Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!!

Niepokoi mnie moc L30 - jak widać na załączonym obrazku ustawienia potencjometrów obydwu  urządzeń dają taki sam poziom głośności (L30 ustawiony na 0dB).

Dopiero na +9dB słychać wzmocnienie głośności... w wypadku PC oraz PS4.

Odnośnie konsoli - USB daje chyba 2 V mocy także DAC jak i wzmacniacz dają identyczną głośność (0 dB) w wypadku TinT2 Pro oraz DT 990 PRO (nawet +9dB niewiele daje).

Podłączyłem L30 do Line-Out w MSI B350 Mortar - głośność osiągana na poziomie DAC + L30.

O co tu chodzi ?? Spodziewałem się mniejszego kręcenia potencjometru w L30 (np. godzina 12 żeby osiągnąć powiedzmy "nieprzyjemny" poziom głośności ).

BTW^1: Wszystko w Windzie ustawione na 100% głośności.

BTW^2: Wrażenia odsłuchowe L30 + DT 990 PRO: Miększy bas, poprawiona szczegółowość, scena oraz przy większej głośności nie ma zniekształceń jak w wypadku Audinst HUD-mini.

Panowie jakieś wnioski ?? 

20201127_192106.jpg

Link to post
Share on other sites

Wnioski? Moc nie idzie w parze z głośnością :)

Na 12 godzinie już jest "nieprzyjemnie", a do ilu maksymalnie możesz kręcić?

Godzinę temu, Gazaris napisał:

przy większej głośności nie ma zniekształceń jak w wypadku Audinst HUD-mini.

W głównej mierze o to właśnie chodzi ;)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ja się chyba pogubiłem... L30 jest wzmakiem zasilanym z gniazdka i ma dość mocy dla większości słuchawek. Nie widzę sensu takiego porównania głośności L30 i HUD-mini, o jakim piszesz. Nie masz żadnej gwarancji, że oba urządzenia z gałką głośności na tej samej godzinie dają taki sam poziom wzmocnienia. Dodatkowo wyjście line-out z MOBO też ma swój poziom wzmocnienia, którego nie znasz, więc porównywanie HUD-mini po USB i L30 po liniowym również nie ma sensu. Może poziom wyjściowy z MOBO jest bardzo niski i nawet przy dużym wzmocnieniu jest cicho? Możesz spróbować HUD-mini podłączyć cyfrowo do PC, a jego liniowo do L30. Wtedy ominiesz line-out z MOBO, a skorzystasz z tego w DAC. Potencjometr w DAC zostawiasz wtedy na full, a sterujesz tym z Toppinga. Oczywiście nie zaczynasz z oboma urządzeniami rozkręconymi na full, bo masz szansę odesłać słuchawki i swoje uszy na tamten, lepszy świat. HUD-mini na max vol, a w Toppingu od zera. I naturalnie słuchawki wpięte pod L30, bo wpięte pod rozkręcony na max Audinst również nie będą wdzięczne.

Nie wiadomo też, którą wersję DT990 posiadasz. Jeśli 600Ohm, zapewne zawędrujesz potencjometrem nieco w prawo, aby było głośno, bo on wymagają prądu. Niemniej L30 z każdymi DT990 nie powinien mieć problemów z graniem na tyle głośno, aby Twoje uszy błagały o litość. Ciężko porównać z tym Audinstem, bo Google nie chce podać jego mocy.

Link to post
Share on other sites

@KaristerAudinst oferuje tylko połączenie przez USB do PC/PS4. Jeśli przez "cyfrowo" masz na myśli SPDIF, to jest tam tylko wyjście po "optyku". Czyli PC/PS4 Slim via USB do DAC i z niego mam puścić sygnał po optyku do PC i z PC line-out do L30 ?? :roll:

DT 990 PRO - 250 Ohm.

Specyfikacja: http://www.audinst.com/en/mini

Obejrzałem pre-recenzje od DMS - Sennheiser 6XX potrzebowały na 2/3 skali potencjometru...

Także wideo i @FeX uspokoili mnie :mlotek: w kwestii "mocy". 

Jedynie kwestia PS4 Slim mnie gnębi...

Link to post
Share on other sites

Ogólnie to jaką ostatecznie moc uzyskasz na wyjściu wzmacniacza zależy też od sygnału jaki do niego trafi z DACa.

L30 z tego co udało mi się doczytać ma max moc, gdy dostanie ~3Vrms. Poza tym gain +9dB daje maksa z tego wzmacniacza i przy wysokoomowych/mało skutecznych słuchawkach powinien być on włączony. Reszta ustawień jest dla mniej wymagających słuchawek i jest to swoisty "dławik" wzmacniacza, bo te słuchawki takiej mocy nie potrzebują. Gdybyś miał stałe podbicie ustawione na maksa po prostu sprzęt byłby mniej uniwersalny i zapomnij o słuchaniu IEMów, czy bardzo skutecznych słuchawek.

Masz dość wymagające słuchawki, ja bym się wcale nie dziwił, gdyby trzeba było potek ustawiać nawet dalej niż 12 godzina.

 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Gazaris napisał:

@KaristerAudinst oferuje tylko połączenie przez USB do PC/PS4. Jeśli przez "cyfrowo" masz na myśli SPDIF, to jest tam tylko wyjście po "optyku". Czyli PC/PS4 Slim via USB do DAC i z niego mam puścić sygnał po optyku do PC i z PC line-out do L30 ?? :roll:

DT 990 PRO - 250 Ohm.

Specyfikacja: http://www.audinst.com/en/mini

Zarówno USB, jak i toslink są złączami cyfrowymi. Czyli z PC/konsoli po USB do Audinsta i z niego po RCA do L30, żeby ominąć line-out kompa. Aczkolwiek nie ma to już sensu, bo w linku, którym dałeś są parametry Audinsta. On też ma sporą moc, więc nie ma co oczekiwać, że w L30 mógłbyś jakoś wyraźnie mniej kręcić głośnością. Topping L30 oferuje trzy razy więcej mocy dla obciążania 250Ohm, ale to się przelicza na raptem 4-5dB głośniej. Wyraźnie słyszalna różnica, ale nie spowoduje, ze nie będziesz dymał potencjometrem. Musiałbyś mieć ze 100 razy więcej mocy, aby faktycznie nie móc daleko kręcić gałką głośności.

Edytowane przez Karister
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Oki. Dzięki Panowie za małą burze mózgów. ;)

Kolejnym zakupem będzie zapewne nowy DAC z zasilaniem "z gniazdka" aby zrekompensować małą moc wyjścia USB PS4 Slim ... Coś poza Topping E30 jest godnego zakupu aby L30 dostał ~3Vrms o którym mówił @FeX ??

 

Edytowane przez Gazaris
Link to post
Share on other sites

Nie patrz na to aż tak, bo ten wzmacniacz i tak jest mocny, a te 3V to jest mało popularny standard. Po prostu Topping trochę marketingowo zagrał żeby pokazać, że ich wzmak ma te 3,5W/16Ohm, ale jak się okazuje dopiero w specyficznych warunkach ;)

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...