Skocz do zawartości

Przejście z Internetu ADSL na bezprzewodowy.


Recommended Posts

Witam, Mam pytane dotyczące internetu, otóż mam od Orange na kablu telefonicznym i po awarii mam teraz 3 Mb/s (było 10-9 przed awarią) pewnie już tego nie naprawią bo umowa jest do 10Mb/s, ale widzę, że mają teraz ofertę LTE dla domu (strefa 500m) bez limitu transferu danych (jak rozmawiałem to limit jest, ale 999GB więc na miesiąc powinno wystarczyć) do masztów mam 3km, w telefonie ale od Plusa LTE o tej porze pokazuje mi 60 Mb/s(dzień pochmurny, mglisty). Co sądzicie na ten temat? Pchać się w to? :D

 

Edytowane przez artur04c
Link to post
Share on other sites

Jeśli net tylko do www,forum jakieś yt to można zaryzykować. Jeśli masz zamiar na tym grać online czy oglądać netflixy, HBO, viaplay to nie warto.

Uderzaj do operatora i powalcz aby spowrotem była da dycha, często jest tak że problem jest po ich stronie i muszą u siebie zresetować ustawienia, a oni spierają ze to wina twoja /twojego sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Jak miałem tą awarie linii to cały dom był podpięty pod jeden telefon, który udostępniał internet i zdawało to egzamin był szybszy od tego na kablu, ale szybko transfer leciał i nie wiem co robić w tym momencie. i na testach prędkości ping nie przekraczał 45

Edytowane przez artur04c
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, raiders napisał:

Jeśli net tylko do www,forum jakieś yt to można zaryzykować. Jeśli masz zamiar na tym grać online czy oglądać netflixy, HBO, viaplay to nie warto.

Uderzaj do operatora i powalcz aby spowrotem była da dycha, często jest tak że problem jest po ich stronie i muszą u siebie zresetować ustawienia, a oni spierają ze to wina twoja /twojego sprzętu.

Zamiast dawać komuś tak „cenne” rady to lepiej poproś żeby wstawił warunki na jakich podpisał umowę. Orange ma dokładnie opisane prędkości minimalne jakie świadczy dla poszczególnych łącz.

Link to post
Share on other sites

Ja nie wiem czy nie zaryzykuję i po prostu kupię nową kartę z jakimś tam pakietem internetu włożę w tel i przetestować czy to ma sens, u mnie ukształtowanie terenu jest takie, że okno szczytowe mam na wysokości nadajnika (patrząc przez okno na wysokości oczów mam czerwoną szczytową diodę masztu) taka jest różnica w terenie. Aktualnie, ale w Plus teraz tel mi pokazuje 15-19 MB/s skaczące, ale po chwili wskoczyło na 24 MB/s i tak trzymało. Jak widać szybciej od tego kablowego...

Link to post
Share on other sites

W jakichś szybkich grach typu strzelanki to już te 45ms robi różnicę choć jest całkiem grywalne. Problem powstaje jeśli są okresowe skoki powyżej 100 czego doświadczałem kiedyś na radiówce. Zrób może tak jak pisałeś, kup starter i testuj w szczycie czyli godziny 19-21, najlepiej w weekend. Wtedy będziesz miał rozeznanie w sytuacji. Ewentualnie jak cena nie gra roli to starlink ;)

Link to post
Share on other sites

Orange to dziadowska firma która nie dba o swoich klientów - zajrzyj do modemu i odczytaj jakie masz tłumienie i odstęp od szumów - 

to pozwoli określić jaką powinieneś mieć prędkość -  Czasem wystarczy rekonfiguracja portu ( nie mylić z resetem portu...) i prędkośc wróci do normy.

Sprawdz jakie masz prędkości po LTE i sam będziesz wiedział czy przejśc na LTE czy pozostać na adsl.

Link to post
Share on other sites

Właśnie chodzi o to, że na tp link w8970(przed jego uszkodzeniem bo była burza i on oberwał i linia) był adsl2+ i prędkość 10-9,5 Mb/s przyzwyczaiłem się bo i tak w miarę szybki jak na te możliwości łącza(umowa max 10 Mb/s). Po awarii dostałem liveboxa 2.0 co w nim nie moge znalezc parametrów linii, rwie łącze traci synchronizację i prędkość max 3 Mb/s tragedia, na początku miałem tp link w8901G, który nie działał w ADSL2+ i prędkość 6-7 Mb/s, ale teraz on się nawet nie chce synchronizować na tym łączu. Złapał synchronizację na 30 sekund i nastała ciemność. Nie wiem czy to łącze czy te routery takie są, ale zgłosiłem uszkodzenie zobaczymy co będzie. Na Plus LTE widać, że jest lepsza prędkość i to wszystko tylko obawiam się warunków atmosferycznych jak to się zachowa, a jednak mieć stałe 10-9 Mb/s na kablu to stałe łącze. 

image.png.d92a924f884c33a6c47a5ed22c1fb2fa.png

to stary TP Link i 10 Mb/s

ne3.PNG.e1ed9dacda30e89eae97055a6d1fec34.PNG

to Tp Link nowszy, który oberwał:

 

12915256_610243289124009_1848218258_o.thumb.jpg.12c3a6a51e21d8d3acd8677049ddcc64.jpg

Edytowane przez artur04c
Link to post
Share on other sites

Najpierw kup starter za 5 PLN i sprawdź o 17-19 jak to chodzi. Jak będzie działało poprawnie, to można zaryzykować. Najwyżej dokupisz router jakiś lepszyi zewnętrzną antenę. 3 km do anteny to dużo i niedużo. Zależy od ukształtowania terenu i od obciążenia nadajnika. Jak infrastruktura lokalna jest dobrze rozwinięta i wszyscy jadą w domach w okolicy na łączach kablowych to może LTE działać całkiem poprawnie. Musisz się liczyć jednak że trzeba wydać 300 na router i 200 nanantene LTE.

Edytowane przez bob
Link to post
Share on other sites

Na LTE mogą być opóźnienia. Na Virgin Mo ile pingi mam 42 ms, na T-mobile 28. Mimo, że łącze na Virgin mam szybsze, to strony lepiej się ładują na T-mobile. Wg mnie  Virgin tylko speedtesty ma szybkie.  Czasem strony trzeba po 2-3 razy odświeżać żeby się załadowały. Tak więc masz 3 opcje: testy , testy i testy.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam temat, nie chcę zakładać ponownie. Dobija mnie ten wolny Internet. Zgłaszałem, że tarci synchronizację, gubi połączenie, nie synchronizuje się na ADSL2+ wtedy na livebox mam 7-8,5 Mb/s, na starym tp linku mam jak na umowie 9.8-10 Mb/s, ale potem tp link traci synchronizację i robią się cyrki, na GDTM na livebox i na tp link mam max 6 MB/s, Livebox zaniemógł, a teraz zaczął sie tp link synchronizować na ANSI T1.413 i 4 Mb/s, a livebox zaczął wariować. Zgłosiłem to nic nie zrobią bo umowa jest od 1 do 10 Mb/s. 

 

Nie chcę do końca rezygnować z orange ze wzglądu na internet kablowy, o którym wyżej wspomniałem, ale po prostu ten Internet nie wyrabia na moje potrzeby (aktualnie na speed test pc pokazuje 3 MB/s 40 ping, godzina 00:00, na telefonie z internetem mobilnym Plusa pokazuje mi 78 Mb/s ping 8, jakieś 20 minut temu pokazywał 50 Mb/s ping 30 [wiadomo bezprzewodowy] i telefon położony w podobnym miejscu, gdzieś miałem apke, która pokazywała najlepszy zasięg i łapałem 120 Mb/s na telefonie)

 

Chcę kupić starter orange doładować go i mieć 100 GB na testy i potrzebuję aplikację, która pokazywała by mi prędkość internetu w czasie rzeczywistym, takie wykresy, które mógł bym potem przeanalizować i wiedzieć dokładnie jaka najniższa prędkość jest, a jaka najwyższa, bo nie chce władować się na minę i tracić czas i pieniądze na powrót do internetu kablowego. Rozmawiałem w punkcie Orange, że moga mnie przenieść na LTE, ale musze płacić aktywację, a jak to nie zda egzaminu to znów płacić aktywację za kablowy. Jakieś sugestie pomoce ? Bo co chwilę nie chcę speed testa bo po pobiera też pakiet, a akurat może wyjdzie na lepsze. Aktualnie będą tylko filmy strony itp, gry multiplayer najwyżej sobie odpuszczę i będę pluć sobie w brodę :D

Link to post
Share on other sites
W dniu 15.11.2021 o 14:15, artur04c napisał:

ofertę LTE dla domu (strefa 500m) bez limitu transferu danych (jak rozmawiałem to limit jest, ale 999GB więc na miesiąc powinno wystarczyć) do masztów mam 3km

Nie widzę tej oferty na stronie Orange dla osób prywatnych tylko dla małych firm. Daj link gdzie to jest na stronie Orange dla osób prywatnych.  Ciekawy jestem. 

Link to post
Share on other sites

Ja tam tylko widzę reklamę, że nielimitowana jest prędkość pobierania "nawet do ...", jakoś w oczy nie kłuje "nielimitowany transfer". To co Pan/Pani gdacze na infolinii, można bardzo często między bajki włożyć. Jak nie ma podkładki na piśmie to w zasadzie nie ma o czym mówić.

Link to post
Share on other sites

Kupuję w ciemno starter i przetestuje przez telefon na udostępnionym internecie. Co do transferu to będzie na umowie więc trzeba będzie dokładnie sprawdzić. Kolega oddalony ode mnie 1000m czyli automatycznie ma 4 km do BTS, ale on zahacza delikatnie las ma internet z plusa i mówił, że działa o wiele lepiej niż ten kablowy z orange, jego brat gra w multi i jedyni męczył ich limit 200 GB, ale juz zmienili umowę i mówił, że jest ok, ja jestem 1 km bliżej od nadajników i ukształtowanie terenu takie, że okno mam na linii prostej z górną częścią BTS 

Jest oferta w salonie orange internet mobilny 100 Mb/s limit 500 GB miesięcznie więc raczej powinno wystarczyć. Aktualnie pc mam sparowanego z telefonem i na tą chwilę pokazało 32 Mb/s  ping 24, ale zasięg jest słabszy niż w Plusie 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nie chcę cię straszyć, ale z  mobilnym netem to taka trochę loteria jest. Może być tak, że dziś działa OK, a np. za 3 tygodnie nie będzie się dało z tego korzystać. Dlatego jeśli jesteś skazany na takie łącze, to dobrze jest posiadać 2 pakiety od różnych operatorów. Jak jeden odmówi posłuszeństwa, to przekładasz kartę i korzystasz z drugiego. W każdym razie ja bym tak zrobił, gdybym nie miał innej opcji.

Link to post
Share on other sites

W robocie mam zapasowy net po LTE od Orange. Zasięg jest, do przekaźnika blisko toteż wydawałoby się że będzie to działać dobrze. A jest wręcz przeciwnie, zdecydowana większość czasu to osiągi w przedziale 1-10Mbit, rzadko kiedy jest stabilnie > 20Mbit. Jako łącze zapasowe to się sprawdza do wysyłki maili itp., ale jakbym miał takie cuda w domu to dziękuję bardzo.

Link to post
Share on other sites

@up, Dokładnie takie sytuacje miałem na myśli w poprzednim poście. Możesz mieć zasięg 5 kresek i BTS pod samym nosem, ale co z tego jak jest w opór przeciążony, bo masa ludzi korzysta z netu w smartfonach i innych takich. To że maszt jest blisko, to jeszcze nic konkretnego nie znaczy i trzeba się z tym liczyć, że internet mobilny nie dorówna kablowemu/stacjonarnemu. Cudów nie ma.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Testowałem do tej pory no i jest szybszy, raz miałem tylko prędkość 2 Mb/s, ale to przez jakieś 30 minut potem przeważnie 20 Mb/s. W telefonie szukałem najlepszego zasięgu, żeby dB było jak najmniejsze bo na parapecie było 93 dB prędkość 20-40 Mb/s, a jak otworzyłem okno i wystawiłem tel na zewnątrz to pokazało 100 Mb/s, więc antena kierunkowa i powinno zdać egzamin, ale jak byłem w Orange to mówili, że bez sensu przechodzić na mobilny ten ADSL będzie o wiele lepszy i jeszcze powiedzieli mi, że niby ma być światłowód u mnie bo jakąś umowę zawarli. W miejscowości gdzie są BTS akurat Nexera robi światłowód, ale czy prawdę mówią tego nikt nie wie bo na mapach mnie nie ma:D

Edytowane przez artur04c
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...