Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

Tj ten Strix, @kampers? Jeśli tak to olej. Asus pozwala zerwać plomby. Chyba że chcesz zdjąć dla sportu, mnie się udało połowicznie. Musisz zaaplikować Ultra cienką taśmę bezbarwną od góry, bo po podgrzaniu będzie schodzić w kawałkach. Asus umi w plomby. 

21 minut temu, zbiku90 napisał:

No miejmy nadzieję że chociaż te 12GB 192bit VRAM zostanie. Bo w innym wypadku będzie krucho. Ciekawe kiedy 10GB z 3080 przestanie wystarczać, obstawiam 2-3 lata.

Że jak, że w 4K RT Ultra 7900 XT jest szybszy od 4070 Ti a nawet 4080???

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Rebelmind napisał:

Że jak, że w 4K RT Ultra 7900 XT jest szybszy od 4070 Ti a nawet 4080???

Po pierwsze: Radeony w Far Cry 6 wypadają wyjątkowo dobrze na Techpowerup. 

Po drugie: RayTracing w FarCry 6 jest stosunkowo symboliczny i nie stanowi wyzwania. 

relative-performance-rt_3840-2160.png

W niższych rozdzielczościach AMD wypada gorzej. 

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.01.2023 o 16:14, EH_Gosu napisał:

 

Nie wiesz co to jest 1% low? No nie, kolego użyj google :) Na tacy podane to nie to samo co samodzielne zgłębienie tematu. Podpowiem Ci tylko, że źle interpretujesz to czym jest 1% low. I generalnie 1% low będzie zawsze mniejszą wartością się charakteryzować od min fps, wyjątkami są sytuacje gdzie frametime jest wysoki za sprawą niskiej ilośći klatek ogólnie co przekłada się na niejednokrotne ujednolicenie 1% low oraz min fps.


Gosu, ale Adames napisał:
"1% Low" to średnia z pierwszych 1% (ilości) wszystkich pomiarów, jeżeli te posortujemy od najniższego do najwyższego", co jest dokładnie definicją 1% low, jeżeli za "pomiar" bierzemy każdy frametime z testowego okresu.
Mnie interesuje co w takim razie znaczy Min fps? Najgorsza średnia ilość klatek wygenerowana w ciągu "rolling" sekundy?

Edytowane przez mirai99
Link to post
Share on other sites

Czyli tak deko... Standardowo ten 4070 Ti wyszedł? 

 

PurePC: deko za 7900 XT 

TPU, HU, GN i jeszcze kilka portali: stabilne 10-15% za 7900 XT 

 

Tech Jezus kompletnie zaorał tę kartę. Z jego testu wynika, że "the Way Forward" to 6950XT :o

 

Poza tym nie wiem jak się to Jensenowi udało ale sprawili, że 7900 XT - totalnie nieopłacalna na tle XTX karta! - wyszła wręcz arcykorzystnie :o Tj antymarmeting totalny :rudolph:

 

I tym, którzy piszą że tj fajna karta do 2K: to NIE JEST fajna karta do 2K. W 2K ta karta wypada najmniej tragicznie - przy czym przy obecnych cenach moim zdaniem zapowiada się sprzedażowo powtórka z 4080: napaleńcy/wyposzczeni holdujący rzucą się na TUF'a za 4500 PLN, a reszta będzie zbierać kurz.... 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@mirai99 MIN fps to jest co innego niż 1% Low.  Łopatologicznie tłumacząc, najniższa wartość klatki zarejestrowana w czasie danego przebiegu testu (całościowo bo zmienia się dynamicznie i ostateczną wartość osiąga pod koniec przebiegu), plasująca się poniżej FPS min. Coś czego normalnie nie zobaczysz na OSD, nie odczujesz za bardzo chyba, że jest się niezwykle wyczulonym, taki drop. Objawia się przykładowo jako nawet marginalny stutter, fluktuacja na frametime, coś czego odczyt MIN fps nie wyłapie. Parametr czuły na chrupnięcia silnika danej produkcji. Generalnie zawsze kiedy testuje sprzęt to powtarzam dany przebieg kilkukrotnie po to żeby wyeliminować fluktuacje 1% low, sprawdzić jak po ponownym załadowaniu lokacji temat wygląda gdyż silniki gier pozostawiają wiele do życzenia i bardzo często ma miejsce przekłamanie wyniku w dół. Karty o najniższych przepustowościach pamięci albo silniki gier, które są konkretnie spartolone mają zdecydowanie większe rozbieżności 1% low względem MIN fps niż GPU z wyższymi przepustowościami (liczy się też całościowa moc sprzętu) co i tak i tak nie zmienia faktu, że 1% low będzie zawsze poniżej FPS MIN. Traktować to trzeba jako po prostu najgorszy możliwy drop klatki, niżej nie spadnie, a nie jest to coś co utrzymuje się na tyle długo by wykazane było jako fps MIN, to wartość odrębna, takie dźgnięcie dropu, że tak to określę :). Parametr dla niektórych ważny bardziej niż fps MIN, dla niektórych pomijalny. Kwestia podejścia. Niemniej ja od dawna już dodaje do testów ten pomiar gdyż soft, którego używam do pomiarów (ten sam, którego używa zdecydowana większość testerów) zapewnia taką funkcję. Zazwyczaj w testach wyniki ograniczane są do AVG czy MIN, albo AVG, 1% LOW. Osobiście preferuje i podaje zawsze MAX, MIN, AVG , 1% Low. 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
16 minut temu, EH_Gosu napisał:

@mirai99 Łopatologicznie tłumacząc, najniższa wartość klatki zarejestrowana w czasie danego przebiegu testu, plasująca się poniżej FPS min. Coś czego normalnie nie zobaczysz na OSD, nie odczujesz za bardzo chyba, że jest się niezwykle wyczulonym, taki drop. Objawia się przykładowo jako nawet marginalny stutter, fluktuacja na frametime. Parametr czuły na chrupnięcia silnika danej produkcji. Generalnie zawsze kiedy testuje sprzęt to powtarzam dany przebieg kilkukrotnie po to żeby wyeliminować fluktuacje 1% low, sprawdzić jak po ponownym załadowaniu lokacji temat wygląda gdyż silniki gier pozostawiają wiele do życzenia i bardzo często ma miejsce przekłamanie wyniku w dół. Karty o najniższych przepustowościach pamięci albo silniki gier, które są konkretnie spartolone mają zdecydowanie większe rozbieżności 1% low względem MIN fps niż GPU z wyższymi przepustowościami (liczy się też całościowa moc sprzętu) co i tak i tak nie zmienia faktu, że 1% low będzie zawsze poniżej FPS MIN. Traktować to trzeba jako po prostu najgorszy możliwy drop klatki, niżej nie spadnie, a nie jest to coś co utrzymuje się na tyle długo by wykazane było jako fps minimalny, takie dźgnięcie dropu, że tak to określę :). Parametr dla niektórych ważny bardziej niż fps MIN, dla niektórych pomijalny. Kwestia podejścia. Niemniej ja od dawna już dodaje do testów ten pomiar gdyż soft, którego używam do pomiarów (ten sam, którego używa zdecydowana większość testerów) zapewnia taką funkcję. Kiedyś nie dodawałem 1% low, sporo osób prosiło żeby to robić. Generalnie nigdy do tej pory nie spotkałem się z tym żeby ktoś miał problem do tego albo nie rozumiał o co chodzi. No ale nie każdemu się dogodzi :)


No ale CO TO JEST FPS min. Używasz tego określenie z 5 razy, pytałem się co to jest, a ty definiujesz je względem samego siebie. Co to jest FPS min. Jeżeli to jest najgorsza klatka w teście, to nie ma prawa być wyższa niż 1% low, które jest średnią 1% najgorszych klatek.

Powtórzę po raz kolejny, NIE MAM PROBLEMU z 1% Low, i czytając co pisał Adames, mam wrażenie że on też nie miał. Problem mam z "Min FPS", który nie jestem w stanie zdefiniować (logicznie i użytecznie), tak żeby mógł być wyżej niż 1% Low, tak jak go kwantyfikujesz. Co to jest Min FPS, skoro jest większy niż średnia wartość zbioru 1% najgorszych klatek. 

 

Link to post
Share on other sites

Gosu się nie odzywał dwa dni; myślał, że sprawa przycichła, a tu po powrocie znowu jest pod ostrzałem :rotfl:

40 minut temu, Rebelmind napisał:

że 7900 XT - totalnie nieopłacalna na tle XTX karta! - wyszła wręcz arcykorzystnie :o Tj antymarmeting totalny :rudolph:

Wstrzymaj się z takimi komentarzami, ponieważ dzisiaj o 3 w nocy AMD prezentuje nowy szrot. Albo Navi 32 albo Navi 33.

Link to post
Share on other sites

Wyniki u Steava (GN) są zaskakująco niskie (dla RTX 4070 Ti) - do tego stopnia że nie wiem z czego mogą wynikać bo odnoszą się do każdej gry którą testowali. Może ich karta jakaś uszkodzona była... 

Jak pewnie czytaliście w mojej recenzji (co już Gosu podlinkował) też nie byłem zachwycony, ale mimo wszystko karta dała radę przynajmniej tego RTX 3080 Ti pokonać (i wylądowała gdzieś pomiędzy nim a RTX 3090 Ti). 

 

Ogólnie odnoszę wrażenie jakby za równo AMD jak i NVIDIA sondowali teraz jak daleko mogą posunąć się w czynieniu tańszych kart nieopłacalnych względem droższych propozycji, zanim ludzie wyjadą na ulicę (albo zaczną kupować karty od Intela). Niestety patrząc na to jak sklepy obecnie podbijają ceny poprzedniej generacji to ten manewr na ten moment dobrze im wychodzi i RTX 4070 Ti i tak jest bardziej opłacalnym zakupem od RTX 3080 12 GB lub RTX 3080 Ti (obie te karty są w podobnej lub wyższej cenie od RTX 4070 Ti, a nie oferują nowych funkcji jak DLSS 3). 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, wojciech spychała napisał:

Wyniki u Steava (GN) są zaskakująco niskie (dla RTX 4070 Ti) - do tego stopnia że nie wiem z czego mogą wynikać bo odnoszą się do każdej gry którą testowali. Może ich karta jakaś uszkodzona była... 

Jak pewnie czytaliście w mojej recenzji (co już Gosu podlinkował) też nie byłem zachwycony, ale mimo wszystko karta dała radę przynajmniej tego RTX 3080 Ti pokonać (i wylądowała gdzieś pomiędzy nim a RTX 3090 Ti). 

 

Ogólnie odnoszę wrażenie jakby za równo AMD jak i NVIDIA sondowali teraz jak daleko mogą posunąć się w czynieniu tańszych kart nieopłacalnych względem droższych propozycji, zanim ludzie wyjadą na ulicę (albo zaczną kupować karty od Intela). Niestety patrząc na to jak sklepy obecnie podbijają ceny poprzedniej generacji to ten manewr na ten moment dobrze im wychodzi i RTX 4070 Ti i tak jest bardziej opłacalnym zakupem od RTX 3080 12 GB lub RTX 3080 Ti (obie te karty są w podobnej lub wyższej cenie od RTX 4070 Ti, a nie oferują nowych funkcji jak DLSS 3). 

 

może zależy od platformy ale w innych recenzjach też nie jest za ciekawie z tym 4070Ti ... Karta pewnie znajdzie nabywców ale osobiście nawet do 1440p bym jej nie kupił,

do FullHd za mocna powyżej to z tymi pamięciami to jest kiepska opcja.

 

Obecnie 4k - jedyna droga to 4090 jeżeli chce się mieć też fajny FPS, jak 60hz czyli "ekonomicznie" to 4080, najmniej ale to już bym sobie podarował bo cenowo nowa jest kompletnie nieopłacalna na tle 4080 czyli 3090ti.

 

 

obraz.thumb.png.540456cfb9c9444c7f64d221f9986177.png

Link to post
Share on other sites

@wojciech spychała

Nawet Tobie przy testowaniu z DLSS FG nie udało się jednak odtworzyć bzdury ze slajdu Nvidii o tym, jakoby 4070Tie był 3x wydajniejszy od 3090Ti:

 

1440p:

image.png.de4a94c5d41cca586cbb957ce1c4078c.png

 

4K:

image.png.362a62517290553dfa5a16c89c60d7c0.png

 

Wydaje mi się, że nvidia testowała to tak 3090Ti + Pentium G7400 (socket 1700) vs 4070Ti + core i9 13900KF (też socket 1700). Więc przy sockecie 1700 faktycznie 4070Tie może być 3x wydajniejszy od 3090Ti. 

 

Btw, @wojciech spychała jak przyjemnie gra się w CP 77 z DLSS FG przy 35 FPS? Da się wypić kawę pomiędzy kliknięciem a wystrzałem? Naprawdę przy takim FPS artefakty z FG są nieistotne?

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Silver Arrow napisał:

Już podnieśli, ale zastanawiałem się nad nią...

Odpuść sobie ten model. To jest jeden z największych szrotów pośród RTX 4090. Zerknij na ilość faz, możliwości VRM. Karty pokroju Palita / Gainwarda długo nie pociągną, tuż po gwarze (nawet i jak przed to zawracanie gitary) prawdopodobieństwo padnięcia konkretne. Oszczędność na takich sprzętach przekłada się potem na finalnie większą inwestycję, więc warto dołożyć do lepszego modelu. Zerknij sobie. Palit / Gainward / Inno3D / Windforce wszelkie, MSI Gaming X czy Ventus, paździerze jakich należy unikać.

Jak ktoś je kupuje bo najtaniej, to jego sprawa. Jednak warto wiedzieć w co się człowiek wtedy pakuje. Tu nie chodzi o OC itd. Tu chodzi o jakość komponentów oraz zastosowane komponenty co przekłada się na żywotność karty itd. Niczego z obciążalnością poniżej 1000A na VRM lepiej nie brać. RTX 4090 też swoje peaki ma więc warto mieć to na uwadze.

obraz.thumb.png.d7ac07ea64b834417d8b40b50e3f688a.png

 

obraz.thumb.png.98382c18ece0fdbfbedf572580865dc1.pngobraz.thumb.png.43e9630a773c1e4237dd4bdfbd872562.pngobraz.thumb.png.6dcc26dd6437e6b2e1170544f23a6411.png

 

 

obraz.thumb.png.9ed5c5a6a84c6f9da05c5235127be553.png

 

obraz.thumb.png.41df5d06fb506bea3c7fbe00214c32a6.png

Edytowane przez EH_Gosu
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, EH_Gosu napisał:

Odpuść sobie ten model. To jest jeden z największych szrotów pośród RTX 4090. Zerknij na ilość faz, możliwości VRM. Karty pokroju Palita / Gainwarda długo nie pociągną, tuż po gwarze (nawet i jak przed to zawracanie gitary) prawdopodobieństwo padnięcia konkretne. Oszczędność na takich sprzętach przekłada się potem na finalnie większą inwestycję, więc warto dołożyć do lepszego modelu. Zerknij sobie. Palit / Gainward / Inno3D / Windforce wszelkie, MSI Gaming X czy Ventus, paździerze jakich należy unikać.

Jak ktoś je kupuje bo najtaniej, to jego sprawa. Jednak warto wiedzieć w co się człowiek wtedy pakuje. Tu nie chodzi o OC itd. Tu chodzi o jakość komponentów oraz zastosowane komponenty co przekłada się na żywotność karty itd. Niczego z obciążalnością poniżej 1000A na VRM lepiej nie brać. RTX 4090 też swoje peaki ma więc warto mieć to na uwadze.

obraz.thumb.png.d7ac07ea64b834417d8b40b50e3f688a.png

 

obraz.thumb.png.98382c18ece0fdbfbedf572580865dc1.pngobraz.thumb.png.43e9630a773c1e4237dd4bdfbd872562.pngobraz.thumb.png.6dcc26dd6437e6b2e1170544f23a6411.png

 

 

obraz.thumb.png.9ed5c5a6a84c6f9da05c5235127be553.png

 

obraz.thumb.png.41df5d06fb506bea3c7fbe00214c32a6.png

Dziękuję za informacje. Będę miał na uwadze. Poprzednio miałem 3080ti Suprima, ale teraz mocno poszaleli z ceną i trochę mi szkoda było :D

Edytowane przez Silver Arrow
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, EH_Gosu napisał:

Odpuść sobie ten model. To jest jeden z największych szrotów pośród RTX 4090. Zerknij na ilość faz, możliwości VRM. Karty pokroju Palita / Gainwarda długo nie pociągną, tuż po gwarze (nawet i jak przed to zawracanie gitary) prawdopodobieństwo padnięcia konkretne. Oszczędność na takich sprzętach przekłada się potem na finalnie większą inwestycję, więc warto dołożyć do lepszego modelu. Zerknij sobie. Palit / Gainward / Inno3D / Windforce wszelkie, MSI Gaming X czy Ventus, paździerze jakich należy unikać.

Jak ktoś je kupuje bo najtaniej, to jego sprawa. Jednak warto wiedzieć w co się człowiek wtedy pakuje. Tu nie chodzi o OC itd. Tu chodzi o jakość komponentów oraz zastosowane komponenty co przekłada się na żywotność karty itd. Niczego z obciążalnością poniżej 1000A na VRM lepiej nie brać. RTX 4090 też swoje peaki ma więc warto mieć to na uwadze.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest 36m gwarancji to czego się bać? Właśnie te karty które wymieniłeś mają największe wzięcie.

Jak ktoś chce dopłacać 2000zł do lepszych wersji jego sprawa. Tylko że w przypadku tej serii masz może 3 stopnie więcej na tych "szrotach" niż na topowych modelach.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...