Skocz do zawartości

GPU chodzi na PCI-Express x8 zamiast na x16 mimo że jest podpięte pod x16


Recommended Posts

Ze specyfikacji twojej płyty:


3 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x0/x4, x8/x8/x4 modes)

Tak więc jak masz coś w drugim slocie - 8x na pierwszym.
Jak masz coś we wszystkich 3 slotach - 8x na pierwszym.


A pomijając już wszystko, testy 3080 pokazują <1% (czyli w granicy błędu pomiaru) różnicy między 4.0 x16 a 4.0 x8, jak i 3.0 x16 i 3.0 x8.

Karty graficzne nadal nie są w stanie przeciążyć 3.0 x8 linii.

Edytowane przez mirai99
Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, mirai99 napisał:

Ze specyfikacji twojej płyty:


3 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x0/x4, x8/x8/x4 modes)

Tak więc jak masz coś w drugim slocie - 8x na pierwszym.
Jak masz coś we wszystkich 3 slotach - 8x na pierwszym.


A pomijając już wszystko, testy 3080 pokazują <1% (czyli w granicy błędu pomiaru) różnicy między 4.0 x16 a 4.0 x8, jak i 3.0 x16 i 3.0 x8.

Karty graficzne nadal nie są w stanie przeciążyć 3.0 x8 linii.

W końcu jakaś profesjonalna odpowiedź,
A jak się ma fakt gdybym miał 2x GPU w płycie, czyż nie powinno być 2x8, a gdyby było coś nie tak z CPU to wtedy na pierwszym x8 a na drugim np x4?
W ten sposób wyeliminowałem winę cpu.

Co do x8 vs 16 to podobno jest to jednak 4% roznicy nawet na 1080p, na 1440p pewnie jeszcze wiecej choć nie wiadomo.

Skad info ze to tylko <1% roznicy?

Link to post
Share on other sites

forii.....Ty masz jakieś kompleksy czy jak? Bądź sam trochę "profesjonalny", a nie wymagasz od innych. Rozwiązań podaje Ci się całą masę, a Ty dalej leziesz jak uparty koń pod górę i nawet szczytu nie widzisz. Szukasz za przeproszeniem mózgu nie powiem gdzie, zadajesz milion pytań, a na proste nie potrafisz odpowiedzieć. W jaki sposób wyeliminowałeś winę CPU? Teoretyzując? Chłopie. A jakie to ma znaczenie, czy różnica jest 4 % czy 1 %? Marginalne. Przy 100 klatkach/s 3 mniej lub 1 nie ma żadnego znaczenia. Nie jesteś w stanie tego dostrzec. A skąd takie info? Zacznij czytać. Ze zrozumieniem.

Link to post
Share on other sites

Przecież rozwiązanie jest tylko jedno - nowa płyta głowna, ew jej naprawa.

A piszę z kolegą a nie z Toba :P

Ty poleciłeś wyjęcie i włożenie cpu ale jak to ma pomóc skoro wina nie jest ze strony cpu

A roznica mnie interesuje bo jak to tylko 1% to nie wymienie plyty a jak 4% to juz dla mnie to sporo bo przy 200-300 fps ma to znaczenie

Link to post
Share on other sites

I na tym zakończę dyskusję z Tobą, chociaż Ty ze mną nie piszesz :)  Wyjąłeś CPU? Sprawdziłeś? Wyjąłeś SSD? Sprawdziłeś? Podałem Ci stronę, gdzie jest sporo podanych możliwych problemów w Twoim przypadku. Sprawdziłeś? Nie mam więcej pytań.

Edytowane przez marko22
Link to post
Share on other sites

Tak jak pisałem, wyjęcie CPU nic nie da, bo czemu miałoby dać skoro wyeliminowałem winę CPU wkładając drugą grafike (1080ti) i sprawdzając na jakiej linii idzie druga gpu.
SSD nic nie da bo GPU mam podpięte pod CPU a nie pod chipset od ssd

Strone sprawdziłem, mają rację pod nagłówkiem "Faulty Motherboard"

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites
48 minut temu, forii napisał:

Co do x8 vs 16 to podobno jest to jednak 4% roznicy nawet na 1080p, na 1440p pewnie jeszcze wiecej choć nie wiadomo.

Skad info ze to tylko <1% roznicy?

Kurcze, w pamięci zespoliłem wideo od GN PCI-e 4.0 vs 3.0 z wideo od Hardware unboxed które pokazuje x8 vs x16 i 4.0 vs 3.0.

 


 



Jednak jest różnica, szczególnie, że masz Intela. PCI-E 4.0 x8 jest jak 3.0 x16 z tego co pamiętam, więc na Ryzenach byś problemu nie miał.

Link to post
Share on other sites

Inne czy nie, gdzieś może być jakiś błąd. On sam nie jest w stanie powiedzieć, jak było przed włożeniem nowego SSD. Domyślam się, że nie zwracał na to uwagi. Może faktycznie wina jest płyty głównej. Jak aktualizacja biosu nie pomogła, to niech kupi drugą, albo niech siedzi na tej.

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, mirai99 napisał:

Kurcze, w pamięci zespoliłem wideo od GN PCI-e 4.0 vs 3.0 z wideo od Hardware unboxed które pokazuje x8 vs x16 i 4.0 vs 3.0.

 


 



Jednak jest różnica, szczególnie, że masz Intela. PCI-E 4.0 x8 jest jak 3.0 x16 z tego co pamiętam, więc na Ryzenach byś problemu nie miał.

Gdzie mogę zobaczyc różnice w tych filmikach miedzy PCI-E 3.0 x8 vs 3.0 x16?
Przejrzalem caly od GN i nic nie znalazlem

Ok mam tutaj, 5% roznicy, nie tak zle, gdyby bylo 20% to bym sie martwił.
https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-pci-express-scaling/27.html

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, forii napisał:

Gdzie mogę zobaczyc różnice w tych filmikach miedzy PCI-E 3.0 x8 vs 3.0 x16?
Przejrzalem caly od GN i nic nie znalazlem

Ok mam tutaj, 5% roznicy, nie tak zle, gdyby bylo 20% to bym sie martwił.
https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-pci-express-scaling/27.html

Cała pierwsza połowa Hardware Unboxed jest o 3.0 8vs16

Link to post
Share on other sites

Więc nie powinieneś wykluczać go jako przyczyny problemów. Wyjęcie i włożenie procka to nie problem. Boisz się że przyklei się chłodzenie? Odpal jakiś stres test na 2 minuty - podgrzana pasta lekko zejdzie. Ale wtedy będziesz miał 100% pewności.

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, x.m.l napisał:

Więc nie powinieneś wykluczać go jako przyczyny problemów. Wyjęcie i włożenie procka to nie problem. Boisz się że przyklei się chłodzenie? Odpal jakiś stres test na 2 minuty - podgrzana pasta lekko zejdzie. Ale wtedy będziesz miał 100% pewności.

no w sumie tak, choc jak juz mialbym go wyjac to potrzebowalbym go czyścić od dołu gdzie są te kwadraciki czy co tam jest ;o

Link to post
Share on other sites

Chłopaku.....sam się ośmieszasz od początku tego tematu. Nie dość, że piszesz bzdury odnośnie wyciągania CPU i jego uszkadzania, to jeszcze nie do końca jesteś przekonany, czy procesor ma kwadraciki, romby, czy co tam jest. No...ale swoje się pamięta sprzed 2 lat :) Ty się zastanów najpierw, czego tak naprawdę chcesz - 100kl./s, GPU x16, czy po prostu szukasz dziury w całym. Ale u mnie takie rzeczy po prostu idą w kąt :D Żegnam i miłego trollowania 8-)

Link to post
Share on other sites

1. Podałem przykład jak gość dosłownie pare dni temu sam sobie uszkodził procka gdy go wyjmował. Miałem prawo mieć obawy z uwagi iż procesor nie kosztuję pare złotych 

2. Nie mam procka przed sobą by pamietac czy ma z tylu kwadraciki czy romby ale podalem przyklad odpowiedniej tylnej strony uzywajac przykladu. 

Żegnam Pana koronawirusa

Edytowane przez forii
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...