Skocz do zawartości

Reklamacja, gwarancja kupionej od kogoś używanej karty - wnioski (zakup używanej karty graficznej, a gwarancja)


Recommended Posts

temat ważny ,wiec wrzucam tu swoje wnioski z innego wątku, mogą się ludziom przydać, bo temat jest ważny, a masa ludzi robi błąd nie zabezpieczając się przy zakupie.

 

Małe podsumowanie tego co wyczytałem na forum i moje uwagi i jak sie zabepieczyć przy kupnie używki (1. spisz umowe kupna sprzedaży,  ewetualnie + zbycia karty i praw do gwarancji, na dole wiecej o tym)

 

1. p sporo ludzi pisze, ze karte można wysyłać bezpośrednio do producenta, a z tego co widzę, że sporo producentów nie przyjmuje reklamacji mówiąc, że należy kierować ją do sklepu, w którym zakupiony został towar i załatwiać to przez sklep (przypuszczam, że gdy sklep już nie istnieje, wtedy można do nich się zgłosić, ale to moje przypuszczenie)

2. niektóre sklepy, te lepsze, robią zdecydowanie mniej problemów z reklamacjami i takie należy najlepiej wybierać kupując używkę, z tego co tu ktoś pisał np morele, czy xkom

3. niektórzy straszą, że jak oddacie karte do producenta (jeżeli ją przyjmie, patrz pkt 1), to on ją odeśle do pierwotnego nabywcy. To mi wygląda na celowe zniechęcanie ludzi przez sprzedawcę , żeby ten nie reklamował przez niego jako sklep towaru.  A wystarczy zadzwonić napisać do producenta i zapytać o to.

4. ja kupuje w x kom, bo mam zaufanie do tego sklepu i sporo już u nich załatwiałęm rzeczy i nie było problemów (ale nie reklamacje). Oto jak wygląda to u nich na dzień dzisiejszy, bo zapytałem na infolinie:

mozesz reklamowac u nich karte używaną kupioną od kogoś, kto ją kupił w x kom nawet na f-re imienną (z imieniem i nazwiskiem), ale trzeba mieć umowe kupna sprzedaży karty (wiadomo- wpisane dane stron umowy ,  numery i dane karty, na podstawie dowodu zakupu/f-ry/paragonu nr...... z dnia.....)  albo umowe zbycia karty (że pan taki a taki zbywa karte taką a taka takiemu panu itp.- tak bym jakoś to ujął, ale druku nie znalazłem, są do pojazdów głównie)

i wtedy nie ma u nich problemu. I można reklamować taką używkę zarówno z tytułu gwarancji jak i rękojmi sklepu (co ciekawe).

 

Czyli kupując używke spisuj ZAWSZE UMOWE KUPNA SPRZEDAŻY (moze być na kartce odręcznie, byle wszystkie dane wpisać, najlepiej z dowodu) i ja bym jeszcze dopisał na końcu  umowy zapis typu:

"sprzedający zbywa na rzecz kupującego prawa do wyżej wymienionego towaru w tym prawa do korzystania z gwarancji i rękojmi"

i powinno być ok :)

i takie coś wystawiłem kupującemu moją kartę, żeby nie miał w przyszłości problemów z ewentualną reklamacją i gwarancją.

i tu mała uwaga !

- patrz, czy dane z f-ry to dane tego sprzedającego, czy nie jakiegoś innego, że on kupił tez od kogoś, bo wtedy musi być ciąg umów po kolei każdego.

- gdy jest sam paragon, to najpierw się dowiedz, kto kupił tą kartę w sklepie, czy na pewno sprzedający jest jej 1-szym właścicielem.

 

Pozdrawiam, specjalnie się zarejestrowałem, żeby to napisać, bo może pomóc innym przy zakupie:)

z tego co widze, to ludzi biorą samą f-re / paragon i myślą, że mają z automatu gwarancje, a tak często nie jest.

 

Udanych zakupów życzę:)

Edytowane przez Skorpione
korekta
Link to post
Share on other sites

I co jeszcze potrzeba zeznanie podatkowe sprzedającego?

Serio ty jako kupujący od sprzedającego powinieneś mieć tylko dowod zakupu sprzętu nie ważne czy to paragon, faktura.....

Dane osobowe nie są ważne i sklepu nie powinno to interesować na kogo jest faktura a kto reklamuje.

Równie dobrze kartę w sklepie mogła kupić babcia dla wnuczka w prezencie. Dowód zakupu będzie na babcie .
To żeby reklamować kartę wnuczek musi spisać dowód.... podarunku  od babci?


Sklepu sobie mogą pogadać, jest prawo konsumenta i to obowiązuje w pierwszej kolejności.
Sklepy  wymyślają jakieś pierdoły byle by nie przyjmować sprzętu na reklamację bo to dla nich tylko problem..




A tak na marginesie.
Jeśli używana karta odkupiona od kogoś okaże się wadliwa to możesz  domagać się od sprzedawcy (jeśli to osoba fizyczna) usunięcia wady , zmniejszenia ceny za zakupiona kartę (zwrot części kwoty) lub całkowity zwrot kasy.


Jeśli sprzedawca jest przedsiębiorca (np komis, lombard) to powołujemy się na ogół e przepisy KC dotyczące rękojmi

 

 

Edytowane przez raiders
Link to post
Share on other sites

I tu się nie zgodzę  rękojmia nie obejmuję używane rzeczy jak to sobie wyobrażasz że kupujesz dwuletnią kartę graficzną i po trzech miesiącach się psuje i co ?

Link to post
Share on other sites

Ostatnio sąd właśnie odrzucił takie roszczenie kupujący domagał się od sprzedającego zwrotu kosztów naprawy.

A sąd stwierdził że kupując używane rzeczy nie można się domagać naprawy ani zwrotu kasy.

 

A KC to musisz umieć czytać ze zrozumieniem, mam nadzieję że masz wykształcenie prawnicze.

To tylko działa na firmy a nie osób prywatne tak to Janusze biznesu by z tego zrobili niezły dochód

4554422_print_1.png

Link to post
Share on other sites

Jak powołujesz się na wyrok sądu to podaj źródło bo tak to tylko w błąd możesz wprowadzać.

Co do gwarancji to w x-komie mi powiedzieli na infolinii, że w salonie to zweryfikują po numerze seryjnym... Także nawet bez dowodu zakupu mogą przyjąć sprzęt na gwarancję i wiele tu zależy od sklepu.

Gwarancja jest na sprzęt więc kto to kupił nie powinno mieć znaczenia.

Link to post
Share on other sites

@Wik-Mar Przy ogłoszeniach np. używanych samochodów pojawia się notka/informacja o tym, że sprzedawca ogranicza lub wyłącza rękojmie. (art. 588 kc) Czyli nie trzeba specjalnie czytać KC, aby dowiedzieć się, że rękojmia też obowiązuje na używane rzeczy. I przy poradnikach kupna takich samochodów często piszą o bezskuteczności lub skuteczności takiego działania. Dlatego też zgaduję, że przywoływany wyrok sądu dotyczył tego aspektu rękojmi na rynku używanych rzeczy i źle spisanej umowy.

Edytowane przez Eftar
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Właśnie chcę kupić używany sprzęt na gwarancji z fakturą, google doprowadziło mnie tutaj i bardzo chcę to wiedzieć

 

W dniu 5.08.2021 o 15:23, raiders napisał:

Serio ty jako kupujący od sprzedającego powinieneś mieć tylko dowod zakupu sprzętu nie ważne czy to paragon, faktura.....

to dlaczego w innym temacie sklep odmówił gwarancji na fakturę? A odpowiedź prawnika (również dostępna w tym samym temacie) mówi, że w takiej sytuacji ratować drugiego kupującego może podpisanie cesji?

 

"Jeśli natomiast dokument gwarancyjny jest wystawiony imiennie, strony muszą dokonać przeniesienia praw wynikających z gwarancji poprzez cesję."

Faktura to imienny dowód zakupu, więc co wtedy? Jeśli nie ma takiej umowy a sklep odmawia, to zostajemy z niczym. Tak z tego wynika.

Poza tym sklep napisał, że nie mogą zwracać pieniędzy (jeśli zajdzie taka konieczność) innej osobie.

 

W dniu 5.08.2021 o 15:23, raiders napisał:

Równie dobrze kartę w sklepie mogła kupić babcia dla wnuczka w prezencie. Dowód zakupu będzie na babcie .
To żeby reklamować kartę wnuczek musi spisać dowód.... podarunku  od babci?

Tylko tu łatwiej, bo z osobą, która daje prezent to zazwyczaj mamy stały kontakt i w razie czego ona Ci pomoże lub sama odeśle sprzęt... A sprzedający z internetu wsiąknie.

 

Chcę tylko wiedzieć co jest grane w końcu.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
15 minut temu, scisorhands napisał:

Rok temu kupiłem kartę na allegro z drugiej ręki  jest do niej faktura i gwarancja. Faktura jest z x komu. Chcecie mi powiedzieć że w razie reklamowania będą wymagali jakiejś umowy kupna/sprzedaży między mną a pierwszym właścicielem? :co:

Xkom raczej nie robi problemu.

Następnym razem poproś o takie coś od sprzedającego

 

Ja .... ..... ( sprzedający ) dokonuję cesji praw do gwarancji na sprzęt o nazwie ...... numer seryjny ...... numer faktury ..... ( dowolne ), na kupującego ...... .......  Data i podpisy

  • Dzięki 2
Link to post
Share on other sites

Temat gwarancji,rękojmi jest tak różnie interpretowany przez użytkowników,stąd wiele nie jasności od strony teorii jak również od strony praktycznej.Częściej nie ze zrozumienia.

 

W dniu 5.08.2021 o 14:29, Skorpione napisał:

Czyli kupując używke spisuj ZAWSZE UMOWE KUPNA SPRZEDAŻY (moze być na kartce odręcznie, byle wszystkie dane wpisać, najlepiej z dowodu)

Kompletny bezsens,może do tego opisać jeszcze w których miejscach są rysy,uszkodzenia itp rzeczy + do archiwum dorzucić zdjęcia.Nie ma obowiązku spisywać takiej umowy żadna ze stron.

 

 

W dniu 5.08.2021 o 15:23, raiders napisał:

Serio ty jako kupujący od sprzedającego powinieneś mieć tylko dowod zakupu sprzętu nie ważne czy to paragon, faktura.....

Przy fakturze imiennej czasem potrafili robić problemy bo dodatkowo rejestrowało się produkt w celu rozszerzenia gwarancji.Z drugiej strony użytkownik też źle robi bo ma wybór,paragon lub faktura,ten ostatni wiadomo kto najczęściej wybiera.

 

 

W dniu 7.08.2021 o 09:51, zbiku90 napisał:

Rękojmia na towar używany to również nieporozumienie i masz w linku napisane:

Każda wada towaru to oczywiście problem. Rękojmia od osoby prywatnej jest niestety trudna do wyegzekwowania. A droga bywa długa i męcząca.

-tak więc życzę powodzenia.

 

 

Godzinę temu, scisorhands napisał:

Rok temu kupiłem kartę na allegro z drugiej ręki  jest do niej faktura i gwarancja.

Pokaż mi geniuszu gwarancję do karty,kto tak daje ?

Edytowane przez Tiamina
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Widzę że głosy są podzielone. Ja szczerze mówiąc zawsze myślałem że kupując używkę z dowodem zakupu i gwarancją (karta na prywatnego użytkownika, a nie na firmę) nie muszę się już niczym więcej przejmować. Weszło jakieś nowe prawo że nagle sklep może kręcić nosem i wymagać żeby osoba reklamująca była pierwdzym właścicielem, którego dane widnieją na dowodzie zakupu? To już by podchodziło pod celowe zniechęcanie ludzi do kupowania używanych rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Przez was,nie przez sklep.

Sklep ustanawia czasem swoje wewnętrzne chore procedury,które nie mają pokrycie z przepisami konsumenckimi dla przedsiębiorców.Takie działanie jest w celu odstraszenia klienta w jego dalszej próbie działania,bo sklep i tak jest przegrany.

Edytowane przez Tiamina
Link to post
Share on other sites

Ale akurat Xkom jest prokonsumenckim sklepem. Tam nawe  możesz zwrócić towar kupiony u nich w salonie.

Podobnie Media Expert. Jak coś oddajesz na gwarancję to podajesz tylko nr zamówienia i swój nr telefonu. Nie sprawdzają czy dane zgadzają się z fakturą.

Edytowane przez ODIN85
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, scisorhands napisał:

Widzę że głosy są podzielone. Ja szczerze mówiąc zawsze myślałem że kupując używkę z dowodem zakupu i gwarancją (karta na prywatnego użytkownika, a nie na firmę) nie muszę się już niczym więcej przejmować. Weszło jakieś nowe prawo że nagle sklep może kręcić nosem i wymagać żeby osoba reklamująca była pierwdzym właścicielem, którego dane widnieją na dowodzie zakupu? To już by podchodziło pod celowe zniechęcanie ludzi do kupowania używanych rzeczy.

Pokaż mi to prawo gdzie to jest zapisane ... ?

 

To jest wymysł  ,bezpodstawny sklepu   w jednym celu .

 

Możesz być  10 właścicelem  tej karty , ale posiadasz  aktualną gwarancję i dowód zakupu i sklep ma obowiązek przyjąć  towar na gwarancję  czy rękojmie .

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Oddajesz osobiście uszkodzony towar do sklepu. Masz dowód zakupu. Na jakiej podstawie sklep ma możliwość wylegitymowania zgłaszającego? A jak wyślesz mamę, bo skręciłeś nogę? Zostanie zaaresztowana...

 

Kupujesz stacjonarnie. Czy podajesz jakieś dane osobowe? Spisujesz umowę kupna?

 

Jakieś umowy kupna-sprzedaży na używane rzeczy? A gdzie poświadczenie prawnika?

- Panie Czesiu, biorę tą kartę. Proponuję spotkanie w kancelarii przy ulicy Miłej, ja załatwiam sprzęt do rejestracji wideo momentu podpisania umowy. Przedtem idziemy do fotografa, żeby dobrej jakości zdjęcia zrobił tej karty.

 

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, Tiamina napisał:

Temat gwarancji,rękojmi jest tak różnie interpretowany przez użytkowników,stąd wiele nie jasności od strony teorii jak również od strony praktycznej.

Gwarancja może i tak, sprzedawcy i producenci się chyba założyli kto napisze najgłupszy regulamin ;) Rękojmia natomiast jest opisana dosyć dokładnie w KC i pole do interpretacji jest minimalne. BTW jeden z najlepszych wymysłów UE.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, zbiku90 napisał:

Rękojmia natomiast jest opisana dosyć dokładnie w KC i pole do interpretacji jest minimalne

Od 1 stycznia nie stosuje się już kodeksu cywilnego w relacji przedsiębiorca <—> konsument. Wszystko jest zapisane w ustawie, KC został oddelegowany do kupna/sprzedaży między osobami prywatnymi. 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

Gwarancja może i tak, sprzedawcy i producenci się chyba założyli kto napisze najgłupszy regulamin ;) Rękojmia natomiast jest opisana dosyć dokładnie w KC i pole do interpretacji jest minimalne. BTW jeden z najlepszych wymysłów UE.

Jak większość korzysta z gwarancji bo zapomina o rękojmi :D z kolei przy tej drugiej interpretacja jest równa pierwszej.To co mówi teoria, często nie idzie w parze z praktyką bo jak wiemy wszyscy w praktyce różnie bywa,jak również od samego podejścia do sprawy przez sklep/producenta.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Tiamina napisał:

Jak większość korzysta z gwarancji bo zapomina o rękojmi :D z kolei przy tej drugiej interpretacja jest równa pierwszej.To co mówi teoria, często nie idzie w parze z praktyką bo jak wiemy wszyscy w praktyce różnie bywa,jak również od samego podejścia do sprawy przez sklep/producenta.

Rękojmia to najlepsza opcja bo masz po swojej stronie sporo ludzi ze sklepu którzy przyglądają się sytuacji i również pomagają jeśli towar leci drugi, trzeci raz i znów wraca uszkodzony a producent nic z tym nadal nie robi. Może przez to czas załatwienia sprawy się wydłuża bo paczka leci na magazyn sklepowy, tam jest zarejestrowana jako dostarczona, jeśli przy transporcie wyszły jakieś nowe usterki to sklep u siebie sam osobiście sprawdza sprzęt i później dopiero leci dalej do producenta. Ale jednak jest to najpewniejsza opcja bo masz dodatkowe słowo ze sklepu...

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...