Skocz do zawartości

Jakiej firmy skrętka do gniazdek RJ45?


Recommended Posts

Witam

Będę robił w swoim domu gniazdka RJ45 w 6 pokojach. Kable będą lecieć w ścianach i niestety w paru miejscach będą dość niedaleko kabli z prądem. Uznałem że wezmę kable Cat. 6A S/FTP. Będę potrzebował około 50 metrów. Pytanie jakiej firmy kable cat. 6a S/FTP będą najlepsze i gdzie kupić? Możecie podać jakieś linki? 

 

Do tego jeszcze będę potrzebował kilku gniazdek i końcówek RJ45. Czy ma to jakieś znaczenie jakie wezmę? 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Mikormen napisał:

Będą w rurkach plastikowych. W pokojach są gniazdka na telefon stacjonarny. Chce je przerobić na gniazdka z Internetem. 

Jak w rurkach plastikowych to firma nie ma znaczenia. Ja bym brał płaskie bo mniej miejsca w rurce zajmą. Na Allegro szukaj jest tego sporo.

Gniazdka telefonicznego nie przerobisz na internetowe bo się nie da, musisz całe gniazdka wymienić jak już.

Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Mikormen napisał:

Witam

Będę robił w swoim domu gniazdka RJ45 w 6 pokojach. Kable będą lecieć w ścianach i niestety w paru miejscach będą dość niedaleko kabli z prądem. Uznałem że wezmę kable Cat. 6A S/FTP. Będę potrzebował około 50 metrów. Pytanie jakiej firmy kable cat. 6a S/FTP będą najlepsze i gdzie kupić? Możecie podać jakieś linki? 

 

Do tego jeszcze będę potrzebował kilku gniazdek i końcówek RJ45. Czy ma to jakieś znaczenie jakie wezmę? 

 

Jak to uziemisz? Sam ekran per se nic nie daje. P.S. Ile to jest niedaleko od tych kabli z prądem?

31 minut temu, Arnold napisał:

Jak w rurkach plastikowych to firma nie ma znaczenia. Ja bym brał płaskie bo mniej miejsca w rurce zajmą.

 

Możesz to rozwinąć? 

Link to post
Share on other sites

Osobiście to bym użył kat.6 UTP i puścił w karbowanych peszlach.
Ważne żeby był 100% CU, nie daj się wmanewrować w CCA.

 

Firma jakie mogę polecić to:

Madex

Bitner

Getfort i Neku też jest ok.

 

Skoro chcesz korzystać z kat. 6 to keystony w gniazdach oraz wtyki RJ45 tez kupuj na tą kategorię, nie będziesz miał problemu z zarobieniem ze względu na grubość żyły.

4 godziny temu, Arnold napisał:

a bym brał płaskie bo mniej miejsca w rurce zajmą.

Pozostawiam to bez komentarza bo szkoda klawiatury

 

4 godziny temu, Arnold napisał:

Gniazdka telefonicznego nie przerobisz na internetowe bo się nie da, musisz całe gniazdka wymienić jak już.

Tego też nie bierz pod uwagę. Wszystko zależy od producenta obecnych gniazdek, czasami wystarczy tylko wymienić keystone-a za 6 zł

 

@Arnold

Znowu zwrócę Ci uwagę. Wypisujesz straszne bzdury, Ty jako osoba która nie ma pojęcia o sieciach udzielasz rad komuś kto także nie posiada wiedzy w tym temacie. Czy tylko ja dostrzegam że coś tu jest nie tak?

  • Lubię to 2
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

3 godziny temu, Mikormen napisał:

Najbliżej będzie w jednym miejscu leciał jakieś 20cm od kabla z prądem, przez jakiś metr. 

Kładź, nie panikuj.

 

Internet oferują nawet z gniazdka elektrycznego, poza tym te adaptery powerline też przewodami elektrycznymi idą. Chyba, że ktoś zna jakieś przeciwwskazania do ciągnięcia internetu i prądu koło siebie.

Link to post
Share on other sites

Chodzi w tym z grubsza o możliwość wyindukowania się "szkodliwego" napięcia w przewodzie położonym obok elektrycznego. Z tym, że zjawisko to wystąpi prędzej obok przewodu np. do kuchni indukcyjnej a nie do gniazdka do lampki nocnej :) W warunkach domowych (długość kabli) bym się nie przejmował.

 

 

11 godzin temu, Arnold napisał:

Ja bym brał płaskie bo mniej miejsca w rurce zajmą.

Arnold czy ty wiesz dlaczego skrętka, a dokładniej w tym przypadku okablowanie sieciowe, jest w formie skręconych ze sobą żył i par?

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Osobiście to bym użył kat.6 UTP i puścił w karbowanych peszlach.
Ważne żeby był 100% CU, nie daj się wmanewrować w CCA.

 

Firma jakie mogę polecić to:

Madex

Bitner

Getfort i Neku też jest ok.

Myślę że wezmę kat. 6a żeby się zabezpieczyć na przyszłość. Znalazłem taki na allegro, chyba będzie dobry nie? https://allegro.pl/oferta/przewod-lan-skretka-ftp-kat6a-50m-dla-wymagajacych-9621007096

 

Na allegro jest strasznie dużo ofert kabli firmy Digitus. Wiesz może czy to jest jakaś dobra firma czy jakaś chińszczyzna? 

 

BTW. czy konieczne jest uziemienie tych kabli? Czy jak zrobię bez uziemienia to nic się nie stanie? 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Mikormen napisał:

Myślę że wezmę kat. 6a żeby się zabezpieczyć na przyszłość. Znalazłem taki na allegro, chyba będzie dobry nie? https://allegro.pl/oferta/przewod-lan-skretka-ftp-kat6a-50m-dla-wymagajacych-9621007096

No będzie dobry tyle że jak dla mnie to przerost formy nad treścią. O jakaś to przyszłość się martwisz ?
Jak by nie było twój portfel i Ty decydujesz.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Arnold napisał:

Czego w tym zdaniu nie rozumiesz? Co tu rozwijać? Rurki osłaniają kabel sieciowy w mniejszym lub większym stopniu.

Płaskie, wyjaśnij dlaczego mają być płaskie. Co to za płaski kabel instalacyjny i jak ma spełnić wymagania kategorii.

2 godziny temu, Mikormen napisał:

Myślę że wezmę kat. 6a żeby się zabezpieczyć na przyszłość. Znalazłem taki na allegro, chyba będzie dobry nie? https://allegro.pl/oferta/przewod-lan-skretka-ftp-kat6a-50m-dla-wymagajacych-9621007096

 

Na allegro jest strasznie dużo ofert kabli firmy Digitus. Wiesz może czy to jest jakaś dobra firma czy jakaś chińszczyzna? 

 

BTW. czy konieczne jest uziemienie tych kabli? Czy jak zrobię bez uziemienia to nic się nie stanie? 

Nie bierz żadnych ekranowanych kabli bo i tak ich nie zakończysz poprawnie.

Link to post
Share on other sites

Jezeli chcesz ukladac ekranowane kable to powinienes uzyc koncowki ekranowane, gniazdka powinny byc ekranowane ale takze switch powinien miec porty ekranowane.

Rozwine troche switche z portami ekranowanymi, tanie domowe switche maja tylko plastikowe porty natomiast drozsze urzadzenia, bardziej profesjonalne powinny miec porty na switchu ekranowane, mozna to poznac po tym ze port jest czesciowo metalowy, szczegolnie ta zewnetrzna czesc ktora ma przekazac ewentualny ladunek.

Link to post
Share on other sites

Kat.6  ma separator...

Niekoniecznie jest tu potrzebna i zwiększa on sztywność kabla a jak w puszczasz w rurki to ma duże znaczenie czy przejdzie bez problemów czy nie...

Dobrze położona skręta to na lata spokój i wysokie transfery.

 

Najważniejsze jest zakończenie ich albo rj45 albo gniazdo.

 

Są dwa warianty zakończenia - ważne by z obu stron był to ten sam wariant :)

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, pawluto napisał:

Kat.6  ma separator...

Nie każdy przewód kat.6 ma separator.

5 godzin temu, Arnold napisał:

Ekspert, a gdzie autor tematu w pierwszym poście napisał, że kable instalacyjne muszą być? Zacytuj bo czytam i nie widzę panie Ekspert.

Wynika to wprost z warunków instalacji jakie autor opisał w pierwszym poście.

 

No ale jak ktoś się nie zna, to później wychodzą takie kwiatki.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
W dniu 17.11.2022 o 19:34, Genghis Khan napisał:

Jezeli chcesz ukladac ekranowane kable to powinienes uzyc koncowki ekranowane, gniazdka powinny byc ekranowane ale takze switch powinien miec porty ekranowane.

Rozwine troche switche z portami ekranowanymi, tanie domowe switche maja tylko plastikowe porty natomiast drozsze urzadzenia, bardziej profesjonalne powinny miec porty na switchu ekranowane, mozna to poznac po tym ze port jest czesciowo metalowy, szczegolnie ta zewnetrzna czesc ktora ma przekazac ewentualny ladunek.

Ekranowane, czyli chodzi po prostu o to żeby końcówki i gniazdka były metalowe i aby folia z kabla miała styk z końcówką/gniazdkiem? 

 

A co do switcha to dopiero będę szukał. 

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Genghis Khan napisał:

Tak w ekranie chodzi o ciaglosc ekranu, dodatkowo ekran powinien byc uziemiony ale to najczesciej ogarniaja lepsze switche ale nie zawsze.

Ekranowanie to nie taka prosta sprawa. Ekran z jednej strony powinien być dołączony do centralnego punktu uziemienia. Stosowanie ekranu miejscach gdzie nie jest potrzebny, w dodatku bez wiedzy co się robi, to proszenie sie o problemy. Chocby takie jak różnice potencjału na dwoch koncach ekranowania.

20 godzin temu, Mikormen napisał:

Ekranowane, czyli chodzi po prostu o to żeby końcówki i gniazdka były metalowe i aby folia z kabla miała styk z końcówką/gniazdkiem? 

 

A co do switcha to dopiero będę szukał. 

Nie, to nie jest takie proste. Ba, ekran powinien być podłączony z jednej strony. Nie kombinuj bez sensu. Użyj u/utp. I serio 6 wystarczy. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...