Skocz do zawartości

Recommended Posts

Procesor: Intel i5 1145G7

pojemność 2tb

zależy mi aby się nie grzał

Wybór pomiędzy:

Kingston KC3000 2tb - około 850zł

Samsung 980 PRO 2tb - około 1200zł

Goodram IRDM 2tb - około 900zł

 

Przy Samsungu 980 PRO 2tb znalazłem ofertę na allegro lokalnie - czy można czemuś takiemu ufać czy raczej kupić w sklepie x-kom/morele/komputronik?

https://allegrolokalnie.pl/oferta/samsung-980-pro-2tb-m2-mzv8p2t0bw-7qr

 

Link to post
Share on other sites

1. sprawdź jak wchodzą dyski dwustronne. U mnie np w lapku 2T odpada bo nie wejdzie, a QLC też odpada ;P

2. Zależy czy korzystasz z sprzętowego szyfrowania. Jak ktoś potrzebuje Opala to zostaje mu Samsung czy Crucial oprócz rynku oem. AES-256 to już więcej dysków ale Kingston (na pewno) i IRDM (z tego co wiem) nie.

3. Wszystkie będą się grzały ale zazwyczaj w uefi czy driverach do lapka od producenta to jest przewidziane. Laptop nie będzie taką petardą jak desktop i do tego trzeba się przyzwyczaić ;)

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites
W dniu 23.01.2023 o 02:08, anemus napisał:

1. sprawdź jak wchodzą dyski dwustronne. U mnie np w lapku 2T odpada bo nie wejdzie, a QLC też odpada ;P

2. Zależy czy korzystasz z sprzętowego szyfrowania. Jak ktoś potrzebuje Opala to zostaje mu Samsung czy Crucial oprócz rynku oem. AES-256 to już więcej dysków ale Kingston (na pewno) i IRDM (z tego co wiem) nie.

3. Wszystkie będą się grzały ale zazwyczaj w uefi czy driverach do lapka od producenta to jest przewidziane. Laptop nie będzie taką petardą jak desktop i do tego trzeba się przyzwyczaić ;)

 

1. Obecny dysk jest jednostronny, jest to SK hynix BC711 HFM256GD3JX013N - czy samsung 2tb NVMe 980 pro będzie ok?

2. korzystam z szyfrowania za pomocą BitLockera

3. obecny dysk pod względem wydajności jest wystarczający, brakuje pojemności

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nie zwróciłem kompletnie uwagi na CPU, właściwie to dziwnie trochę. 

laptop nie ma dGPU, a CPU wspiera  16 linii PCIe 4.0, ale z chipsetu już tylko PCIe 3.0. 

Jeśli wykorzystali do produkcji kilku modeli jedna płytę główną i dedykowali wszystkie linie do dGPU (mimo że w tym modelu go brak), to dla M.2 zostały tylko linie z chipsetu w 3 generacji...     Jedynie to by wyjaśniało sprawę, lub tam rzeczywiście jest PCIe 4.0 

W spec się dogrzebałem do "M.2 type 2280-S1-B-M connectoron a PCH Remapped PCIe Controller and Lanes in ax2 or x4 configuration with B-M keys that meet NVMe™ Spec 1.1, and an Intel®Rapid Storage Technology (Intel®RST) 15.5 driver"  
Więc kieruje jednak na linie PCIe z chipsetu, do tego NVMe 1.1 (HBM dopiero w spec NVMe 1.2 był (oczywiście nie nazywa się to HBM), tak tylko wspomnę dla tych co by planowali przyoszczędzić i kupić SSD bez DRAM-u)             

Więc przy okazji warto zwrócić uwagę na wysokość slotu "S1"    

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

2TB wersja KC3000 jest dwustronna (obecnie za 749zł na amazon.pl  https://www.amazon.pl/dp/B09K7DRMSC   ), tak naprawdę, to jest mało 2TB jednostronnych SSD...  np samsung 980 pro 2TB jest jednostronny 844zł https://www.amazon.pl/dp/B08QJHLC8J tylko trzeba pamiętać, aby firmware zaktualizować.        
Nie wiem czy wejdzie, nie patrzyłem z jakimi SSD jest kompatybilny ten laptop (tzn SS czy DS) 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...