Skocz do zawartości

GPU chodzi na PCI-Express x8 zamiast na x16 mimo że jest podpięte pod x16

Recommended Posts

Witam,
Dopiero zauważyłem, że mój nowy RTX 3080 chodzi na x8 zamiast na x16 

WjrE1XP.jpg

GPU jest podpięte pod slot pci-e x16 więc nie wiem czemu chodzi i tak na x8?

Czy to moze byc przez to że mam nowy dysk NVME podpięty pod GPU?

AZwy5gc.jpg

Czy jak podepne go NAD gpu to problem sie rozwiąże?

W biosie nie mam wyboru, mam tylko opcje gen3

hM3E54M.jpg

Płyta: https://www.msi.com/Motherboard/Z370-GAMING-PRO-CARBON/Overview

Edytowane przez forii

Daj dysk nvme w górny slot.

jak zmienilem miejscami to wciaz jest jak wczesniej x8 3.0 w stresie, takto 1.1, w dodatku 1 dysk z bocznych podłączonych mi nie działa...

To żeś teraz zabłysnął...

WjrE1XP.jpg

Edytowane przez forii

Daj dysk nvme w górny slot.

Na tej płycie złącza M.2 korzystają z linii pcie chipsetu, a pierwszy slot x16 korzysta z linii pcie cpu ...

GPU jest podpięte pod slot pci-e x16

ja tu widzę 6 możliwych przyczyn:

• 1. uszkodzona grafika
  • 2. zabrudzone gniazdo X16
  • 3. uszkodzone gniazdo X16
  • 4. uszkodzony procesor (lub pin procesora)
  • 5. zabrudzone gniazdo LGA
  • 6. uszkodzone gniazdo LGA

na 1080ti tez mialem x8 bo pamietam ale nie zwrocilem uwagi ze to sie nie patrzy na te pierwsze x16 tylko to co jest po @ czyli x8,

tak czy siak dla testu zamowilem nową plyte, sprawdze czy to wina cpu, jesli tak to przekoczuje i przeczekam na 11 gen i wtedy kupie nowego procka + nowa płyte, bo aktualnie przechodzic na nowa plyte z390 sie nie oplaca

Zasadniczo roznica miedzy x16 a x8 w grach jest marginalna... W sensie zamiast 200fps bedzie Ci robic 190.. Albo zamiast 150, 145.  Tak pi razy oko... A zapewne nosisz sie z zakupem nowego proca z plyta za jakis niedlugi czas, wtedy bym to olal ;)

dokladnie tak, bede sie czail tak jak sie czailem z 1080ti olewając serie 2080ti ktore kosztowaly po 6-7 tys (jakis zart) a teraz te 3080 kupilem za 3400zl - zakup zycia i na wiele lat, podobnie chce trafic z nowym prockiem, tutaj moze intel albo ryzen, zobacze co lepsze i wtedy kupie,

jak roznica marginalna to faktycznie nie ma co.

• 2 tygodnie później...

Poczytalem troche googla i znalazlem to: 

"@wolfshadw I just fixed it :) your idea of removing SATA inspired me of removing other parts, so i disconnected everything and started by CPU once i reconnected it the GPU is now X16! so i guess removing and placing CPU fixed it for me"

i odpowiedz innego usera...:

"I had the same issure with my Asrock Z77 Pro4, i7 3770K and RX570 and didnt know what to do after trying everything. Then I saw this thread and re-seated the CPU and now it is running at x16. Thank you all."

Moze warto sprobowac?

Poczytalem troche googla i znalazlem to: 

"@wolfshadw I just fixed it :) your idea of removing SATA inspired me of removing other parts, so i disconnected everything and started by CPU once i reconnected it the GPU is now X16! so i guess removing and placing CPU fixed it for me"

i odpowiedz innego usera...:

"I had the same issure with my Asrock Z77 Pro4, i7 3770K and RX570 and didnt know what to do after trying everything. Then I saw this thread and re-seated the CPU and now it is running at x16. Thank you all."

Moze warto sprobowac?

Ale co to da? 

Zamontowałem specjalnie drugie GPU by wykluczyć winę CPU, gdyby pokazało przy drugiej włożonej w drugi slot pci-e ze mam na drugiej grafice x7 albo x4 to wina by wtedy byla CPU

Ale co to da? 

Zamontowałem specjalnie drugie GPU by wykluczyć winę CPU, gdyby pokazało przy drugiej włożonej w drugi slot pci-e ze mam na drugiej grafice x7 albo x4 to wina by wtedy byla CPU

Nie wiem co to da, ale dwoch gosci napisalo, ze pomoglo im wyjecie i wlozenie procesora, co szkodzi sprobowac? :P

Jeszcze jeden tekst z tego watku: "I think it has something to do with CPU lanes.. they keep some information so I guess reconnecting it removed some of the false data... or so I've been told."

Ma to jakis sens.

Edytowane przez zygarek

Twoj procesor nie ma pinow :)

A co do wyjecia go razem z chlodzeniem jest to niewykonalne z uwagi na sposob jego mocowania... Kiedys, jak mocowanie procesora nie mialo metalowej obudowy i slot byl goly to sie zdarzalo...

U Ciebie tak to wyglada zamkniete DSC09738-800x534.jpg

A  tak otwarte.... g_-_-x-_-_-_x446a820c-f5f8-4d67-8a58-27d

Podnosisz procka na chwile i odkladasz spowrotem i tyle. 

Co prawda jak nigdy tego nie robiles, nie skladales komputera, nie montowales chlodzenia, nie masz zdolnosci manualnych i takie tam, to lepiej sie za to nie bierz.

• Popieram 1

A jak było przed włożeniem nowego dysku nvme?

Wyjęcie procesora może też równać się z jego uszkodzeniem więc wole nie ryzykować, tym bardziej ze mam potwierdzenie ze wina nie jest procesora tylko płyty głownej

No to żeś błysnął.....miałem już pisać, ale zygarek mnie wyprzedził.

Bawiłeś się w OC w biosie? Zrób reset biosu i sprawdź. Kiedyś miałem podobny problem na Asus Rampage Extreme bodajże. Pomagało chyba wyjęcie karty i włożenie, ale głowy nie dam za to. 

Tu sobie poczytaj. Jak nic nie pomoże, to problem z płytą raczej. Wyciągnij jeszcze ten dysk i sprawdź na SATA co się dzieje.

https://graphicscardhub.com/gpu-pcie-running-x8/

Znalazłem na necie, że na 99,9% pomaga wyjęcie i ponowne włożenie procesora. Sprawdź. Tylko nie uszkodź  8-)

Przemyj powierzchnię kontaktową alkoholem izopropylowym dla pewności, chcąc wyeliminować jakieś zabrudzenia.

Edytowane przez marko22
2 minuty temu, joker5513 napisał:

Masz możliwość sprawdzić czy z innym procesorem jest to samo?

Nie musze bo wiem ze to wina plyty glownej,

Podlaczylem druga karte nizej i procek nie ograniczal drugiej lini, wychodzi na to ze kupilem wadliwa plyte glowna ale wtedy nie bylem obeznany by sprawdzac kazdy parametr czy chodzi tak jak powinien, tak czy siak nie narzekam na fpsy :)