Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

15 godzin temu, nukalol napisał:

Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie że to krok wstecz aniżeli tylko stopowanie.

Krok wstecz tj pokazanie środkowego palca posiadaczom Amperów w temacie DLSS3.

 

Jeśli Jensen liczy, że dostępna tylko na next gen technologia (wspomniany DLSS3), będąca dalszym rozwinięciem OBECNEGO standardu DLSS2 ma być głównym argumentem za skokiem cen to niech se te karty wsadzi. 

 

Czytam po raz kolejny slajdy oraz porównuje przyrosty w CP2077 (DLSS3 vs bez) i wychodzi mi na to, że 4090 od 3090 Ti - w "czystej" wydajności w tej konkretnej grze - jest 'tylko' 1.6x szybszy... 

 

https://www.youtube.com/watch?v=KX4kToZhvHk

Link to post
Share on other sites

To by się zgadzało, że w standardowej rasteryzacji będzie około 60% wzrostu RTX 4090 vs RTX 3090 Ti. Tym czasem podrzucam jak wypada wydajność kręconej RTX 3090 na ujednoliconych z 3090 Ti PT.

 

RTX 3090 STRIX PT 480W OC +130/+1200 vs RTX 3090 Ti FTW3 PT 480W + OC 120/+800.

 

Niestety powyżej 800 Mhz już spadek na wydajności 3090 Ti bo korekcja wjeżdża, do 24/7 zazwyczaj 3090 Ti pozwalają na OC memek w zakresie +400/+600, 3090 spokojnie od +800 do +1200. Moja sztuka pozwala na +1500 no ale memki aktywnie chłodzone też ma cieczą także inny temat.

 

Port Royale

 

https://www.3dmark.com/compare/pr/1741815/pr/1742675?fbclid=IwAR1q6pN3hTqCGAyxL6cithZLLbNrGUp5CwcLoZjEnsOuSbBMjP89OSxSVy0

 

308995425_661499708650934_89337301693162

 

TSE

 

https://www.3dmark.com/compare/spy/30900742/spy/30881989#

 

308728627_488433332916079_12422793244251

 

Platforma z RTX 3090 to moja z syga, platfroma z RTX 3090 Ti to jedna z tych nad którą obecnie pracuje. Na 12900KS też wrzucę 3090 STRIX potem i polecę testy to wyniki się marginalnie jeszcze bardziej do siebie zbliżą. Biorąc pod uwagę  za jakie grosze można chwilowo RTX 3090 dorwać to warto, modele jak FTW3 / STRIX / SUPRIM-X warte uwagi. Nawet fajne sztuki RTX 3090 Ti idzie upolować.

 

No i też dlatego właśnie NV RTX 4090 pocięła nieziemsko żeby uniknąć sytuacji jaką mieli z 3090 vs 3090 Ti, gdzie 3090 Ti to nic innego jak 3090 po OC mająca aktywne 2 bloki SM więcej.

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

A, w tym wątku rozważają ludzie kupowanie RTX 3090 oraz RTX 3090 Ti, więc jak najbardziej wstawka adekwatna do tematu odnośnie RTX 4090 i RTX 4090 Ti oraz wprowadzającego w błąd, dziwacznego nazewnictwa kart ze strony NV.

 

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Póki co prawie każdy psioczy na ten DLSS 3, ale obym się mylił :lol: być może, przyjdzie taki czas że wielu jednak kupi tego kastrata pfu RTX 4070 aka 4080 12GB VRAM , tylko po to by mieć ten DLSS 3 i nie wydać tych 9 tysięcy - zobaczymy jak będzie z wydajnością i ceną tego farbowańca ( jeśli mocą dorówna modelowi RTX 3090 a z tym dlss 3 znacząco mu odskoczy to nie będzie tak żle) pozostaje nam czekać na prawdziwe testy tych kart ;)  

 

mam obecnie dwie okazje, wymiana z dopłatą i brać RTX 3090 SUPRIM X za 1200 EURO lub czekać na te nowe rtx 4000 i znacznie więcej do nich dopłacić tu model RTX 4080 12-16

Edytowane przez Player120
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, Player120 napisał:

Póki co prawie każdy psioczy na ten DLSS 3, ale obym się mylił :lol: być może, przyjdzie taki czas że wielu jednak kupi tego kastrata pfu RTX 4070

Sens to będzie mieć pewnie za 2-3 lata jak będzie tych gier z dlss3 trochę, wtedy wypuszczą dlss4 i tak w koło Macieju:)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, wrobel_krk napisał:

Sens to będzie mieć pewnie za 2-3 lata jak będzie tych gier z dlss3 trochę, wtedy wypuszczą dlss4 i tak w koło Macieju:)

Tak niestety będzie, znowu coś wymyślą by tylko RTX 5000 się sprzedał, ja na razie się wstrzymuje z wymianą gpu do czasu prawdziwych testów RTX 4080-90, choć dopłata do RTX 3090 jest nieduża a tak się broniłem przed tym ale okazja jest dobra, co do kart RTX 4000 to muszę zobaczyć też co będzie z tymi nowymi PSU ATX 3.0 i tą przejściówką pod nasze obecne zasiłki, im więcej o tym czytam tym jest gorzej w kwestii zasilania :/   

Edytowane przez Player120
Link to post
Share on other sites

image.png.57c28e7d34338accf7986a9a0b531e06.png

 

Znów ten efekt, który mnie straszliwie irytował po włączeniu DLSS 2.0 w Marvel Avengers. Tutaj to wygląda jeszcze gorzej. Ehh performens. 

image.png.c5200a069279164d6195332c338f3ac0.png

 

Nie wiem jak was, ale mnie te duszki wokół postaci w grach TPP irytują straszliwie. 

Edytowane przez Adames
Link to post
Share on other sites

@Rebelmind

Kadry pochodzą z filmiku zamieszczonego przez Artok. Tak, to są artefakty generowane przez DLSS 3.0. To jak bardzo będą przeszkadzały w grze, to dopiero się przekonamy.

 

Czy to będzie bardzo irytujące w grach, zobaczymy jak już karty wejdą na rynek. Potencjalnie w grach o bardzo dużej dynamice ruchu będzie to bardzo widoczne, szczególnie, kiedy będzie więcej niż jedna wygenerowana klatka pomiędzy dwiema prawdziwymi. 

 

Podejrzewam, że to charakterystyczne "ząbkowanie" wynika wprost z rozdzielczości macierzy wektorów ruchu (Motion Vecrors). Wyznaczanie precyzyjne wektorów ruchu dla każdego piksela jest najczęściej nie tyle niemożliwe, co nie prowadzi do lepszych rezultatów. Od środka to wygląda tak, że na obu obrazach wyznacza się elementy charakterystyczne (toteż punkty kluczowe) np: przejścia kontrastu (image features) i następnie próbuje się je dopasować pomiędzy dwoma obrazami. Przykład: https://docs.opencv.org/4.x/dc/dc3/tutorial_py_matcher.html Problem jest taki, że nawet najlepsze techniki dopasowywania obszarów obrazu mogą generować błędy dopasowań, co jest widoczne bardzo mocno np w przypadku tworzenia mapy głębi (disparsity map) z dwóch obrazów w widzeniu stereoskopowym. Duża dynamika obrazu, co za tym idzie często pojawiające się nowe elementy na obrazie, powoduje że wyznaczenie wektorów ruchu jest o wiele mniej precyzyjne. Tutaj ma też znaczenie "faktura" poruszającego się obrazu i spodziewam się, że w takiej grze, gdzie np patrzymy na siatkę ogrodzenia i nagle wykonujemy gwałtowny ruch kamery, to artefakty mogą być dotkliwie widoczne. 

 

Kartę z serii 40 zapewne będę miał miesiąc lub dwa po premierze, aczkolwiek na niej raczej nie pogram. Taki sprzęt biorę "na warsztat". Może jednak wtedy znajdę chwilę, by sprawdzić jak DLSS 3.0 działa, na własne oczy. Dużo będzie zależało od gry, tak jak z DLSS 2.0, gdzie jednej grze to nie przeszkadza, a w innej straszliwie irytuje. 

 

image.thumb.png.46584f340cd73972e5f9014e2a1deb0c.png

 

Fakt, że oglądamy filmik z YT, mocno zaburza postrzeganie artefaktów, w szczególności w ruchu. Tutaj kodek trochę "maskuje" :)

Edytowane przez Adames
  • Dzięki 2
Link to post
Share on other sites

No to czekam cierpliwie na dalsze info z Twoich wrażeń nt DLSS3. Ja, pomimo że kilka kart z serii RTX 3000 miałem u siebie, to praktycznie nie było czasu żeby sprawdzić cokolwiek gdzie DLSS miałby pomóc (i był zaimplementowany), najbliżej Cyberpunk ale to nie moje klimaty. 

Link to post
Share on other sites

Jakkolwiek kontrowersyjna premiera RTX 4000 by nie była tak Jensen ma mój szacun:

 

https://ithardware.pl/aktualnosci/nvidia_calkowicie_wycofuje_sie_z_rosji_firma_zamyka_biura-23681.html

 

Rosja to całkiem spory rynek więc całkowicie świadomie dziękują za (w)ruble :)

Edytowane przez Rebelmind
  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Jakkolwiek kontrowersyjna premiera RTX 4000 by nie była tak Jensen ma mój szacun:
 
https://ithardware.pl/aktualnosci/nvidia_calkowicie_wycofuje_sie_z_rosji_firma_zamyka_biura-23681.html
 
Rosja to całkiem spory rynek więc całkowicie świadomie dziękują za (w)ruble
Spokojna głowa, swoje straty przerzucą na resztę konsumentów xD
  • Lubię to 1
  • Smutne 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

@Artokja też jestem chętny! Za 2500 PLN/szt biere dwa, jeden dla siebie a drugi na handel. Jak znowu wjadą "problemy z dostawami" to oddam okazyjnie za 5000 PLN ( @joker5513lubi jeździć to może wybierze się za morze, obiad w cenie) :evil:

//Janusz-mode OFF

  • Haha 2
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Rebelmind napisał:

oddam okazyjnie za 5000 PLN ( @joker5513lubi jeździć to może wybierze się za morze, obiad w cenie)

To nie byłaby zła oferta, on się rozgląda za 3090 Ti do 6000. Niezależnie czy weźmie 4070 12GB czy 3090 Ti to dostanie +20% do liczby klatek. Więc przesiadka na Adę Lovelas wyjdzie 1000 zł taniej. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

I takiego 4080 za 5000 jak będzie warto byłoby kupić :menda:

 To nie lepiej kupic sobie już dzisiaj 3080Ti - ostatnio kumpel wyrwał za 4500zł Suprim X z 2,5 roczną gwarancją

 

I nie robić se tu podśmiechujek ze mnie ;) Jak będzie deal do zrobienia (ale nie taki wujowy jak rebel pisze :) )to mogę jechać choćby i do Sztokholmu :)

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...