 1555 z Starfieldem, @Artokpewnie jeszcze jakimś kodem rzuci

 

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-rx-6700-xt-pulse-gaming-12gb-gddr6-11306-02-20g-5946772/

No właśnie ja tam widziałem wczoraj inną cenę i dzisiaj też jest ponad 1.6k. Jak taka cenę złapałeś?

 

Miałem pulsa 6700xt przez chwilę i ciężko mi tu coś sensownego powiedzieć bo prawdopodobnie był po koparce bo sprzedawca od razu zablokował mój numer. Wtedy grzał się do 60-65 stopni w idle, a i tak działały mu wiatraki. 

Czyli co, Pulse jednak nie taki fajny? A co z innymi, mocniejszymi modelami np. 6800? Warto dopłacić? 

Link to post
Share on other sites

Dopłata do RX 6800 to +/- 800zł, wydajność jest wyraźnie lepsza tylko czy akceptowalna względem dopłaty ?

6700 XT Pulse nie będzie zły, tutaj masz wątek z wysokimi temperaturami 70 GPU, 100 Hot Spot:

 

Ale jak przejrzysz posty to po undervoltingu użytkownik zszedł ponoć do 70 stopni na hot spocie, tutaj też trzeba mieć na uwadze, że nie każda karta da się ustawić na takim poziomie, różnie można wylosować w loterii krzemowej ale potencjał jak widać jest.

Link to post
Share on other sites
58 minut temu, bmi86 napisał:

Ale to tak z własnego doświadczenia, że miałeś te karty u siebie i Pulse wypadł najlepiej czy tylko domysły na podstawie "parametrów"?

Mam tego 6600xt prawie 2 lata, miałem 5700xt fighter (ponad pół roku) i 6500xt eagle (niecałe 2 tygodnie, porażka totalna). Z tych trzech Pulse zdecydowanie najlepszy i najcichszy (ok. 1500rpm vs >2000 w tamtych), chociaż aktualny 6800 xfx qick to kolejna klasa wyżej.

Zauważyłem prawidłowość że ludzie narzekają na piszczące cewki przeważnie w najlepszych wersjach. IMO rozwiązanie zagadki jest banalne, w tych gorszych wentylatory po prostu zagłuszają cewki ;) XFX po UV kręci wentylami w okolicach 1000-1100 rpm pod pełnym obciążeniem i prawie jej nie słychać, AiO 240 kręci 1400-1500 rpm i jest już lekko słyszalne, ale od czasu do czasu cewki też jest delikatnie słychać (zależy od fps, z v-sync na 144hz np. prawie wcale).

31 minut temu, maxxam97 napisał:

Wtedy grzał się do 60-65 stopni w idle, a i tak działały mu wiatraki. 

Nie jest to normalne zachowanie, wentylatory nie powinny się załączać nawet pod lekkim obciążeniem, a gdzie tam mowa o idle.

35 minut temu, maxxam97 napisał:

Czyli co, Pulse jednak nie taki fajny? A co z innymi, mocniejszymi modelami np. 6800? Warto dopłacić? 

Jeśli nie przeszkadza ci dostawa z zagranicy to za 2540zł masz topową wersję 6800xt

https://www.amazon.pl/XFX-Speedster-MERC319-graficzna-RX-68XTALFD9/dp/B08TJ2BHCQ

To bliźniacze chłodzenie do Qicka którego opisałem wyżej plus podświetlany napis. Dopłacając kolejne 350zł można już mieć 6950xt w przyzwoitej wersji z polskiego sklepu:

https://www.krsystem.pl/asrock_amd_radeon_rx_6950_xt_phantom_gaming_16gb_oc_gddr6_pcie-item-70822.html

6800 już od dłuższego czasu niedostępne w normalnych pieniądzach poza Pulsem, ale za prawie 2400 to opłacalność kiepska.

 

PS. Powyższe sklepy nie biorą chyba udziału w promocji więc Starfielda "za darmo" nie będzie.

Link to post
Share on other sites

Najtańszy, nowy i sensowny 6800 nonXT jest w Krs za 2340, jeśli jednak Starfield jest dla Ciebie istotny to w morelkach po 2427 PLN 

 

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-pulse-radeon-rx-6800-gaming-oc-16gb-gddr6-11305-02-20g-7564768/

 

Za 2600 jest 6800 XT Red Debil (też z gierką) https://www.proshop.pl/Karta-graficzna/PowerColor-Radeon-RX-6800-XT-Red-Dragon-16GB-GDDR6-RAM-Karta-graficzna/2886496

 

9 godzin temu, maxxam97 napisał:

No właśnie ja tam widziałem wczoraj inną cenę i dzisiaj też jest ponad 1.6k. Jak taka cenę złapałeś?

W momencie pisania posta taką cenę mi wyświetliło. Teraz widzę 1635 pln. Jeśli obawiasz się kultury pracy to za 1800 PLN jest 3-wentylowe 6750 XT Gigabyte Gejming, co patrząc po cenach 6700 XT wcale nie jest złą ofertą. 

 

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-rx-6750-xt-gaming-oc-12gb-gddr6-gv-r675xtgaming-oc-12gd-11643882

 

 

Co zaś się tyczy opłacalności: one są praktycznie równomiernie rozłożone z ceną: 6950 XT 15% szybszy od 6800 XT, 10% droższy 

 

6800 nonXT 10% wolniejszy od XT, 8% tańszy. 

 

6700/6750 XT wypada najlepiej cena/wydajność, bo jest raptem 15% wolniejszy od 6800 nonXT ale też 23% tańszy. 

Link to post
Share on other sites

Ktoś podał tutaj moje wątki na temat sapphire radeon rx 6700 xt puls, kartę mam już prawie rok i od jakiegoś czasu jest po undervoltingu po tym zabiegu przy naprawdę ogromnym obciążeniu temperatura hot spotu to 82 stopnie max bez spadków wydajności względem ustawień domyślnych, karta dodatkowo świetnie się kręci w górę ale widomo trzeba się liczyć z większą temperaturą hot spot. Kartę mogę w 100 % polecić nie ma z nią żadnych problemów a gram codziennie, tania jak barszcz za taką wydajność + możliwość wysokiego oc i dobrego uv z tą samą wydajnością co w ustawieniach domyśnych.

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za pomoc i zainteresowanie! Ewentualnie jak by trzeba było poczekać jeszcze miesiąc z kartą to też dam radę. Po prostu widziałem, że ceny pospadały mocno od ostatnich postów w tym wątku (od maja).

 

Musiałem w takim razie trafić na paskudną sztukę tego pulsa bo faktycznie 60 stopni w idle i cewki piszczące przy 80 fpsach... Tez zrobiłem jej UV i było lepiej (swoją drogą musiałem to robić przez ten AMD panel bo w afterburnerze nie wyświetlały mi się punkty na krzywej @xylom- też tak miałeś? Były tylko dwa punkty start i stop)

 

Czy starfield jest dla mnie konieczny? Nie, ale myslalem, że uda mi się go sprzedać. Ciekaw jestem za ile ktoś mógłby go kupić.

 

Dopytam jeszcze- kojarzycie jakie sklepy przyjmują otworzone/przetestowane karty w ramach 14 dni zwrotu? Przykładowo kupuje, odpalam i słyszę, że masakrycznie piszczą cewki. Mogę zwrócić kartę ot tak po prostu w ramach prawa o zakupach przez internet czy będzie to traktowane jako "używany towar" więc już nic nie zrobię? Wiem, że do x-komu oddawałem niektóre rzeczy bez problemu. Kojarzycie jak jest z innymi sklepami?

Link to post
Share on other sites

@maxxam97 piszczenie cewek na początku grania to często niestety norma, jeśli po jakimś czasie grania te cewki przestają piszczeć to "tak ma być" , undervolting na radeonach nie wygląda tak jak na kartach nvidi, jest znacznie łatwiejsze po prostu wchodzisz w ustawienia sterowników amd i tam obniżasz napięcie i to wszystko. Co do zwrotu to możesz oddać kartę na jakikolwiek powód. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
19 minut temu, xylom napisał:

@maxxam97 piszczenie cewek na początku grania to często niestety norma, jeśli po jakimś czasie grania te cewki przestają piszczeć to "tak ma być" , undervolting na radeonach nie wygląda tak jak na kartach nvidi, jest znacznie łatwiejsze po prostu wchodzisz w ustawienia sterowników amd i tam obniżasz napięcie i to wszystko. Co do zwrotu to możesz oddać kartę na jakikolwiek powód. 

Bardziej zastanawiałem się czy jeżeli otworze, włożę kartę do komputera i przetestuje ją to sklepy to traktują jako "wciąż nowy przedmiot, który mogę zwrócić" czy już jako używany, co sprawi, że nie będę mógł jej oddać? Jeżeli nawet nie otworzyłbym pudełka to na pewno bez problemu natomiast używaną... chyba różnie to sklepy respektują. 

 

Wiem, że piszczenie cewek traktowane jest jako coś normalnego więc myślałbym jedynie o tym, żeby zwrócić kartę w trakcie tych pierwszych 14 dni.

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, Rebelmind napisał:

6700/6750 XT wypada najlepiej cena/wydajność, bo jest raptem 15% wolniejszy od 6800 nonXT ale też 23% tańszy. 

Stąd chyba przy 6700XT / 6750XT zostanę - ostatnio i tak nie mam czasu na granie :D  Wezmę pewnie tego Gigabyte'a, ale słyszałem @Artok, że możesz mieć jakiś kod rabatowy do moreli.

Widziałem, że mają akcję 10 zł za każde wydane 100zł, ale nie ma tam nic ciekawego oraz "rabat może stanowić maksymalnie 30% wartości zamówienia" :D

 

Szkoda, że tamten Pulse po 1530 został już sprzedany. Bo patrzyłem na porównania to chyba jest niewielki wzrost wydajności między 6700XT, a 6750XT (chyba). 

 

Ewentualnie- jeżeli miałyby ceny jeszcze znacząco pospadać to mogę wrócić do tematu w połowie sierpnia- wrócę z urlopu, będę miał więcej czasu na testowanie karty i zwroty. Co sądzicie?

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...