Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

Tak @Kawabonga wiemy, Radeon RX 7900 GRE to najlepsza, najcudowniejsza i najbardziej opłacalna karta graficzna na świecie i najlepsza karta wszechczasów. Jedyny prawilny następca GTX 1060 6 GB. 

 

Wracając jednak do rzeczywistości, to chyba jednak muszę kupić drugi dysk i postawić linuksa, wsparcie dla jakiegokolwiek frameworka do AI z ROCm w formie gotowca nie istnieje. Można wprawdzie zbudować sobie samodzielnie Torcha ale to droga przez mękę pod windowsem. Z cudami nie ma takiego problemu, z openvino jest o wiele prościej, z AMD HIP jest słabo. Wsparcie dla parawirtualizacij gpu u amd też nie istnieje na ten moment, więc wygodne używanie WSL2 tak jak to robiłem do tej pory - odpada. No nic, zamówię sobie drugi dysk i postawię sobie ubuntu. Może w weekend znajdę w końcu czas by do tego jakkolwiek usiąść. Taki pytorch ma już nawet wsparcie dla ROCm 6.0, które to powinno dać możliwość przynajmniej namiastki tego co oferuje nvidia. zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

@Adames No tak , w końcu ktoś to docenił tu na forum :banan::menda:. Mój RTX3060Ti teraz płacze cichutko w kącie zazdrosny :D

Tego Radeona to kupiłeś tak z ciekawości ? Czy lubisz jak ja coś mniej nudnego niż nvidie ?

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Adames napisał:

wsparcie dla jakiegokolwiek frameworka do AI z ROCm w formie gotowca nie istnieje. Można wprawdzie zbudować sobie samodzielnie Torcha ale to droga przez mękę pod windowsem.

Ja sie zastanawiam czy radeon juz potrafi odpalić metro 2033 i LL z SSAA %-)

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, janek20 napisał:

Ja sie zastanawiam czy radeon juz potrafi odpalić metro 2033 i LL z SSAA %-)

Wystarczy że w sterownikach Adrenalin włączy się SRS i VSR zamiast SSAA a czy potrafi w SSAA ? Nie wiem.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Kawabonga napisał:

Tego Radeona to kupiłeś tak z ciekawości ?

Tak, ciekawość ile to da się z ROCm realnie wycisnąć, tym bardziej że w rozsądnej cenie jest sporo VRAM. W gierki to nie mam problemów z wydajnością, często gram w gry 10+ lat, więc jestem "przyzwyczajony" do grafiki niedoskonałej :) ale za to na najwyższym poziomie płynności. Czasem też zagram w coś w miarę nowego, np teraz mam Hogwarts Legacy. Gra cudna, raytracing naprawdę działa, serio! Włączenie RT powoduje, że wszystkie podłogi w Hogwarcie stają się mokre! Doprawdy magiczna technologia czyszczenia podłóg. 

 

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
52 minuty temu, janek20 napisał:

czyli bez zmian a zamiast dx11 to DXVK i jest to samo

Nie wiem czy bez zmian bo chyba nikt tego nie używa w nowych grach (SSAA)? XD. Ale skąd ty to możesz wiedzieć , przecież nawet nigdy nie odpalałeś DLDSR.  Może dla fanboyów RTX to dziwne że na Radonach wchodzi się w sterownik i odpalasz różne rzeczy, a żeby odpalić DLDSR trzeba coś takie na nvdii odpalić. Tylko jak ?  :o 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
21 minut temu, Adames napisał:

Tak, ciekawość ile to da się z ROCm realnie wycisnąć, tym bardziej że w rozsądnej cenie jest sporo VRAM. W gierki to nie mam problemów z wydajnością, często gram w gry 10+ lat, więc jestem "przyzwyczajony" do grafiki niedoskonałej :) ale za to na najwyższym poziomie płynności. Czasem też zagram w coś w miarę nowego, np teraz mam Hogwarts Legacy. Gra cudna, raytracing naprawdę działa, serio! Włączenie RT powoduje, że wszystkie podłogi w Hogwarcie stają się mokre! Doprawdy magiczna technologia czyszczenia podłóg. 

 

 

Nie znam się na tym kompletnie, ale chyba intel zaczyna w to dobrze ? Tu piszą ze szybszy od nvidii. Chyba że to nie to samo? ;)

https://www.igorslab.de/en/stability-ai-shows-ai-benchmark-between-gaudi-2-and-h100-and-a100-gpu-accelerator-and-surprises/

HL to totalnie nie moja bajka, nigdy raczej nie zagości na moim kompie ;) . Nie kupuję gier tylko dlatego że ładnie wyglądają. BTW RT w wielu grach wystarczy włączyć same odbicia aby się jarać świecącymi podłogami i itp i grać w dobrym FPS, na to zazwyczaj ludzie zwracają największą uwagę . Tak jest np w CB2077 i AW2. 

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Kawabonga napisał:

ale chyba intel zaczyna w to dobrze ?

Intel robi to bardzo dobrze :) Intel zajmuje się układami od AI od dawna, tylko od niedawna jest na rynku GPU, w samym AI to intel jest dłużej niż AMD.  AMD akceleratory obliczeniowe też produkuje nie od dziś. Mam na stanie ARC A750, kupiona także po to by ogarnąć OneAPI z OpenVino, które to muszę przyznać, działa świetnie (chodź konfiguracja tego to prawdziwa męka)

 

Pisałem już o tym gdzieś, ale prawda jest taka, że nvidia tą walkę wygrała dostępnością i wsparciem. Z jednej strony mamy api CUDA dostępne od bardzo wielu lat, dzięki czemu developerzy już zdążyli to ogarnąć, z drugiej strony to działa to na wszystkim co od zielonych pochodzi. Możesz kupić gt730 na allegro za c/a 100 zł i zacząć coś dłubać w CUDA i uczyć się podstawowych modeli i koncepcji. Potem możesz to przenieść na komputerek nvidia-jetson nano za c/a 1000 zł (dawniej kupowałem je po 500 przed pandemią). Od dawna mamy zatem bardzo dużo bardzo taniego sprzętu do zabawy z obliczeniami na GPU, zaowocowało to ogromnym wsparciem softu i świetną dokumentacją z mnóstwem gotowych przykładów. Przeniesienie i przeskalowanie obliczeń karty za 100zł na kartę za 150 000 zł jest całkowicie bezproblemowe, bo to jest to samo API, ta sama architektura, po prostu bajka.

 

U AMD to droga przez ciemność. Dawniej jak nie miałeś ogromnego budżetu na projekt, to zetknięcie się z kartą obliczeniową AMD graniczyło z CUDEM, wsparcie dla kart konsumenckich? Śmiech przez łzy, coś tam niby działało na takim radeonie 7, coś tam potem na jednym modelu VEGI, ale ogólnie to był płacz i rozpacz. To się zmienia dopiero od niedawna, gdzie AMD dodaje oficjalne wsparcie dla prawie wszystkich RDNA 3 i wielu kart RDNA2 do HIP/ROCm pod linuksem. Podejrzewam, że niedługo sytuacja może być jeszcze lepsza, a wtedy warto już mieć przynajmniej pierwsze szlaki przetarte :). Może w niedługim czasie sytuacja z AI / obliczeniami na AMD będzie wyglądała jak u zielonych. Kiedy już pojawia się taka opcja, to warto nie być uzależnionym od technologii jednego dostawcy, fajnie jest mieć wybór.

 

 

Dziś przeżyłem SZOK z sterownikami AMD, aż muszę przywołać @EH_Gosu, który to opisywał w jakimś swoim materiale jakość sterowników do Radeonów. Myślałem, że trochę przesadzał. Chyba jednak nie. Masakra Panowie, jaki baboł dziś napotkałem. Być może to nie tylko wina samego sterownika, być może microsoft też ma tu swój udział, ale po prostu miałem ochotę wyrwać gpu z slotu i cisnąć przez okno. 

 

Od początku, dziś miałem poprowadzić spotkanie na teams... (co do aplikacji nie miałem wyboru). Szykuje więc sobie stanowisko, dwa monitorki, kamerka, zestaw słuchawkowy, wszystko dopięte na ostatni guzik. Zaczyna się spotkanie, jeden monitor udostępniam, na drugim mam przygotowane materiały. Przeciągam okno z jednego monitora na drugi, z nieudostępnionego na udostępniony i bum. Nagle oba monitory mi zgasły, klawiatura RGB mi zgasła, myszka mi zgasła! Po chwili jeden monitor się zapalił, kur.... teraz hit: Zaczął się aktualizować windows! Czaicie Sterownik od Radeona wraz z Teams postanowiły mi w trakcie spotkania zaktualizować windowsa. Podejrzewam, że błąd w sterowniku wysłał żądanie ACPI do OS by ten zrobił zwyczajny restart, a tu windows postanowił się zaktualizować. Na szczęście maszyna wolna nie jest więc to trwało tylko chwilę. Ok, powrót do akcji, włączam teams i znów czarny ekran, tym razem po włączeniu okazało się, że mnie tylko wylogowało i uśmierciło wszystkie aplikacje, a potem piękny komunikat o błędzie od sterownika AMD i czy go chcę zgłosić. Trzecia próba .... to samo co w drugiej. Szlag mnie trafia. Po czwartej próbie po prostu odpaliłem teams z przeglądarki. Pomogło, udało się, wszystko przebiegło dalej bez problemu.

 

Dlaczego psioczę na sterownik AMD?
image.thumb.png.749c4a23a2c1c3a4c2a5946560569df8.png

 

Na karcie zielonych ani na iGpu intela nie miałem nigdy aż tak fatalnego błędu. 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Muszę do końca marca kupić 7700 XT :). Oczywiście jak najtaniej. Z tego, co widzę, najtańsze modele to:

a/ Sapphire Pulse

b/ Powercolor Fighter

 

Sapphire jest ciut krótsza (1 cm), ciut wolniejsza z fabryki (2584 vs. 2544 MHz), a ten Fighter wyjątkowo ma backplate, i to nawet metalowy, więc walka wydaje się wyrównana :). Sapphire ma dobre recenzje, OC na poziomie 18%, ale z tego, co widzę, na Allegro w outlecie jest 6 (!!!) sztuk tej karty, z czego 2 po wizycie w serwisie producenta. Czy coś jest z nimi nie tak? Lepiej brać Szafirka czy PC?

Link to post
Share on other sites

Właśnie dlatego wydaje mi się, że nie powinno być problemu z dwoma kablami. Są opinie w Internecie, że 3 wejścia są tylko po to, żeby trzeba było użyć dwóch kabli ;).

Wysłane z mojego Pixel 4a przy użyciu Tapatalka

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, radosuaf napisał:

Właśnie dlatego wydaje mi się, że nie powinno być problemu z dwoma kablami. Są opinie w Internecie, że 3 wejścia są tylko po to, żeby trzeba było użyć dwóch kabli ;).

Wysłane z mojego Pixel 4a przy użyciu Tapatalka
 

Wręcz przeciwnie ,jak podepniesz na 2 kablach to albo nie zadziała albo zmniejszysz power limit. A karta to nie jak karta. Zawsze się wybiera chłodzenie 

Link to post
Share on other sites

Co niby ma nie zadziałać? Mam na myśli podłączenie 3 końcówek z dwóch kabli, to chyba oczywiste. Karta ciągnie jakieś 340W, PCIe dostarcza 75W, jeden kabel PCIe na 2 końcówkach jakieś 225W, na jednej 150W. Czyli mamy 75 + 150 + 225 = 450W.

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...