Skocz do zawartości

Pytanie do osób pracujących w IT


Recommended Posts

Cześć

Za dwa lata  kończę Technikum Informatyczne  ,ale  powoli zacząłem sobie sprawdzać różne ogłoszenia o pracą jako Informatyk: Administrator ,Programista , Grafik  itp.

Zauważyłem, że każda firma, która wystawi ogłoszenie o pracę np: Administrator to wymaga innej biegłej znajomości programu ,w której będę pracował  ! Tych programów jest bardzo dużo , to niby skąd mam wiedzieć gdzie mnie przyjmą za dwa lata :). Jak to wyglądało u was ,jak szukaliście pracy ?

Edytowane przez patryk414
Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj tak jest, ze względu na to że prawie każda firma ma swoją metodologię, to może być tak że używają różnych programów i różnych środowisk pracy. Są jednak pewne standardy na rynku które musi spełniać praktycznie każdy. Jak na przykład obsługa systemów windows pro, ltsc, enterprise i windows server, a skoro windows server to też kontroller domeny i obsługa active directory, a do tego inne technologie microsoftu które są bardzo popularne takie jak Sharepoint server czy exchange server.

 

Różne programy ERP i ARP,  z których zauważyłem najpopularniejszy jest chyba SAP, przy czym ty jako IT raczej za bardzo nie będziesz go używał (chociaż może...) tylko należy umieć je instalować i konfigurować dla innych użytkowników twojej firmy.

 

Są też różne systemy ticketów w których dostajesz swoje zadania do wykonania takie jak Hewlett Packard Service Manager (HPSM) lub też Jira.

 

Ostatnio bardzo popularne są technologie chmurowe, ze względu na to że ograniczają koszta, tak więc należy się nauczyć VMWare, albo Citrix, albo Microsoft Azure.

 

Dobrze jest znać również platformy kontenerowe takie jak Microsoft SCCM lub Docker, jako że przetrzymują one w sobie różne pliki ISO do instalacji systemów operacyjnych na innych komputerach, w różnych wersjach, a do tego jeszcze kwestie zależności i kompatybilności do nich, również sterowniki.

 

A także masa zdolności które nie są przypisane do jakichś techonologii, czy wydawcy, tylko takie znane umiejętności z dziedziny IT, jak na przykład przejmowanie komputerów za pomocą terminala (Telnet, SSH) lub pulpit zdalny - wbudowany w windows Microsoft RDP lub VNC, taki jak Anydesk, Teamviewer, czy RealVNC. A także oczywiście znajomość pakietu office, który dziś nazywają MS Office 365, bo nawet jeśli sam nie będziesz go używał zbyt często to ważne żeby umieć go skonfigurować dla innych użytkowników. Chociaż maile na pewno będziesz wymieniał, tak więc Outlok Express bardzo się przyda, a on jest elementem pakietu office.

 

Generalnie w dzisiejszych czasach, żeby pracować w IT trzeba umieć naprawdę dużo, m.in. ze względu na to że rynek się bardzo rozwinął i faktycznie dużo ludzi nie nadąża a się od nich tego wymaga, zwłaszcza od tych młodszych. Ja sam miałem mnóstwo problemów na początku ze względu na ogrom informacji którymi mnie zarzucano, niestety trzeba się tego z czasem uczyć tak czy siak.

 

I żeby zacząć pracować jako administrator systemu, to mogę się obawiać że zwykłe technikum może do tego nie wystarczyć, bo trzeba znać całą masę różnych technologii i mieć co najmniej kilka lat praktycznego doświadczenia. Oprócz systemów bazodanowych takich jak Microsoft SQL Database, czy Oracle Database, dochodzi do tego jeszcze konfiguracja switchy i firewalli, np. za pomocą kabla RS-232 i portu Serial, a także webserwery jak Apache. Generalnie w administracji systemu musisz znać się na wszystkim. I na podstawach cyberbezpieczeństwa też.

 

Tak więc ja, jako że też przez to przechodziłem, to poleciłbym ci zacząć pracę w czymś prostszym jak np. praca na serwisie, może w sklepie serwisowym, jako technik wsparcia, może helpdesk/service desk, albo technik terenowy. To są zazwyczaj prace prostsze które nie wymagają jakiejś skomplikowanej wiedzy, są dobrymi pracami na start, wielu ludzi tak zaczyna, ja też. Popracować jak przez jakiś dajmy na to rok, lub dwa, a potem sięgnąć po jakieś certyfikaty ważne na rynku pracy. Bo ten dyplom z technikum może ci niewiele dać.

 

Jako certy dla początkujących poleciłbym ci CompTIA Informational Technology Fundamentals, chociaż może ten nie, jako że ten naucza podstaw IT które ty pewnie już masz ze szkoły, to lepszym wyborem może być CompTIA A+, bo ten wymaga wszystkiego po trochu, z różnych dziedzin, bardzo dobry startowy cert. A także może Microsoft Technology Associate, który nie ma już tak mocnego miejsca jak kiedyś, ale dawniej był bardzo popularny i w sumie dalej dobrze się trzyma, też dobry cert na początek, jako że Microsoft jest hegemonem, posiada większość rynku, to właśnie w kwestii nauki poleciłbym ci skupić się właśnie na technologiach microsoftu.

 

Wiem że się rozpisałem, ale sam przez to przechodziłem i uwież mi, rozpocząć pracę w IT to skok na głęboką wodę i nie martw się jeśli przez jakiś czas nie będziesz mógł znaleźć pracy, albo będziesz znajdywał słabe oferty, bo nikt nie chce tak naprawdę juniorów, wszyscy chcą doświadczonych specjalistów. Tak więc nie poddawaj się, ucz się w wolnym czasie nie tylko tego co wymagają w szkole, ale również tego co wymagają na rynku pracy i dalej się doszkalaj, bo jak przebijesz się przez tą tzw. szklaną podłogę to jest to naprawdę fajna i przyjemna i wynagradzająca praca ;) No, mam nadzieję że pomogłem :)

 

Ucz się do certyfikatu CompTIA A+ bo tam są standardy na rynku które są wymagane uniwersalnie, w znacznej większości firm.

Aha, i oczywiście jest to istotne też jaką specjalizację chcesz mieć, bo technikum - A TAKŻE STUDIA - uczą bardzo uogólniająco, wszystkiego po trochu. Tak więc w zależności jaką specjalizację chcesz mieć to różne programy będziesz obsługiwał. Tam wyżej opisałem wymagania które napotykałem pracując jako administrator systemu lub sieci.

Jako programista developer - najczęściej notatnik, taki jak notepad++ lub microsoft visual studio code, i języki Python, Java i Javascript. Też zależy jaki developer, database developer może język PHP, jako web dev to pewnie HTML5 etc. itd. to jest zależne.

Jako grafik to może Adobe Creative Cloud razem z Adobe Premiere Pro, lub Lightroom. Albo Davinci Resolve, to też jest zawsze zależne i niestety nie ma do tego jakichś uniwersalnych standardów.

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Po Technikum probuj znalesc prace jako IT support / informatyk lub jako administrator, tak jak napisal kolega, zeby pracowac jako admin trzeba miec czesto paroletnie doswiadczenie. Jezeli bedziesz pracowal w firmie ktora zatrudnia pare osob w IT to po jakims  czasie powinienes awansowac z Supporta na Admina.

Jezeli interesujesz sie programowaniem to idz w tym kierunku, jednak to trzeba lubic i samemu sie uczyc plus ewentualnie kursy, wynagrodzenie dla programistow z doswiadczeniem jest napewno wieksze niz dla admina, ale ukonczenie kursu programowania niczego nie gwarantuje, takie kursy to wyciaganie kasy.

W malych firmach bedziesz mial sytuacje gdzie bedziesz musial przygotowac stanowisko pracy dla pracownika, podlaczyc kabelki, a potem konfigurowac srodowisko wirtualne i systemy serwerowe, natomiast w duzych firmach masz wieksza specjalizacje zaczynasz jako support a potem zostajesz np adminem, zazwyczaj tylko od jakiegos systemu np chmury azure albo od ERP'a czy innego systemu a inne zadania Ciebie nie interesuja ale taki etap uzyskuje sie po jakims czasie jak masz juz doswiadczenie i jestes specjalista w jakiejs dziedzinie. Jezeli chcesz byc adminem to powinienes podjac decyzje czy bedziesz chcial isc w kierunku linuxa i sieci czy bardziej w kierunku microsoftu, oczywiscie jedno nie wyklucza drugiego ale im wiecej wiesz o jednym tym mniej czasu poswiecasz na drugie. Jak jestes od wszystkiego to jestes od niczego.

Sciezek rozwoju w IT jest duzo wiecej ale warto popatrzec na ogloszenia i zainteresowac sie tematami ktore czesto sa wymieniane w ogloszeniach o prace.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Genghis Khan napisał:

Jezeli interesujesz sie programowaniem to idz w tym kierunku, jednak to trzeba lubic i samemu sie uczyc plus ewentualnie kursy, wynagrodzenie dla programistow z doswiadczeniem jest napewno wieksze niz dla admina, ale ukonczenie kursu programowania niczego nie gwarantuje, takie kursy to wyciaganie kasy.

Kursy są dla tych, którzy zaczynają. Część z nich pozwala na rozeznanie się w danej technologii i dzięki temu można startować gdzieś na Juniora. Sam papier ukończenia kursu jednak jest niewiele wart. 

 

Jak wspomniał @Genghis Khan, ścieżek jest wiele. Jedną z nich jest podjęcie stażu w jakimś korpo. Taki staż pozwoli Ci zaznajomić się kulturą pracy w danym miejscu, część z tych staży jest płatnych, aczkolwiek nie spodziewaj się kokosów na start. 

 

10 godzin temu, Adrian6969 napisał:

Aha, i oczywiście jest to istotne też jaką specjalizację chcesz mieć, bo technikum - A TAKŻE STUDIA - uczą bardzo uogólniająco, wszystkiego po trochu.

Studia na poziomie inżynierskim owszem, studia magisterskie są trochę bardziej wyspecjalizowane. Ogólnie studia nie nauczą cię samego wykonywania pracy, ich celem jest bardziej przygotowanie studenta do stosowania metodologi akademickiej przy rozwiązywaniu problemów.

12 godzin temu, patryk414 napisał:

Jak to wyglądało u was ,jak szukaliście pracy ?

 

Miałem praktyki przy projekcie. Zostałem "na dłużej" :)

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, patryk414 napisał:

zacząłem sobie sprawdzać różne ogłoszenia o pracą jako Informatyk: Administrator ,Programista , Grafik  itp.

Właściwie to każda inna branża, więc dobrze byłoby coś już sobie określić co chciałbyś ewentualnie robić.
Już samo pojęcie grafik jest dość obszerne: digital painter, grafika dtp, grafika www itd. itd.

Link to post
Share on other sites

czyli chcesz wszystkiego naraz, a tego może nie dać się osiągnąć xD

powinieneś wybrać to co chcesz robić najbardziej, bez zważania na to ile będziesz zarabiał, bo nie ważne jaką będziesz miał specjalizację, to na pewno dana pensja będzie wystarczająca żeby żyć dobrze. Oczywiście że jedne specjalizacje zarabiają więcej, inne mniej, jest to zależne od wielu czynników, ale... ja sam znam ludzi którzy zarabiają w tej branży naprawdę dużo, ale muszą np. pracować za kilku a pensję dostają jak za jednego, albo muszą jako programiści harować bardzo dużo i w stresie i pośpiechu, sami przyznawali że gdyby nie pieniądze, gdyby nie obowiązki takie jak żona, dzieci, kredyt na dom do spłaty, samochód w leasingu itp. to by nie chcieli tej pracy, a niektórzy nawet przyznawali że nienawidzą tej pracy. niestety zjawisko wypalenia zawodowego w tej branży jest dość powszechne i znane.

 

tak więc nie zwracaj uwagi na to ile kto zarabia, na pewno tobie wystarczy ;)
jak wspominałem, skoro nie wiesz czym chcesz się zajmować to polecam tobie się pouczyć do takich certyfikatów jak CompTia ITF+ a potem CompTia A+, jako że one uczą wszystkiego po trochu i w trakcie wyrabiania takich certyfikatów na pewno odnajdziesz swoją specjalizację ;)
i jakby tego było mało, to nie będzie problemu żeby potem zmienić swoją specjalizację zaawansowaną na inną. znam mnóstwo ludzi którzy pracowali najpierw na helpdesku/serwisdesku albo wsparciu, a potem ktoś poszedł do administracji systemu, ktoś był dyspozytorem w centrum kontroli mocy w elektrowni, ze środowiskiem SCADA/Syndis, ktoś inny poszedł do biura cyberbezpieczeństwa, a kto inny do takiej zwykłej, tradycyjnej administracji biurowej.

tak więc najważniejsze to robić to co lubisz i chcesz robić, resztą się nie przejmować ;)

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...