Skocz do zawartości

Temat o kartach graficznych NAVI 3 / RDNA3


Recommended Posts

Przyszedł "pasto-zmienny-prawie-termopad" PTM7950. 
Efekt? Ciągle nie wierzę. 

 

Przy OC 390-415W (max PL) temperatury hotspot spadły o 12-14*c. I to nie mówię względem stock pasty, bo byłaby jeszcze większa.
Względem SYY-157. Którą... i tak zaatakował efekt pump-out co od razu zauważyłem przy demontażu. Jeżeli SYY(TGX) wypompowało to żadna pasta nie wytrzyma. Zobaczymy jak ten "cud" ponoć "niepodatny" na pump-out da radę. 

Ale to, że przy 415W PL temperatury hotspot spadły o ponad 10*c to... ciągle tego nie rozumiem. Myślałem, że ludzie na necie (reddicie) lecą sobie w ciula. 
Ba, 10*c mniej przy 500rpm mniej bo mam teraz max 1800rpm zamiast 2300rpm na swoim profilu max oc. 
Oczywiście 4K@144 więc maksymalny katung. 
1442438263_Beztytuu.thumb.jpg.94f9679cc4554272e208a0bd22fe1050.jpg

Update. Po około 4h wygrzewania w WoWie, CP2077i ok. 7h pracy biurowej temperatury hotspot spadły z 92*c do 85*c - ta sama temperatura w pokoju. Odczyt max po 40m gry.

 

Co ciekawe, niech mi ktoś tutaj to wyjaśni. Undervolt "wzrósł" z 1120mV core na... 1080mV core. 1070mV niby stabilny ale przy 1060mV crashuje raz na +- 15 minut. Wiec bezpieczna granica to wstępnie 1080mV. Wtedy hotspot spada do 83*c. 


Wstępnie nowy stabilny profil Overclock (3840x2160, 144Hz)


Core min. 500MHz
Core max. 2800MHz

Voltage 1080mV


Memory: 2764MHz (2750MHz effective), 'standard' timings

PL: +15% (415W max)
Przy 415W (!) delta wynosi teraz maksymalnie 22-23*c. Wcześniej (po wymianie stock pasty anyway) było to ponad 33-37*c. O stocku nawet nie chcę mówić bo ręce opadają. 

Przy max temp customowa krzywa wentylatorów nie przekracza 1990rpm. 
Wentylatory bottom_case (2x140mm BeQuiet SW4) kręcą się wtedy na max. 920rpm.
Wentylatory frontowe (180mm) kręcą się wtedy na max. 600rpm (są one ustawione combined pod zarówno temp CPU jak i GPU, zależnie od "najgorętszej" krzywej zwiększa wtedy rpm)

 

593472555_Beztytuu2.thumb.jpg.ca475feed4235e1bb2a3223b65e52d75.jpg

(screen testowo ma 2700MHz mem, na chwilę zmniejszyłem by ograniczyć wpływ zmiennej na ew. stabilność nowego uV)

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

7900 XTX ma już jeden roczek na karku. Więc na nowych driverach (24.1.1) sprawdziłem skalowanie perf per watt.


Odczyty ze średnich po 8 minutach per clock freq (wahania były bliskie zeru, więc dobra lokalizacja do testów). 
 

2400MHz Core = 71fps = 309w (1fps = 4,35W)

2500MHz Core = 73fps = 333w (1fps = 4,56W)

2600MHz Core = 75fps = 380W (1fps = 5,06W)

2700MHz Core = 77fps = 415W (1fps = 5,39W) 

2800MHz olałem bo już 2700Mhz zamyka Power Limit. 

 

3840x2160, Cyberpunk 2077, all Ultra, bez RT, FSR Off, inne durepele off (AFMF itp). Lokalizacja industrialna bez zmiennych w postaci tłumów/samochodów a przy tym katująca niemiłosiernie GPU. 

 

VRAM na sztywno przy 2714MHz 'Standard'. 

Core Voltage: 1120mV (by wykluczyć potencjalny wpływ niestabilności, aktualnie na Elden Ringu doświadczyłem jednego unstable crasha przy 1100mV)

Fan speed = 100% by wykluczyć wpływ temperatury (gpu core ok. 50*c, hotspot 60-75*c zależnie od TDP)

 

Wnioski:
1) Tani AIB lub słaba sztuka (przegranie loterii silikonowej) = 2400MHz saves the day

2) Dobry AIB lub PTM7950 = 2500MHz lub 2600MHz 

3) Wbijanie się powyżej 

 

Ciekawostka, 2400MHz + 2814MHz (+100) Memory daje 73-74fps przy marginalnym wpływie na TBP. Jeżeli macie dobre sztuki w kontekście pamięci to warto pójść tą drogą niż babrać się z rdzeniem. 

 

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Revenant napisał:

2400MHz Core = 71fps = 309w (1fps = 4,35W)

2500MHz Core = 73fps = 333w (1fps = 4,56W)

2600MHz Core = 75fps = 380W (1fps = 5,06W)

2700MHz Core = 77fps = 415W (1fps = 5,39W) 

2800MHz olałem bo już 2700Mhz zamyka Power Limit. 

Tutaj mówisz o TGP czy TBP?

Link to post
Share on other sites

Chyba większym wydarzeniem jest wydanie nowych sterowników. 

 

AMD Fluid Motion Frames (AFMF) - Boost FPS up to 97% for a smoother gaming experience by adding frame generation technology to any DirectX® 11 and 12 game. RS-630

Link to post
Share on other sites

OK, 2800 to jest Twój max OC? Mój RX dobija do 500W TBP Power Limit +15, 1150mV, 2400-2950 i pamięci na Def timingach 2714Mhz. Ale wychodzi podobnie do Ciebie, najrozsądniej 2400-2800 1080mV.

Edytowane przez mlekolak
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, mlekolak napisał:

OK, 2800 to jest Twój max OC? Mój RX dobija do 500W TBP Power Limit +15, 1150mV, 2400-2950 i pamięci na Def timingach 2714Mhz. Ale wychodzi podobnie do Ciebie, najrozsądniej 2400-2800 1080mV.

 

Pulse ma powerlimit +15% na 415W. 

Co do napięcia to mowię tutaj o ekstremalnej stabilności, gwarantowanej wszędzie i zawsze. W niektórych grach i 1040-1050mV jest stabilne w 100%. Ale Cyberpunk i Elden Ring bardzo ostro weryfikują stabilność. I weź pod uwagę że ja gram w 3840x2160, czyli najbardziej taxującej rozdzielczości, przy 1440p można byłoby zejść niżej jeszcze z napięciem (plus tym wyższa rozdziałka tym GPU zawsze boostuje niżej). 

500W to raczej poziom jakiegoś Nitro+ albo Devila, zwykły AIB nie będzie miał takiego biosu. I kwestia czy mówisz o odczytach z TBP czy "GPU Power Maximum", bo tutaj to i faktycznie potrafi być nanosekundowy spike do 450-500W czasami (dosłownie na 1ms albo mniej, ale były). Takie spike'i najczęściej chyba widziałem w Metro Exodus ale to było jakoś w wakacje, teraz dokładnie już nie pamiętam. 

Link to post
Share on other sites

Jasne, porównuję po prostu :) Mówię o TBP, czyli cała karta. Mam Asrocka Phantom, tutaj +15 2950/1140 to jest coś koło 450W średnio w BF2142 i bez problemu dobija do 500W, ale słychać że karta już dostaje mocno po du**e :) Na 2800 średnio wychodzi dokładnie 410W i temperatury są znośne.

Mówisz że ten PTM7950 daje radę, hmm u mnie na Thermal Grizzly Kryonaut Extreme i bloku wodnym hotspot przy 2800MHz/1018mV dobija do 70-73*C. Przed założeniem bloku na def było pod 90*C.

Edytowane przez mlekolak
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Kawabonga napisał:

Chyba większym wydarzeniem jest wydanie nowych sterowników. 

AFMF raczej #nikogo po czerwonej stronie mocy. Tu się liczy czysta wydajność, a nie jakieś RT, fejkowe klatki czy rozmydlacze ;)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, zbiku90 napisał:

AFMF raczej #nikogo po czerwonej stronie mocy. Tu się liczy czysta wydajność, a nie jakieś RT, fejkowe klatki czy rozmydlacze ;)

Przynajmniej słupki na wykresach wydajności Liptonom, Blakom itp będą się teraz zgadzać :D

Link to post
Share on other sites

AFMF tak jak każdy inny framegen należy olać i zakopać. I przy DLSS i przy FSR3 włącznie. Niech się skupią na jakości produktów a nie ficzerach przydatnych tylko podczas prezentacji tabelek prasie.

 

Większy ficzer to skalowanie rozdziałki na YT itp. :)

 

11 godzin temu, mlekolak napisał:

Jasne, porównuję po prostu :) Mówię o TBP, czyli cała karta. Mam Asrocka Phantom, tutaj +15 2950/1140 to jest coś koło 450W średnio w BF2142 i bez problemu dobija do 500W, ale słychać że karta już dostaje mocno po du**e :) Na 2800 średnio wychodzi dokładnie 410W i temperatury są znośne.

Mówisz że ten PTM7950 daje radę, hmm u mnie na Thermal Grizzly Kryonaut Extreme i bloku wodnym hotspot przy 2800MHz/1018mV dobija do 70-73*C. Przed założeniem bloku na def było pod 90*C.

 

PTM7950 okazuje się być dziwnym cudem do ratowania temperatur hotspot przy RDNA3. Idk czemu. I eliminuje największy problem - pumpout pasty. Kryonaut to najgorsza pasta pod tym względem, zawsze mnie irytował błyskawiczny pump-out na niej. A jeżeli SYY-157 (klon TGX) mi wypompowało po 3mc... to kryonaut szybko umrze (1-2mc max i zaczną się spadki temp i wzrosty hotspot na niektórych fragmentach core). Temperatury CORE raczej będą takie same względem każdej topowej pasty. Ale hotspot pokazuje szybko brutalną rzeczywistość, która kryje się w szczegółach (w tym stabilność, lifespan, fan_speed). 

 

BF2042 jest słabą grą do testów RDNA3 (wiem bo mam i gram). Zegary tam są bardzo wysokie, szczególnie w moim przypadku przy 4K. Gra jest bardzo delikatna i nawet duże uV, które jest często niestabilne tam da radę. Najbardziej brutalny imo jest Elden Ring z RayTracingiem, najszybiej powoduje niestabilność sterownika przy zbyt niskim napięciu lub błędach VRAM. Cyberpunk jest zaraz za nim przy stabilności Core i na równo z VRAM. Ale do testów uwielbiam też TW:WH3, który gdy zajmie 18-21GB VRAM i generuje chore ilości ciepła na GPU jest świetnym testem stabilności. 

Tą kartę masz? https://www.techpowerup.com/gpu-specs/asrock-rx-7900-xtx-phantom-oc.b9957
Przy +15% PL max powerlimit TBP wynosiłby 408-415W tak jak mój Pulse (zależnie od tego jak liczą procenty na watty)

Link to post
Share on other sites

Wiesz co jest fajnego w sterownikach do Radeonów? Że profil OC i UV można robić indywidualne do każdej gry.

Na jednych ustawieniach gra się wysypuje, robisz większe napięcie, zapisujesz tylko do tej gry i jest ok. 

Nvidia jest 100lat za murzynami. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Revenant napisał:

PTM7950 okazuje się być dziwnym cudem do ratowania temperatur hotspot przy RDNA3. Idk czemu. I eliminuje największy problem - pumpout pasty. Kryonaut to najgorsza pasta pod tym względem, zawsze mnie irytował błyskawiczny pump-out na niej. A jeżeli SYY-157 (klon TGX) mi wypompowało po 3mc... to kryonaut szybko umrze (1-2mc max i zaczną się spadki temp i wzrosty hotspot na niektórych fragmentach core). Temperatury CORE raczej będą takie same względem każdej topowej pasty. Ale hotspot pokazuje szybko brutalną rzeczywistość, która kryje się w szczegółach (w tym stabilność, lifespan, fan_speed). 

Rozbierałem kartę jakoś 2 miesiące temu i zmieniałem Alphacool SubZero na Kryonaut Extreme i temperatury są niemal identyczne. Też nie widziałem żeby na rdzeniu gdzieś pasty brakowało. Ale fakt, kusi ten PTM7950.

 

2 godziny temu, Revenant napisał:

Przy +15% PL max powerlimit TBP wynosiłby 408-415W tak jak mój Pulse (zależnie od tego jak liczą procenty na watty)

Szybka partyjka:
image.png.a8fdd0340beef8fda04468e6dba6af6e.png

 

image.png.f412ed41eba0a9ab538da81e44a5c6d0.png

 

TBP 448W. Widziałem też, test, że jak przesadzisz z taktowaniem VRAM to spada taktowanie bo wyczerpujesz limit TBP, aczkolwiek mogli to już naprawić.

 

PS. Skąd brałeś PTM7950? Aliexpress?

 

Godzinę temu, Kawabonga napisał:

Wiesz co jest fajnego w sterownikach do Radeonów? Że profil OC i UV można robić indywidualne do każdej gry.

Na jednych ustawieniach gra się wysypuje, robisz większe napięcie, zapisujesz tylko do tej gry i jest ok. 

Nvidia jest 100lat za murzynami. 

 

W afterburner też możesz zrobić kilka profili ;) Poza tym w teorii to jest spoko, ale nie da się wyeksportować tylko ustawień GPU, chce też CPU. Zamysł dobry, wykonanie takie sobie.

Link to post
Share on other sites

Patrząc temp hotspot na TPM możesz go olać. Świetna temperatura (bdb cooler), nie ma sensu grzebać do momentu pump-out (obstawiam od 2 do 6mc od nałożenia kryonauta w zależności od godzin pracy w max temp. i wielu cyklach chłodzenia).

 

Korekta, byłeś blisko: Jak przesadzisz z taktami VRAM to spada ale nie powerlimit a Core Frequency, jest jakaś dziwna korelacja w BIOS - prawdopodobnie jakiś overcurrent protection dla jakiegoś elementu na PCB (moja teoria). 

PTM brałem z allegro od topowego sprzedawcy, po temperaturach wnioskuję że oryginał. Łatwiej w razie czego zgłosić RMA i wystąpić o zwrot hajsu niż na ali. 

 

Btw, nie polecam mieć zainstalowanego Afterburnera przy kartach RDNA2/RDNA3 i potwierdza z autopsji. Powoduje to wiele problemów na poziomie sterownika. Z resztą (sam korzystałem z tej apki dłużej niż dekadę) nie posiada żadnej przewagi nad sterownikiem AMD.

Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, zbiku90 napisał:

AFMF raczej #nikogo po czerwonej stronie mocy. Tu się liczy czysta wydajność, a nie jakieś RT, fejkowe klatki czy rozmydlacze ;)

Lipton i inni przekupieni przed nvidie nie powiedzą że te DLSS, FSR i framegeneratory to zwykły shit i papka medialna , ważne że jest 200% więcej FPS :banan:

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, janek20 napisał:

Cały świat to ma więc nikt nikogo nie musi przekupywać xd

Znasz taki cytat? 

“kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą “

Mi jakość z DLSS, FSR nie odpowiada. FG nvidii nie widziałem na żywo ale myślę że jest podobnie.

Widziałem fsr3 +FG w warzone. 

Wmawia się ludziom że to takie fajne. Może jak komuś nie zależy na jakości to tak, ale nikt tego w recenzjach nie mówi. 

Może tym testerom powinni zrobić badania wzroku i tych z wadą nie brać do końca na poważnie? :D

Edytowane przez Kawabonga
Link to post
Share on other sites

Ktoś gra w Warzone z czymś w stylu DLSS/FSR? No wątpię. Warto spróbować coś przed testami, poza tym, wszystko podlega zwrotowi 14 dni, ale ludziom się nie chce. No to śmiało, FG/DLSS i inne tego typu. Miłego grania. 

Link to post
Share on other sites

Grają, grają z DLSS . 

Sprawdzałem warzone + DLSS= lipa, mydło. 

Sprawdzałem różne opcje i najlepsza jakość jest na Nvidia image scaling quality. Teraz sprawdzam FSR3 i chyba jest jeszcze lepsza jakość.

Ale po zmianie na coś mocniejszego od RTX3060ti będę grał natywnie. 

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Mam problem... włączałem dziś PC i mam jakby rozmazany/blurred/low-res ekran... Robiłem reinstall driverów z DDU i nic (back do 23.12) i nadal to samo. Rozdzielczość w windowsie jest ustawiona odpowiednio wraz z refresh rate oraz głębia kolorów... kabel HDMI sprawdziłem... jakies pomysły?

Cały obraz wydaje się jakby był w niższej rozdzielczości albo jakiś upscalowanyy... ciężko to wyjaśnić. Jest dramat, ledwo mogę tekst przeczytać. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...