Skocz do zawartości

E-mail ws. wygranej w konkursie "Kalendarz adwentowy 2021"


Recommended Posts

Mam parę pytań, dotyczących dość oryginalnego e-maila w ww. sprawie:

 

1. Podejrzana domena nadawcy: ebenchmark.pl, zamiast benchmark.pl - tak ma być?

2. Prośba o wpłatę 10% wartości nagrody, na poczet podatku, pomimo że dalej w treści jest napisane: "Płatnikiem powyższego podatku od nagród w konkursie jest podmiot wydający te nagrody.". To jak to jest, kto jest płatnikiem tego podatku?

 

Wolę się upewnić, jak to tam z tym jest, bo to dosyć niespotykane podejście do sytuacji. :)

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą wydawałoby się, że nagrody o wartośći <2000 zł wygrane w konkursie ogłoszonym na ogólnodostępnej stronie internetowej powinny w ogóle być zwolnione z podatku.

 

Cytat

"Płatnikiem powyższego podatku od nagród w konkursie jest podmiot wydający te nagrody.". To jak to jest, kto jest płatnikiem tego podatku?

 

Upraszczając: płatnikiem jest ten, kto wpłaca podatek na konto odpowiedniego urzędu skarbowego.

Co nie oznacza, że tenże płatnik co do zasady wykłada te pieniądze. Albo pobiera podatek od wygranego (jak w tym przypadku), albo konstruuje nagrodę w taki sposób, że formalnie wygrywasz przedmiot + gotówkę w wysokości należnego podatku.

Edytowane przez behemot
Link to post
Share on other sites
W dniu 1.02.2022 o 15:20, behemot napisał:

konstruuje nagrodę w taki sposób, że formalnie wygrywasz przedmiot + gotówkę w wysokości należnego podatku

Z takim właśnie podejściem dotąd się spotykałem, więc wymaganie wpłaty było dla mnie zaskoczeniem.

 

W dniu 1.02.2022 o 15:20, behemot napisał:

nagrody o wartośći <2000 zł wygrane w konkursie ogłoszonym na ogólnodostępnej stronie internetowej powinny w ogóle być zwolnione z podatku

Jest taki przepis? Zdarzyło mi sie parę razy w życiu wygrać jakieś drobiazgi, o wartości najwyżej kilkudziesięciu złotych i nigdy o żadnym podatku mowy nie było.

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, nie narzekam. W praktyce wygląda to tak, jakbym kupił z 90% zniżką i darmową przesyłką. ;)

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Kerebron napisał:

Jest taki przepis? Zdarzyło mi sie parę razy w życiu wygrać jakieś drobiazgi, o wartości najwyżej kilkudziesięciu złotych i nigdy o żadnym podatku mowy nie było.

Jest, choć są jakieś niuanse. Zakładam, że redakcja wychodzi z założenia, że lepiej (bezpieczniej) jest zapłacić podatek z którego teoretycznie może byc zwolnienie, niż nie zapłacić, i dostać po tylku gdyby fiskus się do tego przyczepił.

4 godziny temu, Kerebron napisał:

Ogólnie rzecz biorąc, nie narzekam. W praktyce wygląda to tak, jakbym kupił z 90% zniżką i darmową przesyłką.

Podatek, moze nawet niepotrzebny, potrafię zrozumieć. Mniej zrozumienia mam dla faktu, że cała procedura (konkurs -> ogłoszenie wyników -> kontakt -> doręcznie) trwa prawie dwa miesiące. W moim przypadku konkurs z 11 grudnia, a kuriera wciąz ani widu, ani słychu.

Link to post
Share on other sites
21 minut temu, behemot napisał:

cała procedura (konkurs -> ogłoszenie wyników -> kontakt -> doręcznie) trwa prawie dwa miesiące. W moim przypadku konkurs z 11 grudnia, a kuriera wciąz ani widu, ani słychu.

We wtorek, 1. lutego, w odpowiedzi mailowej dostałem wiadomość, że wysyłka może im zająć do dwóch tygodni, tak więc jeszcze możemy poczekać. Mnie tam się nie spieszy. Langsam, langsam, aber sicher. :)

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dramat. Ja nadal czekam na swoją. Okazało się, że Samsung musi im przesłać raz jeszcze dysk, ponieważ dostarczyli inny niż był do wygrania :/ słabe to...

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Domena ebenchmark.pl brzmi podejrzanie, bo powinno być benchmark.pl. Co do prośby o wpłatę 10% na podatek, to dziwne, zwłaszcza gdy w treści piszą, że płatnikiem jest podmiot wydający nagrody. To może być próba oszustwa, lepiej się upewnić przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty. Sprawdź dokładnie treść e-maila, czy nie ma błędów, czy literówek. Skontaktuj się z administracją benchmark.pl, żeby potwierdzić, czy to jest legitymacja wiadomość. Warto też ostrzec innych na forum, żeby byli świadomi tej sytuacji. Lepiej być ostrożnym i nie podejmować żadnych działań bez dokładnego sprawdzenia tego e-maila.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...