Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

33 minuty temu, Artok napisał:

Furmark jest świetny do określenia max temperatur. Power limit jest wykorzystany w 100% przez cały czas. W grach nigdy nie będziesz miał takiego obciążenia. 

Z kolei Furmark nie nadaje się do testowania stabilności undervoltingu lub overclocking właśnie przez zrzucanie zegarów. 

Musiałem pobawić się napięciem i taktowaniem GPU aby Furmark trochę bardziej dociążył kartę. Może dlatego tak uważam, bo mam profile dla gier porobione i dlatego wyciągaj więcej z mojej karty mocy i temperatury miałem większe ;). Wbrew pozorom trzeba zrobić UV aby bardziej dociążyć kartę niż zwiększyć power limit i dać wyższe napięcia i taktowania .

https://gpuscore.top/furmark/show.php?id=1424650

Link to post
Share on other sites

7900 GRE oficjalnie debiutuje globalnie! ± poziom 4070S (chociaż np w BF robi po prostu miazge z zielonych), powinna być zauważalnie tańsza ($549 vs $599).

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_radeon_rx_7900_test_recenzja_opinia-31763.html#14

 

Po ile tam lata Cebulion atm? Powinny być okolice 2600 PLN o ile dobrze liczę. 

Link to post
Share on other sites

E tam 7900 GRE, cena 7700 XT obniżona do 419 USD :):

https://www.gamingdeputy.com/pl/gaming-news/od-dzisiaj-amd-obniza-cene-radeona-rx-7700-xt-do-419-dolarow/

 

Na amerykańskim Amazonie już obniżyli:

https://www.amazon.com/dp/B0CGMBYMY6

 

Ciekawe, czy i kiedy w UE...

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Rebelmind napisał:

Po ile tam lata Cebulion atm? Powinny być okolice 2600 PLN o ile dobrze liczę. 

W sierpniu 2023, jak pojawiły się w Polsce to referent kosztował 3500 zł. Minęło pół roku (plus minus) i AMD zjechało z ceną o 1000 zł. 

Link to post
Share on other sites

RDNA4 z symboliczną poprawą wydajności w RT oraz bez znacznych usprawnień w temacie efektywności energetycznej :(

 

https://www.telepolis.pl/tech/sprzet/amd-rdna-4-karty-graficzne-wydajnosc-ray-tracing

 

Przewidziane dwa modele:

N48, o wydajności poniżej 7900 XT i cenie <500$ 

 

N44, pomiędzy RX 7600 a 7700, <300$

 

Rysuje się mega czarny scenariusz, bo w takim układzie Nv spokojnie poczeka na premierę AMD (Q3/Q4 2024); wyda najpierw 5090 w galaktycznej cenie, a tańsze i jeszcze mocniej jak teraz docięte wersje 5080 i 5070 wjadą duuużo później, tym samym czyniąc RTX 4000, najdłużej planowo seryjnie produkowaną architekturą GPU od Nv... 

 

#RIPPCMR AMD#NIKOGO

 

  • Smutne 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

AMD kombinuje z SI w upscalingu:

https://videocardz.com/newz/amd-exec-hints-at-ai-powered-upscaling

 

Przy okazji, promocja cashback od Asusa w Niemczech na serię 7000 (80 do 100 EUR):

https://promotion.asus.com/de/de/amd-cashback

 

Dużo kombinowania, bo trzeba być adres i konto bankowe w Niemczech (ale może ktoś ma, albo zna kogoś, kto ma),ale można mieć np. 7700 XT za jakieś 1600 zł (449 EUR z cashback 80 EUR):

https://www.arlt.com/Gaming/Gaming-Hardware/ASUS-Dual-Radeon-RX-7700-XT-OC-Grafikkarte.html

 

Albo 7800 XT za 2050 zł:

https://www.notebooksbilliger.de/asus+dual+radeon+rx+7800+xt+oc+844404

 

 

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites
W dniu 2.03.2024 o 10:48, Rebelmind napisał:

AMD#NIKOGO

Kurde, a jednak chętni są :o

 

https://www.purepc.pl/rynek-dedykowanych-kart-graficznych-zaliczyl-w-2023-roku-pokazny-wzrost-nvidia-stracila-czesc-udzialow-na-rzecz-amd

 

Rynek DIY GPU:

* Nv 80% (spadek względem zeszłego roku) 

* AMD 19% (wzrost) 

* Intel 1%

 

Czyli wychodzi na to, że straty na zaporowych cenach 4080/70/Ti nie dało rady nadrobić 4090 i Superów... 

Link to post
Share on other sites

Nvidia ma i tak 80% rynku grafik i pewnie 90%+ rynku ukladow pod ai, nvidia odnotowala bardzo duze zyski wlasnie w zwiazku z ai i teraz to generuje jej glowne przychody a nie rynek game.

 

Nvidia 2024.02

  • Przychody z centrów danych: 18,48 mld USD vs 17,21 mld USD prognoz
  • Przychody z gamingu: 2,98 mld USD vs 2,72 mld USD prognoz
  • Przychody z rozwiązań dla sektora motoryzacyjnego: 281 mln USD vs 272,1 mln USD prognoz
  • Przychody z profesjonalnej wizualizacji 463 mln USD vs. 435,5 mln USD prognoz (226 mln USD w IV kw. 2022)
  • Marża brutto: 76,7% vs 75,4% prognoz
  • Wydatki na badania i rozwój (R&D): 2,47 mld USD vs 2,43 mld USD prognoz (+26% r/r)
  • Koszty operacyjne 2,21 mld USD vs 2,23 mld USD prognoz (+25% r/r)
  • Wolne przepływy pieniężne (FCF): 11,22 mld USD vs 10,82 mld prognoz (1,74 mld USD w IV kw. 2022)
  • Spółka szacuje przychody w 1Q 2024 na 24,8 mld USD (z 2% tolerancją odchylenia) vs 21,9 mld USD prognoz Wall Street.

 

 

  • Przychody z centrów danych w czwartym kwartale były rekordowe i wzrosły o 409% rok do roku (27% w ujęciu sekwencyjnym).
  • Przychody z gier wzrosły o 56% rok do roku, sygnalizując znaczną poprawę (ale w ujęciu sekwencyjnym pozostały na niezmienionym poziomie).
  • Przychody z branży motoryzacyjnej spadły o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym i (8% w ujęciu sekwencyjnym).
Edytowane przez Genghis Khan
Link to post
Share on other sites

Wrzucę tutaj posta bo pomyliłem tematy :P

 

 

Subzero po 3 msc, hotspot pod 100*C dobija, wcześniej było ok 70*C

image.png.f51537e4d37a816861dd16ab177b7b90.png

@SoullavieKarta Asrocka RX 7900 XTX z blokiem Alphacool. Sterowniki 24.2.1 bo poprzednie, 24.1 były zepsute więc cofałem wersję do grudniowej.

image.png.dd5704486efbe80e27666e67afe530c4.png

Nie widzi mi się rozbieranie teraz układu na nowo ale PTM7950 chyba wjedzie. Nie wiem czy wertykalny montaż karty coś tutaj ma do gadania. 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

Kurde, a jednak chętni są :o

Np: Ja mam RX 7900XT. Jak na razie nie narzekam, ale też mało miałem jeszcze okazji się pobawić. Praca i uczelnia mi pochłaniają sporo czasu.

 

@mlekolak

Dziwnie to wygląda, sam pionowy montaż karty może mieć tylko wpływ przy odpowietrzaniu układu, ale to chyba bardziej problem z grubością termopadów / dociskiem do karty.

 

Link to post
Share on other sites

Nie nie, wszystko było ok, jakoś ostatnio zaczęły się cyrki. Termopady są oryginalne od alphacoola, nic nie ruszałem. Wygląda jakby pasta zaczęła wyciekać. Oznaczyłem kolegę Soullavie bo on zmieniał na PTM bo też coś z pastą było nie tak. Gdzieś kilka stron wcześniej gadaliśmy.

Link to post
Share on other sites
18 godzin temu, mlekolak napisał:

Nie nie, wszystko było ok, jakoś ostatnio zaczęły się cyrki. Termopady są oryginalne od alphacoola, nic nie ruszałem. Wygląda jakby pasta zaczęła wyciekać. Oznaczyłem kolegę Soullavie bo on zmieniał na PTM bo też coś z pastą było nie tak. Gdzieś kilka stron wcześniej gadaliśmy.

Wasn't me! 

Od połowy lutego wróciłem do PC i całego nowego dopiero złożyłem, więc mam nadzieje, ze jeszcze nic nie będę musiał grzebać:co:

Gdzieś mój post w zestawach komputerowych się przewija 

Link to post
Share on other sites

To sorry :D Musiałbym pogrzebać, a pomyliłem się bo też masz XTXa :P

 

Anyway ktoś miał podobny przypadek przy nowych driverach? Bo w grze się utrzymuje na 70, w menu/podczas ładowania podbija ponad 100*C.

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites

Czym mierzyłeś temp?

ściągnę to dzisiaj, sprawdzę u siebie hotspot i dam znać. W the last of us miałem wczoraj 68-69, ale to temperaturka ogólna, a nie Hotspot.

 

Edit.

Na sterach z 26.02.2024 czyli aktualnych.

Edytowane przez Soullavie
Link to post
Share on other sites

Kusi mnie wymienić w tym roku 6700XT na... coś. Celuję w 4K. Najpierw miałem na oku 7800XT, potem stwierdziłem, że dołożę do 7900XT, ale w sumie nie chciałbym przekraczać 3k. Teraz jest 7900GRE czyli coś niby pośrodku. Jest jeszcze opcja czekania na RDNA4 - jeśli wyjdzie w tym roku, to pewnie tradycyjnie jakoś we wrześniu. Rozkminy, decyzje, cóż począć?:pomocy:

Edytowane przez Frantic
Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Frantic napisał:

Rozkminy, decyzje, cóż począć?:pomocy:

Odpalić dooma - działa pięknie na wszystkim, nawet w 4k, pograć, wytłuc demony, poczuć spokój :)

 

Jak bardzo Cię będzie boleć, jeżeli za pół roku zieloni / czerwoni wypuszczą kartę w cenie którą zapłacisz teraz za sprzęt a będzie oferować wydajność 2x tyle? Jeżeli masz spokój umysłu by się tym nie przejmować, to weź 7900XT lub GRE i graj spokojnie :) Nie ma wtedy co kombinować.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Frantic napisał:

Kusi mnie wymienić w tym roku 6700XT na... coś. Celuję w 4K. Najpierw miałem na oku 7800XT, potem stwierdziłem, że dołożę do 7900XT, ale w sumie nie chciałbym przekraczać 3k. Teraz jest 7900GRE czyli coś niby pośrodku. Jest jeszcze opcja czekania na RDNA4 - jeśli wyjdzie w tym roku, to pewnie tradycyjnie jakoś we wrześniu. Rozkminy, decyzje, cóż począć?:pomocy:

W 4k to bardziej bym celował chyba Rx7900xt niż GRE, chyba że amd naprawi oc tej karty. 

Też zależy w co grasz i ile fps oczekujesz. Ostanio testowałem Mortal Kombat 1 w 4k i na GRE działa pięknie bez żadnych upscalingow. 

A co do czekania na nową generację to chyba nie ma sensu, kupić i się cieszyć teraz.

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Kawabonga napisał:

Też zależy w co grasz i ile fps oczekujesz. Ostanio testowałem Mortal Kombat 1 w 4k i na GRE działa pięknie bez żadnych upscalingow. 

 

Mi tam 60fps wystarcza :) Akurat MK1 też dawał radę w 4K na 6700XT, ale już nie pamiętam czy z upscallingiem, czy bez

Link to post
Share on other sites

Ja w 4K na TV gram w 60FPS na RX6800XT, ustawienia wysokie ale też w starsz albo mniej wymagające Diablo IV, Horizon Zero Dawn, Monster Hunter World, shadow of Mordor. Kwestia gier i wymagań co do ilości FPS.

Link to post
Share on other sites

 

Jakoś mało dla mnie jest ciekawych gier z RT, ale trochę zdziwiony jestem że karty AMD jednak sobie radzą z tymi grami , nawet w kilku są szybsze od nvidii lub niewiele wolniejsze.

 

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, janek20 napisał:

AMD może być 1000 procent szybsze w rt od nvidi,jeśli rt zostanie nie wyświetlone 

Właśnie widziałem zapowiedz Diablo4 z RT... :rotfl: , no będę musiał kupić jakiegoś RTX4xxx aby zobaczyć różnice z rt on i off XD 

Edytowane przez Kawabonga
literówka
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...