Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

Od jakiegoś czasu borykam się z nietypowym zawieszeniem się komputera przynajmniej 1-2 razy dziennie.
Codziennie od rana pracuje na komputerze i zawiesza się różnie, z początku myślałem, że może jakiś program graficzny to wywołuje ale np. dzisiaj zawiesił się po pracy podczas przeglądania Internetu gdy wszystkie programy graficzne miałem zamknięte.

Oto jak wygląda proces "zwieszania" się. Wszystko działa normalnie bez zastrzeżeń, nagle komputer jakby zwalnia i działa jakby z prędkością 1 FPS, mogę zmieniać i otwierać nowe zakładki ale trwa to bardzo długo, system nie jest w stanie wywołać żadnych funkcji np. Uruchom ponownie. Dziś na drugim ekranie miałem włączony Menadżer urządzeń przez cały czas by w razie czego monitorować wydajność, gdy komputer się "zawiesił" dysk pokazywał 0% aktywności ale nie jestem pewien czy system był to w stanie odświeżać.

 

Gdy zrobię "Hard reset" to komputer przez cały dzień działa ok, jedynie co zauważyłem to niekiedy jest jakby zawieszka na 1s (audio i obraz) podczas grania czy też przeglądania Internetu i potem już bez problemu.

 

Sterowniki od grafiki przeinstalowane, system był postawiony na nowo (format), temperatury sprawdzone, zrobione testy RAMu oraz dysków zrobione. Nie wiem czy to jakieś znaczenie ale mam dwa urządzenia pod BT z dwoma osobnymi odbiornikami (myszka i klawiatura).

 

Specyfikacja komputera:
Procesor - AMD Ryzen 9 5900X
RAM - 16GB G.Skill Trident Z
Karta graficzna - RTX 3080
Płyta główna - Asus TUF Gaming X570
Dysk pod M2, SSD i HDD

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

 

Edit: Czytałem, że przeglądarka Chrome może zawieszać komputer. Jednocześnie przy pracy używam Chrome oraz przeglądarki Brave, może to również pomoże przy identyfikacji problemu.

Edytowane przez v3pson
Link to post
Share on other sites

@mat0501 Sprawdziłem napięcia na zasilaczu i są w porządku
@Han44 Zasilacz to 
Seasonic Focus GX 850W 80 Plus Gold, nie ma oc, system Windows 11, na Windows 10 było podobnie.

 

@cyna76 Sprawdziłem Event Viewer, najczęściej pojawia się Błąd 10010 (Serwer {....} nie zarejestrował się w modelu DCOM w wymaganym czasie.) oraz Błąd 1084 (Model DCOM odebrał błąd 1084 podczas próby uruchomienia usługi ...)

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.07.2022 o 17:47, v3pson napisał:

RAM - 16GB G.Skill Trident Z
Karta graficzna - RTX 3080
Płyta główna - Asus TUF Gaming X570

Podkręcałeś pamięci oraz aktualizowałeś Bios płyty głównej do najnowszego?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

@Yokai wersja biosu jest aktualna. Ramy działają na 3600MHz CL16 przy DOCP wersja RAMów (F4-3600C16D-16GTZR) kilka dni temu dokupiłem kolejne 16GB i w biosie zauważyłem, że RAM pokazuje obniżone MHz ale w CPU-Z pokazuje tyle ile powinno być.

 

@worm @BlackCoffe załączam screeny z CrystalDisk

 

Kilka dni temu sprawdziłem od ASUSa program Armoury Crate i wykazało mi, że nie było sterowników od AMD Chipset (windows tego nie pokazywał), zainstalowałem i w pierwszy dzień po zainstalowaniu komputer mi się tak samo zawiesił, ale od tamtej pory komputer jeszcze mi się nie zwiesił.

 

Będę informować na bieżąco jeśli coś się zmieni.

crystaldisk2.png

crystaldisk1.png

Link to post
Share on other sites

Dysk D jest zdrowy, nie widzę nic niepokojącego. 

 

Co do dysku C ma niezerową wartość przy parametrze 0F czyli są odnotowane błędy, jak na razie nie są nienaprawialne, ale pilnuj tego parametru.

Link to post
Share on other sites

@Adames tak bios był aktualizowany przy składaniu komputera, nie pokazuje mi by była nowsza wersja biosa.

Sprawdzę jeszcze na stronie producenta płyty głównej.

 

Edit: faktycznie na stronie pokazuje nową wersje sprzed 2 miesięcy, program od Asusa "Armoury Crate" pokazuje, że nie ma nowszej wersji.
Czy aktualizacja biosa przez AI Suite (EZ Update) będzie ok?

Edytowane przez v3pson
Link to post
Share on other sites

Armoury Crate to blotware xD

 

20 minut temu, v3pson napisał:

Czy aktualizacja biosa przez AI Suite (EZ Update) będzie ok?

Tak. Nie ma to znaczenia. Ja tam moją mobo asusa aktualizowałem bezpośrednio w biosie, wskazując plik z nowym biosem. Tam to chyba też się zwie EZ Update.

 

image.thumb.png.3370f5ca20aee8582927f8101d930a1b.png

 

Wersja 4403 to jest ta wersja, która rozwiązuje problem opisany w linku wcześniej.

 

Jak dla mnie, to Twój problem właśnie na to wygląda. Sam doświadczyłem tego, przy czym nie musiałem nigdy robić hard resetu. Zwykle objawiało się to właśnie takim nagłym spowolnieniem kompa (nawet dźwięk się przywieszał) na ok 1-2s i potem pracował normalnie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Adames testowałem kilka dni i zawiesił mi się raz w sobotę, myślę, że chyba może to być Chrome / Brave lub oprogramowanie od firmy które to powodują. Miałem wtedy odpalone te 3 rzeczy + program graficzny. Zobaczymy jak dzisiaj komputer będzie się zachowywać.

Link to post
Share on other sites

@v3pson

Przyszedł mi na myśl jeszcze jeden potencjalny problem. Sprawdź zużycie ramu podczas takiej wytężonej pracy. Może być tak, że w pewnym momencie brakuje Ci ramu i wchodzisz na SWAP (plik wymiany), czyli defacto używasz dysku jak RAM. Takie coś jest tak potwornie powolne, że może sprawiać wrażenie jakby cały PC się zwiesił na amen. Zużycie cpu podczas pisania po SWAPie jest w okolicy 0%, bo cały czas czekasz na zapis / odczyt z dysku. 

 

Może tu tkwi Twój problem, masz ledwie 16 GB ram i używasz wielu aplikacji na raz. 

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem wszystko i na razie się nie zawiesił od ostatniego momentu.

Zauważyłem też poprawę z tymi 1-2s zawieszkami (dźwięk, obraz) - do tej pory nie odnotowałem żadnych.

 

Na ten moment myślę, że można zamknąć temat, w razie czego będę pisał w wiadomości prywatnej.

Link to post
Share on other sites
  • worm zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...