Skocz do zawartości

Windows 11 - Temat zbiorczy. Wrażenia, wątpliwości, problemy, porady


Recommended Posts

Witam, 

Prosiłbym o przypięcie posta. 

Jakie Wasze wrażenia odnośnie użytkowania W11? Jestem od wczoraj po aktualizacji, na ten moment nic o dziwo się nie wysypało. Nawet VPN'y które miałem zrobione by łączyć się z serwerem w pracy. 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites
  • Quarantino zmienił tytuł na Windows 11 - Temat zbiorczy. Wrażenia, wątpliwości, problemy, porady
  • BlackCoffe podpiął ten temat

System jak to system - bardziej takie W10 21h2, niż W11 ale ma trochę wizualnych wodotrysków, opiszę co mi najbardziej się podoba i nie podoba, nie koniecznie w W11, ale generalnie w Windows:

 

1. Snap to grid - użyteczne, będę używał

2. Manu start w końcu pojawia się bez opóźnień, moim ideałem jest jego odpowiednik z MacOS - pojawia się okienko do wpisania wyszukiwanej aplikacji błyskawicznie po bodajże cmd+spacja, wyszukiwanie aplikacji tez jest błyskawiczne. Tutaj W11 jest znacznie lepsze od W10, ale wciąż jest delikatne opóźnienie

3. Wirtualne pulpity, to największa porażka tego systemu - znowu wolę to co jest w MacOS, czyli możliwość przełączania pulpitu na każdym monitorze osobno + aplikacje pełnoekranowe stają się "nowym pulpitem". Do tego w MacOS są gesty na myszce, co sprawia, ze chociaż myszka (magic mouse) jest absurdalnie do bani (ergonomia), to jako kontroler do MacOS jest naprawdę niezła, podobnie jak touchpad. W W11 podpiąłem sobie przełączanie pulpitów pod tilt kółka w myszy, ale to wciąż nie jest to :/

4. Win+tab, fajne, ale znowu wymaga 2 rąk na klawiaturze (bo strzałki)

5. Żadna nowość, ale kto do złej kobiety wymyślił, że przełączanie pomiędzy pulpitami ma być robione win+ctrl+strzałka? Albo otwieranie nowego pulpitu przez win+ctrl+D? Przecież tego się zwyczajnie nie da używać.

6. Kolorki w powershell, no w końcu (ale czemu tego nie ma w zwykłym cmd?), polecam ściągnąć ze sklepu Windows Terminal jak ktoś używa linii komend.

7. Ciemny motyw chyba trochę bardziej działa i trochę więcej zmienia

8. Pasek zadań na środku, fajna rzecz, bo otwiera się centralnie na twarz (fajnie też, że można sobie przesunąć tam gdzie był w poprzednich wersjach) ale znowu czemu MacOS (za którym naprawdę nie przepadam) ma to zrobione lepiej? 

9. Od N wersji Windowsa automatyczne chowanie paska działa źle. Albo przeskaluje okno, albo je zasłoni i nie chce się schować, bo jakaś aplikacja wyświetla powiadomienie, ale to tak sobie marudzę, bo zwyczajnie MS powinien to poprawić a od lat tego nie robi

8. Ustawienia systemowe na duży plus, idą z tym do przodu, tylko czemu ciągle trzeba połowę rzeczy robić w control panel?

9. Kolekcje typu zdjęcia, video, pobrane itd. po chyba 15 latach pojawiły się w linii komend, wow.... naprawdę można zrobić z linii komend cd c:\users\username\Downloads i to działa. Niesamowite, że w końcu ktoś wstawił tego symlinka...

10. WSL2, no naprawdę fajnie, że w końcu jest jakaś normalna konsola, tylko dlaczego w wirtualizacji i czy naprawdę, żeby użyć bash'a na windowsie muszę mieć 1.5GB pamięci poświęcone na WSL'a? W dodatku niezależnie od tego czy go akurat używam, czy kompletnie nie, każdy co bardziej pokręcony pogram wymaga zmiany ustawień wirtualizacji w biosie, bo albo mam Dockera i WSL, które wymagają włączenie hypervisora, albo go wyłączę i już po drobnej konfiguracji w BIOS, mogę odpalić Ryzen Master. Jaja trochę, chociaż to tylko częściowo problem windows, a częściowo niedorobionego RM. Podobnie było z równiez niedorobionymi emulatorami Androida od Google.

 

Ogólnie rzecz ujmując, lubię Windows'a ale czasami się zastanawiam, czy to nie jest już syndrom sztokholmski. Do 99% moich zastosowań, lepszy byłby MacOS, albo chociaż jakiś rozsądny Linux, ale używam na co dzień aplikacji, które nie mają szansy ruszyć na Linuxie, a Mac'a do domu nie kupię, bo lubię sobie pograć, w dodatku nie w to co łaskawie ruszy na tym systemie, ale to co sam wybiorę + znowu oprogramowanie do fotografii nie ma szans ruszyć na Linuxie.

 

Moim skromnym zdaniem, przenosić się na win 11 możliwie szybko, podstawowe poprawki już wydali, a to nic innego jak kolejna, inaczej nazwana odmiana Win10. Upierdliwości z poprzednich wersji w większości udało im się niestety zachować, ale jest lepiej.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

1. Secure Boot i TPM możesz włączyć bez utraty danych. Jeśli masz tabelę partycji MBR to trzeba przekonwertować na GPT i to już wiąże się z pewnym ryzykiem.

2. Windows 11 można zainstalować bez Secure Boota i TPM oraz na starszym sprzęcie - jest pełno poradników w sieci. Jeśli się nie mylę to jedynym faktycznym wymogiem jest obsługa UEFI i tabela GPT właśnie.

Ja testuję od niedawna bo wydali już patch pod AMD i jest ok, żadnych większych problemów. Ustawienia podobają mi się nawet bardziej niż w win10

Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, lukasz272015 napisał:

po testach widać że 11 w grach kuleje i programach.

To chyba widzieliśmy inne testy bo w większości różnice po patchu są w granicach błędu pomiarowego.

50 minut temu, lukasz272015 napisał:

11 beta

U mnie 11 jest tak stabilna że z ciekawości włączyłem wczoraj aktualizacje z kanału beta w windows insider, ciekawe kiedy coś się wysypie :D 

 

Oczywiście nie ma sensu póki co aktualizować sprzętu na którym się pracuje bo różnie może być, ale jak na komputer do rozrywki to obecna wersja wydaje się całkiem dopracowana. Mnie tylko brakuje menedżera zadań po prawokliku na pasku zadań (trzeba kliknąć na przycisk start albo utworzyć sobie skrót) i możliwości przerzucenia paska na bok albo górę, mam nadzieję że z czasem to dodadzą. Jako insider podrzucę na pewno taką sugestię ;) 

Link to post
Share on other sites

Jedyny problem jaki mam to połączenie z padem Xbox Series lub Elite v2.

Logo Xbox miga system mówi, że połączony, czasem chwilę działa ale jest spore opóźnienie, innym razem mam 30fps w grach w których mam normlanie 200.

Podłączę pada przez USB i problem znika. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam. Mam pytanko bo nie rozumiem jednego tematu. Jeżeli mam kupioną wersję pudełkową Windows 10 i zrobię aktualizację z poziomu Windows update do Windows 11 to jak to będzie wyglądało w przypadku np wymiany dysku na nowy i czystej instalacji Windowsa? Do tej pory pobierałem obraz Windows 10 w najnowszej wersji przez media creator prosto na pendrive i instalowałem używając swojego klucza z pudełka. Czy instalacja Windows 11 będzie wyglądać tak samo na nowym PC, tzn czy po prostu użyję swojego klucza z Windows 10 podczas instalowania systemu?

Edytowane przez Big_Mike
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...

Cześć, proszę o pomoc w pewnej sprawie...

 

Mam Windows 8.1 od dawna (jakieś 7 lat). Kupiłem w boxie na płytach na mój komputer stacjonarny (nie laptop). Miałem możliwość upgradu za darmo do 10 ale nie skorzystałem w imię zasady że skoro coś działa to lepiej nie ruszać. Ostatnio dostałem info że wsparcie dla W 8.1 kończy się w styczniu 2023. Nigdzie nie widzę już możliwości upgradu... czy to znaczy że jestem w ciemnej d... i muszę kupić Win 11 nówkę sztukę za 599?

Z góry proszę o wyrozumiałość bo zatrzymałem się na poziomie użytkownika i na wielu rzeczach się nie znam a chciałbym się dowiedzieć...

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Oczyszczanie dysku schowali pajace z właściwości dysku...
Dobrze że z wyszukaj działa.
Zawsze muszą coś "ulepszyć" cofając się do jaskini żeby później w nowszej aktualizacji zrobić jak było i zbierać pochwały.
Jak ja bym ich z chęcią j.. w łep czy zad czy coś.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...